Aan de moeders. Socialistische Catechismus. Vlaardingen verneur met onbeperkte macht. Een tweede aanslag op den tsaar was daarvan het ge volg. Toen belastte Alexander II Loris Helikoff met de opperleiding voor alles wat de orde en rust in het land betrof. De revo lutionairen deden hun derden aanslag. Toen ried Melikoff terug ie keeren tot het liberale stelsel uit de eerste jaren van Alexanders regeering. Maar voor dat de eerste maatregel daartoe was genomen, werd Alexander II vermoord, 9 September 1879. J. v. L. Uit het Engelsch van E. Belfort Bax en H. Quelch. Vraag 10. Maar indien het socialisme niet bedoelt den rijks- of staatseigendom van de middelen van voortbrenging, en indien, zooals ge zegt, zulk een eigendom doorgaans in het belang is van de klasse, tegen wier bezit van die middelen gjj bedenkingen maakt, wat verstaat ge dan onder socialisme Antwoord. Wij bedoelen de instelling van een staatkundige macht, in plaats van den tegenwoordigen klasse-staat die als bewust en wèl-omschreven doel zal hebben den gemeenschappelijken eigendom van- en de gemeenschappelijke controle over de geheele nijverheid, den geheelen beurshandel enz. van de geheele wereld. Zijn de gezamenlijke middelen van voortbrenging eenmaal gemeen schappelijk eigendom geworden, dan is er niet langer een bezittende klasse bestaanbaar, die voordeel kan trekken uit leeningen of op eenige andere wijze; en is de bezits- maatstaf, volgens welke nu de maatschappij in twee klassen wordt verdeeld, eenmaal verdwenen, dan zullen ook de klassen zelf verdwijnen. Vraag 11. Maar zouden als een begin sommige industrieën niet in het bezit van den staat of de gemeente kunnen worden gebracht ten algemeenen belang? Antwoord. Ja, dat zou kunnen, maar slechts in beperkte mate, en zelfs binnen dien grens is dat nog moeielijk; want de bezittende klasse, die de macht heeft, draagt er zorg voor, dat zooveel mogelijk alle r jjks- of gemeente-ondernemingen overeenkomstig haar belangen worden beheerd. \raag 12. Acht gij het dan verkeerd, enkele takken van nijverheid in het bezit van rijk of gemeente te brengen bij de bestaande toestanden Antwoord. Volstrekt niet. In ieder geval draagt, zelfs in den tegenwoordigen klasse- staat, de rijks- of gemeente-eigendom van eenige onderneming evengoed als de trusts er toe bij, het volledig in-maatschappel\jk- eigendom-brengen van alle industrieën voor te bereiden. Vraag 13. Dus moeten wij het zoo op vatten, dat een dergelijke gemeenschappelijke eigendom van- en controle over alle takken van nijverheid het eenige doel van het socia lisme is In één woord, is het socialisme dan niets anders dan een economische theorie Antwoord. Neen.' Het socialisme is een economische theorie, omdat de economische toestanden den materieelen basis vormen van de menschen-maatschappijmaar het socia lisme is meer dan dathet omvat alle ver houdingen in het leven van den mensch. De instelling van het socialisme heeft een vol ledige verandering ten doel in de maatschappij, in al hare verhoudingen. De economische toestanden bepalen rechtstreeks de staat kundige toestanden bepalen iets minder rechtstreeks, maar niets minder zeker,de ethische toestanden; bepalen nog iets minder rechtstreeks de esthetische toestanden, alhoewel de kunst, die alleen in stoffelijke dingen zich kan uiten en door materieele processen moet werken, daarbij dus een machtigen en overheerschenden invloed moet uitoefenen. Op het gebied van zuiver intel- lectueele theorie en bespiegeling wordt de invloed der economische toestanden in het geheel niet rechtstreeks gevoeld, maar des te sterker indirekt, daar deze toestanden dikwijls de bron zijn van verwringende krachten, die in de bestaande omstandigheden veel vat op de menschen hebben en hen be letten de waarheid te zien in kwesties van logica, wijsbegeerte en wetenschap. Om kort te gaan, hoewel wij geenszins ontkennen dat het menschenverstand zijn omgeving kan be- invloeden of wijzigen, is toch een dergelijke invloed of wijziging tot nu toe doorgaans samengevallen met een gelijken en dikwijls grooteren invloed van de omgeving op het verstand. Actie en reactie gaan onvermijde lijk samen, al moge de eerste of de tweede de overheerschende factor zijn. Een nadere uitwerking van de hiergenoemde punten is natuurlijk noodig en zal dus nu volgen. Moeder, ga voor je kindje staan, Want daar komt de justitie aan: De justitie is een kwade man, Die geen arme menschen lijden kan: En waar die komt met z'n grimmig gelaat, Ontdekt hij wis en zeker kwaad; Is 't krom of recht, Is 't valsch of waar, Daar luistert geen justitieman naar; Heeft hij je kindje eenmaal vast, Dan komt het zeker in de kast. Moeder, ga voor je kindje staan, Want daar komt de militie aan: De militie is het oorlogsgeweld, Daar is geen moedertje op gesteld; Want is haar jongen negentien jaar, Dan staat die booze militie klaar; Goedschiks, kwaadschiks, Met zucht of traan, Daar helpt geen lievemoederen aan: Bij dunne rats en kommiezenbrood Drillen ze menig jongen dood. Moeder, ga voor je kindje staan, Daar komen de kapitalisten aan: De kapitalisten bezitten het land En regeeren ons met strenge hand; Zij dwingen de armen en maken hen ziek Op 't oorlogsveld en in vunze fabriek 'tZij klein of groot, 'tZij zwak of sterk, Allen voor de rijken aan 'twerk, Maar ben je nergens toe in staat, Dan vindt de honger je op straat. Moeder, laat nu je kindje vrij Daar komen de socialisten voorbij; Zij loopen achter de roode vaan En brengen geluk voor je kindje aan; Justitie, militie en kapitalist Gaan op den loop voor den socialist; Want rijk en arm En knecht en heer, Dat willen de socialisten niet meer. Dus trekken de socialisten voorbij: Moeder, laat je kindje dan vrij D. T. Onze dienaren van Hermandad. 't Kan toch raar loopen in deze wereld. Straf en belooning wisselen elkaar geregeld af, ja vallen ook wel eens samen. Zoo bijv. verleden week bij den agent van politie Witteman. Wij lazen nl. in een hier ver schijnend blad dat deze gestraft was per dagorder wegens het rooken in den nacht en beloond was wegens met levensgevaar tot stilstaan brengen van een hollend paard op de Hoflaan, juist toen de scholen uit gingen. Dat is flink zouden wij zeggen; nu de inspecteur zei 't ook, en daarom kreeg de man ook één gulden, zegge 100 centen. Kijk, dat was een niet onaardige vergoeding voor de (wij zouden zeggen, kleingeestige zoekerij) straf, van de nog niet bewezen overtreding. Maar, je moet 't prestige van de politie verheffen. Dat doe je zoo. Witteman zou zijn vrijen dag hebben. Dien dag kon hij goed besteden om een ziek familielid te Baarn te bezoeken. Het vrijbiljet was al klaar, dus zou je zeggen, alles in orde. Maar den avond te voren werd hem, heel officieel bekend gemaakt, dat hij den volgenden dag een uur straf moest loopen. Dat was een streep door de rekening. Mag ik 't dan als-je-blieft vroeg doen was de vraag van den gestrafte. Maar neen hoor, dan zou de straf te licht worden, liefst midden op den dag, van 12 tot 1 uur. Zoo straffen ze hier de bewaarders van orde (Tot slot de laatste woorden van de berichtgever. Laten die twee heeren toch voorzichtig zijn, men moet goede beenen hebben om 't tegen ons Mokertje uit te houden en daar munten noch commissaris, noch inspecteur door uit. Nog meer van onze politie. Verleden week moest iemand voor zijn vrouw naar den dokter. Onderweg ontmoet hij een wielrijder, maar van een bel krijgt hij niet te hooren en van een licht nog minder te zien. Dat is strafbaar, moet je weten. Hij maakte daarom een agent op die wielrijder opmerk zaam, maar door dezen werd hij geheel ontnuchterd. Hij had n.l. den de ronde doende inspecteur ontmoet, die 's nachts per fiets de posten visiteert. Deze weet hoe 't moet, daarom heeft hij wel een brandenden lantaarn aan zijn fiets, maardoet er een zakdoek voor. Ze moesten hem eens zien aankomen. Moet hij nu bekeurd worden Ja of neen? Uit liet verslag van de werkzaamheden van den Amsterd. Bestuurdershond. Aan de hand van dit verslag krijgen we 'n overzicht van de lijst van werkzaamheden van den A. B. B. Ze zijn ingedeeld in acht hoofdstukken. De banketbakkersbedienden ondervinden hinderpalen bij hun organisatie in 't geloof Israëlieten en Christenen en in de vooruitzichten van een deel hunner. Daar zijn er een niet onaanzienlijk aantal, uitsluitend onder de Christenen, die zeker weten na verloop van eenigen tijd zelf patroon te worden. Natuurlijk dat dezulken niet hun kracht zoeken in de kracht van het bediendenschap. De kappers- en barbiers bedienden vinden een rijk arbeidsveld in de handhaving der 9-uur sluiting, maar de orga nisatie vindt toch tijd tot stichting van een vakschool. De A. B. B. zal gemeente-subsidie zien te verwerven. De boycot-Bensdorp wordt met kracht gehandhaafd en 'n eigenaardige surprise is door den A. B. B. voor deze firma gereed gemaakt een St. Nicolaas-boekje, waarin 'n eenvoudige verklaring van de oorzaken van den boycot. De slagersgezellen worden geholpen in het redigeeren van hun vakblad, de Slagers gezel, dat voortaan eens per maand verschijnt. Pogingen worden aangewend, den ergelijken toestand der Kioskjuffrouwen te verbeteren. Het werkzaam aandeel in de boycot der Engelsche scheepvaart achten wij bekend. In voorbereiding is de inrichting van een plan, waarnaar geregeld zal kunnen worden gewerkt bij enquêtes naar de vaktoestanden. De A. B. B. was op het onderwijs-kongres vertegenwoordigd, en zal dit eveneens zijn op het congres van het Ned. Kiesrechtkomitee.

De Moker | 1901 | | pagina 3