....Ret Uolk.... Nieuwjaars-Advertenties Dagblad voor de Arbeiderspartij. ils Een veelhoofdig bestuur. Vreemde geruchten. Ingezonden. Uit de Partij. Coöperatieve Schiedamsche Mandenmakerij. Bureau: Geliersche Kade 117, Amsterdam. niet grootere zaken dan Mr. W. H. Jansen. In 1903 moet dit vreeselijke raadslidstype aftreden. Wij beloven tot dien tijd toe. bizon- dere aandacht aan hem te znllen wijden. Aan het gymnasium heb-je een baas en een onderbaas', dien men rector enconvector noemt. Aan de hoogere burgerschool is alleen een baas, dien men directeur noemt. Aan de lagere onderwijs-scholen heb-je een baas en een onderbaas, de bovenmeester en zijn plaatsvervanger. Die onder-bovenmeesters worden nu afgeschaft. Nu zou-je zoo denken, dat ze ook den onderbaas aan het gymnasium znllen gaan afschaffen Mis, hoor, nou benoemen ze twee, zegge 2, onderbazen, onderdirecteuren aan de hoogere burgerschool. Wie de bovenste onderbaas daar nu is, ja, dat is niet uitgemaakt, zeker de oudste want de ouderdom komt met neen, dat gaat niet op hoe ouder, hoe wijzer Waarom dat zoo gedaan is, welke ondoor grondelijke wijsheid B. en W. tot zulk een kranig besluit brachten, dat zal De Moker een andere keer wel eens vertellen. Er loopen vreemde geruchten door Schie dam. Of ze waar zijn? Wie zal dat zeggen? In Schiedam is niets onmogelijk. De geruchten klemmen zich vast aan Smulders, Zoetmulder Co. De firma Smulders beweert, met een fabriek en ongeveer 100 werklieden naar Schiedam te willen komen. De firma Smulders vreest, dat al die families en jonggezellen geen woonplaatsen te Schiedam zullen kunnen vinden en dat het lamgeslagen Schiedamsche particuliere initiatief in die behoeften niet bij tijds zal voorzien. Daar door zon dan de firma Smulders gedupeerd I worden, omdat dan haar werklui voor een groot deel in Rotterdam zouden moeten gaan wonen, en dan zou de firma aan die lui iets meer loon moeten betalen. (Hierom alleen reeds lijkt dit gerucht ons onwaarde firma Smulders en loonen verhoogen! dat klinkt verdacht De geruchten melden voorts, dat de Schie damsche gemeente-architekt, die het in den laatsten tjjd telkens te kwaad heeft met de Heeren, van tijd tot tijd nijdige anti-heerige buien krijgt en in een van die bnien een plan heeft ontworpen tot het bouwen van een groot aantal arbeiderswoningen volgens alle eischen van hygiëne en behagelijkheid, die dan voor een lagen huur aan de arbeiders zouden worden verhuurd. Blaken deze geruchten juist te zijn, dan zon de Heer Zoetmulder uitgenoodigd kunnen worden, als oprichter eener christelijk-socia- listische partij op te treden. Maar dan nog eenige weken geduld, dan is het gebouw der S. D. A. P. klaar. M. de R. In de laatste raadszitting is de salaris regeling voor de onderwijzers vastgesteld, doch niet, dan nadat uitvoerige, zeer ver warde en bijna niet te volgen discussie was gevoerd. (Zie Schied, Courant van Zaterdag 21 Dec. j.l.) Wat is uit deze discussie gebleken Ieder onderwijzer, en ook ondergeteekende, dacht, dat er aan iedere school minstens één ver plichte hoofdacte zou aangewezen worden. De bedoeling van den Raad is een andere geweest. Intusschen was een adres van den heer B. de Maar ingekomen, om op het feit te wijzen. De heer de Maar komt hier dus voor zijn belang op. Dit neemt ond. hem niet kwalijk, maar wel moet ond. het in den heer de Maar afkeuren, dat deze zich in de geheele salaris beweging van de onderwijzers in deze ge meente niet heeft vertoond. Nu het zijn eigen belang geldt, staat hij op de bres uitstekend Maar dan ook op post, wanneer het de belangen van alle onderwijzers geldt. Op geen enkele vergadering heeft hij zich laten zien, of wenken gegeven, die tot een betere regeling dan de aangenomene konden leiden. Daarom een woord van protest tegen den heer de Maar, een woord van opwekking tot de niet-vereenigde collega's. In vereeniging schuilt onze kracht Zijt gij, niet-aangesloten collega's, dit met ond. eens, dan is het uw plicht, u op te geven als lid van den Bond va*n Nederlandsche Onderwijzers. Als allen vereenigd zijn, en trouw de vergaderingen bijwonen, dan zullen de collega's na een niet lang tijdsverloop op een billijke salarisregeling kunnen wijzen. Eerder niet. Overweegt Slechts wie deelnam aan den strijd, Smaakt de vruchten van den zege! Laten deze regels van Potgieter u niet vergeefs gezegd zijn. Nog meerdere redenen hebt gij, collega's, n bij den Bond aan te sluiten, Ond. vreest echter, te veel plaats in te nemen, en ver wijst hier daarom alleen naar de uitspraak van Mr. Jansen bij de kwestieSplitsing der klassen aan de Hoogere Burgerschool, Dankend voor de plaatsruimte, Een Onderwijzer-Bondslid. De aandeelen voor het ameublement van het gebouw der S. D. A. P. zijn gereed en bj A. Godschalk, penningmeester der Afdeeling Schiedam, Oosterstraat 70, k 50 cents per stuk verkrijgbaar. Men lette er wel op, dat de aandeelen geteekend moeten zpn door den voorzitter, secretaris en penningmeester. Het Bestuur, STEUNPENNING In de bus De Jan Klaassenman 1 c., de Reclamepop 1 c., van de Gouwenaars 5 c., V. 10 c, Colibrie 10 c., J. N. N. lVs c., rooie Kiereke 2 c., uit den spaarpot der verloofden H. K.- M. I). 5 c., zus S. 3 c., J. L. 7 c., Mej. y, d. S. IVü c., Typograaf 1 o., J. P. J. B. te O. 5 c., C. 5 c., Jan I Vs c., Gerrit IV» c., E. 1 c., uit Vlaardingen 12 c., J. S. ver loofd 2Vü c., Dorus 7Vs c., Piet 31/» c., Chris 5 c., Anna 3 c„ Jan 5 c., Dries 2 c., Typo 2 c., Jaap Beyersch 5 c., F. teB. inD. 4 c., B. te N. 5 c., M. te R. 5 c., N. 10 c., M. S. 20 c., Jopie 7 c., Klaas 4 c., Bet 3 c. De steunpenning houdt zich aanbevolen voor Nieuwjaarsgiften. Hoe grooter, hoe liever. De Administratie. „Het Nut van Arbeidsbeurzen in verband met Vakorganisatie", door J. J. Samson, in opdracht van en voorzien van een Voor woord door het Haagsch Vak-Comité. Uitgave van het Haagsch Vak-Comité, Prjjs 2 c. Redactie ,,DE MOKER" m. g. Administratie „DE MOKER" m. g. p. f. A. J. BIJLOO, Singel 131. In DE MOKER van 4 Jan. worden opgenomen a 35 ets. Ieder, die daarvan wenscht ge bruik te maken, wordt beleefd verzocht, ze uiterlijk Dinsdag a.s. in te zenden aan ons Bureau. De Administratie. Brochurehandel der S. D. A. P. De Arbeidersvereenigingen volgens de Encykliek door Mr. P. J. TROELSTRA. De prfjs is tot op de helft verlaagd en bedraagt nu 5 cent. Prijs 10 cent. (ex-stakers BREMERKAMP.) Laat uw huishoudelijk Mandenwerk door bovengenoemde Mandenmakerij ver vaardigen. Solide werk. Billijke prijzen. Orders worden aangenomen Willems kade B, schriftelijke orders bovendien Nienwstraat 28, Onmisbaar voor ledoren arbeider is KLEPKE, Helenastraat 16. 15 cent per week, ƒ1.95 per 3 maan den franco per post. Alle abonne's zijn verzekerd tegen ongelukken bij de Maatschappij „Fatum" te 'sGravenhage voor ƒ1000 bij geheele invaliditeit en ƒ400 bij overlijden. Abonneert u tijdig; vooral met bet oog op de Kamerkroniek. PROEFNUMMERS worden op aanvraag gratis bezorgd door den Agent voor Schiedam: St. KLEPKE, Helenastraat 16. No. 12 (December-Aflevering) van den 6den Jaargang: Sociaaldemocratisch Maandschrift Redactie: Henr. Roland Holst, F. van der Goes en Dr. Herm. Gorter bevat De philosophie van Kant en het Marxisme, door A. Pannekoek. - Agrarische kwestie, door M. Kals- beek. Geschiedenis-verhalen voor kinderen, door Ida Heijermans. - De tegenwoordige toestand van het Trade Unionisme, door M. Beer. - Het historisch materialisme, door F. van der Goes. Prijs 1.35 per kwartaal, voor arbeiders ƒ0.871/! Men abonneert zich bij den Boek handel en bij den Uitgever J. A. FORTUIJN, Kerkstr. 34, Amsterdam, die steeds gaarne proefnumm.zendt. Stoomdrukkerij „Vooruitgang", Binnenrotte 50, Rotterdam. ONTVANGEN Ook nog voorhanden: - ARBEIDERS!AARBOEKJE 1902 - H I 1 I

De Moker | 1901 | | pagina 4