IJ, Openbare Vergadering K. TEE LAAN, Ingezonden. Eigen Gebouw. Correspondentie. Coöperatieve Scbiedamsche Mandenmakerij. op DINSDAG 21 JANUARI 1901, in het gebouw der Offieieren-Vereeniging. Op voor het Algemeen Kiesrecht! Redactie Henr, Roland Holst, Fvan der Goes en Dr. Herm. Gorter bevat op de roode wangen van den tienjarigen knaap, rollen, die al reeds zoo vroeg de ellende van den nederigen werkman kende. Jan kon niet meer, zijn hart was vol, geen enkel woord kon hij uitbrengen. Ook vader en moeder hadden het spreken opgegeven en zaten peinzende met het gelaat in de handen verborgen, over de tafel ge bogen. Elk voor zich peinsde over alle dingende vader over zjjn lot dat hem be schoren was, de moeder over de kinderen om hnn voldoende eten te geven, en Jan over die goede socialen, zooals hij ze noemde en ook over diegenen, die trachten het socia lisme tegen te werkendat waren geen menschen prevelde hij binnensmonds. De klok sloeg negen uur, het was tijd zich ter ruste te begeven. Jan lag al spoedig op zijn bedjeen droomde dien nacht over die brave menschen, die voor het recht van zijn vader streden. M. V. M. de R.! Wilt u zoo goed zijn, een plaatsje in te ruimen in uw blad voor onderstaande regelen? Dezer dagen kwam mij een geschiedenis ter oore, welke een onrechtvaardigheid was, die ik te groot achtte om niet publiek te maken. In de glasfabriek „de Schie" waren drie koetsiers. Op zekeren dag bemerkte de patroon, dat een bok, welke daar altijd bij een paard stond, waarmee de bok oogen- schjjnlijk goed kon omgaan, verplaatst was naar een paard, waarmee de verstandhouding minder aangenaam scheen te zijn. Den be- wusten middag had dit laatste paard den bok een stuk van den hoorn afgetrapt. Toen des middags een van de koetsiers óp het werk kwam, werd hem door den patroon gevraagd, of hij dat had gedaan. De man was onschuldig en antwoordde na tuurlijk ontkennend. Roep dan je kameraads, werd door den patroon gezegd, aan welk bevel werd voldaan. Ook deze personen, nl. de twee andere koetsiers, en de jongen aan wier toezicht de bok was toevertrouwd, zeiden eveneens dat zij geen schuld hadden. Toen zei de patroonHeden avond vóór zevenen moet ik weten wie de schuldige is, anders krijgen jullie alle vier je ontslag. 's Avonds haifzes moest bedoelde koetsier met den wagen naar Rotterdam en kwam daar om negen uur pas vandaan, zoodat hij zich onmogelijk te zeven uur kon verant woorden. Toen hij dan op de fabriek kwam van Rotterdam, en naar huis zou gaan, werd hij door iemand aan het hek opgewacht, die hem een brief overhandigde, ongeveer van den volgenden inhoud Kees Het is voldoende bewezen, dat gij den bok verzet hebt. Wij verzoeken u daarom niet meer op het werk te komen en doen n inliggende f 10.— toekomen. Tevens verzoeken wij u, ons geen verzoek te doen weer te worden aangenomen, aan gezien dat toch niets helpen zal. Naaml. Venn. Glasfabriek de Schie." Den volgenden dag ging deze man om een getuigschrift, hetwelk zoo ongeveer het vol gende bevatte Ondergeteekenden verklaren, dat C. van der Marei gedurende vier jaar, dat hij op de fabriek is werkzaam geweest, zich heeft doen kennen als iemand, die met paarden goed kan omgaan, en zich nooit lui of on geschikt heeft getoond. (Volgt onderteekening). Deze persoon, M. de R., bevestigt met den meesten ernst, dat hij onschuldig is, en, al ware hij dit niet, ik vraag u, is dat een reden om een knecht, aan wien door boven- genoemden patroon zulk een getuigschrift werd uitgereikt, met vrouw en vier kinderen zoo maar plotseling aan den dijk te jagen en dan met den winter in aantocht? Deze persoon had gelukkig spoedig weer werk, hetgeen niet belet, dat men daaraan kan zien, hoe een werkman, al is hij nog zoo goed voor zijn taak berekend en nog zoo ijverig, (wat de persoon in kwestie zonder twijfel is) door sommige patroons wordt be schouwd. Ik vind de veronderstelling niet te gewaagd, dat zij hem niet beschouwen als mensch, maar meer als een voorwerp om winst mee te maken. Ook de medearbeiders van den onschuldig weggestuurden man zijn na dit geval er niet zonder kleerscheuren afgekomen. Vroeger had ieder wekelijks dooreenge- nomen twee flinke zakken met half uitge brande kolen, die zij kregen tegen vergoeding van een dubbeltje per zak, wat dan was voor de menschen, door wie die kolen werden uitgezocht. Dit hebben deze menschen moeten missen. Deze zaak, M. de R., achtte ik teekenend genoeg, om daarvoor beleefd een plaatsje te vragen in uw arbeidersblad. Verder dank ik u voor de mij afgestane plaatsruimte. Hoogachtend, X. Deze week zijn weder vele aandeelen a 50 cents van de hand gegaan. Ook van buiten kwamen reeds aanvragen van aandeelen in, terwijl de heer F. O. de Gr. te B. een gift van fl.— toezond, lande dit voorbeeld navolging Allen nu aan het werk tot het verkoopen van aandeelen. De penningmeester heeft er altijd nog verscheidene in voorraad. Het Bestuur der S. D. A. P. F. J. te Parijs. Uw nummer is gelijk met de andere exemplaren verzonden. Dat dit exemplaar dus niet aan zijn adres is geko men, zal aan de post te wijten zijn. X. Als uw stuk wat meer in algemeenen vorm kon worden gegoten en wat minder groot kon zijn, zouden wij het gaarne plaat sen. Zooals het nu is samengesteld, kunnen wij dit niet toestaan. STEUNPiraiNG In de bus Heb-ie 2 c.Dutmos 1% c.Water bij de specie 1 c.Jan van de Flesschenboot 1 c. de Kapitein 1 c.Toon Chassee c.de Reutel IV2 c.de Stoert 2 c.; de kleine Beuling 2Va c.Zangvereeniging „de ge broken arm" 1 c. Colibri 10 c.T. Va c.Keesje van de Kethel 10 c.vier typo's 8 c.; C. 7Va c. De Wet 2Va c.Flip 2Va c.S. 5 c.A. s! 10 c.kleine Anna 5 c.Mandenmaker 5 c.; N. 10 c.Nard 10 c.P. te D. 30 c.Oude Dobber 2 c.; V. 10 c.aan 't pontje ont vangen 25 c.Kris 10 c.Jopie 7'/a c. Dirk 6 c.van een vechtpartij met een zoon van een W. 10 c.3 ballen blauw 5 c.de kippenluis 5 c.neef Kruger kon het niet helpen 10 c.Kaatje 2Vs c.P. v. G. 4 c.; E. 1 c.Jaap 2 c.Jan 7 c.typo 2V? c. de twee verdachten 10 c.een jongen die vooruit wil 3Va c.losbandig leven 3 c. spliterwt 3 c.bamboe 2 c.zoutebol 3 c. mandarijn 3 c.ouwe Jan 2 c.ondeugende kleine Wilhelm 3 c.vrij van preswerk 5 c. de rotmof 3 c.uit den spaarpot der ver loofden H. K.—M. D. 5 c.; zus S. 3 c.; J. J. 10 c.visch zonder graat 5 c.; H. (ex-stakers BREMERKAMP.) Laat uw huishoudelijk Mandenwerk door bovengenoemde Mandenmakerij ver vaardigen. Solide werk. Billijke prijzen. Orders worden aangenomen Willems kade 5, schriftelijke orders bovendien Nieuwstraat 28. Brochureliandel der S. D. A. P. De Arbeidersvereenigingen volgens de Encykliek door Mr. P. J. TROELSTRA. De prijs is tot op de helft verlaagd en bedraagt nu 5 cent. Verkrijgbaar bij: J. KOORENGEVEL, Raam. Prijs 10 cent. Afd. SCHIEDAM. des avonds te ACHT uur, SPREKER: Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Entrée 5 ct. Debat vrij. No. 1 (Januari-Aflevering) van den 7den Jaargang: Sociaaldemocratisch Maandschrift. Het imperialisme van Nederland, door H. van Kol. Van oude en nieuwe militaire wetten, door W. V. 6 De Achturen dag, door A. Braun, vertaling van E. H. - Vrije school of verplichte Staats school, door J. C. Ceton. De toe stand en de arbeidsvoorwaarden der leerlingen en jonge arbeiders pers) in Nederland, door Ed. Blok. - Coöperatie in het zuivelbedrijf, door M. Kalsbeek. Prijs f 1.25 per kwartaal, voor arbeiders /"0.87V2 Men abonneert zich bij den Boek handel en bij den Uitgever J. A. FORTUIJN, Kerkstr. 84, Amsterdam, die steeds gaarne proefnumm.zendt. Stoomdrukkerij „Vooruitgang", Binnenrotte 50, Rotterdam. Ook nog voorhanden: - ARBEIDERSJAARBOEKJE 1902 -

De Moker | 1902 | | pagina 4