ii 8 S ....Bet Uolk.... Is A. v. o. SLOOT Je, Dagblad voor de Arbeiderspartij. Bedenk de Werkstakers! Schoenmakerij - - Schoenhandel, Korte Achterweg 18, I t I Adres van leeraren. Vergadering „Typografen." Bestuurdersbond. Vergadering „Kuipersgezellenbond." Ook eens wat van anderen kant. n Inkomsten-werkstaking. Dames-, Heeren- en Kinderschoenen S.L. v. LOQY, Amsterdam. Bureau: Geldersche Kade 117, Amsterdam. Die heeren zeggen royaal, dat door de traktementsverhooging van den rector-gym nasium en directeur H. B. liet verschil tus- schen de inkomens dier beide heeren en die van de leeraren te groot is; en dat de motieven, die voor genoemde verhoogingen kunnen worden aangevoerd, in niet|mindere mate toepasselijk zijn voor de leeraren. Wanneer zullen de onderwijzers een zoo waardig en zelfbewust standpunt innemen ten opzichte van de hoofden van scholen Maar die zwijgen, als ze in 'n memorie van toelichting voorwerpen worden genoemd, die moeten gekeurd worden of geprikkeld door 't vooruitzicht van 50 gulden na vijftien dienstjaren. Donderdag 24 October sprak Snijdelaar uit Amsterdam in het Volkshuis voor den Typografenbond, afd. Schiedam. Spreker be gon met te wijzen op de noodzakelijkheid van organisatie. Aan talrijke voorbeelden, ontleend aan den toestand in het typografen- vak, werd deze eisch getoetst. Die toestand laat veel te wenschen over. Tot nu toe was feitelijk niets geregeld in het vak. Loon, arbeidsduur, overwerk, opleiding, leerling stelsel, werkloosheid, al deze feiten en ver schijnselen, oorzaak van de concurrentie, knijpen en drukken den typograaf. En de patroons hebben altijd een sterk wapen, door te wijzen op de knoeiers in 't vak. Verbetering te brengen in dien toestand is het werk der vereenigde vakmannen, die met organisatie betere regeling kunnen eischen, en onvereenigd slachtoffers worden. Waar nu eene allen om vattende vereeniging voorshands niet mogelijk bleek, ried spreker aan tot federatie, eerst der plaatselijke vereenigingen, om zoo te komen tot landelijke federatie. Het is ook een weg om te geraken tot één algemeene vereeniging. Bij de oprichting van den Schied. Bestuur dersbond zijn uitnoodigingen tot medewerking verzonden door de S. D A. P. aan de be sturen der navolgende vereenigingen binnen Schiedam 8. Patrimonium. 2. Granenmeters-wegers. 3. Kolenmeters-wegers. 4. R. K Volksbond. 5. Adelphismus. 6 Schilders-Ver. „Voorzorg". 7. Gemeentewerklieden Ver. „Ons Belang". 8. Bond van Ned. Onderw. 9 Alg. Ned. Ty- pogr. Bond. 10. Alg. Ned. Werkl. Verbond. 11. Ned. Onderw. Genootsck 12. Arb. Kies- ver. 13. Mand- en Rietbewerkersbond. Dit voor de arbeiders, die in hun Ver eeniging niets van dezen oproep hebben ver nomen. Zondag half één opende de voorzitter van den Ivuipers-gezellenbond te Rotterdam de alhier aangekondigde vergadering, in zijn openingswoord er op wijzend, dat het doel was hier te Schiedam eveneens een organisatie te stichten. De spreker J. H. Jansen, kuipers gezel, toonde uitvoering aan, dat ook in zijn vak bestond afbeuliug van den werkman, lage loonen, langen arbeidstijd, nadeelige gevolgen van het stukwerk, terwijl de werk lieden heel dikwijls sjouwwerk verrichten, dat hen afhoudt van hun arbeid, maar on betaald blijft. Op verzoek van Spiekman, die verhinderd was, voerde v. d. Most het wcord. Aansluitend bij den vorigen spreker wees hij er op, dat de toestand in het kuipersvak een afspiegeling is van den geheelen maatschappelijken toestand. De arbeiders zwak, ongeorganiseerd, tegenover de sterke organisatie van de heerschende klasse waartoe ook de patroons behooren met haar machtsmiddelen. De arbeiders worden slechts weerbaar door organisatie. Organisatie ontwikkelt het inzicht van t geen zij vermogen, maakt hen krachtig als klasse en leert hen 't gemeenschapsleven. Daarna behandelde spreker de taak der vak- vereeniging. Als strijdsteun voor de stakende mandenmakers werd bijeengebracht f 2.28. Een voorloopige commissie werd gevormd, die zich zal bezighouden met de propaganda onder de Schied. gezellen. De directeur van de Ver. „Schiedam Vooruit" schrijft het volgende: Volgens de N. Bott. Ct. van heden ochtend zal in de eerstvolgende zitting van den Gemeenteraad van Rotterdam in behandeling komen een voorstel van B. en W. tot verhuring van een terrein bewesten de Kortenoordsche haven aan de Kon. Ned. Maatschappij tot Expl. v. Petroleumbronnen, waarvoor einde Aug. aanvraag is gedaan. Diezelfde aanvraag is 3 April gedaan aan B. en W. van Schiedam, en daarop is zoover mij bekend geen, ten minste geen afdoend antwoord ingekomen. Het verdriet mij zóó, dat de eene zaak voor en de andere na, dikwijls met onge- loofelijk veel moeite voorbereid, voor ons verloren gaat dat ik het maar niet verder stilzwijgeud voorbij mag laten gaan. (Ingezonden Schied. Cour.) Zoo, zoo, gaat de eene zaak voor en de andere na voor „ons" verloren Dat is 'n zachte vingerwijzing, heel bescheiden, maar duidelijk. De vereeniging krijgt ook nog een toelage uit de gemeentekas. Koppel deze dingen eens aan elkaar. B. en W. Schied. Vooruit toelage uit de gemeentekas, en danB. en W. Schied. Vooruit gaat verloren. Dan komen we door 'n eenvoudige bewerking tot deze uitkomst: De toelage uit de gemeentekas gaat verloren. Aardig, hè, die gevolgtrekking, wel te ver-staan: Ons is inzage verleend van de ingekomen lijsten. Wij nemen over: Opbrengst ver gadering Vrijdag 18 Oct f 8 825. Vergadering van Glasblazers Zondag 20 Oct.f 3.70. Van een dansclub f 4.04. Kuipers-yergadering Zondag 27 Oct.f 2.28. Verder afwisse lende bedragen van 3 ct. tot f 10. Dat is een goed teeken. Laat ieder meestrijden naar zijn krachten. Op Dinsdag 29 Oct. heeft de tweede uit- keering aan de mandenmakers plaats gehad op denzelfden voet als de eerste. Steuopenoing. M. S. 10 ct.Colibrie 10 ct.V. 10 ct. uit den spaarpot der verloofden H. K.—M. D. 6 ct.Mientje 2 ct.Zus S. 3 ct. Barbarossa 3 ct.de Dienstweigeraar 2 ct. de Nijptang 4 ct.Metworst 1 ct.Duim 1 ct.Stier 1 ct.Bobbert let.; Mug let.; Gele Greuninger 1 ct.Blent 1 ct.Alikruik 1 ct C. 4V2 ct.op straat gevonden 7 ct.; Gerrit 5 ct.uit de bus aan ons bureau 3 ct.van een loteling 2V2 ct.omdat ik vrijgeloot heb 3 ct.Dorus 4 ct.Keetjfe BVi ct.J. C. 5 ct.Janus 1 ct.Piet 3 ct. bericht de ontvangst van alle soorten WINTERPASITOFFELS en OVERSCHOENEN. Levert alle soorten tegen sclierp concurreerende prijzen. Maat en reparatiewerk netjes, spoedig en billijk. JOHN RUSKIN. De Laatstgekomenen. Vier lezingen over de eerste be ginselen der Staathuishoudkunde. Vertaling van M. Hugenholtz- Zeeven. f 1.10. WILLIAM MORRIS, Nieuws uit Ner- gensoord. Utopistische Roman. Vertaling van F. van der Goes. f 1.25. Uitgaven van Onmisbaar voor lederen arbeider 1» Abonneert u tijdigvooral met het oog op de Kamerkroniek, 4 i 4 PROEFNUMMERS worden op aanvraag gratis bezorgd door den Agent voor Schiedam St. KLEPKE, Helenastraat 16. 15 cent per week, f 1.95 per 3 maan den franco per post. Alle abonne's zijn verzekerd tegen ongelukken bij de Maatschappij „Fatum" te 's Gravenhage voor /"ÏOOO bij geheele invaliditeit en f 400 bij overlijden. No. 10 (October-Aflevering) van den 6den Jaargang: Sociaaldemocratisch Maandschrift. Redactie: Henr. Roland Holst, F. van der Goes en Dr. Herm. Gorter bevat De philosophie van Kant en het Marxisme, door A. Pannekoek. - Schoolartsen, door X. Sociale lyriek, door H. Roland Holst. Hoe het er bij de Schoenmakers uitziet, door H. de Roos. De 5e Jaarver gadering van den A. N. D. B., door Jos. Loopuit. Iets over goud belasting op Suriname, door W. van Gogh. Econom. aanteekeningen. Prijs f 1.35 per kwartaal, voer arbeiders /"0.87Vj. Men abonneert zich bij den Boek handel en bij den Uitgever 1. fl. FORTUI1N, Kerkstr. 34, Amsterdam die steeds gaarne proefnumm.zendt, Stoomdrukkerij „Vooruitgang", Binnenrotte 50, Rotterdam. ■assü v i I 4 4 4

De Moker | 1901 | | pagina 4