ABONNEERT 0 OP Bl ADVERTEERT IN „DE I0KER". I s ....fitf Uolk.... Is 110. Abonneert U op „De Moker NIEUWJAARS- ADVERTEftTIES Dagblad voor de Arbeiderspartij. Broeders en Zusters. Handels- en Kantoorbedienden. Gemeente-Werklieden. Glasblazers. Ingezonden. Vergadering Mandenmakers. Uit de Partij. Bureau: Geldersche Kade 117, Amsterdam. Redactie: Henr. Roland Holst, F. van der Goes en Dr. Herm. Gorter De heer ds. J. A. Bruins Jr. moest uit Knijpe heelemaal naar Schiedam komen, om te vertellen, dat wij elkaar als broeders en zusters moeten beschouwen. De sociale kwestie moet niet beschouwd worden als 'n maagkwestie, maar als 'n zielkwestie. Ja, ja, we moeten zoover komen, dat we die maag maar afschaffen. Hoe heerlijk, niet waar, de vertolker te zijn van zulke edele aandoeningen, van zulke de gemoederen- zacht-stemmende theorieën, of wel, de man te zijn, die de zielen der hoorders week maakt als was, en ze daarna kneed met meesterhand tot zich-tot-elkaar-neigende- zuster- en broederzielen. Maar we zouden zoo'n dominéé wel eens willen hooren, als-t-i 'n half jaar lang niet genoeg te eten had gehadZou-i dan nog alleen ziel wezen of zou z'n maag dan óók'n woordje meepraten? Zondag hield de Nationale Bond van Han dels- en Kantoorbedienden een algemeene vergadering te Amsterdam. De volgende afdeelingen waren daar ver tegenwoordigd Leiden, Utrecht, Hillegom, Gouda, Haarlem, Vlaardingen, Deventer, Den Haag, Groningen, Zutfen, Leeuwarden, Am sterdam, Rotterdam, Delft, Nijmegen, Zwolle. Rotterdam, Delft, Gouda en Vlaardingen, herhalen wjj, waren er o. a. vertegenwoor digd. En Schiedam? Zijn daar geen kan toorbedienden? Bestaat er geen afdeeling van dien Bond? Hebben onze kantoorbe dienden geen tijd? Dan is het oogenblik aangebroken, om een afdeeling van den Bond op te richtenLaten zij het voorbeeld der gemeente-werklieden volgen. De Schiedamsche gemeente-werklieden- vereeniging „Ons Belang" heeft in haar Dinsdagavond gehouden druk bezochte leden vergadering besloten, zich aan te sluiten bjj den Landelijken Bond van Gemeente-Werk lieden. Bravo Voor andere op zichzelf staande vereeni- gingen in onze gemeente zij dit een aan sporing, het voorbeeld, hierboven genoemd, te volgen. In de vergadering van Zondag 8 Dec. besloot de Glasbewerkers-Ver. te Schiedam met algemeene stemmen tot aansluiting bij den Schied. Bestuurdersbond. Pogingen zullen worden aangewend, om met de bestaande vereeniging te Delft een landelijken bond der Glasbewerkers te organiseeren. Bravo, dat getuigt van kracht. Eens zal een dag zoo vol van liefde dagen, En zulk een vrede zal de wereld vullen, De verste star zal haren glans onthullen En stille staan de gouden zonnewagen. In alle steden zullen koren schallen, En op de velden hooge lied'ren klinken. En aan de zeeën zullen scharen blinken, En zingend van de bergen nederdalen. En liefde zal en mildheid en erbarmen Uit zalig-klare menschenoogen glanzen, En ieder hoofd zal zich met rozen kransen En herders zullen koningen omarmen. Dan sterft het star geloof in tempelwanden, De liefde zal van vrije hoogten wenken, En zelfs den dooden in de aard ontzinken De stille kruisen uit de moede handen. Eens zal een dag zoo vol van liefde dagen. Schiedam, November 1901. Aan de Eedactie van „De Moker". M! Twee brandersknechts verzoeken U voor het volgende een plaatsje in uw veelgelezen blad. Onzen vriendelijken dank bij opname, TJw dw., Janus en Gerrit. In ieder vak valt nog wel wat te verbe- teren en in het vak van brandersknecht niet het minst, daarvan weet ieder onzer kame- i raden wel mee te praten. De loonen konden zekér 'anders geregeld en Verbeterd worden. In een branderij aan de Westerkade van den heer J. van den Velde wordt aan 3 man voor het stoken van 5 bak f29Vs betaald en in een grootere fabriek in diezelfde straat geeft diezelfde heer voor 8 bak f 66V«. Andere heeren betalen voor 4 bak zoowat f 50, dus voor mlmler stoken per bak meer. Nu is onze vraagAls de een ongeveer f 10 per bak aan zijn volk uitkeert, waarom dat dit dan een ander ook niet kan doen Wegens geringe opkomst is deze vergade ring niet doorgegaan. De weinige publiciteit is zeker één van de oorzaken, maar ondanks dat had de opkomst toch wel ruimer kunnen zijn. Maar de Schiedamsche arbeiders kennen hun zaakjes al. De aandeelen voor het ameublement van het gebouw der S. D. A. P. zijn gereed en bij A. Godschalk, penningmeester der Afdeeling Schiedam, Oosterstraat 70, h 50 cents per stuk verkrijgbaar. Men lette er wel op, dat de aandeelen geteekend moeten zijn door den voorzitter, secretaris en penningmeester. Het Bestuur. Het adres van den Secretaris der afdee ling is vanaf heden J. KOORENGEVEL, Raam 30, loven. Aldaar zijn alle uitgaven der S. D. A. P. verkrijgbaar gesteld. STEUNPENNING In de bus Roeli Smoeli c.Kaaiman 2 c.Twee gelukkigen 3 c.Vuurpijl 1 c.Dorus 7 c. Z. 5 c. V. 10 c.Alida E. 2 c.C. 5V2 c.een versleten roeiboot 10 c.van een zilveren feest 6V2 c.uit den spaarpot der verloofden H. K.—M. D. 5 c.Zus S. 3VS c.E. IV2 c. F. v. d. T. 1 c.Piet 2 c.Bram c. Jopie 5 c.Koos 2V2 c.Jan 5V2 c. In DE MOKER van 28 December en 4 Januari worden opgenomen a 25 c<s. Ieder, die daarvan wenscht ge bruik te maken, wordt beleefd verzocht, ze uiterlijk Dinsdag a.s. in te zenden aan ons Bureau. De Administratie. Onmisbaar voor lederen arbeider is 15 cent per week, /"1.95 per 3 maan den franco per post. Alle abonne's zijn verzekerd tegen ongelukken bij de Maatschappij ,?Fatum" te 'sGravenhage voor /"1000 bij geheele invaliditeit en 400 bij overlijden. Abonneert u tijdig; vooral met het oog op de Kamerkroniek. PROEFNUMMERS worden op aanvraag gratis bezorgd door den Agent voor Schiedam St. KLEPKE, Helenaetraat 16. No. 12 (December-Aflevering) van den 6den Jaargang: Sociaaldemocratisch Maandschrift. bevat De philosophie van Kant en het Marxisme, door A Pannekoek. - Agrarische kwestie, door M. Kals- beek. Geschiedenis-verhalen voor kinderen, door Ida Heijermans. De tegenwoordige toestand van het Trade Unionisme, door M. Beer. - Het historisch materialisme, door F. van der Goes. Prijs f 1.25 per kwartaal, voor arbeiders /"0.87Vi Men abonneert zich bij den Boek handel en bij den Uitgever J. A. F0RTUI1N, Kerkstr. 34, Amsterdam, die steeds gaarne proefnumm.zendt. Stoomdrukkerij „Vooruitgang", Binnenrotte 50, Botterdam. f I 1

De Moker | 1901 | | pagina 4