fiet Uolk Dagblad mt de Arbeiderspartij. ts s s A. v. D. SLOOT Jr., Wet, gezag en orde. Bedenkt de Werkstakers! Die verschieten hun kruit niet. Wat een ondankbaar mensch. De staking. Inkomsten werkstaking. De Jaarboekjes der S. D. A. P. Schoenmakerij - - Schoenhandel, Korte Achterweg 18, Dames-, Heeren- en Kinderschoenen Bureau: Geldersche Kade 117, Amsterdam. i Gezag is onfeilbaar, dat moet bet wezen. Stel, dat bet gezag 'n feil of 'n fout beging of kon begaan, dan was 't immers geen gezag meer. Dan ging 'n menscb er tegen recla meeren en daar is 't niet voor't gezag is er om gehoorzaamd te worden, 't Spreekt dus van zelf, dat de dienaren van 't gezag de meest volmaakte menscben in hun soort moeten zijn: al zijn ze zoo dom als 'n koe, dat geeft niets, als ze maar den slag hebben, zóó op te treden, dat gehoorzaamheid er 't gevolg van is. Die gehoorzaamheid is orde. De hoogere dienaren wandelen rond als vleeschelijke wetten, de lagere als dito ver ordeningen. De laatsten zijn de hoofd- en politieagenten, dewelke nog bezwaard zijn met 'n ambts instructie. (Artikel 191 Gemeentewet.) Die instructie regelt hun bewegingen, die is voor hen zooveel als het touwtje aan den harlekijn. Zóó en zóó mogen ze doen en niet anders. Waren die menschen nu allemaal maar auto maten, die alleen de voorgeschreven beweging maakten, als er op 'n verordening werd getrapt, dan was dit stuk van't gezag mensche lijker wijze volmaakt. Er zou nooit 'n ver keerde of ontijdige beweging worden uitge voerd. En ieder zou vrede hebben met de mechanische zekerheid, waarmee de straffende hand op hem werd gelegd. Maar politie agenten zijn menschen, menschen, die zelf leelijk in de klem zitten, in de klem van verordeningen en instructies. Door die dingen wil men er automaten van maken. Is het wonder, dat zij 1001 maal per dag gelegen heid hebben, om kriebelig te worden Als ze dienstijverig zijn, zien ze altijd wat, dat met eenig voorschrift in strijd is. En dan raakt 'n mensch wel eens buiten zich zelf, en overtreedt zoo de verordeningen, waar voor hij heeft te waken. En dan moet 't gezag 't gezag straffen. Dat is 'n gek gezicht voor hen, die gehoorzamen moeten. En dat schouw spel beleven we hierde droevige gevolgen van 'n lotingsdag met botsingen. De Metaalbewerkers-Ver. „St. Eloy" heeft in haar jaarvergadering Zaterdagavond in het café Nationaal aan den Boterstraat alhier gehouden, besloten, van het voordeelig slot der rekening f 125 een uitkeering te doen aan de leden. Voorts werd besloten, om deze vereeniging van metaalbewerkers tot een „vak"-vereeniging te maken, waarin de belangen van het vak zullen worden be sproken zoowel de techniek van het vak als de belangen van de bewerkers zullen daarin worden behandeld. Tot zoover het bericht, 't Is prachtig. Die mannen met t 425.zegge vierhonderd vijf en twintig gulden in kasoch, neen, weg zijn zeWel, wel, 'tis net zoo goed, of 'n soldaat z'n kruit weggooit en dan zegt: Nou zal ik eens gaan schieten. 'tZal wel weer 'n sterke wZc-vereeniging woiden. 't Gaat goed in Schiedam! Onder bovenstaande titel kwam in het vorige nummer een stukje voor, waarin en kele fouten geslopen zijn, die we hier ver beteren. De eerste font betrof het aantal werkuren. Werd in het eerste stukje gesproken van een werktijd van 4 tot 12 uur en van half drie tot 6 uur, de werktijd duurt in het eerste geval tot half twaalf uiterlijk en in het tweede van 's middags drie uur tot vier uur of half vjjf. De tweede fout is eigenlijk geen fout. Er wordt gezegd, dat de man een weekloon van een rijksdaalder had. Dit is zoo, doch zoo als in het meerendeel der mouterijen kwam daarbij nog verval, zoodat het loon gemiddeld bedroeg drie en een halve gulden, het ver val inbegrepen. Waar ons van andere mouterijen loonsta- ten in handen kwamen, bleek ons, dat dit loon toch nog laag is. Later hopen wij een volledigen loonstaat der mouterijen te kun nen publiceeren. Tot zoolang dus geduld. De heer Bremerkamp schijnt nu een sys teem uit te denken, om werklui aan te kwee ken naar zijn smaak. Er is 'n vierde man binnen geloodst, die van het vak niet het minst verstaat. Die kan dus alle toestanden van het leerlingschap doorloopen onder mijn- heers hooge leiding en daarna als vakman zich in de rij scharen. Als meneer z'n per soneel zóó weer voltallig en z'n zaak weer rentegevend wil krijgen, mag hij wel zoo oud worden als Methusalem. De stakers, solidair, pogen gezamenlijk aan werk te komen. Ze zullen trachten, in 'n coöperatieve werkplaats aan een minder beknibbeld stuk brood te komen. Ze hebben reeds aanvragen om monsters gekregen en bij voldoening bestaat de kans, dat zij hun eigen werkplaats zullen inrichten en in stand houden. Van de inkomsten vermelden wij: Van de „Algem. Control. Vereen." te R'dam f27.20, Aid. S. D. A. P. te Delft f 2.50; Van de Ned. Kuipersgezellenbond te Rotterdam f 5.40; Cursus-Verg. Samson 89 ct. Glasbewerkers- Verg. f2.1872. Vergadering in Musis op Dinsdag f2.17. CursuS'Saiuson Zondagmorgen 10 uur voortzetting van den Cursus-Samson in het café-Nieberg aan de Kethelstraat. Ontvangen Jaarboekje van de S. D. A. P., voor het jaar 1902. Uitstekend geslaagde portretten van de socialistische kamerledenW. P. G. Hels- dingen, F. W. N. Hugenholtz Jr., H. H. van Kol, K. ter Laan, G. W. Melchers, J. H. A. Schaper en G. L. van der Zwaag. Prijs 10 cents128 bladzijden. Steunpenning. In de bus gevonden: Opbrengst van een courant 3 ct.; van Zwager de Notarisklerk 2 ct.van den Corrigeerder 2 ct.van Ruite- koning 2 ct.omdat de Haft het goed doet 2 ct.M'n goeie beste man 2 ct.Zeldzaam degelijk 1 ct.op dit minement 1 ct.; van den Dunne 2 ct.; Opoe K. 1V2 ct.; Witkop 7i ct.; Plus Minus 1 ct.; Zus en Zoo 1 ct.; Fladdermuis 2 ct. Aanstaanden verjaardag van een der ver loofden H. K.M. D. 6 ct.Zus S. 4 ct. Varkenskop 10 ct.C. 5 ct.Neel met haar aanstaande 2 ct.Janus met z'n broertjes 3 ct.W. 8 ct.V. 10 ct.te VI. 4 ct. Koos 11 ct.Dirk 7 ct.Kapelaan 2 ct. Arie 5 ct. Hoe dankbaar ook voor den toegezonden steunpenning, moeten we toch alle inzenders verzoeken, een kort motto te kiezen. Alleen als Eet bedrag tienmaal zoo groot wordt, kunnen we zooveel ruimte voor dit onderwerp afstaan, omdatons blad dan in grooter formaat verschijnt. Leden en Geestverwanten I voor het jaar 190 2 zijn verkrijgbaar bij J. KOORENGEVEL, Secretaris der afd. Schiedam. Nieuwstraat 5 bericht de ontvangst van alle soorten WINTERPANTOFFEUS en OVERSCHOENEN. Levert alle soorten tegen scherp concurreerende prijzen. IPF~ Maat- en reparatiewerk netjes, spoedig en billijk. Onmisbaar voor lederen arbeider is jiirji 15 cent per week, f 1.95 per 3 maan- IjU. den franco per post. Alle abonne's zijn verzekerd tegen ongelukken bij de Maatschappij „Fatum" te 'sGravenhage voor 1000 bij geheele invaliditeit en 400 bij overlijden. Abonneert u tijdigvooral met het oog op de Kamerkroniek. PROEFNUMMERS worden op aanvraag gratis bezorgd door den Agent voor Schiedam St. KLEPKE, Helenastraat 16. No. 11 (November-Aflevering) van den 6den Jaargang: Sociaaldemocratisch Maandschrift. Redactie: Henr. Roland Holst, F. van der Goes en Dr. Herm. Gorter bevat De philosophie van Kant en het Marxisme, door A. Pannekoek. Het rapport over geschiedenis van minimum loon en maximum ar beidsduur van het Centraal Bureau voor Sociale Adviezen, door H. Spiek man. Rapport der enquêtes van het Landelijk Onderwijscomité over herhalingsonderwijs en leerplicht wet. Het historisch materialisme, door F. van der Goes. Prijs f 1.35 per kwartaal, voor arbeiders f 0.877j. Men abonneert zich bij den Boek handel en bij den Uitgever J. A. FORTUIJN, Kerkstr. 34, Amsterdam, die steeds gaarne proefnumm.zendt. Stoomdrukkerij „Vooruitgang", Binnenrotte 50, Rotterdam. 1

De Moker | 1901 | | pagina 4