Stemt A. GODSCHALK, Nogmaals Kiezen. De praktijk. Wat nog komen kan. De menschlievendheid van een patroon. u 1 daaronder rangschikken, omdat, nuttig en noodig als het is, praktisch onbeperkt is en evenmin het gevolg is van menschelijken arbeid. Vraag 17. Welke bepaling van Arbeid geeft ge in de ekonomie? Antwoord. Arbeid, in de ekonomie, be- teekent voortbrengende arbeid, of arbeid aangewend ter voortbrenging van nuttige voorwerpen, dat is „rijkdom" volgens de bovenstaande bepaling. Vraag 18. Wat is het verschil tusschen rijkdom en kapitaal? Is alle kapitaal rjjkdom of is alle rijkdom kapitaal? Antwoord. Kapitaal beteekent rijkdom, die door zijn bezitters gebruikt wordt niet slechts voor het doel van voortbrenging, (zooals bijv. handgereedschap kan worden gebruikt door zijn eigenaar) maar die door zijn eigenaars wordt gebruikt om er voordeel uit te trekken door den arbeid van anderen. Vraag 19. Kan dan Robinson Crusoe's kruiwagen of boot niet beschouwd worden als kapitaal, zooals aangevoerd wordt door sommige ekonomisten? Antwoord. Zeker niet, tenzij Robinson den kruiwagen gebruikte als een middel om voordeel te trekken uit den arbeid van Vrij dag, dat wil zeggen, dezen gebruikte om goud te delven of graan te verbouwen en daarna hem dit liet kruien naar de kust, om van daaruit te worden vervoerd naar de wereld markten, ten einde te worden verkocht ten voordeele van Robinson zelf. De meest kieskeurige kiezer kan nu met smaak z'n maaltijd doen, tenzij er sommigen nog verlekkerd mochten wezen op 'n Turk; die is nog niet onder de candidaten. Vijf zijn er voor één plaats. De vierhonderd thuisblijvers van den vorigen keer zullen nu toch wel 'n bod meedoen? Maar och, het stembiljet, wat beteekent dat, nietwaar? Al dat stemmen, toch maar larie! Maar de arbeiders weten beter. Zij weten, dat het eenvoudige stukje papier in huu handen is 'n wapen, dat langzaam maar zeker z'n werking volbrengt, 't Is de spade, die stuk voor stuk groote dammen en stevige dijken met bressen slaat. Zoo zal het stembiljet gaten breken in de welgeorganiseerde heerschersklasse, en de democratie zal ze vullen. Naar alle zijden hebben de arbeiders hun werkzaamheid te ontplooien, naar alle zijden moet hun inzicht en hun invloed zich uitbreiden. De „ordelijken" hebben nu ook keus. „Algemeen Belang" stelde candidaat den heer J. M. v. d. Schalk Jr., 'n goed merk in de bourgeois-wereld. „Recht, Plicht en Orde", de R.-K., komt aandragen met den heer F. A. J. Zoetmulder; gansch geen onbekende klank, deze naam, voor 'n goed Schiedammer. Misschien zijn deze heeren wichtig genoeg, de kiezers naar de stembus te drukken. Volge de drie candidaten-werk- lieden, waaronder één arbeiders-candidaat, A. Godschalk. De beide anderen, J. Bakkes en W. v. d. Most, zijn door verschillende elementen naar voren geschoven, maar 't zijn werklieden. De algemeene opinie wordt vrijwel weer gegeven in 'n ingezonden stukje van M. J.V. in de Nieuwe Schied. De heer De Groot schreef 'n aanbeveling voor 'n werkman in-ieder-gevaldeze M. J. V. schrjjft: „Wel geeft de heer De Groot hoog op van de geestdrift, ijver, toewijding en wat al meer onder de minvermogenden oftewel werklieden, maar of dit werkelijk strekken zou tot heil van onze gemeente, is nog niet zeker." Neen, neen, het heil van onze gemeente is het heil van het dierbare kapitaal, en wat heeft het kapitaal nou aan geestdrift van 'n werkman Dezelfde M. J. V. betoogt verder: „Ver stand van of inzicht in zaken van meer algemeenen en practischen aard, zoekt men daar (onder werklieden) waarschijnlijk even vergeefs als nu onder het meerendeel onzer raadsleden." Het meerendeel onzer raadsleden komt er ook al bekaaid af. Neen, hoor, M. J. V. weet 'n anderen grond, om vroede mannen uit te delven. Die schuilen onder „welgestelde burgers" of kleine „burgerlui". Zoek het nou maar uit. En M. J. V. is niet de eenige, die zulke kletskoek verkoopt over gemeenteheil en buigers en andere burgers en werklieden. Maar 'n werkman in geen geval, hè, geen „verstand van" en „geen inzicht in" zoo'n arrebeier, gekheid. Laat het klein burgerdom maar in de raadszaal tronen, naast inzichtige bourgeois Maar al zulke zeurkousen openbaren alleen hun eigen gebrek aan inzicht. Wie vóór den candidaat der arbeiderspartij stemt, stemt vóór de vooruitgang; wie 't anders doet, stemt vóór 't behoud. Dèt is de zaak. En al die malle fratsenverkooperij over burgers, boeren en buitenlui is niets dan 'n onbestemd gevoel van afkeer voor 't nieuwe, dat komen moet. En wie aandrift gevoelt, de nieuwe, betere tijden te helpen inluiden, hjj stemme den candidaat der arbeiderspartij. den Candidaat der Arbeiderspartij. Zooals de Nieuwe Schiedamsche zegt, moet de werkman zich scharen onder het vaandel van de ordelievenden, die toenadering wen- schen tusschen arbeidgever en arbeidnemer en met alle krachten er aan werken, om die toenadering tot stand te brengen. Dat is vrijzinnig - democratisch - katholiek - gepolitiek. Nu eenige feiten. De dijkwerkers te Westkapelle hebben ge staakt. 'n Voorgestelde loonregeling door den aannemer vonden zij 'n achteruitgang. Zij stelden de hunne, tevens eischten zij de ver wijdering van 'n opzichter, die hen niet rede lijk had te woord gestaan. Hoe is 't mogelijk, zulke verwaande arbeiders. De looneisch is ingewilligd, de opzichter is gebleven. Toe nadering of strijd? 'n Patroon van 'n fabriekje van metaal waren te Zaandam verandert uurloon in stuk loon. Dat scheelde de werklieden 50% de helft van hun verdiensten. Zij klagen direct wordt een der klagers ontslagen. Drie leden van het personeel komen onderhandelen, de patroon doet toezegging, dat de ontsla gene weer zes weken aan 't werk zou ge houden worden. Den volgenden dag krijgen die mannen de boodschap, dat ze óók ontslagen zijn. Er volgt staking. De Nieuwe Schied. schrijft: zóó moeten patroon en arbeider over hun wederzijdsche belangen onderhandelen. Natuurlijk bedoelt ze niet, zooals hier boven staat, (we zeggen dit nadrukkelijk vanwege de kwade trouw) maar 't gebeurt zoo toch. In de vergadering van de S. D. A. P. te Leeuwarden wordt geprotesteerd tegen 'n uit drukking in de Kamer gebezigd, als zou armoede en stembiljet in één haud vergif zijn. De opmerking werd gemaakt, dat geen grooter vergif bestaat dan het stembiljet, dat in de brandkast ligt. Toenadering? In de Woensdagmiddag door het bakkers gezellen-comité voor Zondagsrust uitgeschre ven patroons-vergadering warenzes patroons verschenen. Drie verklaarden zich bereid met de gezellen verdere pogingen aan te wenden. Toenadering Samenwerking Te Dieren heeft 'n patroon leden van den sigarenmakersbond uitgesloten, om hun bonds lidmaatschap. De pastoor had in de cateche- satie den kinderen gezegd, dat hun vaders wel gedaan zouden krijgen. En mijnheer Meuleman heeft nog sigaren genoeg in voor raad, voegde hij er aan toe. Wie werken er toch met alle krachten om toenadering tot stand te brengen Deze staaltjes loopen over enkele dagen en zijn nog te vermeerderen. Maar kom, laat de Nieuwe Schiedamsche nu eens 'n hartig woordje richten tot het geen „scheids muren" oprichtend kapitaal, maar dan met kennis van zaken, als-je-blieft. Wat nog komen kan en ook wel zal komenroerende aanbevelingen van can didaten. Yan „Algemeen Belang", van de heeren, waarschijlijk 'n korteStemt den heer J. M. v. d. Schalk Jr., waar belang der gemeente, ernstig opvatten en dan, dat de stembus geopend is tot 5 uur als kantteekening. Goede wijn behoeft geen krans, denken de heeren. Yan „Recht, Plicht en Orde", ook zoo iets, 'n beetje gevarieerd. We zijn nieuws gierig, of de Nieuwe Schied. den heer F. A. J. Zoetmulder in haar aanbevelend hoofd artikel óók weer tot werkman zal promo- veeren, zooals den heer Houtman de vorige keer. Of zou ze 'n nieuwe snaar gespannen hebben op haar verkiezings-vedel. Dan nog de drie werkliedenmaar, dat de arbeiders kiezers het wetenalleen de aanbeveling van het belang van den candidaat der arbeiderspartij is 'n aanbeveling in hun eigen belang. In een van onze omliggende dorpen had een timmerman het ongeluk, met een vracht op zijn schouder te vallen, en wel zóó, dat hij op zijn hand terecht kwam. De ongelukkige, al een oude man, werd zoo ernstig aan dat lichaamsdeel gekwetst, dat hij gedurende 6Vi maand zijn werk niet kon verrichten. Al dien tijd meer dan een half jaar ontving hij van zijn patroon niet 't minste loon. Door nood gedrongen heeft de knecht weer het werk hervat, met nog altijd een pijnlijke en misvormde hand. Voor zijn getob ontvangt de timmerman nu de som van 10 zegge tien cents per uur. Er is toch altijd nog wel wat mee te verdienen! Het blijkt alweerde menschlievende patroons zijn de wereld nog niet uit! En dit gebeurde in de onmiddellijke nabij heid van een stad met ongeveer 27,000 inwoners, waar de timmerlieden zich nog steeds niet georganiseerd hebben. Zou het bovenstaande gebeurd zijn, wanneer het omgekeerde het bestaan van een flinke timmerlieden-vereeniging het geval was geweest Laten onze timmerlieden toch bedenken, dat zij alleen door vereeniging hun macht tegenover de macht der bazen kunnen stellen. Geen andere weg is er nu eenmaal mogelijk.

De Moker | 1901 | | pagina 3