Manifest aan het Bederlandsche VolkP Jaarboekje S. D. A. P. Niet noodig De arrebeier en de liefdadigheid, schappij, zooals de socialisten die opvatten, is in alle mogelijke opzichten verschillend van den klassen-staat van tegenwoordig. Is eenmaal de maatschappij ingericht op de controle van haar eigen zaken, en heeft zij eenmaal den eigendom verkregen van alle middelen van voortbrenging, dan zullen haar ambtenaren niet meer de vertegenwoordigers van een klasse zijn en dan zal de voort brenging niet meer geschieden ten bate van eenige weinigen maar van allen. Vraag 9. Maar hoe kan de bezittende klasse, zooals ge die noemt, voordeel halen uit de onderneming van zaken, die het eigen dom zijn van den staat? Antwoord. Op velerlei wijze. In het geval van ondernemingen, door het rijksbestnur geadministreerd, vertoont het voordeel zich doorgaans in den vorm van verlichting van belasting. In het geval van ondernemingen, door gemeentebesturen geleid, behalen de bezittende klassen voordeelen in den vorm van interest van leeningen, aan de gemeente gedaan voor den aankoop van die onder nemingen, en in den vorm van ontheffing van belasting, die zij anders op een andere wijze zouden moeten betalen. De vierde jaargang is verschenen van het Jaarboekje der S. D. A. P. Het ziet er weer frisch en prettig uit in z'n traditioneelen rooden omslag. Dit jaar moeten we 't met een van stijf papier doen inplaats van linnen zooals vorige jaren, wat vermoedelijk z'n oorzaak vindt in 't feit, dat aan den inhoud meer kosten zijn besteed. Het boekje prijkt nl. met de portretten der 7 soc. dem. ka merleden, ieder van een kort bijschrift voor zien. Zonder aanspraak te kannen maken op den naam van kunstwerk zijn de meeste goed geslaagd. Verder biedt het boekje weer veel ver scheidenheid, rijker zelfs dan vorige jaren. We vinden er in weer de gewone rubrieken, maar bovendien een lijst der adressen van verschillende bestuurdersbonden. (De Schie- damsche ontbreekt daaraan nog) van vak- en politieke vereenigingen, een lijst dei- kamerleden. Verder een uittreksel uit woning en militiewet, en dan stukjes over coöperatie van Ervé, over de Arbeiderspartij in de Tweede Kamer van de Eoode, Henriëtte Roland Holst geeft een buitenlandsch over zicht en Mendels wijdt een woord aan de nagedachtenis van C. F. Lokevervolgens vinden we een oproep van W. Polak aan de jonge werkers om zich ook te organi- seeren en zich voor te bereiden op den tijd dat ook zij geroepen zullen worden deel te nemen aan den georganiseerden strijd van den arbeid, een artikel van Jos. Loopuyt over Wilhelm Weitling, van Van Bruggen over de kunst in dienst der propaganda en van Van der Linden over de oorlogen in de 19e eeuw. Men ziet afwisseling genoeg. Van harte hopen we, dat in wijden kring zijn weg zal vinden. Laat ieder partijgenoot krachtig medehelpen om het te verspreiden. Voor wie 't nog niet wist zij hier gezegd, dat er in ons land bestaat een Nederl. Bakkersgezellenbond. Deze bond zal met de Kerstdagen te Dordrecht zijn jaarvergadering houden. Aan de agenda ontleenen wij de volgende punten Al- of niet-aansluiting bij het N. A. S. Oprichting van een reiskas. Aanstelling van een gesalarieerd hoofd bestuurder. Afscheiding van het kiesrechtcomité. Het hoofdbestuur stelt dit voor, omdat verschil lende afdeelingen reeds zijn aangesloten en met het oog op de meerdere uitgaven in vorige punten vervat. Zaanstreek stelt het zelfde voor om politieke redenen. ArnhemHet hoofdbestuur worde opge dragen te bewerkstelligen, dat de noodhulpen die voor zeven maanden per jaar in garni zoensbakkerijen worden aangenomen, gedu rende dien tijd, daarvoor ook het volle loon ontvangen. UtrechtHet hoofdbestuur stelle zich in verbinding met eenige kamerleden of wende zich tot het Ministerie, tot opheffing der misstanden in de garnizoensbakkerijen en stelle voor, dat Ten le in geval van ziekte het volle loon zal worden uitgekeerd; ten 2e eens per jaar 8 dagen verlof met behoud van loonten 3e een vaste aanstelling voor de bakkers evenals alle andere ambtenaren aan het Rijk verbonden. Leiden: Wat kan of zal worden gedaan door onzen Bond, ten aanzien van het wets ontwerp op arbeids- en rusttijden, hetwelk door het nieuwe ministerie is ingetrokken Haarlem heeft een dergelijk voorstel. Deze afdeeling wil voorts meetings be leggen in Arnhem, Leeuwarden, Groningen, Vlissingen of Middelburg en Zaandam. Zaanstreek wenscht propaganda ten platte- lande. Den HaagDen afdeelingen van den Bond worde opgedragen te harer plaatse een loon- standaard vast te stellen en te trachten dezen ingevoerd te krijgen. De Bond agiteere voor Zondagsrust. AmsterdamDe Bakkersbode worde een weekblad, met een gesalarieerden propagan dist-redacteur. Voor zooverre ons bekend bestaat in Schiedam geen afdeeling van den Bond. Dat is ook niet noodig. Hier hebben de bakkersknechts 't nog zoo kwaad niet. Of wel soms. Maar waarom dan geen vereeniging? Of wachten ze soms tot de gebraden duifjes hen in de mond vliegen Kom bakkers, wordt eens wakker. De liefdadigheid van één zoo'n man is spoedig bekend en dan heet hetOch, 't is toch zoo'n goed mensch, hij geeft zooveel weg. Tusschen twee menschen, de een die lief dadigheid doet, de ander, die ze ontvangt, is 'n bijzondere verhoudingdie van heer en knecht, van meester en slaaf. Dat kan je zoo van buiten niet ziener is niet een zweep in de hand des éénen en er zijn geen striemen op den rug des anderen. Neen, maar de een krijgt een recht, op den ander rust een plicht. De één eischt dankbaarheid, de ander is ze verschuldigd. Maar dat behoort immers zóó, daaraan twijfelt niemand. D'r is nog gereglementeerde liefdadig heid, in de wandeling genaamdde dia conie. Daar spannen zich menschen voor, vol van christelijke beginselen, die het zich tot taak stellen, mét hun stoffelijke gaven de beweldadigden tegelijk met hun geestelijke te overstrooien. 'n Aalmoes met 'n zedepreek smaakt wel. Dan wordt er tegelijk gewezen op de plichten, want niets voor niets Het behoort immers zóó. Bij welken patroon werkt de man Waar gaan de kinderen school Hoeveel malen gaat men ter kerk? Kijk, dat zijn zaken, waarin veel belang wordt gesteld. Zijn die wel in orde want niets voor niets. En zóó drukt de liefdadig heid 'n stempel op den werkman, op z'n gezin, op z'n leven. En de arbeider wordt onverschilligóók voor alles, wat om hem heen gebeurt. Het komt er, en wat raakt hem de rest? Zóó is in de praktijk, in de kapitalistische samenleving het schoone beginsel, dat in de liefdadigheid ligt, de solidariteit, wegge doezeld, vies gemaakt, uitgewischt. 't Is in deze samenleving geworden 'n machtsmiddel, 'n middel tot onderdrukking, 't Is de gouden keten, die de arbe.ders bindt, 't is de slaap drank, die hen suf maakt, 't is de zweep, waarvoor zij zich krommen, 't is 'n ver schijning, waarvoor zij. zich in 't stof buigen. Ongevallenverzekering, staatspensioen, ziet- daar, wat de arbeiders zich moeten veroveren als een recht. Dit zal hen oprichten en sterken. En dit zal aan het liefdadigheids-gedoe 'n ruim arbeidsveld ontnemen. De opheffing van hun klasse is het werk der arbeiders zelf. Zij moeten zich ontwor stelen aan tallooze klemmen en klemmetjes en de middelen zijn in hun hand. Arbeiders, vereenigt u Het Landelijk Propaganda Komitee in zake den Internationalen Boykot van de Engelsche Scheepvaart. Waarde Medeburgers! Reeds van af het eerste oogenblik dat in Zuid-Afrika de oorlog werd aangevangen en het eerste menschenbloed daar de roode aarde donkerder kleurde en bevochtigde, kwam er verontwaardiging in de harten van velen en gaf men op verschillende wijze uiting aan zijn toorn. Mocht een aanvankelijke zegepraal van de Boeren-kommando's doen vermoeden, dat de oorlog spoedig zou worden beëindigd, weldra bleek deze hoop niet verwezenlijkt te worden en sinds een groot aantal maanden duurt een afschuwelijke guerilla-oorlog, gestreden door menschen, wier ambacht het is en door menschen, die zich niet de wet willen laten stellen door den vreemden indringer, den overweldiger, wiens recht steunt op moord werktuigen. Verschillende onzer medeburgers hebben pogingen aangewend, om de gevolgen van dezen oorlog aan de zijde der Boeren te doen verzachten, er zijn meermalen meer of minder beduidende sommen bijeengebracht, aan kreten van wraak en woede aan het adres der Engelsche Regeering heeft het niet ontbroken; spotplaten op Chamberlain c.s. zijn bij dozijnen te tellen, hartelijke begroetingen zijn den heer Kruger, president van de Zuid-Afrikaansche Republiek deelachtig gewordenmaar een daad, het doen van een daad was tot dusver nog niet eens overwogen. En plotseling overschreeuwt, overdondert de stem van de werkers van het transport bedrijf te water de chaos van geluiden en hoort men de kreet„Boykót, boykot over de Engelsche scheepvaart, opdat de Engelsche regeering gedwongen worde den oorlog in Zuid-Afrika te eindigen." En hoog en mooi klinkt deze kreet uit boven het verwarde gedruisch, hoog en mooi blinkt deze daad boven machtelooze ver vloekingen over het hoofd, en spotgeschriften aan het adres van Chamberlain. Op dit standpunt: beëindiging van den oorlog in Zuid-Afrika, kunnen wij eensgezind samenwerken. Wij geven toe, dat dit nog niet zoover is, dat van verschillende zijden bedenkingen worden gemaakt omtrent het welslagen van den boykot of de mogelijke gevolgen daarvan. Dit is echter niet de eenigste tegenstand; er is alweder verdeeldheid gekomen onder de georganiseerde arbeiders omtrent de leus, waaronder de boykot moet uitgevoerd worden. Sommigen willen algemeene werkstaking en niet alleen de Engelsche scheepvaart, maar de schepen van alle natiën, die koloniale Dit manifest is aan alle politieke, ekonomisehe, vak- en algemeene arbeidersvereenigingen toegezonden. Sekretarissen van vereenigingen, die het niet ont vangen, worden beleefd verzocht het aan te vragen bij L. M. Eermans, v. d. Helststraat 45, Amsterdam.

De Moker | 1901 | | pagina 2