A. v. d. SLOOT Jr., ....fiet Uolk.... Dagblad voor de Arbeiderspartij. is J. KOORENGEVEl, Nienwslraat 5, Bootwerkers. Vergadering. Ingezonden. Advertenties BROCHURES, Schoenmakerij - - Schoenhandel, Korte Achterweg 18, Dames-, Heeren- en Kinderschoenen Bureau: Geldersche Kade 117, Amsterdam. Naar aanleiding van ons bericht, de vorige week heeft 'n bootwerker de aan merking gemaakt, dat de daarin genoemde maatregel volkomen in den haak was. Ook te Rotterdam werd zoo gewerkt. Wjj schreven over deze kwestie naar het bestuur van den Nederl. Scheeps- en Bootwerkersbond en zullen het antwoord publiceeren. Een Cursus-Vergadering. Zondag j.l. hield Samson 'n cursus vergadering, dat is 'n vergadering, waarin iemand z'n leer zoo klaar ontvouwt, dat iedereen overtuigd wordt, zoo al niet van de toepasbaarheid, dan ten minste van de bestaanbaarheid. Helaas, de mysteriën van het Vrije-Socialisme zijn niet onthuld. G-een tipje van het voorhang zelfs is opgelicht. Zou de hoogepriester slechts koorknaap zijn In district II zal, zoo mogelijk, de volgende week vergadering belegd worden door de afd. S. D. A. P. Zouden de andere drie candidaten óók hun licht laten schjjnen. Of zouden zij het maar onder den koornmaat houden, om het, bij gunstigen uitslag, in de raadszaal op den kandelaar te plaatsen Waarschijnlijk zullen zij wel eens uitnoodi- ging ontvangen, om 't vroeger te doen. W aarscbu wiiig. Het Hoofdbestuur van den Ned. Mand. en Rietbw. bond doet het verzoek aan de mandenmakers hier te lande, zich niet te leenen om hun werkkrachten aan te bieden bij den heer A. E. Bremerkamp te Schiedam en zoodoende geen onderkruipersdiensten te verrichten. De reden dezer waarschuwing ligt hierin, dat de werklieden van Bremer kamp thans in staking zijn, welke staking ten volste gemotiveerd is, daar deze patroon het werk met 32 procent wilde verlagen. Om een minnelijke schikking te treffen, daarvan is sprake. Stuit af op den onwil van den Heer Bremerkamp. Namens het Hoofdbestuur R. AVONTUUR, Voorzitter. H. VAN MOURIK, Secretaris Lijnbaangracht 373. Aan de redactie van „de Moker". Zondag preekte in de Singelkerk een boet prediker uit 's Hertogenbosch. Zijn Eerwaarde waarschuwde van den kansel tegen het lezen van slechte romans, feuilletons, tijdschriften, dag- en weekbladen. Toen noemde Zijn Eer waarde met name de Moker, dat was een opruiersblad, de pest voor Schiedam. Die schreef tegen 't geloof en ondermijnde het gezag van den paus en dat de kerk het recht heeft, om de menschen in den ban te doen of de excomminucatie over hen uit te spreken, als zij doorgingen met het lezen van die slechte bladen. Ik heb daar eens over nagedacht, omdat ik de Moker van 't begin af gelezen heb. Wie Zijn Eerwaarde uit 's Hertogenbosch ingelicht heeft, weet ik niet, maar ik heb zelf nooit wat gevonden tegen den Paus of tegen 't geloof in de Moker. Ook niet een slechte feuilleton. Daarom wou ik dit eens schrijven, dat gij weet, hoe of er over de Moker wordt gesproken. Een Katholiek Werkman. Bijschrift van de Red. Wel bedankt voor de belangstelling. Wjj wisten wel, dat de Moker zich niet mag verheugen in de gunst van een aantal menschen, maar hij wordt ook voor die menschen niet geschreven, al blijkt het, dat zij hem lezen. In al onze nummers is niets tegen het geloof te vinden wij beschouwen dit als 'n ernstige zaak voor elk mensch, die hjj met zichzelf en in zichzelf moet uitmaken. Maar wel is er iets in te vinden tegen de bedieners van den godsdienst, wanneer hun vrome woorden samengaan met on-vrome daden, wanneer zjj hun leer der Liefde en Verdraagzaamheid om- prediken in aanzetting tot Haat en Twee dracht, waar zij in naam van al, wat heilig is, anders denkenden verketteren en veroor- deelen. Dan wekken wjj de arbeiders op, om samen te gaan in mooie eensgezindheid, om de wereld zóó te maken, dat elk mensch werkelijk over ernstige dingen kan denken. In deze maatschappij kletsen al hun ge dachten neer door vrees voor honger en ellende, in deze maatschappij blijven dui zenden gedachten ongeboren door den druk van het groote leed. Wat de bedreiging betreft met de kerke lijke straffen, wij raden ieder Kathol, werk man aan, als hij zich niet sterk of onafhankelijk genoeg gevoelt, de Moker niet te lezen. Wij gelooven en die gelooven, haasten niet. Wat een ondankbaar mensch! In een mouterij aan de Willemskade nam iemand van 60 jaar zijn ontslag, omdat hij van 's morgens ('s nachts 4 uur tot 12 uur in den morgen en van half drie tot 6 uur in den namiddag moest bezig zijn voor de kolossale som van (schrik nietn r ij k s- daalder. Zou die man nu niet van socialisme ver dacht worden? Hij had zeker genoeg van zoo'n mirakuleus loon. Maaras je ook 60 jaar bent. Kom, wat is nou zoo'n oud ding, dat werkman geweest is. Aan de arbeiders van Nederland. 'n Brochure van dien naam ontvingen wij van den uitgever. Voor zoover wij de arbei ders kennen, zullen zij dit geschrift niet begrijpen, 't Is niet de nuchter-zakelijke zeggens-manier, die den werkman raak slaat, 'tls niet de aanwijzing van het klare-een- voudige verband, dat hem doet zeggen „Die kerel heeft gelijk. Wij moeten ons vereeni gen." Het aantal vreemde woorden is te groot. Waar te veel is aangeroerd in te kort bestek, is het te veel gebleven bij beweren zonder bewijs. Het is 'n brochure, met over tuiging geschreven, maar die niet overtuigt. Voor hen, die 'n bewering gaarne uitwerken tot 'n betoog, bevat de brochure stof te over. De uitkeering aan de stakende manden makers is deze week op den ouden voet ge schied. Bijzondere bijdragen zijn niet te vermelden. De lijsten komen geregeld in. bteunpenning. In de bus gevonden: Licht met de armpjes 2Vj ct.Isaac van Zoelen 2Vs ct.Pelkman- bier 5 ct.de bedroefde Moeder 2Vs ct.de magere breeje Vs ct. V. 10 ct.Colibrie 10 ct.L. 4Vs ct.C. 4% ct.; uit den spaarpot der verloofden H. K. M. D. 5 ct.zus S. 4 ct.Jan I. IV» ct.Kaatje 3% ct.Janus 5 ct.Kras 7 ct.Mina 2 ct.een fitter 2Vs ct.Jopie 3 ct.Klaas 2 ct.rooie stier 2 ct.lange sabel 2 ct.vrij schoppen 1 ct. in „DE MOKER", Schiedamsch Sociaal Demokratisch Weekblad, hebben zeker succes. Er zijn weinig huisgezinnen te Schiedam, waarin dit blad niet gelezen wordt. uitgegeven door de S. D. A. P. steeds voorhanden bij: ALHIER. bericht de ontvangst van alle soortéff WINTERPANTOFFEUS en OVERSCHOENEN. Levert alle soorten tegen scherp concurreerende prijzen. Maat- en reparatiewerk netjes, spoedig en billijk. Onmisbaar voor lederen arbeider Is St. KLEPKE, Helenastraat 16. 15 cent per week, f 1.95 per 3 maan den franco per post. Alle abonne's n verzekerd tegen ongelukken bij de Maatschappij „Fatum" 'sGravenhage voor 1000 bij geheele invaliditeit en ƒ400 overlijden. Abonneert u tijdig; vooral met bet oog op de Kamerkroniek. PROEFNUMMERS worden op aanvraag~gralls bezorgd oor den Agent voor Schiedam No. 11 (November-Aflevering) van den 6den Jaargang: Sociaaldemocratisch Maandschrift. Redactie: Henr. Roland Holst, F. van der Goes en Dr. Herm. Gorter bevat De philosophie van Kant en het Marxisme, door A. Pannekoek. Het rapport over geschiedenis van minimum loon en maximum ar beidsduur van het Centraal Bureau voor Scciale Adviezen, door H. Spiek man. Rapport der enquêtes van het Landelijk Onderwijscomité over herhalingsonderwijs en leerplicht wet. Het historisch materialisme, door F. van der Goes. Prijs f 1.35 per kwartaal, voor arbeiders /"0.87Vi. Men abonneert zich bij den Boek handel en bij den Uitgever J. A. FORTUIJN, Kerkstr. 34, Amsterdam, die steeds gaarne proefnumm.zendt. Ontvangen John Ruskin, De laatstgekomenen. Vier lezin gen over de eerste beginselen der Staathuishoudkunde. Vertaling van M. HngenholzZeeven. Amsterdam, hij S. L. van Looy. f0.90. Socialistische Almanak voor 1902. Uitgegeven door de Vrfje Socialisten-Vereeniging te Amsterdam. 10 ct. Rapport der Enquêtes, uitgeschreven door het „Lan delijk Onderwijs-Comité" inzake a. het Herhalings- onderwijs; b. werking der Leerplichtwet. Inkomsten Werkstaking. Stoomdrukkerij „Vooruitgang'', Binnenrotte 50, Rotterdam.

De Moker | 1901 | | pagina 4