De Heer Bender op de wip. Werkloosheid. Politieke Schetsen, alles wat lijkt opaannemen op gezag. Men tracht er veeleer door eigen waarneming, door eigen 'aanschouwing de kinderen te maken tot zelf-denkende wezens. Men wil de kinderen brengen tot de natunr, men wil ze brengen tot. datgene wat 't edele, mooie, en zachte in een menschenziel wekt. Niet langer zal het kind zijn een voorwerp, dat pasklaar gemaakt wordt om straks een stukje te zijn in de groote machine, maar een wezen met een ziel, waarin het goede aangekweekt en bevorderd, het slechte op zachte, liefde volle wijze bestreden moet worden. En zoo'n wezen, dat zelfstandig denkt, dat zelfstandig voelt, welks ziel niet ver stompt is door dorre, gevoellooze dogmatiek en harde tuchtiging, zoo'n wezen ziet en voelt te gauw het onrecht in de maatschappij, begrijpt te gauw hoe weinig hetgeen in deze maatschappij als „christelijk" geldt, den Christus waardig is De keeren die zich „Christenen" noemen hebben een hekel aan het openbare onderwijs. De liberale keeren hebben geen hekel aan 't openbare onderwijs dat henzelve tot groot heid gebracht heeft. Maar ook hier werken zij vaak met de stelselloosheid die zij noemen elk geval zelfstandig beoordeelen. De zaak die aan de orde was, was heel eenvoudig. In de nieuwe verordening op de salarissen der onderwijzers bij het op'önbaar lager onderwijs, werden nog eenige wijzigin gen voorgesteld, o. a. om overeenstemming te brengen tusscken enkele bepalingen voor de hoofd-onderwijzers en voor de klasse-onder wijzers. B. v.als klasse-onderwijzers een periodieke salarisverhooging niet krijgen, wordt hun daarvan bij gemotiveerd besluit kennis gegeven. Ditzelfde werd nn voor de hoofden voorgesteld. Mr. Jansen, die bij de klasse-onder wijzers vóór deze bepaling gestemd had, maakte daarover nu zijn verontschuldigingen. Want nu had hij vele bezwaren. Hij maakte zelfs een vergelijking tusschen een Duitsch dienstmeisje, dat gestolen had, en een school hoofd. En z'n betoog was blijkbaar zoo klemmend, dat alle christelijke keeren, be halve de heer Lagerweij, met hem tegen stemde en, voor de variatie nn ook eens de liberale heer Y tt r t h e i m. De klasse-onder wijzers krijgen nu dus wel opgaaf van redenen. De hoofden niet. De wijsheid der keeren is ondoorgrondelijk. D r. R i s, die dit toch te gek vond, wilde als protest tegen deheele verordening stem men. Daar kreeg hij notabene een uitbijter van den voorzitter voor. Waar bemoeit de man zich mee. Laat hij eerst eens op zich zelf letten, wat minder praten. Niet telkens zich mengen in een discussie tusschen een der wethouders en de raadsleden. Dat zou de zittingen heel wat bekorten. Mijns inziens zeer terecht verwierp de raad het voorstel om ook nog eens aan een onderwijzer of onderwijzeres aan de scholen Tijl en Kim- mijser f 100.extra te geven. Maar juist kwam me voor 't voorstel-van Westendorp, om de door de nieuwe verorde ning aftredende plaatsvervangende hoofden, aan die scholen gelijk te stellen met de onderwijzers met verplichte hoofd-acte aan de andere scholen. Deze, die vroeger beter positie hadden dan hun collega's aan andere scholen, worden nu minder. De heer de Groot was er tegen omdat.... de Raad het recht heeft ten allentijde het salaris der ambtenaren te verhoogen èn te verlagen. Och, och, die donkerte voor Kerst mis. Zeer terecht vroeg dan ook de heer van Westendorp waar hun bestaans zekerheid dan zou blijven. Ik kan het hierbij laten. Het zal wellicht de laatste zitting in dit jaar zijn. Ik wensch allen een goed uiteinde en een goed nieuw jaar. Moge het in den Raad brengen nienw bloed en nieuw leven, opdat een frissche wind de muffe lucht die er hangt eens wegwaaie. O mijnheer Bender, mijnheer Bender, wat heb je non toch gedaanJe hebt jezelf op de wip gezet. Daar zit je nu boven op aan den eensn kant, heel hoog, en je kunt er niet af zonder pardoes je nek te breken. En onder aan de wip zit de „meerderheid van je kiezers, die zeker, je kiezend, niet gedacht hebben, dat je aan zulk een ongemotiveerde verzwaring der gemeentelasten je stem zou geven." (N. Sch. Ct. No. 7183) Nou kunnen ze je van onderen net zooveel vuil en smeer lapperij in je gezicht gooien als ze willen, daar onderen, dat andere deel van de chris telijke meerderheid. En als je dan genoeg bent toegetakeld en er is genoeg om je ge lachen en gespot, dan laten ze ineens het benedeneind van de wip los, en dan val je met een smak tegen den grond aan, en dan lacht dat andere deel van de christelijke meerderheid je nog uit ook. O mijnheer Bender, mijnheer Bender. Had je nu heusch gedacht, dat je „geheel zelf standig in het besef van je zwaarwichtige taak je stem uitbrengen" mocht Daar denken de geestelijke adviseurs van jullie christelijke meerderheid heel anders over. En nou zit je zoo boven op de wip. Arm slachtoffer van een christelijk monsterver bond De minister van binnenlandsche zaken heeft een schrijven gericht tot de gedepu teerde staten der verschillende provincies, waarin hij verklaart „te (willen) worden ingelicht omtrent omvang en aard der gedu rende dezen winter voorkomende werkloos heid." De gedeputeerde staten moeten daartoe zich wenden tot de gemeente-besturen, die dan wéér „ter verkrijging der gegevens zich in verbinding zouden kunnen stellen met werklieden-vereenigingen, vakvereenigingen arbeidsbeurzen en soortgelijke instellingen waar die bestaanDe gemeentebesturen moeten dan het volgende lijstje van vragen beantwoorden (vóór 8 Januari) 1. Bestaat er in uwe gemeente thans reeds werkloosheid, of is deze gedurende dezen winter, naar uwe meening, alsnog te ver wachten 2. Zoo neen, is dat dan te danken aan bijzondere genomen maatregelen of in uit voering genomen werken van arbeiders, pa troons, andere particulieren, eenige instelling of eenig openbaar bestuur Welke zijn die maatregelen of werken en van wie gaan zé uit? 3. Zoo ja, in welke vakken heerscht werk loosheid en hoe groot is bij benadering haar omvang in elk vak? 4. Welke zijn voor elk vak de oorzaken der werkloosheid In hoever zijn deze als gevolg van het winterseizoen en in hoeverre als van buitengewonen aard te beschouwen 5. In hoever gelukt het arbeiders, die geen werk hebben in het vak waarin zij anders plegen werkzaam te zijn, door tijdelijke uit oefening van eenig ander bedrijf of door eenige andere bezigheden in hun onderhoud te voorzien 6. Wat wordt vanwege arbeiders, patroons, openbare besturen, instellingen of particu lieren gedaan, om de werkloozen in hun onderhoud of in het gemis van gelegenheid tot het verkrijgen van werk te gemoet te komen 7. Wat zou, naar uwe meening, vanwege eenig openbaar bestuur nog kunnen worden gedaan, om aan het gemis van werkgelegen heid te gemoet te komen en welke zouden, naar uwe schatting, de kosten van dergelijke maatregelen zijn De minister geeft in zijn schrijven duidelijk den weg aan, dien de gemeentebesturen be- hooren te volgen om aan de noodige gegevens der werkloosheid te komen: inlichtingen in te winnen bij de vak- en werklieden-ver- eenigingen, de hulp in te roepen van arbeids beurzen, bestuurdersbonden, enz Of de gemeentebesturen dien aangegeven weg zullen volgen? Waarschijnlijk zullende meeste er zich met een Jantje van Leiden afmaken, op grond daarvan, dat zij niet de minste gegevens bezitten en dat de tijd te kort is, om zich eenigszins volledige gegevens te verschaffen, enz. Het Schiedamsche ge meentebestuur is door en door anti-demo cratisch, al vertegenwoordigt het ook een „christelijke" meerderheid en al zou het daarom geacht kunnen worden, zijn zolen van zijn sloffen af te loopen om het „chris telijk" ministerie te behagen. In Schiedam heeft men daarom niet veel heil te wachten van het vragenlijstje van minister Kuyper. Wij willen intusschen het gemeentebestuur een handje helpen op dezen voor dat bestuur volkomen onbekenden weg. Handelende in den geest van het ministerieele schrijven besluite het dagelijksche bestuur der gemeente Schiedam het volgende lo. den Schiedamschen Bestunrdersbond te belasten met het verzamelen van gegevens over den omvang der werkeloosheid; 2o. daartoe genoemden bond een crediet toe te staan van f 100.— 3o. alle werkliedenverenigingen, werk gevers en werklieden uit te noodigen, den S. B. B. zooveel mogelijk bij te staan in zijn onderzoekingen 4o. den S. B. B. de medewerking te ver zekeren van alle ambtenaren ter secretarie, de gemeentelijke boden en de gemeentelijke politie. Met een beetje goeden wil heeft men dan in korten tijd een zoo volledig mogelijk over zicht over de stedelijke werkloosheid. Intusschen, arbeiders en werkloozen, weest op uw hoede, en zorgt ervoor, dat uw ge meentebestuur even christelijk-demomifMc// handele als dit maal de christelijk-demo- kratische minister van binnenlandsche zaken. Italië I. Italië onder Napoleon bestond uit 3 deelen, het koninkrijk Italië (Milaan en Venetië) onder Beanharnais, een schoon zoon van Napoleon, het koninkrijk Napels onder Murat, een schoonbroer van Napoleon, en de bij Frankrijk ingelijfde stukken (o.a. Genua en Rome). Alle 3 stonden onder direct Franschen invloed. In alle 3 waren de gelijkheid voor de wet, de persoonlijke vrijheid, de vrijheid van godsdienst en de eenheid van wetgeving ingevoerd, en waren de kloostergoederen wereldlijk bezit geworden. Alles was dus klaar voor een staatkundige eenheid van Italië, die Napoleon zelf reeds in zijn plannen had opgekomen en die een partij van Italiaansche patriotten op Napo leon wilde veroveren. De val van Napoleon schoof de Italiaansche eenheid meer dan een halve eeuw achteruit. De toestand van vóór den Franschen tijd werd door de Europeesche vorsten hersteld zij hadden natuurlijk belang bij den terugkeer tot bet oude stelsel, dat hen volkomen heer en meester maakte in hun landen en anderen uitsloot van deelneming aan het bestuur. Er werden nu 3 koninkrijken, 3 hertogdom men, één vorstendom en de kerkelijke staat gevormd, ieder met een absoluut vorstelijke macht. Overal werden de Fransche her vormingen geheel of ten deele vernietigd, het meest volledig in het koninkrijk Sardinië en den kerkelijken staat. In den laatsten werd het Fransche bestuur geheel opgeheven, de 2436 kloosters alle hersteld, de inënting en de straatverlichting afgeschaft als zijnde Fransche afdwalingen, en de geheime ver-

De Moker | 1901 | | pagina 2