Algemeens Bootwerkers-Vereeniging Waarbij hoort gij? Onze branderijen. Het lot van den ouden arbeider. te twijfelen Of, zoo ja", hoevelen hebben den moed dit te openbaren? Zoek ze onder die lafbekken zooals ge kuischheid in 'n bordeel zoeken zoudt. Maar, waarde zuster, al huldigen wij Staalman, hegeeren doen wij hem nóch iemand anders, die niet uit vrijen wil tot ons komt en juist verraadt het geen al te edele ziel, die immer de vuilste gevolgtrekkingen maakt, en overal venijn uitzuigt. En dan nog wel op argumenten, die allen tezamen nog geen lood zwaar zijn! Misselijk, akelig en beroerd was je houding ook nu, o Nieuwsbl.krek zooals ze altijd is geweest, '11 bewijs leverend, dat '11 25- jarigen leeftijd nog immer geen volwassen karakter en wijsheid in zich sluit. Wat't laatste aangaat „aan wien de schuld, zoo zwakken zwak zijn, dommen dom en kranken klank Maar... wat 't eerstgenoemde betreft, liet levert 'n slecht betoog voor eene reli- gieuse opleiding. En nu, vroom broekie, ga heen en zondig niet meerColibri. „Streven naar Terbetering." Afdeeling der Nederlandsche Scheeps- en Bootwerkersbond. KAMERADEN Zooals u allen wel bekend zal zijn, liggen de Dilfthavensche Zakkendragers ju staking, (de rede der staking is) omdat de vaste ploeg 5 los-vaste werklieden aan heeft gesteld, die 5 man blijven echter t°ch l°s> want als de vaste ploeg die 5 man voor vast aanstellen, dan moeten ze eerlijkheidshalve ook die menschen als het potdeelen is ook mededeelen, en het aanstellen dezer 5 man is nu geheel in het nadeel van de losse menschen. Zooals het jaren terug al is gegaan, behoort het ook thans nog te gaan, ieder arbeider, hetzij hij los of vast is, heelt toch recht om te trachten voor zijn huisgezin op te komen. Door de handeling der vaste ploeg is dit zoo goed als onmogelijk. Als voorheen de vaste ploeg aan het werk was, en zij hadden nog meer arbeidskrachten noodig, dan gooiden de losse menschen, wie het geluk had mede te werken. Nu moeten eerst de los-vaste aan het werk zijn, eer de losse mee mogen gooien. Dat de vaste ploeg alles op het touw zet om de losse menschen te dwingen, laat zich duidelijk begrijpen. Zij hebben het getoond, want 11. Vrijdagavond is een der zoogenaamde Com missarissen in Schiedam geweest en door het geven van verscheidene borrels, is het hem gelukt 10 man over te halen naar Delfts haven te komen om daar een schuit kolen 'te helpen lossen. De Commissarissen dachten zeker dat de stakers sliepen, maar wij hebben getoond dat wij wel degelijk wakker zijn, want zonder dat de Schiedammers de schuit hadden gezien, togen zij weer naar Schiedam terug. Daarom Schiedamsche Zakkendragers, wen den wij ons tot U met het verzoek ons niet te bemoeielijken in den strijd, die wij ge dwongen zijn te aanvaarden, terwille van vrouw en kind. Leve de Solidairiteit In bovenstaande circulaire hebben wij iets onderstreept. Het geldt hier geen indruk- wekkenden strijd, groot en indrukwekkend door het aantal deelnemers, maar niettemin blijft en is het beginsel er een van billijk heid en rechtvaardigheid. Het zijn arbeiders, die opkomen voor 'n rechtvaardige regeling van den arbeidhet zijn arbeiders, die niet op zij willen geduwd worden als 'n stuk vee, het zijn al weer van die menschen, die eenigszins hun waarde gevoelen. Zij staken niet voor hun plezier, om eens niets te doen te hebben, zij staken niet uit weelde, zij staken, omdat het ferme kerels zijn, die hun hart te hoog dragen, om onrecht te willen dulden. En welke kerels zijn het, die hun den strijd zouden doen verliezen. Dat zijn geen mannen, ten einde raad door de kwelling van den honger, dat zijn geen mannen, wan hopig door huiselijke ellende, neen, dat zijn mannen, die over te halen waren doorjiel geven van verscheidene borrels. Speelt de jenever nog geen misselijke rol genoeg. Ar beiders, die- drinken denken niet, maar ar beiders, die drinken, laten zich wel verleiden tot het vervullen van 'n Judasrol. Schiedamsche zakkendragers, verricht geen onderkruipers diensten. In de maand Juni, bij de algemeene ver kiezingen voor de Tweede Kamer, steunde de kiesvereeniging „Algemeen Belang" de candidatuur van Mr. O. J. H. graaf van Limburg-Stirum. De kiesvereeniging „Schie dam" had toen een candidaat. in Mr. C. Th. van Deventer. Ieder belangstellende vroeg zich toen af Wie der beide candidaten zal de Schiedam sche Courant nu steunen Het antwoord kon niet gegeven worden, want de steun bleef uit. Een maand later is de gemeenteraadsver kiezing. „I gemeen Belang" en „Schiedam" steunen op eóu na dezelfde candidaten, de Schiedamsche Courant, nu iets vrijer in haar bewegingen, neemt de candidaten van „Al gemeen Belang" over. De vorige maand stelt de kiesvereeniging „Schiedam" voor een vacature in district II M. Bakkes tot candidaat, „Algemeen Belang" steunt deze candidatuur, en warempel de Schiedamsche Courant in eenige nietszeggende woordjes eveneens. De heer Houtman bedankt. Een nieuwe verkiezing moet volgen. M. Bakkes is weer candidaat. „Algemeen Belang" vindt, dat zij genoeg gesteund heeft, en komt met een eigdn candidaat, den heer J. M. van dei- Schalk Jr. De Schiedamsche Courant zal nu Bakkes weer steunen met dezelfde holle woordjes? Ja zeker, een gewoon mensclienverstand komt tot dit besluit, maar de Schied. Courant durft dit niet aan. Zij steunt dan liever niemand. En terwijl stooibiljet op strooibiljet ver spreid wordt, zwijgt onze trotsche Schied. Courant, zoo prat op haar zelfstandigheid, als het graf. Een herstemming is noodig. Bakkes is afgevallen met een klein aantal stemmen. De heer J. M. van der Schalk Jr. blijft over. De Schied. Courant vindt het nu tijd, voor den dag te komen. De liberale partij (die grrroote liberale partij) mag niets meer verliezen. Het is noodig, volgens haar, dat de heer J. M. van der Schalk Jr. in den Raad komt. En ineens neemt zij het kloeke besluit, dien candidaat haar zedelijken steun mee te geven. De vraag rest ons: Waarbij hoort gij, Schied. CourantBij de oud-liberalen, de liberalen van „de Unie", of bij de vrijzinnig- demokraten? Het wordt tijd, dat gij u nader verklaart. Wij wandelen nog steeds in het duister. In een der vorige nummers van De Moker gaven Janus en Herrit een loonstaatje van een branderij van den heer Van der Velden. Dit staaltje noopt een ander branders knecht ons een loonstaat te geven, zóoals die geldig is bij den heer Ham aan de Groenelaan. Ter herinnering deelen we hier nogmaals de cijfers mee van den heer Van der Velden. Voor 5 bak wordt daar uitbetaald f 29, voor 8 bak f 66V2 of ruim f 8 per bak. Dit is al weinig, maar wat de heer Ham uitkeert, blijft daar in ieder geval nog onder. De heer Ham heeft n.l. aan de Groenelaan 3 branderijen naast elkaar, waarvoor 1 meesterknecht is aangesteld. In die drie branderijen wordt 18 bak gestookt en uit betaald f 128, dus slechts even f 7. Als men nu weet, dat daarvan in de eerste plaats afgetrokken wordt het loon van den meesterknecht, en er in iedere branderij 4 man werkzaam is, dan leert een eenvoudige deeling, dat het loon der brauderijslaven alles behalve hoog is. Dan is de werktijd zeker niet lang in de branderijen van den heer Ham, hooren wij al zeggen. Wie dat denkt, slaat de bal echter mis. De gemiddelde werktijd bedraagt ongeveer 15 (zegge vijftien) uur per werkdag, en des Zondags ongeveer zes uur. Een klein loon bij een werktijd van 96 uur per week. Als wij den werkman een rusttijd van acht uur gunnen, wat blijft er dan voor bovenstaande werklieden over, om zich op de een of andere wijze te ontwikkelen Wanneer kunnen zij een courant of boek in handen nemen, om maar slechts op de hoogte te blijven van hetgeen er dagelijks om hen heen gebeurt? We hebben van twee patroons de loonstaatjes, die verre van schitterend zijn, meegedeeld. Zouden die van andere branders- heeren beter zijn Zouden daar de werktijden beter geregeld zijn Wat wij hoorden, geeft ons geen reden tot blijdschap. Integendeel, het stemt tot nadenken. Het schijnt wel of de branders- heeren des middags op de Beurs, behalve den prijs van het graan ook den prijs van de brandersknechts bepalen. Daar wordt de markt van de koopwaar (in dit geval de brandersknechts) vastgesteld. Hoelang, brandersknecht, zult gij daarvan de dupe blijven Het antwoord luidt Zoolang gij u niet vereenigt. Richt, a.1 is het ook met tien man, een brandersknechts- vereeniging op, los van elk geestelijk patro naat Stelt een onderzoek in naar de loonen, in de verschilllende branderijen betaald, en zijt gij daarin geslaagd, publiceert ze in alle mogelijke bladen. Op die manier zal er verbetering in uw lot kunnen komen. Eer niet. Uw eischen moeten zijn: Hooger loon en korter werktijd. Maakt daarvoor voortdurend propaganda, en gij zult zien, dat vóór 1903 uw toestand verbeterd is. Bij de wisseling des jaars wenscht de goedgeaarde fabrikant ook zijn personeel te verwisselen. De oude arbeiders worden op stal gezet, en nieuwe nemen de opengevallen plaatsen in. Ging dit op-stal-zetten nu nog gepaard met goed voer, dan zou men er vrede mee kunnen hebben. Dit laatste laat zoo'n fabrikant bijna altijd achterwege. Waarom zoo'n ouden arbeider nog geld en brood te geven? „Ik heb hem immers, zoo „lang hij werken kon, zijn loon uitbetaald? „Wat kan men meer van mij eischen Aldus de gedachtengang van den fabrikant in doorsnee. Pensioen voor den ouden arbei der staat in zijn oog gelijk aan een aalmoes. Een staaltje van slechte verhouding tus- schen fabrikant en arbeider volge hieronder De stoommolen „Nederland", bij onze ar beiders in het algemeen, en bij de molenaars in het bijzonder goed bekend (men denke aan den ontslagen koetsier) heeft onder zijn personeel enkele hou-posten. (Ieder arbeider

De Moker | 1902 | | pagina 3