Stoomdrukkerij „Uooruitgang" X Schiedamsche Bestuurdersbond. Stadswerklieden. Coöperatieve Schiedamsche Mandenmakerij. kent dit woord.) Dit is te begrijpen, omdat deze molen nit den aard der zaak zijn per soneel moest betrekken nit de indertijd bestaande molens. Tot bet personeel behoorde ook J. van der Meer, oud 68 jaar. Deze werkte vroeger, dertig jaar lang, aan „de dubbele Arend", en ging, bij den verkoop van. dien molen aan de „Nederland", als molenaar naar laatst genoemde molen. Tot zoover het gewone loopje. De directie van den molen „Nederland" had van der Meer op straat kunnen zetten, doch vond dit waarschijnlijk op dat oogenblik wel wat hard. Daarbij kwam, dat van der Meer goed voor zijn werk berekend was, zoo zelfs, dat zijn mede-arbeiders tot op het laatst verbaasd stonden over het vlugge werken van hun 68-jarigen mede-arbeider, Acht jaar gaat alles goed. De directie leed geen schade met een arbeider als van der Meer, al was hij ook reeds 68 jaar. Van der Meer wordt echter ziek, zoo ziek, dat hij zijn gewone werkzaamheden niet kan verrichten. Hij kan daardoor niets voor den patroon verdienen. De patroon laat hem dit ook merken, door den zieken arbeider zijn loon niet uit te keeren. Met de werkzaam heden staat ook het loon stil. Maar dit niet alleen. De directie laat hem weten, dat zij hem niet meer gebruiken kan. Niewaar, de citroen was heelemaal uitgeknepen, het sap was er heelemaal nit. Na twee weken begeeft van der Meer met een sprankje hoop zich naar den molen om opnieuw te beginnen, doch krijgt de boodschap „Ja, vriend, je plaats is vervuld, we heb ben je niet meer noodig Daar stond van der Meer, 68 jaar oud. Welke fabrikant neemt een man van 68 jaar voor het eerst in zijn dienstNeen, dat doet immers niemand. Maar dit moest ook niet noodig zijn. Als een arbeider 68 jaar oud was geworden, en gedurende al dien tijd werkzaam was geweest, moest hij kunnen genieten van het leven, onbekrompen en on bezorgd. De molen „Nederland" evenwel verdient nog 1 gulden aan dit ontslag. Verdiende van der Meer tien gulden 's weeks, zijn plaatsvervanger ontvangt voor hetzelfde werk slechts negen gulden. Wij zullen voor ditmaal eindigen. De molen „Nederland" heeft voor nog meer stof ge zorgd. Dit echter een volgend keer. De molenaars moeten zich eens afvragen, of een goed ingerichte vereeniging, met ver takkingen over het geheele land, niet hoog noodig is. Dan kunnen zij tegelijk op de hoogte komen van de toestanden in andere plaatsen en een vergelijking maken. Misschien is het resultaat van hun bevinding dan wel Onze toestand is toch zoo beroerd mogelijk. Van het N. A. S. zijn ontvangen inteeken- lijsten voor de stakende zakkendragers te Delftshaven. De volgende oproep is er boven geplaatst Arbeiders en Arbeidsters! Op verzoek van het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Scheeps- en Boot werk ersbond, doet het N. A. S. een beroep op uw offer vaardigheid voor vrijwillige bijdragen voor de zakkendragers te Delftshaven, welke genoodzaakt zijn, door de onrechtvaardige handelwijze van hun werkgevers, het werk neer te leggen. Alle pogingen van den kant der werklieden om de kwestie langs den weg der reden op te lossen, stuitten af op den onwil der patroons. Het bestuur van het N. A. S. is overtuigd, dat voor den strijd veel gevraagd wordt en ieder het schrale weekloon noodig heeft, maar trots dat twijfelt zij geen enkel oogenblik of er zal, evenals voor de mandenmakers te Schiedam, door het geven van wat men missen kan, door u gezorgd worden dat de stakers gevrijwaard worden om den kop te moeten tuigen voor hun werkgevers. Namens het N. A. S. J. N. van Zomeren, Voorzitter. G. van Erkel, Secretaris. De lijsten worden aan de aangesloten vereenigingen verzonden. Er zijn stadswerklieden èn stadswerklieden. Er zijn er, die 7 a 8 gld. verdienen, per weekwel te verstaan, er is er één, eenig in z'n soort, die bjjna 10 gld. verdient, per dag altijd. Maar zulke verschillen zijn we gewoon, van onze geboorte af, daarin vinden we niets vreemds. Wel vinden we het vreemd, als iemand komt vertellen, dat zoo iets niet te pas komt. Hoe is 't mogelijk, dat kan immers niet anders, dat is nu eenmaal zóó. De eene stadswerkman is 'n ruwe arbeider, de andere 'n meneer. En tusschen die lage soort en die meneer liggen 'n heele boel rangen en standen. Eeinigers, aardwerkers, tuinlieden, timmerlieden, metselaars, bazen, opzichters zoo zit de wereld óók in mekaar. Nu zijn er zoo gelegenheden, waarbij zoo'n soort verbroederingsgeest komt tusschen al die rangers en standers. Zoo'n gelegenheid is b.v. Nieuwjaarsdag. Het is dan ook de- gewoonte van onze stadswerklieden, elkander op het appèl te ontmoeten, waarbij dan weder zijds 't een en ander wordt gewenscht. Dan zon men zoo zeggen, vallen voor 'n oogen blik de scheidsmuren, en het zijn eenvoudig menschen, die tot elkander spreken. Dan verdwijnen voor 'n oogenblik bazen en opzich ters, dan is het een democratische mêlee, dan gevoelen allen zich gelijk in den wensch naar geluk voor allen. Wie echter ontbreekt, dat is de hoogste of wel, de best bezoldigde werkman, 't Gaat niet, 't gaat ook niet. Het prestige, niet waar, het gezag, dat in 'n hoog traktement woont, verbiedt dergelijke democratische uitspattin gen. Goed voor den werkman, all right. Maar ook slechts voor 'n oogenblik werkman mét den werkman te zijn, dat zou wezen, het klassegevoel verloochenen maar dat vereischt meer wijsheid en inzicht, dan gewoon lijk met 'n welvoorziene beurs samengaan. In de bus: Uit de Pijp 27 c.Café de Ezel 20 c. Pelkmanbier 5 c.Witkop 3 c.Zwarte Miet 3 c.Afzetbitters 15c.; Yalsche oogen 1 c.Koper presenteerblad V» c.Zegt het voort 50 c.in denzelfden brief nog 52V2 c. van vijf tijdverslapers 25 c. V. 10 c.B. te D. lVs c.den Bosch lVs c.P. S. D. te G. 5 c.nog 8 c. te den BoschN. 3 c.te veel ontvangen lVs c.nog eens Vs c.C. 7Vs c.H. v. 0. 15 c.F. 2Vs c.Colibrie 10 c.G. J. V. d. S. te 's-Gr. 10 c.door een bedelaar 50 c. Jopie 11 c.Pietje 3 c.A. R. te A. 10 c. Jan 5 c.Dorus 4 c.Willem 2 c.Dora 10 c.van een gelukkige 3 c.Flauw 2 c. H. te W. Het door U verschuldigde, het loopende kwartaal inbegrepen, bedraagt 40 ct. Antiquair. Het bedrag was meer dan voldoende. Zie steunpenning. Chili. Volgende week. Voor dit nummer te laat. Redactie „DE MOKER". m. g. Administratie „DE MOKER" m. g. A. J. BIJLOO. Singel 131. B. DULFER, Oostsingel No. 1. p.f. FLOOR JANSEN. Schiedam. Parijs. Dr. J. VAN LEEUWEN, C. VAN DER HOEVEN, Dam 18. De Arbeidersverenigingen volgens de Encykliek door Mr. P. i. TROELSTRA. Binnenrotte so, Rotterdam. maserecuw Bouten. 6eld. Rade 117, Amsterdam. No. 12 (December-Aflevering) van den 6den Jaargang: Sociaaldemocratisch Maandschrift. Redactie: Henr. Roland Holst, F. van der Goes en Dr. Herm. Gorter bevat De philosophie van Kant en het Marxisme, door A. Pannekoek. - Agrarische kwestie, door M. Kals- beek. Geschiedenis-verhalen voor kinderen, door Ida Heijermans. De tegenwoordige toestand van het Trade Unionisme, door M. Beer. Het historisch materialisme, door F. van der Goes. Prijs f 1.35 per kwartaal, voor arbeiders f 0.87Vj Men abonneert zich bij den Boek handel en bij den Uitgever J. A. F0RTU1JN, Kerkstr. 34, Amsterdam die steeds gaarne proefnumm.zendt. STEIJJiPEIliBlIJiG. CORRESPONDENTIE. Nieuwstraat 28. Barbier. (ex-stakers BREMERKAMP.) Laat uw huishoudelijk Mandenwerk door bovengenoemde Mandenmakerij ver vaardigen. Solide werk. Billijke prijzen. Orders worden aangenomen Willems kade 5, schriftelijke orders bovendien Nieuwstraat 28. Brochurehandel der S. D. A. P. De prijs 'is tot op de helft verlaagd en bedraagt nu 5 cent. Ook nog voorhanden: - ARBEIDERSJAARBOEKJE 1902 - Prijs 10 cent. ...Ceietoon !5o«... telefoon 3207 Levering- van alle mogelijke DRUKWERKEN teg-en zeer bil lijke prijzen. Spoedige en nette uitvoering:. Stoomdrukkerij „Vooruitgang", Binnenrotte 50, Rotterdam.

De Moker | 1902 | | pagina 4