Schiedamsch Sociaaldemocratisch Weekblad No. 34. Zaterdag 19 October 1901. Ie Jaargang. Sinkken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a.s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Volksgezondheid en Volkshuisvesting. f A. Meijer. De staking. ABONNEMENTSPRIJS: 13 cent per kwartaal franco per post 20 cent Losse nummers 1 cent. lij vooruitbetaling. NOORDVEST 12. ADVERTENTIËN: 5 cent per regel. Bij abonnement be langrijke korting. (Slot.) Door het congres werd de volgende motie aangenomen. „Het congres is van meening, dat over bevolking, slechte luchtverversching der ar beidende klasse, de kans verminderen om tering te genezen, voorbeschikking geven voor die ziekte en haar helpen verspreiden." Zou men nu durven beweren, dat derge lijke misstanden in Schiedam niet, of althans niet zoo erg voorkomen? Men leze dan het laatste verslag van de gezondheidscommissie (Verslag van den toestand der Gemeente Schiedam over 1900, bijlage A). Daarin wordt geklaagd lo over den slechten toe stand van verschillende riolen en slooten. Wij halen aan 't geen dan volgt „Verdere klachten betroflen o.a. den on- gunstigen toestand van de sloot in de Emma- straat, daar waar vroeger de bleekerij „Lam in 't groen" stond. De sloot, die vroeger ververscht kon worden, is nu door bebou wing en plaatsing van een stal afgesloten, waardoor het water in de kelders der wo ningen aan de Emmastraat binnendringt. „Door een gelijksoortige reden zijn ook de woningen in de Hoflaanstraat in slechten toestand geraakt, doordien onder de vloeren overal water wordt aangetroffen. Door ver betering in den toestand aan de Emmastraat zoude ook hier het euvel worden opgeheven. „Een onzer leden deelde nog mede, dat hij op een rondgang door onze gemeente verscheidene slechte woningen had aange troffen en daarvan aanteekening zou houden om onze commissie daarvan later volledige opgave te doen; o.a wees hij op een gang aan de Raam waar een paar woningen ge staan hebben, die langzamerhand tot ruïnes zjjn vervallen en zeker voor onbewoonbaar verklaring in aanmerking komen aangezien dezelve, nu onbewoond zijnde, toch reeds gevaar voor de omgeving opleveren." Dit is 't geen de gezondheids-commissie meedeelt, en dat zijn dan ook maar enkele feiten. Maar als wij de woningen in Schie dam eens alle konden nagaan, wat al mis standen zouden aan het licht komen. En niet alleen misstanden voortvloeiende uit den toestand der woningen zelf, maar ook zou blijken hoe vaak een veel te groot aantal personen in te kleine ruimte huizen. Ze zijn niet zeldzaam de woningen van 2 3 ver trekken, waar 10 tot 12 menschen dag en nacht verwijlen, slaapplaatsen waar 3 k 4 personen bij elkaar rusten. Zoo is 't niet alleen hier maar ook elders. Zeer eigenaardig wordt aan de tuberculose dan ook wel den naam van „proletariërs ziekte" gegeven. Dat zij ook in ons land een te vreezen vijand is kan blijken uit het gioot percentage der sterftegevallen, waarvan de tuberculose de oorzaak is. In de laatste jaren neemt dit gelukkig af, maar in de jaren van 1890—99 wisselt het toch nog af van 1720o/° dei- totaal sterftegevallen. En onze gemeente maakt geen uitzondering op den regel. Over de maand Juli van dit jaar (overigens een betrekkelijk zeer gunstige maand) bedroeg 't percentage voor Schiedam 12. Over'tge- heele rijk was het 10.2; voor Rotterdam 10 en voor de provincie Zuid-Holland 9 21. Het behoeft zeker geen betoog, dat alleen ingrijpen van gemeentewege hier uitkomst kan brengen. Den particulieren bouwer is het er niet om te doen goede woningen te maken. Hij bouwt, zooals 't hem in z'n beurs 't voordeeligst is. Waar nu vroeger tegen dergelijk optreden van de gemeente wettelijke bezwaren bestonden zijn deze thans opge heven. De nieuwe woningwet geeft aan de gemeentebesturen tal van bevoegdheden, die hen in staat stellen voor een goede huis vesting te zorgen. Binnen 2 jaar zal het gemeentebestuur voorschriften moeten vast stellen aangaande het bouwen van woningen, het geheel of gedeeltelijk vernieuwen van woningen, en aangaande reeds bestaande woningen. Daarbij kunnen eischen gesteld worden o. a. omtrent de zuivering van onge dierte, de afscheiding van slaapplaatsen, het aantal woningen in eenzelfde gebouw in verband met de inrichting van dat gebouw, alsmede omtrent het aantal bewoners in verband met de ruimte der vertrekken, en verder vele met aangaande afvoer van afval stoffen, drinkwater enz. Deze wet, die zeer veel goeds bevat, heeft dit bezwaar, dat ze aan onwillige gemeente besturen te veel vrijheid laat Ze is te weinig bindend en in de meeste gevallen hangt het van de gezindheid der gemeentebesturen af, of ze al of niet gebruik willen maken van het recht, dat de wet hun toekent om krachtige maatregelen te nemen tot verbe tering der volkshuisvesting. Een ding is evenwel gewonnen, men kan zich niet meer verschuilen achter een wettelijk verbod. Zoo zijn ook bepalingen opgenomen omtrent de onbewoonbaarverklaring, de ontruiming, sluiting en afbraak van woningen. Daardoor, en ook door de nieuwe bepalingen omtrent de onteigening, zijn de gemeentebesturen in staat woningen en zelfs geheele blokken huizen, die in een slechten staat verkeeren, te onteigenen, af te breken en op de plaats goede woningen te zetten. De wet is dus geen bezwaar meer, Maar, de finantiën, zal men zeggen. Ziet, ook in dat opzicht schijnt het oogen- blik voor onze gemeente gunstig, om deze kwestie ter sprake te brengen. Juist nu toch zijn groote bouw-plannen aanhangig. Het geldt den aankoop door de gemeente van het St.-Jacobsgasthuis, wat dan tot stadhuis ver bouwd zou worden. En waar men nu wil gaan bouwen, daar vragen wij de voorkeur voor arbeiderswoningen. De toestand van 't tegenwoordige stadhuis mag slecht zijn, honderde arbeiderswoningen zijn slechter de ruimte moge er ontoereikend zijn, in de meeste arbeiderswoningen is 't daarmede nog treuriger gesteld, Is in 't raadhuis geen plaats om papieren te bergen, in de meeste arbeiderswoningen is geen ruimte om te leven voor de menschen, die er opgehoopt zijn. Wij wenschen volstrekt niet de argumenten, die aangevoerd worden voor uitbreiding van het raadhuis te weer spreken, maar wij stellen daar naast de treurige volkshuisvesting en vragen ons dan af, wat het eerst voorziening eischt. Wie nu nog eenig gevoel van menschelijkheid heeft zal het met ons eens zijn dat er geen twijfel bestaat De volkshuisvesting gaat voor. Ze gaat zelfs naar onze meening voor bij nog vele andere zaken, maar zeer zeker verdient ze hier den voorrang. In de volgende zitting zal de raad beslissen. Arbeiders let dan eens op waar je vrienden zijn. M. Hij was arbeider. Hij was ons bekend. Hij was onze tegenstander in vele opzichten. Maar er zijn tegenstanders, waarmee we kunnen sympathiseeren, om de warmte en den ernst van hun overtuiging. Zoo één was A. Meijer. Hij was 'n man, geraakt door het lijden van zijn medearbeiders, bewogen door het groote leed, dat over de geheele arbeidersklasse hangt als 'n somber dreige ment, gevoerd door de stoffelijke en geeste lijke ellenden van het proletariaat. En in hem brandde de overtuiging, dat het zooveel beter, zooveel mooier kon zijn. En hij deed naar zijn overtuiging, opwek kend, bewustmakend, aanvurend de arme, verdrukte werkers, waar hij kon. Daarom brengen wij in korte woorden een stille hulde aan zijn nagedachtenis. Omtrent de aanleiding tot de staking heeft de Schied. Bestuurdersbond een strooibiljet verspreid, dat ook is opgenomen in de Nieuwe Schied. Courant. In het algemeen kunnen we zeggen, dat staken het uiterste middel is, dat door de werklieden kan worden toe gepast. Staking is 'n wapen van de wanhoop, want staken beteekent honger. In het geval van de Schiedamsche mandenmakers evenwel kunnen we met zekerheid vaststellen, dat hun dat wapen met geweld in de hand is ge wrongen. De patroon heeft hen voor het feit DE OKER lilREAT van ADMINISTRATIE en REDAKTIE

De Moker | 1901 | | pagina 1