Wet, gezag en orde. Plaatsvervangende hoofden. De staking. schijn van zelfstandigheid werd aan de Polen ontnomen. Hun land werd volkomen ver woest. Zoo voorkwam het Russische gou vernement een nieuwen Poolschen opstand, maar het Poolsche nationaliteitsgevoel bleef des te krachtiger voortbestaande Polen gehoorzaamden alleen omdat zij daartoe ge dwongen werden. Een gedeelte van het Russische volk had getracht den tsaar tot een menschelijker op treden te bewegen. Er was zelfs een Rus sisch vrjj williger co eps onder Bakoumine ge vormd om de Polen te gaan helpen. Deze vrijheidsuiting werd om de Russische ambte naarsklasse de aanleiding van haar optreden ten gunste van het herstel der oude despoti sche tsaren macht. J. v. L. De wet is er, gezag is er en orde moet er zijn. De lotelingen kennen de eerste twee, anders waren 't geen lotelingen, en nommer drie vergeten ze wel eens, anders waren 't immers geen lotelingen. Zaterdag 26 Oct. was een troepje luid ruchtig. Dan komt het gezag, om de wet te handhaven. Er is veel gezagKerkelijk gezag, daarvoor buigen de menschen dee moedig het hoofd, geldzak-gezag, daarvoor krommen ze ootmoedig den rug, rechterlijk gezag, daar staan ze wel eens tegen op. Dom, eigenlijk, dom om zoo te schoppen en te trappen als 'n koppigen ezel. Met het hoofd komt men verder. Maar goed, het troepje was luidruchtig of zoo iets. Politie, neen, een politie-agent. Botsing, tusschenkomst, belangstelling bij 't publiek, 'n groeiend hoopjearmgezwaai't standje is aan den gang. Nog meer politie allemaal gezag, maar tusschen helmen blinkt een gegalonneerde pet. Dat is 'n stukje ge zag, hoog, hoorhooger dan het helmen- gezag. 't Een kommandeert het ander, altijd met beleid. Nu gebruikt dit soort gezag han den dit mag, en sabelsdat mag ook. Och, 'n mensch moet toch eten! Maar dit gezag mag z'n voeten niet uitsteken, neen, dan zou 't omrollen. Nu, misschien zien wij dit binnenkort gebeuren, wij, Schiedammers, zien misschien zoo'n stukje gezag zonder helm, maar toch gegalonneerd, omvallen. Wat kan er al uit 'n lotingsdag geboren worden. 't Slot volgt. illes is in actie. Als een bovenmeester afwezig is, krjjgt plotseling één van de aan-de-bevelen-van-'t hoofd-gehoorzamende knechtjes het baasschap over zich. Zoo'n metamophorsist (gedaante- verwisselaar), die doorgaans geladen is met 't gevoel van zwaarwichtigheid als 'n onweers wolk met electriciteit, heet plaatsvervangend hoofd. Dien heeren is 'n leegte in 't lijf ge slagen door 'n voorstel van B. en W., om met de bestaande regeling van vaste plaats vervangende hoofden te breken. De gedachte daarvan alleen heeft ze ontladen. Gauw even adres, het redmiddel hunner waardigheid. Och, och, nu ze zoo heelemaal voorbij gegaan zijn als vervuiler van het openvallend boven meesterschap, zoeken ze verweer in 't behoud van 'n titel. In een strijdende vakvereeniging, daarin ligt 't behoud van de waardigheid, óók van den onderwijzer. Na het verspreiden van het laatste strooi biljet van het N. A. S. en den Schied. Be- stuurdersbond blijkt duidelijk, hoe de heer Bremerkamp zijn werklieden beschouwt. Dezo gedachtengang ongeveer zouden we bij dien patroon kunnen vaststellen. Ik betaal die werklui eerst zooveel, dan haal ik er zoo veel af, dat komt in mijn zak. Arbeiders blijven toch maar arbeiders! Dat is tegen- geloopen. Die arbeiders bleken menschen te zijn. Nu speelt de heer Bremerkamp een mooi spelletje. Veertien dagen geleden ver klaart hij aan 't bestuur van 't N. A. S.Ik kan niet meer geven. Nu plaatst hij een oproep voor het geld, dat hij niet geven kon, in de bladen. Hem wordt gevraagd: Wilt u een onderhoud toestaan aan de genoemde besturen naar aanleiding van dien oproep. „Ik wil", zegt meneer, Een werkman, die te goeder trouw meegaat in de hoop op 'n regeling van zaken, jaagt hij de fabriek uit als 'n hond, en tot de bestuursleden zegt hij: Ik heb met jullie niks te maken, 'tls wel te begrijpen. Meneers patroons-waardigheid is geraakt. Meneer wil hier voor heel Schie dam eens toonen, hoe hij werkvolk behan delen kan. Meneer zal 'n tioepje ten voor beeld stellen voor al hun kameraads. Meneer zal laten zien, hoeveel waarde een arbeider heeft en hoe weinig omslag voor hem be- noodigd is. Meneer zal laten zien, hoe de hongerstraf kan worden toegepast. Meneer zal laten zien, hoe een vraag om recht kan verkeeren in een bevestiging van armoe. Meneer gebiedt, de werkman kromt zich in 't stof. Meneer heerscht, de werkman kruipt. Meneer is koning, de werkman slaaf. De vakmannen moeten meneer een krans vlechten van taaie, mooie, witte teentjes. Meneer verdient een kroon van het materiaal, waaraan hij z'n slaven geen droog brood laat verdienen. Meneer is 'n aanwinst voor Schie dam hij houdt 'n leerschool voor de vak beweging. Arbeiders, waardeert meneer, maar steunt ook uw kameraads. Het zou een schande zijn voor de Schiedamsche arbeiders, als z\j in den strijd met zoo'n patroon niet konden overwinnen. CORRESPONDENTIE. Door een abuis bleef de vorige week het slot van 't artikel „Begrooting 1902" liggen. Al is inmiddels de behandeling afgeloopen, we meenden het onzen lezers toch niet te mogen onthouden. GEDENKT de Stakende MANDENMAKERS.

De Moker | 1901 | | pagina 6