....Rel Uolk.... Is Ji Dagblad voor de Arbeiderspartij. Uit de Partij. Algemeen Kiesrecht. Correspondentie. I Bureau: Geldersche Kade 117, Amsterdam. Redactie: Henr. Roland Holst, F. van der Goes en Dr. Herm. Gorter den werkman, (d. w. z. de patroons) middelen worden beraamd om deze snelwassende orga nisatie in haar groei te verstikken. Mede arbeiders, gij allen die begrijpt hoe groot het belang is voor de gebeele arbeiders bevolking van Nederland, dat er een goed georganiseerde plattelands bevolking bestaat, u allen roepen wij op om met ons deze orga nisatie, waarop wij onze hoop gevestigd hebben, als op de Morgenster na een bangen, donkeren nacht, om met ons deze organisatie te verdedigen en ons te helpen haar steeds grooter en sterker te maken. Mede-burgers ofschoon wij door een hard leven en een gering loon, aan allerlei ont beringen gewend zijn, zoo spreekt het toch van zelf, dat wij in 't voorjaar, wanneer wij een winter van honger achter ons hebben, weinig bij kunnen zetten. Hierop wordt door onze tegenstanders gerekend. Worden wij genoodzaakt door den honger aan de eischen welke men ons wil stellen te voldoen, dan zal hiermede voor tal van jaren de organi satie der landarbeiders zijn geknakt. De Nederlandsche Bond van Landarbeiders heeft besloten, een weerstandskas te vormen, maar aangezien wij arm zijn en ons aantal nog te klein is om vermoedelijk daizende arbeiders te steunen, welke in dit voorjaar in strijd zullen geraken, zoo wenden wij ons met vrijmoedigheid tot alle weldenkende arbeiders en arbeidersvrienden, om met den meesten aandrang hen op het hart te drukken ons geld, in dit geval amunitie te verschaffen. Hoewel de werkstakingen in onze organi satie niet van langen duur kunnen zijn, zoo zal het toch noodig blijken, de arbeiders direct te steunen, omdat zij anders tegenover de vereenigde patroons door den honger gedwongen, genoodzaakt zullen zijn het hoofd in den schoot te leggen. Gelukt hun (de patroons) dit, dan is hiermede het lan delijk proletariaat weer voor jaren in den modder getrapt, terwijl zij omgekeerd zeker een krachtige schrede voorwaarts zullen doen. Ongetwijfeld zullen er dit jaar meer gel delijke offers gevraagd worden dan wij zelf kunnen brengen, daar er wellicht 10000 onzer mede-arbeiders (vooral veenarbeiders uit de noordelijke provinciën) in een te wachten loonstrijd betrokken zullen zijn. En hoewel zij alsdan met een kleine uitkeering tevreden zullen zijn, zoo hebben zij toch iets noodig om den strijd te kunnen volhouden. Schoone bewijzen van solidariteit hebben de landarbeiders dit jaar geleverd. Dit geeft ons hoop dat wij in de te wachten beweging, met medehulp van alle kameraden en men- schenvrienden, ook in 1902 als overwinnaars zullen zegevieren. Het is in 't afgeloopen jaar voorgekomen dat georganiseerden den steun weigerden, om alzoo hunne ongeorganiseerde mede-ar beiders nog eenige financieele hulp te doen toekomen, opdat deze. minder het belang der zaak bewust, toch zouden blijven volhouden in den strijd dien zij voerden. Maar hard is het, wanneer een kreet ont snapt aan den geprangden boezem van moe dige strijders, die geen kans meer zien aan brood te komen voor vrouw en kind, hard is het, dien kreet niet te kunnen beantwoorden met hulp. En meermalen werd dit jaar een hartverscheurende bede om hulp vernomen. Gij allen die het groote belang beseft wat er voor de arbeidersbevolking ligt opgesloten in een hechte organisatie, steunt onsWacht niet tot de strijd is aangebroken, want dan dienen we gereed te zijn. Zendt uwe bijdragen spoedigTast eens flink in uw zak, wij ver zekeren u het is aan het landelijk proleta riaat ten nutte besteed. Werkt krachtig en veel- met onze lijsten, die wij u gaarne op aanvraag toezenden. Nogmaals: steunt ons! helpt ons! Gaarne zagen wij ons in Maart reeds in 't bezit van een flinke weerstandskas. In eigen kring zullen wij ons best ook doen. Doch die hulp zal lang niet voldoende zijn. Wij verzoeken alle arbeidersbladen, een strijdpenning te openen voor het oprichten van een weerstandskas voor den Ned. Bond van Landarbeiders. Laat men op elke open bare- of huishoudelijke vergadering een col lecte houden voor dit doel. Alle ingekomen gelden zullen wij verantwoorden, doch niet eerder dan na het beëindigen der beweging in het aanstaande voorjaar, omdat wij pu bliciteit daarvan op verschillende gronden vóór dien tijd beslist schadelijk achten. Nog maals, georganiseerde werklieden en andere menschenvrienden, helpt ons om het leed van duizenden nuttige en onmisbare werk lieden en hunne gezinnen te verzachten. Aanvragen om lijsten richtte men tot J. VAN DOK Azn., Enhuizen. De ingekomen gelden worden in ontvangst genomen door den bonds-penningmeester F. DE VEEN, Enkhuizen. Dit adres is voldoende. Met de meeste hoogachting, Namens het Hoofdbestuur van den Nederl Bond van Landarbeiders, J. DE VEEN, Voorzitter. J. VAN DOK, Azn. Secretaris. Op Zondag 12 Januari, 's morgens te half-elf precies, vergadert de afdeeling Schie dam van de S. D. A. P. Belangrijke zaken zullen daar behandeld worden, zoodat de opkomst der leden minstens even groot moet zijn als de vorige maal. Introducees (geest verwanten) behooreu eveneens in grooten getale op te komen. De leden gelieven van het een en ander nota te nemen. Men bedenke ook, dat op deze vergadering aandeelen verkrijgbaar zijn bij den Penning meester. Het Bestuur. Dinsdag 21 Januari a. s., des avonds te acht uur, zal K. ter Laan, lid van de Tweede Kamer, in het gebouw Musis Sacrum, over bovenstaand onderwerp in een openbare ver gadering spreken. Een groot aantal manifesten zal met het oog daarop in deze gemeente worden ver spreid. Zegt het voort 8TEVNPENNOG In de bus Verloopen Beursbrng 5 c.Overhalen met kalkpont 3 c.Gemak voor de bruggeman- nen 5 c.Ongemak voor de menschen 4 c. Schade voor Dam en Vlaardingerstraat 8 c. De Bitterlaars 2 c. Sch. te R. 80 c.E. 2 c.Alipee 5 c. C. 10 c.Jodocus B c.Flip 2 c.Rooie Bart 1 c.E. 2 c.F. v. d. T. 1% c. Bram Vs c.V. 10 c.Colibrie 10 c.Moeder is jarig 10 c.Uit den spaarpot der ver loofden H. R.M. D. 5 c.Zus S. 3 c. W. Vs c.P. v. G. 7 c.X. X. X. 25 c. Janus 8 c.Jans 4V° c.Kees 7 c.Jopie 3 c.vrouw R. lVs c.Jan 2Vs c.kleine Lena 3 c.Typo 3 c.Oom Turk 2 c. schoone Katrijn 5 c.Keutje 5 c.Grut 2 c. Pimpernikkel 2 c.R. gewerkt 3 c.Abram Prikkie 4 c.zevenstoot bij Lamberz 3 c. Gerrit de Pikker 4 c. H. W. te A. Het gezonden bedrag was juist voldoende. M. V. Geen plaatsvolgende week. Mijn hartelijken dank voor de goede wenschen mij bij den aan vang van 1902 gezonden. Ook ik wensch allen het beste, in de eerste plaats moed en vol harding in den strijd. Haarlem. SIMON A. MAAS. Administratie en Redactie van de Moker zeggen hiermee dank voor de vele goede wenschen, haar bij het begin van het jaar toegezonden. «Veel strijdlust zij door haar toe- gewenscht. ADM. en RED. Brochureliandel der S. D. A. P. De Arbeidersverenigingen volgens de Encykliek door Mr. P. J. TROELSTRA. De prijs is tot op de helft verlaagd en bedraagt nu 5 cent. Prfjs 10 cent. Onmisbaar voor lederen arbeider is 15 cent per week, 1.95 per 3 maan den franco per post. Alle abonne's n verzekerd tegen ongelukken bij de Maatschappij „Fatum" 'sGravenhage voor ƒ1000 bij geheele invaliditeit en ƒ400 overlijden. Abonneert u tijdig; vooral met het oog op de Kamerkroniek. PROEFNUMMERS worden op aanvraag gratis bezorgd oor den Agent voor Schiedam St. KLEPKE, Helenastraat 16. No. 1 (Januari-Aflevering) van den 7den Jaargang: Sociaaldemocratisch Maandschrift. bevat Het imperialisme van Nederland, door H. van Kol. Van oude en nieuwe militaire wetten, door W. V. G. De Achturendag, door A. Braun, vertaling van E. II. Vrije school of verplichte Staats school, door J. C. Ceton. De toe stand en de arbeidsvoorwaarden der leerlingen en jonge arbeiders- (sters) in Nederland, door Ed. Blok. Coöperatie in het zuivelbedrijf, door M. Kalsbeek. Prijs ƒ1.35 per kwartaal, voor arbeiders ^.87Vj Men abonneert zich bij den Boek handel en bij den Uitgever J. A. FORTUIJN, Kerkstr. 34, Amsterdam, die steeds gaarne proefnumm.zendt. Stoomdrukkerij „Vooruitgang", Binnenrotte 50, Rotterdam. Ook nog voorhanden: ARBEIDERSJ AARBOEKJE 1902 t I i 1

De Moker | 1902 | | pagina 4