....ljcf Uolk' is A. v. o. SLOOT Jr., Dagblad voor de Arbeiderspartij. De „Nieuwe Schiedamsche Courant" en de arbeiders. Een zachte beschouwing. Yoor onze georganiseerde gemeentewerkers. Loting Nationale Militie. Vergadering S. D. A. P. Hoe lang? Gedenk de Werkstakers! MIES MEIJER, Schoenmakerij - - Schoenhandel, Korte Achterweg 18, Dames-, Heeren- en Kinderschoenen Bureau: Geldersche Kade 117, Amsterdam. en willekeur te weerstaan, neen, weg te vegen, waar gij als één man, als één groot leger van den arbeid verschijnt. Steunt de gedwongen stakers! Een overwinning van hen is een overwinning van u allen. Naar wij vernemen, verzond dezelfde werk man een schrijven naar de Nieuwe Schied. Courant. Dat is wel te lezen. Zou dit zoo heel anders geweest zijn, dan wat de oude ontving? Wij denken, dat de „zeer geachte redactie" van de zoet-liberalige „Schied." nog wel wat achtenswaardige eigenschappen kan gaan inslaan bij haar kathol, zuster. Arbeidersaan u het oordeel over de handelwijze van de Schiedamsche Courant, maar ook aan u te toonen, dat gij van zulke lieve vrienden niet zijt gediend. Bij uw op treden tracht zij uw zaak belachelijk te maken met de laffe middelen van kleine menschen zij maakt een paskwil van uw heilige taak het veroveren van betere levens-voorwaarden, zij maakt een paskwil van uw ellende, van uw honger, van den honger uwer vrouwen, uwer kinderen. Zij teemt over het genot van een bad per liefdadigheid, zij geeft u een slag in het aangezicht, als gij spreekt van uw menschenwaarde. De Schiedamsche Cour. bevat advertenties van menschen, die te goeder trouw zijn. Misschien, arbeiders, komt wel 'n voorstel in uw vereenigingen, niet meer in te gaan op die advertenties, en na een mogelijk besluit in dien zien zult gij dit publiceeren, ten gerieve van de be trokken neringdoenden. Misschien komt door den tijd de „geachte redactie" wel tot het besluit, dat gij nog zoo stom niet zijt en nog wel wat kuntIntusschen, arbeiders gedenkt de Schied. Cour. Zondag 27 October a.s. houdt de Lande lijke Bond van gemeentewerklieden zyn algemeene vergadering in het lokaal van de volksgaarkeuken te Arnhem. Opening 's mor gens half elf. Op verzoek vestigen wij gaarne de aandacht van de nog niet aangesloten vereeniging alhier op deze vergadering, 't Is zeer zeker zaak, een afgevaardigde te zenden. In 't vereenigingsleven zijn de Schiedamsche werklieden over 't algemeen nog zeer maagdelijk, en elke gelegenheid, om er wat nader mee bekend te worden, dienen zij aan te grijpen. Zoo zachtjes aan komen wij in den stroom. Deze loting is 'n aanwijzing van jonge mannen, die den soldatenrok om de leden zullen hangen. Dank zij de meerdere be kendheid omtrent het soldatenleven, blinkt die rok al lang zoo verleidelijk niet meer in veler oogen. Eén van de geschriftjes, die de menschen de oogen openen voor het wezenlijke van bet soldatenzijn en het sol- datendoel, is ALS 'T KINDJE KOMT, door Nellie. Waarvoor en hoe vecht de soldaat Van welke soort is zijn moed Hoe is zijn leven Dat zijn vragen, waarop beknopt antwoord is gegeven in die brochure. Deze zin bv. geeft van 'n andere beschouwing blijk dan de gewone„Maar de geestdrift, de moed en de vaderlandsliefde, die er in de kazernes worden ingeëxerceerd en op het slagveld ingetrommeld, zijn doorgaans van geen edeler gehalte dan den moed, dien de dronkaard toont als hij zijn gewone rantsoen jenever gedronken heeft." 'tls een geschriftje, dat vooral bij de a.s. loting goede diensten kan bewijzen. Het geeft een nuchteren blik op de soldaterij en 't wekt weerzin tegen 't gedresseerde en georganiseerde geweld. De S. D. A. P. doet een goed werk door 't te verspreiden. De prijs is 2 ct. Woensdagavond ten 8 ure vergaderde de S. D. A. P. in het Volkshuis. In beginsel werd besloten, over te gaan tot stichting of in huring van een eigen gebouw. Bij een gunstige gelegenheid heeft het Bestuur vrijheid, daar omtrent de noodige stappen te doen. In verband daarmee werd besproken de wensche- lijkheid van coöperatie. Een Commissie werd benoemd, die belast is met de voorbereidende maatregelen. In de volgende vergadering zal zij verslag uitbrengen en tevens voor stellen overleggen, om het beginsel van coöperatie in praktijk te brengen. Staande de vergadering werd de volgende motie aangenomen „De afd. Schiedam van de S. D. A. P., over wogen hebbend het optreden van de Schied. Cour. inzake de staking van de manden makers op de werkplaats „Riga", alhier, „overwogen hebbend, dat zij door het on gecorrigeerd opnemen van een desbetreffend stuk van den Schied. Bestuurdersbond, geschreven door den werkman-secretaris, moreel afbreuk heeft gedaan aan de zaak der stakende mandenmakers, „spreekt daarover haar innige afkeuring uit en besluit, deze motie te publiceeren." De vergadering werd gesloten met een opwekking van den voorzitter, de stakende mandenmakers te gedenken. De lijsten van het N. A. S. waren ter vergadering aanwezig. Ja, hoe lang zullen de gedwongen stakers steun behoeven Zou het lang duren, eer een patroon inziet, dat hij woord dient te houden, al is 't ook tegenover arbeiders Want daarop komt het neer. De patroon wordt niet geruïneerd, als hij dat doet. De arbeiders hebben dan niet zoo'n razend weelderig leven, ze kunnen dan geen wo ning huren met 'n verdieping d'r bovenop, ze kunnen dan nog geen ruimte en licht en lucht kcopen, ze kunnen hun kinderen dan nog geen academische opleiding geven. Heel niet. Ze blijven groletaren, ze krabbelen altijd op den boom, ze moeten eiken cent toch nog omkeeren, maar ze gevoelen ten minste hun waardigheid als mensch, ze gevoelen zich als wezens, aan wie men gedane beloften houdt. En dat is óok iets waard, 't Is niet pleizierig voor 'n arbeider, als hij bij al zijn zorgen en zwoegen nog moet ondervindenJullie, jullie telt voor niets. Machines bent jullie en we slaan geld uit je door loonsverlaging, ondanks alle be loften. Jullie zwijgt, werkt en stemt toe. 't Is tegen de vernederende rol, die men de arbeiders wil laten spelen, dat zij opkomen. Zij eischen een recht, voor zich zelf, voor hun kameraden, het recht, dat hun waardigheid als mensch worde erkend. En 't is in de verovering van dat recht, dat alle arbeiders schouder aan schouder moeten staan, als goede kameraden, 't is de verovering van dat recht, waarmee ze zich zelf, hun klasse, verheffen. Arbeiderstoont u eensgezind, toont u sterk, maar vooral: Volhardt tot den einde! De strijd kan lang duren! Den lien October overleed te Rotterdam, na een korte ongesteldheid, onze vriend en medestrijder in den leeftijd van 33 jaar. Zijn heengaan wordt door ons allen diep betreurd. Namens de Vrije Socialisten van Schiedam. bericht de ontvangst van alle soorten WINUERPANTOFFELS en OVERSCHOENEN. Levert alle soorten tegen scherp concnrreerende prijzen. £SSF" Maat- en reparafiewerk netjes, spoedig en billijk. Onmisbaar voor lederen arbeider ls jifli 15 cent per week, /"1.95 per 3 maan- i den franco per post. Alle abonne's n verzekerd tegen ongelukken bij de Maatschappij „Fatum" 's Gravenhage voor /"1000 bij geheele invaliditeit en ƒ400 overlijden. Abonneert u tijdigvooral met het oog op de Kamerkroniek. PROEFNUMMERS worden op aanvraag gratis bezorgd or den Agent voor Schiedam St. KLEPKE, Helenastraat 16. No. 10 (October-Aflevering) van den 6den Jaargang: Sociaaldemocratisch Maandschrift. Redactie: Hene. Roland Holst, F. van dee Goes en Dr. Herm. Gorter bevat De philosophie van Kant en het Marxisme, door A. Pannekoek. Schoolartsen, door X. Sociale lyriek, door H. Roland Holst. Hoe het er bij de Schoenmakers uitziet, door H. de Roos. De 5e Jaarver gadering van den A. N. D. B., door Jos. Loopuit. Iets over goud belasting op Suriname, door W. van Gogh. Econom. aanteekeningen. Prijs f 1.35 per kwartaal, voor arbeiders f0.877>. Men abonneert zich bij den Boek handel en bij den Uitgever J. A. FORTUIJN, Kerkstr. 34, Amsterdam, die steeds gaarne proefnumm.zendt. Stoomdrukkerij „Vooruitgang" Binnenrotte 50, Botterdam. ii li

De Moker | 1901 | | pagina 4