....Bet Uolk.... i! i| ij U SSuif SI aan bij d@ S. 0.L F. s o tl r w Dagblad voor de Arbeiderspartij. Onze geëtiketteerde Industrie, Wederom kiezen. Ingezonden, Cursus-Samson. HUISINDUSTRIE t lij 2 H M H P3 M 2 CO ►-« O Bureau: Geldersche Kade 117, Amsterdam. S 't Is één nur in den nacht. Leege straten en stil. De huizen leunen roerloos tegen elkander, stevig, in de strakte van hun rechte gevellijnen. Zacht stralen lantaarnvlammen, lichtplekkend de straat om de paal, zacht- stil beschemerend de muren, schaduw-gestreep in de matte glanzing. 't Is rust't Is de hoorbare nachtrust door den lichten tik van 'n vallenden drop, 't gekuar van 'n neerge laten jalouzie met 'n zacht windgewarrel even, door de verre geluiden Voetstappen met doffen klap op de steenen, een korten nagalm, gehoest een ge daante schuift onder de zacht-glanzende lantaarn dooreven zichtbaar, wegdoe zelend weer in den schemer verder. Het hoofd gebogen, de pet ver over 't hoofd, de boezeroen om den nek, hoog, slordig ge plooid of in 'n stijven wrong, 't Is een branderij-slaaf. „Goeden morgen", zegt hij tegen den laten voorbijganger. Hij gaat aan zijn dagtaak. Voor de branderij-deur wachten, soms geleund tegen den stijl, als 'n vermoeid dier, slapend weer, 'n donkere vlek maar tegen den grijzen schemer op den muur. Als de meesterknecht open doet, begint de dagtaak. Stinkend van 't zweet, in vieze dampen en geuren, volbrengt hij die. 's Na middags vier, vijf uren is 't atgeloopen. Z'n prakkie is hem gebracht door vrouw of kind. En die menschelijke machine wordt ook nog wel opgestookt met jenever, met 'n borrel. Is het wonder, dat de branders knechts vroeg oud zijn en op En dat hun nageslacht nog minder weerbaar is, en nog vroeger oud en op Dragen zulke toestanden niet "in zich de vernietiging van het huis gezin, voor nu en voor de toekomst? Maar 't is altijd zoo geweest en 't zal wel zoo blijven, nietwaar? Wel zeker! En nu onze jenever van 'n etiket wordt voorzien, zal 't slot zijn, dat onze industrie niet anders mag gedreven worden dan met gewaarmerkte arbeiders. 't Produkt is werkelijk de moeite van 't étiketteeren waard. In z'n oorsprong en z'n uitwerking beide't verdient een dubbele bekroning. Maar wie denkt en gevoelt voor de werkers onder zulke toestanden, die gruwt. Dag in, dag uit, nacht in, nacht uit, zwoegen de slaven, verstompen zij, leven zij hun leven weg, hun harde, eentonige, moeite volle leven. En toch, de nog krachtigen, de sterken onder hen, zouden zij niet den stoot kunnen geven? Zouden zij niet in staat zijn, hun lotgenooten te brengen tot datgene, dat hen weerbaar maakt, dat hen kan helpen uit zulke toestanden: tot vereeniging? Ons pas benoemd raadslid J. H. Houtman heeft bedankt. De resultaten van Kathol.- Christ.-Historische actie zijn toch wonderbaar. 'tWas al omniet! 'n Christ.-Hist. Werkman kiezer zegt in een ingezonden stukje in de Schied. Cour. dat de heer Houtman onze candidaat niet was of niet behoorde te zijn. Dat is klaar. Als 'n werkman door z'n mede arbeiders geroepen wordt, hun belangen te behartigen, mag hij daarvoor niet bedanken. Maar wij zouden dien Chr.-Hist. werkman kiezer in bedenking geven, die twee woordjes vóór z'n titel te laten wegvallen. Hij heeft alleen te vragen, welke belangen worden daar, in den Raad, behartigd? Zeer prac- tische, nietwaar? Of heeft hij soms 'n Christelijk belang mee te geven aan z'n af gevaardigde, of 'n Historisch Komt, werk lieden, behandelt de wereldsche zaken toch wereldsch. Diezelfde kiezer spreekt ook nog heel ernstig vanonze werkmanspartij. Be staan er soms Christ -Hist, boterhammen of Katholieke? Bij de zelfstandige arbeiders partij, daar vindt ge uw candidaat. Mijnheer de Redacteur Hedenmiddag bracht ik mijn dochtertje naar school, en wat ik toen zag, maakte wel wat vreemden indruk op mij. Nadat ik had aangebeld, werd de deur opengedaan, en daar zag ik een vette, modderige gang. Mijn dochtertje trok haar klompen uit, en op mijn vraag waarom zij dit deed, antwoordde zij, dat dit altijd moest. Anders werd de gang vuil van de klompen. Zij evenwel, die schoenen dragen, mogen doorloopen, en, nabij het lokaal gekomen, hun voeten vegen. Ik vind zoo'n maatregel toch eenigszins vreemd, en hoewel die schijnt ingevoerd te zijn aan de Noordmolenschool, kan ik de gronden ervan niet ontdekken. V. Zondag 8 December a.s., des avonds te zes uur, voortzetting van bovengenoemden cursus in het café-Nieberg aan de Kethelstraat. Inkomsten Werkstaking. Van de Algem. Rotterd. Control. Ver. f 28.10. Ingekomen om op de lijsten te plaatsenVan A. G. f 1. Van een goed vriend f 1.15. Den vorigen keer verkeerdelijk gemeld van de Glasblazers Ver. f2.17, moet zijn f 3.17. STErNPENKIlSG, Colibrie 4 c.Piet 3 c.V. 10 c.; S. 3 c.; F. 2 c.L. I. 5 c.W. 10 c.Barbarossa 5 c.B. 10 c.A. J. 5 c.C. 5Vs c.Forto 5 c.; A. 5 c.gebroeders B. 10 c.E. 5 c.; Jopie 7 c.Janus 2Vs c.Kaatje 3 c.D. 5 c."; Jan 1 c.Dina lVs c.Gerrit 3 c. Klaas 2 c.uit den spaarpot der verloofden H. K.—M. D. 6 c.Zus S. 3 c.F. 12 c. B. 12 c.D. 12 c. Piete-Meu, Moeders-Pie, P. de Slis, Pête de Veau, Spuit elf, elk 1 ct. Vooral bij het begin van het nieuwe kwartaal wordt de steunpenning in ieders aandacht aanbevolen. Dat ieder zijn abonne mentsprijs vrijwillig verhooge, is onze vurige wensch. W. F. D. te Amsterdam. Aan uw verzoek kunnen wij niet voldoen, ook om de kosten. I. Verslag der Huishoudschool te Schiedam. II. Huisindustrie, door Roosje Vos. Prijs 5 cents. Zie nader de advertentie in dit blad. III. No. 1 en 2 van de Volks-Kinder- bibliotheek van Nellie. No. 1. Van kleine kleuters voor kleine kleuters, yerhaaltjes en versjes voor kinderen van 59 jaar. No. 2. Kinderfiguurtjes. Een bloemlezing uit de werkjes van mevrouw de Pressensé, voor kinderen van 1015 jaar. Prijs voor ieder deeltje 20 cents. Abonne ment van 6 deeltjes f 1.20. Uitgaven van Masereeuw Bouten te Rotterdam. Koopt en leest: door R. VOS. Prijs5 Cents. Verkrijgbaar bij R. VOS, Weesper- straat No. 4 en Amstel No. 101, Amsterdam. ro 3 c-l Onmisbaar voor lederen arbeider is 15 cent per week, f 1.95 per 3 maan den franco per post. Alle abonne's zijn verzekerd tegen ongelukken bij de Maatschappij „Fatum te 's Gravenhage voor 1000 bij geheele invaliditeit en f 400 bij overlijden. Abonnesrt u tijdig; vooral met het oog op de Kamerkroniek. PROEFNUMMERS worden op aanvraag gratis bezorgd door den Agent voor Schiedam: St. KLEPKE, Helenastraat 16. No. 11 (November-Aflevering) van den 6den Jaargang: Sociaaldemocratisch Maandschrift. Redactie: Henr. Roland Holst, F. van der Goes en Dr. Herm. Gorter bevat De philosophie van Kant en het Marxisme, door A. Pannekoek. - Het rapport over geschiedenis van minimum loon en maximum ar beidsduur van het Centraal Bureau voor Scciale Adviezen, door H. Spiek man. Rapport der enquêtes van het Landelijk Onderwijscomité over herhalingsonderwijs en leerplicht wet. Het historisch materialisme, door F. van der Goes. Prijs f 1.35 per kwartaal, voor arbeiders /"©.877s Men abonneert zich bij den Boek handel en bij den Uitgever i. A. FORTUIJN, Kerkstr. 34, Amsterdam, die steeds gaarne proefnumm.zendt. Stoomdrukkerij „Vooruitgang", Binnenrotte 50, Botterdam. COBBES POXÖESTIE. ONTVANGEN O co M 3* O O erQ O t3 Pu CD H CfQ CD CD CD Pt CD a Pu CD CD a m o xsr c-t- O ct O a a CD CD t-t CD a o ♦a m m

De Moker | 1901 | | pagina 4