De keerzijde der medaille. Schiedam Vooruit! die wel weer tegen zullen vallen (de lieeren lachten) en een aansluiting bij de spoor verbinding, als die tot stand komt. De bevolking zal toenemen met personen, die oeconomisch zwak zijn de firma Smulders betaalt geen hooge loonen. De meesten zijn tusschen 7 en 9 gulden per week. De meesten der beter bezoldigde employés zullen voor- loopig in Rotterdam, waar ze nu wonen, bljjven. Armenzorg en kosten vooronderwijs zullen dus meer vergen en ook politie en administratie zullen moeten worden uit gebreid. Deze woorden van den lieer de Groot geven stof om uren over door te praten. Ze lijken zoo onschuldigSmulders betaalt geen hooge loonende kosten van armen zorg en onderwijs zullen hooger worden. Met andere woorden die Smulders is een kapitalist van 't eerste water en wat het kapitaal aan zijn arbeiders ontsteelt door hun niet te geven de waarde van hun arbeid, wat het hun te weinig betaalt om in de kosten van 't leven voor zich en de hunnen te voorzien, dat zal de gemeente moeten bijpassen De heer de Groot zag ook een licht zijde. De werkeloosheid zal afnemen, (waar om?), de loonen zullen neiging hebben tot steiging (waarom De huren en prijzen zullen steigen. In 't algemeen zal de koop kracht der bevolking steigen en 't leven zal opgewekt worden, mits dit alles gepaard ga met ijver, inzichten zelfbeheersching De slotsom was, dat hij wel wou meewerken om de firma Smulders hier te krijgen en zelfs wilde hij dan zijn wensch van erfpacht wel laten vallen Maar de schaduwzijde was toch wel groot en dus moeten we maar niet tot eiken prijs verkoopen, f 1 50 per c.A. is veel te laag. Gronden in de Mathenesserpolder, die nog niet eens aan de Maas lagen, zijn vóór korten tijd nog tot hoogeren prijs verkocht. Bovendien, behalve dit stuk is aan de Maas bijna geen geschikt terrein meer disponibel en het is te voorzien dat nog vele aanvragen komen zullen. Al sprekende voelde de heer de Groot misschien, dat zijn betoog al heel zwak was om verkoop te rechtvaardigen, ten minste hij bracht ineens de erfpacht weer op 't tapijt en zeide te wenschen, dat aan de firma Smulders de keus gelaten zou worden den grond te koopen voor f2.50 per c A. of ze in erfpacht te nemen voor 6 cent per c.A. per jaar. Deze laatste prijs was berekend tegen een waarde van f 1.50 per c.A., dus belangrijk lager. Ik behoef nu zeker niet meer zoo precies te herhalen, wat de andere heeren nog zongen. De heer Vürtheim dikte nog wat aan wat de heer de Groot gezegd had van de kans op groote waarde-vermeerdering van die gronden en sterkte zijn betoog door sprekende cijfers, maar in plaats er nu op aan te dringen dat de gemeente de eigendom van die gronden niet uit de hand geeft is de slotsom alleen stel de prijs wat hooger. Alsof daar mede het gevaar voorkomen werd. Deze spreker wou eigenlijk liever de firma Smulders naar de W.-kant van de haven brengen. De voorzitter zei, dat dit niet ging, omdat de gemeenteraad besloten had voorloopig daar geen grond te verkoopen. De heer Vürtheim vond 't niet goed, dat alles zoo maar in geheime zitting te bedisselen. Hij wilde de gordijn, die er voor hing, hoog ophalen De gemeenteraad is slechts beheer der, zei hij, en de gemeentenaren, die eigenaar zijn, hebben recht te weten, wat met hun goed gebeurd. Dat was flink gezegd, maar lastig voor den voorzitter. Die houdt niet van zulke dingen. De burgers kiezen den Raad en verder gaat 't hun niet aan, zoo is zijn meening. De heer Vürtheim moest dus wat gesust worden. Met hardheid krijg je niets van hem gedaan. Toen ging de voor zitter maar praten. Nu, dat kan hij mooi. AVat-ie al niet zei, ik weet 't niet, maar hij zei veel en toch heel weinig. Mijn buurman op de tribune zei„Lullen is niks, maar zóó lullen." Dat was niet netjes van m'n buurman, maar gelijk had-ie. En toen de voorzitter klaar was, och toen waren we de flinke woorden, door den heer Vürtheim gesproken, alweer bijna vergeten en 't on weer was voorbij. Toen kwam waarachtig de heer W i t- kampf 't spel bijna weer bederven. Hij zei, dat hij van 't in geheime zitting be handelde, als nieuw lid, niets wist en vroeg dus even in besloten zitting over te gaan om hem in te lichten. Zoo'n nieuweling heeft ook altijd iets bijzonders. Die wou nu warempel eerst inge licht worden voor hij moest besluiten. Och, maar de man is nog niet zoo bekend met de gebruiken Na alle menschen met bezwaren kwam nu de heer Jansen (P.). Die had niks niet geen bezwaren, 't Leek wel of hij roze- blaadjes inplaats van glazen in z'n bril had. Je zou eens zien hoe go-d ze er hier bij zouden varen, 't Was nog gezegd in de vergadering van „Schiedam Vooruit", dat de gemeente er wel f 10000.per jaar uit zou slaan. Maar 't schijnt wel alsof de Schiedammers altijd en overal bezwaren moe ten zien. Toen herkauwde de heer Honnerlage Grete nog eens, wat velen al voor hem gezegd hadden en voegde er aan toe de klacht, dat uit de gedrukte stukken niels bleek van de plannen der firma Smulders. De Voorzitter wilde nu principieel uitgemaakt zien, of al dan niet erfpacht door den Raad gewenscht werd. Als ik hem daartoe instaat achtte, zou ik denken, dat de Voorzitter hier een politieke zet wilde doen. Men kan zich toch moeilijk een ongelukkiger oogenblik denken om een zaak principieel uit te maken. Op aandringen van de heeren de Groot en Gouka werd het principiëele er dan ook maar afgelaten, en zonder stemming werd besloten den grond te verkoopen. Toen stelde de heer de Groot voor, den prijs op f 2.50 per c A. te bepalen. De heer Jansen (P.) was daar sterk tegen. Woordelijk teekende ik uit zijn mond op„als we de nieuwe industrie zoo zwaar belasten zal 't lang duren voor de arbei ders en andere zaken voordeelig geëxploiteerd kunnen worden." Volgens deze meneer is dus lo een arbeider een zaak en 2o wil hij bevorderen, dat de patroon hoe eer hoe beter die zaak voor deelig kan exploiteer en. Zoo'n betoog was voor de leden zeker beslissend. Het voorstel-de Groot werd verworpen. Voor stemde alleen de heeren Lagerwey, de Groot, Gouka, en W i t k a m p f. De heer Vürtheim die zoo uitvoerig betoogd had dat f 1.50 veel te laag was stemde nu ook tegen de ver hooging. Zijn wegen zijn duister. Toen was de rest gauw beslist. Hier en daar nog een vraag, een opmerking, waarbij wel eens wat duidelijk bleek, dat B. en W. niet zoo heel best thuis waren in het door den Dir. van gem. werken opgemaakte ontwerp. Waarom volgt men ook hier niet de ge woonte, om de hoofdambtenaren, voor zoover punten aan de orde komen hun afdeeling betreffende, de raadszitting bij te doen wonen Zij kunnen dan aan B. en W. terstond alle inlichtingen geven en 't debat zal er wellicht korter en zakelijker door worden. De zaak was toen beslist en we zullen moeten afwachten wat er van wordt. Maar nog een opmerking moet me van 't hart. 15 November dienden B. en W. hun voor stel aan den Raad in. De leden hadden dus 10 dagen om zich op de behandeling van deze zeer belangrijke kwestie voor te be reiden. Is dat niet veel te kort voor grondig werk Je kunt toch nooit weten of er niet eens een raadslid is, die er ernstig studie van wil maken, en dan moet rekening ge houden worden met 't feit, dat de leden slechts een klein deel van hun tijd voor de gemeentezaken beschikbaar kunnen hebben. Het is nu zoo goed als zeker, dat de nieuwe inrichting der firma Smulders hier zal worden gevestigd De Gemeenteraad heeft besloten den gevraagden grond te verkoopen. Al betreuren wij het, dat dit weer aanleiding is geweest een stuk van het gemeentelijk grondbezit op te ruimen, er is in dit feit iets anders, wat ons meer opgewekt stemt. Of wij nu soms ook bezeten zijn door die zenuwachtige uitgelatenheid, waarmede een groot deel der Schiedammers den afloop van deze zaak heeft begroet? Och neen. Dat zich hier op dit oogenblik nieuwe in dustrieën komen vestigen, is een doodgewone, heel natuurlijke zaak. Het belang der indus- trieelen brengt dat mee. En dat deze nieuw te vestigen industrieën nu ineens de gewenschte welvaart hier zouden brengen, we kunnen 't niet gelooven. Bij de besprekingen is gebleken, dat voor loopig uitsluitend een 300 arbeidersgezinnen zich hier zullen vestigen Voor de toenemende welvaart verwachten wij daarvan dus voor loopig niet veel. Maar wel verwachten wij iets anders. Een inzender in de „N. Sch. Crtzinspeelde er ook reeds op, al zag hij als een gevaar, wat wij met vreugde verbijdenhij schreef o. a „Nu nog iets omtrent de voordeelen, die men zoo gaarne wenscht breed uitgemeten te zien bij eene vestiging als de onderhavige industrie. Meent men waarachtig dat bij die vestiging alles maar voordeel en geluk aan brengt? Op het oogenblik mag Schiedam trots zijn op den geest, in het algemeen ge nomen, van het werkvolk; zal dat zoo blijven als van buiten zooveel nieuw volk naar hier komt Ik heb reden zulks te betwijfelen. Naar onze meening heeft die inzender een goed oog in de toekomst. Zeker, de 300 fabrieksslaven, die de firma Smulders hier heen brengt, de mannen, die dagelijks lijden onder de meer volmaakte kapitalistische uit buiting, zullen hier zeker op den duur de rijen van 't strijdend proletariaat versterken. En uit dat oogpunt beschouwd, juichen wij de vestiging der nieuwe industrie van harte tóe. Zoo werkt de heerschende klasse steeds aan haar eigen ondergang. Zoo haalt ze zelf den wolf in de schaapkooi. Er was eens 'n vergaderingSchie dam Vooruit Er werd heel wat gesprokenSchie dam Vooruit! Neen, maar, daar komen we wel op terug. Maar nu direkt willen we even de aandacht vestigen op hetgeen de pas-gewezen arbeiders- candidaat W. v. d. Most op die vergadering sprak. Dat is het volgendeEr zijn tal van arbeiders, die van f 8 zuinig, maar netjes leven (het gemiddelde loon voor los arbeider zou zoo groot zijn), 't Is toch beroerd jammer, dat die arbeiders geen kiezer zijn. Wel, wel, stel dat zoo'n arbeider woont in 'n paleis van 'n daalder, netjes natuurlijk, twee kwartjes per week vuur en licht zuinig natuurlijk een gulden per week schoeisel en kleeding voor hem, z'n vrouw en z'n kinderen zuinig, zuinig nou nog niet gerekend slijtage van huisraad en huis houdelijke artikelen die blijven van zelf netjes of krantencenten, of zeep enz I dan blijft er over f 5 in de zeven dagen,

De Moker | 1901 | | pagina 2