Verkiezing in District II. A. GODSCHALK. Politieke Schetsen. Nog een heel gekke fout zit er in. Het stukje op de eerste bladzijde, 2e kolom vanaf „zoo naderden we al mooi 't slot" tot en met „over de belasting" staat heelemaal niet op z'n plaats. Het hoort n.l. op de 2e bladz! Ie kolom achter„In hun kennis ligt hun macht." TLÜRDINGËN. Woensdagavond, kwart over zeven, appèl. Aan de orde is de begrooting, doch eerst moeten nog eenige kleine karweitjes verricht worden. 't Eerst komt dan ook aan de orde de benoeming eener schoolcomm.isie. Dank zij de christelijke geest, die thans over ons land waait, komen achtereenvolgen 5 christelijke heeren, gevolgd door een liberaal, uit de bus, of liever uit 't mandje. Wij hebben nu een schoolcommissie, bestaande uit 2 doctoren, 3 reeders, 1 meelfabrikant en 1 scheeps bouwmeester. Al die menschen krijgen nu ineens verstand van onderwijzers, Enfin, dat zijn wij gewooniedereen kent dit vak, he- halve onderwijzers en arbeiders. Gewezen onderwijzers hebben wij hier genoeg en ar beiders ook, doch aan dit slag van menschen wordt nu eenmaal niet gedacht We zijn 't gewoon. Nadat er een onderwijzer benoemd is en wat grond in erfpacht gegeven, worden de algemeene beschouwingen over de begrooting geopend. Over algemeenheden praten onze edelachtbaren niet graag, 't moest eens te laat worden. De hamer valt en de begrooting wordt artikels-gewijze behandeld. Ter bespa ring van tijd, 'tis al over half acht, besluit de voorzitter maar niet te hameren, als je wat te vertellen hebt, doe je je mond maar open. Burgemeester, secretaris, enz. euz. krijgen ieder hun portie. Vooruit maarStoproept opeens een stem. 't Is die van den heer Hoo- g e n d ij k. Hij wil den tuiman f 130.geven als vergoeding voor vrije woning. De oude tuinmanswoning moest, ten behoeve van de gasfabriek, afgebroken worden en de tuin man moest een duurdere woning betrekken. Dat stond gelijk met loonsverlaging; 't gevolg hiervan zou zijnvermindering van belang stelling in zijn vak, achteruitgang van 't ge: lever-de werk. 'tVoorstel wordt instemming gebracht en met algemeene stemmen aange nomen. Vooruit maar [weerartikel zooveel enz. enz. Ho't Is de oude heer van Buren van TI e y s t, die 't gangetje, dat er in begon te komen, tegenhield. Hij deed een beroep op den raad, om Vlaardingen niet te doen verdrinken. De sluizen konden 't eens begeven en wat dan Hij wilde een onderzoek door- specialiteiten. Neen, zegt de heer Hoogen- d ij k, dat kost een hoop geld en dan weet je nog niksde menschen komen toch niet tot overeenstemming. Waarvoor hebben wij een directeur der gemeentewerken Laat die 't maar eens onderzoeken. De heer v. d. H o e- v e n, een vakmensch, wilde van een onder zoek niets weten. Hij kon 't zoo wel aan wijzen. Men had vergeten sponningen aan te brengen. Kan je begrijpen, zegt onze opper- edelachtbare, die vindt je alleen tegen ijsgang. B. v. d. Hoeven houdt zijn mond, begrijpende, dat hij toch geen gelijk krijgt. Tusschen twee haakjes zouden wij den burge meester eens aanraden, beter een sluis op te nemen, misschien voelt hij dan iets voor de argumenten van den heer v. d. Hoeven. Voorwaarts marsch Sectie Halt Een van de secties stelt voor, den commissaris van politie meer loon te geven. Er schijnt een luchtje aan te zijn, de zaak moet in een geheime zitting behandeld worden. Dat is de tweede maal. Ook wilde men de agenten van politie wat meer geven. De burgemeester is even wel bezig met een reor ganisatie, dan krijgen ze meer loon en meer diensturen. Dus toch evenveel, 'k Wensch ze geluk met zoo'n bevordering. Na zoo lang op-de plaats rust gestaan te hebben, wordt looppas gecommandeerd, en vooruit gaat 't weer, haas je, rep je. Licht! roepen dn eens de heeren v. d. Bruggen en v. d. Hoeven, 't Is zoo donker op sommige plaatsen, een paar lantaarns moeten er bij. De burgemeester belooft het. Op 70 M zullen de palen komen te staanwij blijven dus in 't half duister. In eens vol licht na een donkeren nacht gaat niet, je zondt eens verlicht moeten worden, misschien wel revolu tionair br. Daar gaat ie weer, er is geen bijhouden aan. Maar daar begint de muziek een woordje mee te spreken en de burgervader mo t ophouden. Schutterij en Concordia willen allebei wat geld hebben. Schutterij krijgt het Concordia niet. Hoeveel de gemeente zal moeten bijspijkeren, weten ze niet. Enfin, 't is voor de schutterij en de gemeentekas is er goed voor, De muziek zwijgt des burgemeesters stem ratelt weer puntje voor puntje af Vergoeding woninghuur onderwijzers f 900. De heeren Hoogendijk en Kikkert vragen of er nog wat komt van de behande ling van 't adres der onderwijzers om trakte- mentsverhóogiug. De burgemeester vindt 't niet noodig, de regeling is pas zoo nieuw (niet jonger dan 3 jaar). Ja maar, zegt de heer Hoogendijk, als wij eens naar andere gemeenten kijken, dan herzien zij daar de jaarwedden ook. Maar, zegt de Hoogedel- achtbare, die verkeeren niet in zoo gunstige conditie als wij. Als de burgemeester de gemeentekassen bekijkt, wil ik dat gelooven. Wij leeren altijd dat Vlaardingen een bloeiende gemeente is. Bedoelt hij, dat de onderwijzers er zoo goed aan toe zijn, dan_vergist hij zich deerlijk. De grootste boerennegerij betaalt op 50 gulden na even veel als Vlaardingen, en te Egmond aan Zee, een noodlijdende gemeente, verdienen de onderwijzers meer dan hier. Trouwens, er is geen haast bij ook. Dat vindt de heer Hoogendijk wel, hij wijst op de adressen der onderwijzers. Ja, maar als je die moet gelooven, dan kun je' wel alles gelooven, meent de burgemeester. Dus, je weet het nu, onderwijzers van Vlaardingen, je ben eventjes zoo in den Kaad voor leugenaar uitgemaakt. Je moet maar durven Daar gaat-ie weer. Maar spoedig wordt de heer Hoogendijk weer lasfig. Er zijn klachten ingekomen van te weinig plaats ruimte op de scholen. Ze zijn aan 'i bouwen is des voorzitters antwoord. De heer van der Hoeven wil ver betering brengen in de Teekenschool van 't Nut. Zij staan daar met hun drieën voor 80 leerlingen. Er komt van 't onderwijs niets terecht. (Op school geven 2 onderwijzers teekenles aan 96 leerlingen en toch willen ze nog hebben dat er wat van terecht komt O spreker, je woorden zijn zoo waarpro pageer ze en maak de klassen op de lagere scholen wat kleiner De gemeente dekt toch het tekort. Ze kan dus ook aandringen op meer onderwijzers. Zijn stem klonk als die van een roepende in de woestijn. Vooruit maar weer, 't is al bij half negen. Nog een storing en de boel is afgeloopen. De heer Hoogendijk leverde een pleidooi voor de gemeente-werklieden. Bij ziekte en ongevallen moesten de lui 't volle loon hebben, en voor langer tijd dan 46 weken. Dat kostte de gemeente niet zooveel meer en de arbeiders waren er mee gebaat. De gemeente moet voorgaan. Neen, maar dat was te erg voor den voorzitter. (Wat 'n bovensbest mensch lijkt me die meneer. Zetter De gemeente deed toch al zooveel, de heer Hoogendijk waardeerde al dat goede veel te weinig. Bom, de doofpot in. (We zulleen eens een onder zoek instellen naar al dat goede). Bij de ontvangsten bleek, dat de gemeente een paar duizend gulden meer krijgt ter ver hooging van onderwijzersjaarwedden. Als ze daar nu maar voor gebruikt worden en de gemeente doet er evenveel bij, dan kan 't wat gaan lijken. Alles werd nn afgehamerd en in goed lVs uur was f 305.215.46s versjacherd. Als er haast bij 't werk is, weten ze wel van opschieten. A. De democratische elementen moeten zoo zoetjes aan in de regeertoestellen doordrin gen. Nu zijn, wat het gemeentebestuur be treft, den sociaal-demokraat veel gelegen heden geopend, om zijn inzichten te verde digen of ingang; te doen vinden. Hij kan zijn invloed vertienvoudigen door zijn werk zaamheid in de verschillende commissies, jaar lijks door en uit den Kaad benoemd (art. 54). De hier aanwezigen zijn voorgas- en drink waterleiding, voor gemeentewerken, reini gingsdienst, strafverordeningen, [plaatselijke belastingen, voor de begrooting. Het beheer van die instellingen, het vaststellen van be palingen moet een uit de richting getrokken worden, die zoogenaamd voert naarhet al gemeen belang. Daaronder zijn ook begrepen de arbeidersbelangen, en waar is de staat van dienst van die dingen? Wie heeft te Schiedam ooit geprobeerd, ze stelselmatig in te vlechten tusschen de gemeentezaken Wie is ooit met kracht en klem opgekomen voor het recht van den arbeider, om te zijn een redelijk deel van de gemeenschap? Waarom zit er in zoovele bourgeois-hoofden nog de meening: 't zijn maar arbeiders met hun zaken? Waarom worden de arbeiders nog maar altijd versleten voor het deel, dat verwaarloosd kan worden, voor de hoop, die bestuurd moet worden en niet bestu ren kan? Waarom zijn de arbeiders nog steeds de hondjes, die opzitten en pootjes geven? Omdat nimmer hun vertegenwoor diger heeft geëischt die aandacht en achting, waarop zij als nijvere klasse van voortbrengers het recht hebben. Dat moet anders worden. Arbeiders, stemt den candidaat der ar beiderspartij Rusland. VII. De onderdrukking van Polen door Alexander II, zoozeer in strijd met de vrijheid, die hij aan de Russen liet, had in Rusland zelf overal tot betoogingen aanleiding gegeven. In 1862 had een „revo lutionair comité" een heftig manifest tegen de keizerlijke familie uitgevaardigd en was dit in St. Petersburg met een stelsel van brandstichtingen begonnen. De ambtenaren- klasse. greep nu in. Op groote schaal hadden gevangennemingen en veroordeelingen plaats. Met de grootste gestrengheid werd de censuur op nieuw toegepast En in 1871 wisten de ambtenaren den tsaar er zelfs toe te krijgen, te bepalen dat bij iedere politieke rechtszaak door den minister van justitie telkens afzon derlijk moest worden beslist, of die zaak voor den gewonen rechter of voor een ge heime commissie zou worden behandeld De geheime commissies werden natuurlijk regel. En daar de russische wet de vrjje keus van woonplaats voor de russische onderdanen niet kent en niet garandeert, konden de ambtenaren volgens den gewonen heftigen weg aan de verdachten een bepaalde woon plaats, bijv. Siberië aanwijzen, zoodat zelfs zonder proces en zonder geheime commissie ieder kon worden verwijderd, die een der ambtenaren in den weg stond. Ook aan het onderwijs en de wetenschap werd toen weer de vrijheid ontnomen, die Alexander II eraan gegeven had: toen hjj

De Moker | 1901 | | pagina 2