Schiedamsch Sociaaldemocratisch Weekblad BERICHT. Van onze vroede Vaderen. No, 40. Zaterdag 30 November 1901. Ie Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: 13 cent per kwartaal nn tm vooruitbetaling. franco per post 20 cent J J Losse nummers 1 cent. BLUE AU van ADMINISTRATIE en BEDAKTIE: NOGRDVEST 12. ADVERTENTIËN: 5 cent per regel. Bij abonnement be langrijke korting. Stokken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Wosnsdag a s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Den abonné's buiten Schiedam wordt ver zocht, 't abonnementsgeld voor het vierde kwartaal, dat met het volgende no. ingaat, zoo spoedig mogelijk per postwissel toe te zenden. De Administratie 26 November 1901. Even aarzelde ik, voor ik dit opschrift neerschreef. Vroed betsekent wijs en op eens ('t kan je zoo gebeuren) leek me dat zoo'n gekke combinatieonze raad en wijsheid. Dat is nou weer zoo'n gemeene socialisten- zet, he Maar ik kan er niets aan doen het is eenmaal waar, dat me de combinatie gek voorkwam. En ik moet volhouden, dat er reden voor is. Als je zoo geregeld de zittingen van den gemeenteraad bijwoont, dan leer je je luidjes zoo'n beetje kennen. En als ik dau zoo de tafel eens rond zie, dan denk ik weieens bij me zelve: „Jongens, Schiedammers, als dat nou 't puikje is van je ingezetenen, wat moet 't dan met de rest wel niet treurig gesteld zijn". Maar laat ik vertellen wat gebeurde, wat het ditmaal was, dat m'n bloed tot karne melk maakte, 't Was niet één bijzonder feit, maar meer de algemeene indruk van de zitting. 't Was warm in den raadzaal. 't Was vol op de tribune. Ze stonden mannetje aan mannetje, ze stonden tot in de gang. Er was een belangrijke zaak aan de orde; of liever, die zou straks aan de orde komen, als eerst een paar loopende zaakjes afge daan waren. Onder die „loopende zaakjes" was de stemming over liet voorhiel de Groot om de salarisverhooging van alle onderwijzers, in het bezit der hoofdacte, op f 150 te stellen. De vorige maal hadden de stemmen daarover gestaakt. De heer de Groot vroeg de discussie nog even te heropenen, omdat hij nog iets wilde zeggen. Dit werd toegestaan onder- verzet van de heeren Honnerlage Grete, Smit, Mr. Jansen, Visser, Pinster, Klein, Beukers, en Bender. Die meneeren waren zeker bang te goed voorgelicht te zullen worden. Eigenaardig is, dat deze allen (be halve de heer Pinster) ook tegen het voorstel stemden. Maar de beerde Groot dan deelde mede, dat hij nu de finantiëele gevolgen van zijn voorstel nauwkeurig had overwogen, en hij was tot de slotsom gekomen, dat de kosten van zijn voorstel gelijk zijn aan die van voorstel van B. en W. Men zal zich herinneren dat de Burgemeester de vorige maal het voorstel o.a. ontried om de moge lijke hooge kosten. De stemmen staakten echter opnieuw en dus was het voorstel verworpen. Tegenstemden, behalve de reeds genoemden, de heeren Blaisse, Jansen (P) en Lager weg B. en W. hadden in een brief aan den Raad inlichtingen verstrekt omtrent de centrale verwarming In liet Stads ziekenhuis, naar aanleiding van een verzoek destijds door den heer de Groot tot den Burgemeester gericht. De heer de Groot dankte B. en W. voor de verschafte inlichtingen, maar bijster te vreden was hij er niet mee. Uit de massa technische rapporten kon hij niet wijs wor den. Bijzonder had hem evenwel getroffen de weigering van den directeur van gemeente werken om aan de commissie voor admini stratie van het ziekenhuis, op haar verzoek, eenige inlichtingen te verschaffen. Mocht die ambtenaar daartoe wettelijk al niet verplicht zijn, zedelijk toch wel, waar bij alle colleges en alle ambtenaren een streven moet zijn naar hartelijke samen werking. Deze opmerking werd nog wat uitgewerkt door de heeren Ris en van Westendorp, die zelf wilden dat B. en W. 't rapport van de comm. v. administratie zouden vragen. Daaruit zou nog wel een en ander duide lijker kunnen blijken. De voorzitter was daartegen, omdat de kwestie dan te groote verhoudingen kreeg. Als 't naar zijn zin gegaan was, zou die brief van den directeur van gemeentewerken niet eens ter sprake gekomen zijn Dan komt zeker 't gezag in gevaar! De heer van Westendorp wees er nog op, dat in het rapport van den directeur van gemeentewerken eenige niet- geargumenteerde verwijten aan 't adres der comm. v. adm. stonden. Toen de heer Ris dan ook 't voorstel deed om, na den directeur van gemeente werken nadere argumenten gevraagd te hebben, het rapport van de comm. v. adm. in te winnen, dacht ik dan ook wel, dat dit aangenomen zou worden, ook alweer, omdat men nooit te veel ingelicht kan zijn en 't hier toch het beleid van een der hoofd ambtenaren der gemeente gold. De heeren dachten er anders over. Het voorstel-Ri s werd verworpen. Tegenstemmers waren de heeren Lagerwey, Klein Vürtheim, Smit, de Groot, Gouka, Loopuyt, Jansen (P.), mr. Jansen en Visser; de stemmen staakten dus. Nog altijd wachtte het talrijke publiek op de tribune vol ongeduld op het punt, dat s'raks aan de orde zou komen. Het geduld der „weetgierigen" (zooals de Burgemeester hen statiglijk noemt) werd wel op den proef gesteld, 't Was al bij half vier en nog was men er niet aan toe. Eerst moest nog even een verordening op de weekmarkt wor den vastgesteld. Dat was 't werk van een oogenblik. Op dat punt zijn allen 't natuurlijk roerend eens en terwijl de heeren met elkaar een praatje maakten, hamerde de voorzitter de verordening af. Toen werd nog even gauw een marktcommissie benoemd af- geloopen, klaar. Het spel begint. Neen nog niet. B. en W. vragen machtiging tot verkoop van oud ijzer. „Op de markt?" vraagt zacht een ondeugend raadslid. Stel je voor, de Burgemeester op de markt naast 'n oud roest. De machtiging wordt verleend. Aan de orde was het voorstel van B. en W. tot verkoop van aan de gemeente loebekoorende grond aan de firma A. F. Smulders te Rotterdam. De heeren verschoven hun stoel eens, rangschikte hun papieren, de wethouder van publieke werken vouwde met breed gebaar het kaartje, dat de Schiedamsche Courant in haar nummer van Zaterdagavond gaf, uit, men zette er zich toe om deze zaak nu eens met de vereischte ernst te behandelen. Het debat werd geopend door den heer Loopuyt. Deze heer is president-commis saris van de Stearine-kaarsenfabriek „Apollo" en kwam dan ook tot B. en W. met den wensch, dat zij er vooral voor zouden waken, dat voor de stearine-kaarsenfabriek geen brandgevaar zou ontstaan. Toen kwam de heer de Groot. Hij was zeer verheugd over dit voorstel. Alle heeren waren verheugd, zoowel de heer Loopuyt, die vóór als alle andere leden die na den heer de Groot spraken. En allen zongen aldus „verheugd van zin, met onbeklemde borst", hetzelfde liedje. Althans de eerste regels waren 't zelfde, want verderop ging 't net als met het Wien Nêerlands Bloed. De eerste regels zingen allen dezelfde woorden, maar met den derden komt er oneenigheid en de eene helft bezingt de Koningin, terwijl de rest jubelt over Willem III, dien ze nog maar niet vergeten en met rust laten kan. Zoo ook hier. Allen waren zeer verheugd over dit voor stel, maar De heer de Groot zag een groote schaduw zijde. We gaan nu biina alle beschikbaren grond verkoopen, zei hij, en bovendien een stuk van de Oosterhaven. Daarbij komt voor sommigen het bezwaar, dat deze grond ver kocht zal worden, inplaats van in erfpacht gegeven. Ook zal de gemeente groote werken moeten uitvoeren, waaronder waterwerken, DE MOK ER

De Moker | 1901 | | pagina 1