Socialistische Catechismus. Graanmeters-wegers. De Anarchist. Schooltijden-regeling. lijke provincies zetten de regeerings-ambte- naren de bevolking op tegen de Israëlieten, die bij honderden werden doodgeslagen. In 1891 werden alle Joodsehe werklieden onder militair geleide de steden uitgebracht» En ook tegen hen gaan de maatregelen van uitdrijving nog voort. De onbuigzame Israë- lietische volksnatuur laat zich niet dwingen zooals de Fin. En de russische ambtenaren zullen niet rusten, voordat deze belemmering tegen hun oppermacht uit den weg is geruimd. In 1894 aanvaardde tsaar Nicolaas II de miserabele erfenis van Alexander III, zijn vader. Een korten tijd vreesden de raodel- leerende ambtenaren, dat de nieuwe tsaar, wellicht onder invloed zijner duitsche vrouw, aan hun oppermacht een einde zou willen maken. Maar Nicolaas II is te zwak ge bleken, om dezen Augiasstal een algemeenen schoonmaak te doen ondergaan. Deze vol komen absolute vorst is in werkelijkheid niet meer dan de gehoorzame dienaar van zijn ambtenaren, zonder wie hij niet regeeren kan, en die steeds meer alle macht naar zich toe halen tot welzijn van hun kleine klasse en hun beurs. Is het wonder, indien zulke toestanden verbittering wekken, verbittering in het ge heim, wraakverbittering om al de ellende, den honger, de onzekerheid en vervolging, die van zulk een stelsel het gevolg zijn Moet men zich verbazen, indien in zoo een land wraak en haat zich ontlasten in een waanzinnigen aanslag op den vorst en zijn omgeving en vertegenwoordigers? Dezer dagen meldden de nieuwsbladen een poging om de tsarenfamilie te vergiftigen. Deze poging is mislukt. Maar indien straks een andere poging gelukt, zal dan iemand van hen, die iets weten van het tsarenrijk, daarin iets anders kunnen zien dan een noodzake lijk voortbrengsel van een stelsel, dat onder de leus van „voor het geza^ en de kerk" liet leven van millioenen Russen vergiftigt? Rusland is evenals Spanje een schoone schepping eener systematische domperpolitiek. J. v. L. Uit het Engelsch van E. Belfort Bax en H. Quelch. Vraag 20. Indien men dus de middelen van voortbrenging gebruikt, om die aan te wenden voor den arbeid van andere personen, dan worden deze middelen van voortbrenging daardoor kapitaal? Antivoord. Strikt genomen, jahoewel het eenvoudige gebruik van den eenen mensch door den anderen, zooals in het geval van Robinson en Vrijdag, op zich zelf slechts een aanvangsvorm van kapitalisme is. De termen kapitaal, kapitalist en kapitalisme in hun gewone beteekenis duiden aanzienlijke samentrekkingen aan van de middelen van voortbrenging in de handen van één persoon of van een betrekkelijk klein aantal van personen, en de betaling van loon voor den arbeid, aangewend met gebruikmaking van die middelen van voortbrenging, op een zoodanige wijze dat het geheel der voort brengselen het eigendom blijft van de bezit ters van het gebruikte kapitaal. Derhalve duiden kapitaal en kapitalisme het bestaan aan van een geheele reeks van maatschap pelijke verhoudingen, waarbij de gebruikers der werktuigen, de middelen van voortbren ging, niet de eigenaars zijn van de werk tuigen die zij gebruiken en er geen controle over hebben, en waarbij het geheel der voort brengselen aan de eigenaars dier werktuigen behoort, die een in evenredigheid klein ge deelte van deze voortbrengselen uitbetaalt aan de werkelijke voortbrengers. Vraag 21. Wat is de beteekenis van de term Waarde, zooals de ekonomisten die gebruiken Antwoord. Een groote verscheidenheid van beteekenissen is aan de term waarde gegeven geworden, maar de beteekenis die wij er aan hechten is die van de klassieke ekono misten, Adam Smith, Ricards en anderen, namelijkwaarde vertegenwoordigt de be trekkelijke som van gemiddelden maatschap pelijke» arbeid opgenomen in eenig nuttig voorwerp. Vraag 22. Maar wordt dau de waarde van een voorwerp niet bepaald door zijn nuttig heid, zeldzaamheid of een andere eigenschap Antwoord Tot zekere hoogte, ja; zooals daareven reeds is gezegd, worden verschil lende beteekenissen gegeven aan de term waarde, zoowel door zekere ekonomisten als in het gewone spreekgebruik. Bijvoorbeeld waarde wordt dikwijls verward met de hoe nuttigheid van een voorwerp, zijn zeldzaam heid en zelfs zijn marktprijs. Maar bjj nauw keurig onderzoek blijkt het, dat deze bepa lingen alleen rekening houden met de vormen, waarin waarde zichzelf vertoont, en geenszins met dat blijvende element dat waarde aan duidt op alle plaatsen en ten alle tijde, waar en wanneer ruiling plaats grjjpt met andere woorden, dat wat er het essentieele (wezen lijke) karakter van is. Vraag 23. Maar wanneer men van „waarde" spreekt, bedoelt men dan niet vaker de hoe nuttigheid van een voorwerp dan de som van arbeid opgenomen in dat voorwerp, of zijn voortbrengingskosten aan arbeid? Antivoord. Dat is ongetwijfeld de populaire opvatting, maar deze deugt niet. De werkelijke ekonomische waarde van een voorwerp wordt in het geheel niet bepaald door zijn nuttigheid, maar, uitgezonderd in gevallen van monopolie, door de werkelijke som van maatschappelijk- noodzakeljjken arbeid, daarin opgenomen. Dit geldt voor alle voorwerpen, waarvan de voortbrenging zich kan uitstrekken tot een praktisch onbeperkten grens. Zelfs in gevallen, waarin men zou kunnen veronderstellen, dat de waarde afhangt van de zeldzaamheid, zooals bij goud, zilver en kostbare gesteenten, zal men bij nader onderzoek zien, dat de waarde in werkelijkheid wordt bepaald door de som van gemiddelden arbeid, besteed aan de voortbrenging van die dingen. Alleenlijk bij de voortbrenging van voorwerpen, die niet kunnen worden weder-voortgebracht, zooals zeldzame schilderijen enz. of die afhan gen van een volkomen monopolie, alleen daarbij bepaalt de zeldzaamheid de waarde mede. Deze corporatie richtte 'n adres tot den gemeenteraad. Verbetering van den treurigen toestafld. Jawel, B. en W. zonden het ver zoek door naar de Kamer van Koophandel en Fabrieken, om advies. Kamer van Arbeid óók aan 't adresseeren, levensonderhoud voor de meters en hun gezinnen. *De Kamer van Kooph. en Fabr., zeer nuch ter ondanks al die in de war brengende aan vragen enz., raadt eenvoudig, de corporatie te ontbinden. Nu komen ingezonden stukken van getroffen menschen, afschaffen, ontbinden, dat is mooi, dat is gemakkelijk, neen, Schie dam vooruit en de graanmeters-wegers in de voorste gelederen. Kom, kom, zien die vurige, behoudsmenschen niet in, dat hier 'n klein gevolg is van groote oorzaken. De industrie in verval tengevolge van goedkooper, beter, vlugger voortbrenging elders, voortbrenging in 't groot, de productie meer vervolmaakt, beter georganiseerd, in 't kort, de groot- kapitalistische voortbrenging. En alle brandertjes er onder, natuurlijk, 't Verval der hoofdindustrie heeft tengevolge 't verval der instellinkjes, die op haar steun den. Zoo zijn de gilden mee ten doode op geschreven. 't Is 'n heel natuurlijk verloop. De zieke legt 't af door verval van krachten. Een anarchist van 't ras der vlooien, Kwam in 'n horlogekast terecht. „Te duivekater, wat 'u mooie „Dingen, en wat een regelmaat! „Kijk eens hoe netjes of dat gaat! „Wat loopen die raadjes, vlugge trage!" Opeens begint een rad te klageB „Wij doen het heele werk alleen, „Opdat de wijzers voorwaarts loopen, „Die schitt'ren op de wijzerplaat, „Met diamant, in vol ornaat, „Wij zeiven hebben niets dan plagen „En slijten treurig onze dagen. „Kijk, jij bent, dunkt mij, 'n moedig beest, „En warm van bloed en frisch van geest. „Treed voor ons recht in 't worstelperk: „Eén flinke sprong in 't raderwerk „En rust en vrede krijgen wij." De vloo is met die lofspraak bljj En erg gepaaid en zegt„Komaan, „Ik waag er graag mjjn hachje aan, „Als 't jullie rust kan geven zie! „Ik spring al Leve de anarchie!" De maloot springt en wordt verplet. De groote wijzer liep wat achter, Maar ]t raderwerk bleef onverlet En draaide als altijd voort wie lacht er Overgenomen uit het Jaarboekje der S. D. A. P. -1902. Naar aanleiding van de gasketel-muziek werden de schooltijden aan school E. ge wijzigd. Of ze goed gewijzigd werden, is 'n tweede. Nu hebben de onderwijzers 'n vak tijdschrift, en daarin schrijft de heer A. J. Schreuder, hoofd eener school te 's Graven- hage, o. m. het volgendeDe briefschrijvers (Schied. onderwijzers hebben brieven over die kwestie geschreven) en de Schied. colle ga's hebben dus niet de voldoening kunnen smaken, dat hun moeite de Schiedamsche jeugd ten voordeel is geweest. Toch mis schien wel aan de jeugd in 't algemeen, omdat in 't vervolg bij dergelijke gelegen heden allicht door het voorgevallene meer zal gelet worden op de eischen van de pae- dagogiek en de schoolhygiène, en tevens omdat weer is uitgekomen hoe wenschelijk het is, dat school-autoriteiten zich meer op de hoogte stellen van de opvoedkunde en haar hulpwetenschappen. Laten ze alvast maar beginnen met zich te abonneeren op het aktijdschrift voor Onderwijzers." Nu vernemen wjj, dat diezelfde autoriteiten weer een schooltijden-regeling aan 't samen stellen zijn, hoewel ze zich nog niet op 't Vaktijdschrift hebben geabonneerd. De Schie damsche onderwijzers houden hun hart al vast en verwachten met vreezen en beven de dingen die komen zullen. Er is heel wat te lezen voor autoriteiten over die kwestie.

De Moker | 1901 | | pagina 3