06 vergadering voor Algemeen Kiesrecht. De Schiedamsche Index. De Gemeente-Werklieden. lijkende brug is ten ondergang gedoemd omdat zijn steunpilaren zwakker bleken te zijn dan de kracht van den nooit ophoudenden stroom. Zoo is het eenmaal nienwe staat kundige en maatschappelijk stelsel, netjes onderhouden door geleerden en wetgevers, schijnbaar nog zoo goed in elkander zittende, ten ondergang gedoemd, omdat zijn steun pilaren aan het wankelen zijn gebracht. Met geld en kennis zijn ze opgebouwd. Hoog gaat de burgerklasse heen over het onder zijn brug doorvlietende proletariaat, dat even onbewust als het water tegen den brugpeiler aanbeukt tegen de steunpilaren van het maatschappelijk stelsel. En evenzeer als de burgerklassen, de vrij- zinnig-demokraten niet uitgesloten, steeds krampachtiger aan de bestaande toestanden en overleveringen zich vastklampen, en steeds angstiger zich verzetten tegen het dagelijks meer veldwinnend socialisme, evenzeer gaat het proletaiïaat meer en meer zich rekenschap geven van den rol, dien het speelt in de wereldhet onbewuste beuken tegen de steunpilaren van het bestaande regeerings- stelsel gaat geleidelijk over in een bewusten aanval daarop. Bij dien overgang wordt het proletariaat vanzelf socialistisch, omdat alleen de sociaaldemokratie de vernietiging van dat stelsel en zijn steunpilaren wil en met groote bewustheid den aanval daartegen leidt. Een dier steunpilaren is het burgerlijk kiesrecht, het kiesrecht door allerlei kunst middeltjes verzekerd aan de burgerklassen en onthouden aan het proletariaat. In de afgeloopen week waren het bijna uitsluitend sociaal-demokraten, die optraden met den eisch van algemeen kiesrecht en hun heerlijke overtuiging in dien eisch lieten doorklinken. De geschiedenis ontwikkelt zich snel. Dinsdagavond werd de reeds lang te voren aangekondigde vergadering voor Algemeen Kiesrecht gehouden. De afdeeling Schiedam van de S. D. A. P. had daartoe het initiatief genomen. Als gewoonlijk had de S. D. A. P. gedacht, in Musis Sacrum deze vergadering te houden, had dit zelfs gehoopt, doch dit mocht zoo niet zijn. Helaas, zei men eerst, maar na Dinsdagavond getuigde ieder: ge lukkig, dat Musis Sacrum niet beschikbaar was, want dan had zeker een groot aantal personen geen plaatsje gevonden. Een groot aantal bezoekers was opgekomen, veel grooter, dan de S. D. A. P. had durven hopen, waar de beweging voor Algemeen Kiesrecht, in Schiedam althans, nog zoo jong is. Daartegenover stond evenwel de toewijding van een groot getal partijgenooten, met en zonder hoed, met en zonder jas. Zonder onderscheid was ieder, voor zoover dit maar mogelijk was, op een sein van het bestuur, bereid, met een groot aantal manifesten op weg te gaan, en deze in alle straten, stegen en gangen te verspreiden. Aan hen lag het zeker niet, wanneer verschillende gedeelten der stad moesten worden overgeslagen. Aan hen komt een groot deel van het succes der vergadering töe. De voorbereiding was alzoo goed. De ver gadering zelf was uitstekend. De spreker, het Kamerlid K. ter Laan, kon getuigen dat, waar de S. D. A. P. nog slechts enkele duizenden leden telt, waarbij dan eenige duizenden geestverwanten gevoegd konden worden, de kracht van de overtniging dier weinige duizenden leden de geestdrift geven kon. En die geestdrift bestaat daar, in groote mate, en bezit men die geestdrift, dan weet men zeker, dat er gezonde, kern achtige taal gesproken wordt. Dan is men tevens rechtvaardig. Wij zullen met het oog op de weinige ruimte in ons blad, niet veel over deze ver gadering kunnen zeggen. Een enkel punt zullen wij aanroeren, dat door den spreker werd gereleveerd, en door den voorzitter der vergadering eenigszins werd aangevuld. Dit punt betreft de organisatie. Door den spreker werd o.a. op het wenschelijke van organisatie der arbeiders gewezen, en toonde dit aan, door te wijzen op de Ongevallenwet Welke arbeiders zijn hierbij bedacht, en welke arbeiders vergeten? De fabrieksarbeiders worden in de wet genoemd, de landarbeiders daarentegen geheel en al gemist. En de reden? Door hun organisatie hadden de fa brieksarbeiders zich dit voorrecht weten te verschaffen, terwijl de landarbeiders tot vóór zeer korten tijd bijna in 't geheel niet van vereeniging afwisten. De fabrieksarbeiders goed georganiseerd, zoo zeide de spreker. Maar wist de spreker toen, dat ook Schiedam een groot aantal fabrieksarbeiders telt, en dat deze nog ver van organisatie af zijn? Wij vermoeden van niet. Maar in ieder geval zal het opwekkend woord, om tot organisatie te geraken, zijn doel niet missen. Waar deze vergadering bijna uitsluitend door arbeiders was bezocht, waaronder vele fabrieksarbeiders, zal zeker dit woord nog dikwijls overdacht worden, en de vrucht niet lang uitblijven De arbeiders moeten daarbij niet vergeten, dat in het vervolg de vrouwen in grooter getale de vergaderingen bijwonen. In deze vergadering zagen we er nog geen tiental, en ieder zal ons toch toegeven, dat dit een te klein getal is. Willen de arbeiders rechten hebben, dan moeten zij hun vrouwen in die rechten laten deelen. Dat is hun Dinsdag avond duidelijk gemaakt, waar niet alleen de eisch van algemëen kiesrecht voor man nen, maar ook voor vrouwen werd gesteld. De vrouwen moeten voor de invoering van dat recht op de hoogte zijn, wat dit recht beteekent. Wij wenschen met een raad aan de arbei ders en arbeidsters te eindigen. In den zomer van dit jaar wordt te Utrecht een landelijke meeting gehouden voor het algemeen kiesrecht, op Zondag, op een dag dus, dat de meeste arbeiders vrijaf hebben. Laten zij, die maar iets voelen voor het i algemeen kiesrecht, reeds nu beginnen, met die voorbereidende maatregelen te nemen, welke het bezoeken dier vergadering moge lijk maken. Heeft men het geld daarvoor niet bijeen, laat men dan wekelijks een klein bedrag wegleggen. Waar dit dikwijls voor feesten, zooals kermis, gebeurt, kan dit toch zeker voor een zoo belangrijke zaak als het alge meen kiesrecht ook wel. Dan is het mogelijk, dat wij, in gesloten rijen, voorzien van ver schillende banieren, Utrecht binnentrekken. Dan kan Schiedam schitterend vertegenwoor digd zijn. Komt, Schiedamsche arbeiders, overlegt dit een en ander eens met elkander. Brengt dit balletje eens aan het rollenGeeft den moed niet op Gij hebt u Dinsdagavond flink getoond, laat dit in het vervolg voor dezen strijd voor het algemeen kiesrecht zoo blijven. Hoe eendrachtiger ge zijt, des te spoediger zijt ge in het bezit van dit n zoo lang ont houden recht. Het is nog niet lang geleden, dat De Moker verblijd werd met het bericht, dat hij door Heeroom in den ban was gedaan. Dat was een uitmuntende reclame, gelijk ook onmid dellijk bleek uit de vermeerderde oplage. Meer dan ooit wordt De Moker gelezen en meer dan ooit verspreidt hij zijn zegenbren genden invloed. Nu zou een gewoon gezond verstand denken, dat men niet op nieuw dergelijke recepten uit de oude doos zou voor den dag halen. Maar gewone gezonde verstanden zijn zeld zaam en schatten uit natuurlijke goedaardig heid hun broeders- en zusters-verstand en (minder gezonde) dikwijls te hoog. Dat is vooral het geval tegenover het reactionairen- verstand. Een reactionair is iemand die om zijn beenen te oefenen op zijn hoofd gaat staan, die om het verkeer over land te bevor deren de bruggen openzet, die om zijn vermogen te vermeerderen waardevollen grond verkoopt en waardelooze huizen aankoopt, die om zijn woning aantrekkelijker te maken alle lichtopeningen dicht maakt en binnen in huis alleen nachtlichtjes brandt, enz. In Schiedam heerscht veel van dat soort reactionair verstand. Vandaar dat een gewoon gezond verstand te Schiedam dikwijls dingen ziet gebeuren, die het met zijn natuurlijke goedaardigheid onmogelijk acht. Hoort Midden in Schiedam ligt de Markt. Midden op de Markt staat een huis, het stadhuis, het middelpunt van Schiedamsche energie en kennis, Dat stadhuis, dat is de officieele woning van B. en W. Daar wordt veel officieele wijsheid uitgebroed en in allerlei vorm den gemeentenaren voorgezet. Een der laatstverschenen nitbroeisels is een Index, een lijst van verboden boeken, een Schiedamsche Index. De Schiedamsche jeugd dreigt zich in een andere richting te ontwikkelen dan de vroede mannen, die angstiglijk en teederlijk den hoogen mate- rieelen en intellectueelen bloei van Schiedam op hetzelfde peil wenschen te houden, in hun hooge wijsheid goed achten. Heerom gaf het eerste teeken van moed en trad met een banvonnis op tegen De Moker. De Nieuwe Schiedamsche Courant volgde met een zacht donderartikel tegen verkeerde lectuur. Broe derlijk sluit zich daaraan aande instelling van een speciaal S'chiedamschen Index, waar van wij de eerste serie zullen publiceeren, zoodra wij met de betrokken uitgevers over de exploitatie van dit reclame-middel tot een accoord zjjn gekomen. 1) Ende dit is ghedruckt in den jare onses Heeren neghentienhonderd ende twee op ten vijfentwintischsten Januarie. Ons artikel in het vorig nummer onder bovenstaand opschrift geeft een bestuurslid niet het bestuur van „Ons Belang" aanleiding, eukele regels te schrijven zoowel in de Schiedamsche als in de Nieuwe Schie damsche Courant, terwijl hij de Moker, toch ook een plaatselijk blad, geheel overslaat. Of dit nu aan zijn bezadigdheid ligt, weten wij niet, maar in ieder geval zal de lezing van het ingezonden stuk niemand overtuigd hebben, dat wij met het schrijven van ons artikel ongelijk hebben gehad. Wij zijn er van overtuigd, dat, mocht bedoeld bestuurs lid ook maar één fout of foutje ontdekt hebben, hij er zeker dadelijk bij was geweest, die fout of dat foutje aan te wijzen. We merken daar evenwel niets van. Wel schrijft hij, dat de vereeniging zeer bezadigd wenscht te blijven, doch daar zal ons bestuurslid wel niet veel invloed op hebben. We schreven immers reeds, dat nog altijd maar een klein deel der gemeente werklieden is aangesloten, en, wie zegt ons, dat de vereeniging denzelfden weg zal willen uitgaan, wanneer bijna alle gemeente-werk lieden lid zijn geworden. Dat weet het be stuurslid evenmin als wij. Wij hebben het verstand in pacht, zegt eveneens het bedoelde bestuurslid. Maar, 1) Er zijn nl. boeken geschrapt voor de bibliotheek der H. B. S.

De Moker | 1902 | | pagina 2