TWEEDE BLAD. Van onze vroede Vaderen. No, 36. Zaterdag 2 November 1901. Ie Jaargang. Politieke Schetsen. Vervolg van le blad. BI October 1901. Ik was er al bang voor, dat 't vandaag niet afgeloopen zou zijn. Er was een kans op geweest, als ook vanavond nog vergaderd was, maar dat scheen niet te kunnen. Ik heb in de courant gelezen, dat vanavond enkele schutterij-menschen een blikje zullen krijgen. Dat kan in den weg gezeten hebben. Trouwens de voorzitter scheen ook vermoeid, wat niet te verwonderen is na drie dagen van ingespannen werk, temeer daar de wet houder van finantiën alle 3 de zittingen afwezig was en dus de voorzitter grooten- deels diens taak moest overnemen. De affaire werd overigens vandaag op denzelfden voet voortgezet. AUeen met niet zooveel succes, omdat hier en daar een niet onbelangrijke verhooging noodig was door onlangs genomen raadsbesluiten. Maar op de gewone uitgaven werd toch nog ongeveer f5000.geschrapt. Daartegenover staat evenwel een verhooging met pl. m. f 11.000.— In 't geheel wordt dus zoowat 't eindcijfer f7500.— lager, tenzij men de post onvoor ziene uitgaven nog gaat verlagen. Discussie had ook vandaag niet veel plaats. Bijbelooning en premiën aan de brandspuit- Heden drong de heer de G- r o o t er op aan, dat die gelden wat vlugger betaald zouden worden. Hij sprak van 4, 6 en 8 weken tijds verloop en de voorzitter sprak dat niet tegen. In dit blad werd daar al vroeger op gewezen. De heer V r t h e i m deed een vruchtelooze poging om op de Schutterij een f 500.te bezuinigen. Het was aandoenlijk de wanhoop des heeren Visser te zien bij 't vooruitzicht, dat men aan zijn troetelkind zou komen. Op de begrooting voorde reinigingsdienst wilde de heer Honnerlage Grete f700 schrappen voor een nieuwe sproeiwagen. De heer De Groot vond dat misplaatste zui nigheid. Als gezondheidsmaatregel achtte hij de aanschaf van een tweede sproeiwagen zeer gewenscht. Ook de heer P. Jansen scheen van 't hygiënisch nut niet overtuigd. Dr. Kis dacht er anders over. „Ikkan me begrijpen," zei hij, „dat heeren die altijd over straten wandelen, de behoefte aan een sproeiwagen niet voelen. Maar wie als ik 's zomers veel in de Gorzen komt, denkt daarover anders. De winkelstand heeft daar zeer veel last van stof. ,,'t Is me opgevallen, dat in de Gorzen zeer veel kinderen voorkomen met oogziekte. Ik durf dit liaast zeker toeschrijven aan de stof". Aldus onge veer sprak dr Kis. Toch waren er nog 7 leden, die de wagen overbodig vonden, n.l. Brillenburg, Honner lage Grete, Pinster, Beukers, Witkamff, P. Jansen en Smit. Op voorstel van den heer de Groot werd de post voor salarissen der onderwij zers voorloopig verhoogd met 't bedrag der meerdere rijkssubsidie. De kans bestaat dus, dat bij nieuwe regeling deze geheel aan de onderwijzers ten goede komt. Tegen stemde alleen de heer P. Jansen. Op een speelplaats aan de Noordmolen- school beknibbelde men f600. De heer Smit wilde de post voor b e- looningen en eereblijken aan school- kinderen schrappen. Die waren om de kinderen te lokken en sinds de leerplichtwet er was werden de kinderen gedreven. Lokaas was dus niet meer noodig. De heer v. Westendorp was 't daar niet mede eens. De wet wordt veel ontdoken. De wetgever heeft dit blijkbaar voorzien want art 35 geeft aan het gemeentebestuur de bevoegdheid om ter bevordering van het schoolbezoek schoolvoeding en -kleeding in te voeren. Eén klein oogenblikje dacht ik, dat volgen zou een voorstel om de f1500.— dan voor schoolvoeding en -kleeding te besteden. Mis hoor. De heer van Westendorp vertelde, hoe nog onlangs een leerling 6 weken lang ziek gemeld was en hoe achteraf bleek, dat de jongen gewerkt had en voor z'n ouders een aardig duitje verdiend. O, ja maar, zei de heer Smit, dat is een cathegorie van menschen die onverbeterlijk is. Zeker, meneer Smit, zoolang die menschen niet wat meer te bikken krijgen zijn ze onverbeterlijk in hun pogen om er op elke wijze wat bij te verdienen. Maar is dat soms hun schuld De heer V li r t h e i m was tegen deze post, omdat er schoolreisjes uit betaald werden. En dat bracht de kinderen uit de school. Die schoolreisjes was maar larie, dat kon hij met meer climax zeggen (de heer Vürt- heim gebruikt graag stadhuiswoorden) omdat hij een paar kinderen bij 't onderwijs had. De heer van Westendorp merkte op, dat wel bleek, dat de heer Vürtheim, mèt z'n specialiteiten, erg uit den tijd waren, 't Yoorstel-Smit werd aangenomen. Yoor stemden de leden Witkampf, P. Jansen, Smit, Vürtheim, Brillenburg, Honnerlage Grete, Blaisse, Beukers, Bender en Lagerwey. De rollen werden verwisseld bij post 168a.' subsidie aan de teekenschool v. d. R. K. Volks bond. Die post wilde de wethouder van Westendorp schrappen. Het was hem gebleken, dat die school niet voldoet aan de eischen, die men daaraan mag stellen. Was dit anders, hij zou zijn voorstel niet gedaan hebben. Maar nu kunnen alle leer lingen van deze bijzondere school beter onder wijs krijgen aan de gemeentelijke Burger avondschool en dat is voor de gemeente goedkooper. De heer Smit wilde deze post nu be houden uit een oogpunt vansociale rechtvaardigheid. Hoe ter wereld kwam de man hier aan dat mooie woord? Was 't soms om indruk te maken en zoodoende te bedekken hoe zouteloos z'n verdere betoog was? Want, zei hij, als menschen met veel moeite iets hebben tot stand gebracht, gaat 't niet aan ze nu aan hun lot over te laten. Alsof de gemeente dan maar moest bloeden voor de stommiteiten van een handjevol fanatiekere. De heer Smit besloot nog met een mooi woord. De voorspelling van den wethouder, dat het onderwijs voor de gemeente goed kooper zou zijn, noemde hij Sirenenzang. Drommels, waar haalt hij ze vandaan? Maar intusschen had hij de meerderheid van den Kaad maar op z'n hand, n.l. de heeren Brillenburg, Honnerlage Grete (die zoo tegen de bewaarschool-subsidie was) Pinster, Blaisse, Beukers, Bender, Lagerwey, Witkampf, P. Jansen, Smit, Visser (die moest wel voor z'n fatsoen), Klein en Vürtheim Van de buitengewone uitgaven werd ook nog heel wat geschrapt. Om te beginnen voorloopig de nieuwe school en dan van de bruggen, de nieuwe brug aan de Beurs. Toen de bruggen te pas kwamen hield de heer Vürtheim een speechje waar 'k niet goed uit wijs kon worden, maar wel begreep ik, dat hij als tram-concessionnaris sprak. Dit heer is wat zenuwachtig en wat driftig, zóó, dat hij zich zelf soms voorbij praat. Zoo kwamen we vandaag met de uitgaven klaar. Zaterdag om 2 uur voortzetting. Dan zal 't wel afloopen. Rnsland VI. De maatschappelijke her vormingen van Alexander II werden gevolgd door een serie politieke hervormingen. Een kleine partij had gehoopt, onmiddellijk een grondwet te krijgen. Maar de tsaar achtte daarvoor den tijd nog niet gekomen en be paalde zich tot een belangrijke hervorming van de rechtspraak, ten doel hebbende gelijk recht voor alle onderdanen en gelijke be scherming van allen door de wet, een even belangrijke hervorming van het pro vinciale bestuur, waaraan van toen af door de edelen, steden en boeren gekozen ver tegenwoordigers deel zouden nemen, de opheffing van den censuur voor St. Peters- burg en Moskou, een hervorming van het onderwijs naar West-Europeesch model, en een hervorming van het leger volgens het Pruissische stelsel. Al deze maatregelen dienden om het maatschappelijk vrij-geworden Russische volk op te voeden tot een geleide lijke deelneming aan het politieke leven. Eéne klasse was er evenwel, die al deze hervormingen met leede oogen aanzag, n.l. de door keizer Nicolaas I in het leven ge roepen ambtenaareklasse, aan wier oppermacht aldus voor goed een einde dreigde gemaakt te worden. Van nieuwe verwikkelingen in Polen maakte deze klasse gebruik, om haar invloed op den tsaar te herstellen. Deze nieuwe Poolsche moeielijkheden waren het gevolg van het halfslachtige Poolsche stelsel van Alexander II, die in naam het hardvochtige bewind van zijn vader hand haafde meer in werkelijkheid ook aan de Polen groote vrijheden liet. De Polen waren daarmee natuurlijk niet tevreden en eischten een liberalen regeeringsvorm, waaraan de keizer ten deele toegaf. De onafhankelijk heidspartij in Polen nam ook daarmee geen genoegen en vormde over het geheele land geheime benden, die zich in de bosschen schuil hielden en overal waar zij kans zagen hun slag sloegen. In Warschau trad een geheim centraal comité op, dat als een ge woon landsbestuur besluiten uitvaardigde en benoemingen deed. Maar in werkelijkheid bleven de Russen den baas; de omwente lingspartij, die gerekend had op de tusschen- komst van Europeesche mogendheden, bleef een geheim genootschap. Mouravief werd benoemd tot gouverneur-generaal der 4 voor naamste Poolsche provincies in 1863 en begon zijn militair schrikbewind met een stelsel matige bewaking van alle verdachten. Iedere DE MOKER

De Moker | 1901 | | pagina 5