r i t 5 5 s ....Rel Uolk.... A De Nieuwe Tijd. Dagblad voer de Arbeiderspartij. Ingezonden. Correspondentie. Coöperatieve Schiedamsche Mandenmakerij. I Bureau: Geldersche Kade 117, Amsterdam. agent den roan een eindweegs den Over- schiesehen weg liad opgezonden De school kinderen zouden dan spoedig zijn afgedropen, en den man een vernederenden gang zijn gespaard gebleven. 1 Bram. Rotterdam, 21 Januari 1902. Mijnheer de Redacteur Verleen mij s.v.p. voor 't volgende een plaatsje in De Moker. In uw blad dato 4 Januari heeft u de circulaire die door de losse zakkendragers verspreid is, teneinde hun Schiedamsche kameraden op de hoogte te stellen met de staking, zeer juist weer gegeven. Ook hetgeen de redactie er onder plaatste, was voor ons aanmoedigend. Wij waren dan ook vol hoop, dat de Schiedam mers ons zouden steunen in den toch al zoo lang durenden strijd. Als een doodsbericht klonk het mij 1.1. Maandag in de ooren 6 Schiedammers helpen de vaste ploeg bij Wilton een schuit met kolen lossen, 's Avonds kregen wij in 't geheel geen gelegenheid om hen te spreken, maar wat had het ons ook gebaat, want zij waren volkomen bewust, dat ze de rol van onderkruiper speelden. Dinsdagmorgen werden zij door een sterke politiemacht van de tram gehaald en onder bewaking van deze, als vee dat aan een besmettelijke ziekte lijdt (en dat was toch bij hen het geval niet) naar de werf van Wilton gebracht, om voor een hand met centen hun mede-arbeiders den strop, die om den hals van alle arbeiders hangt, nog wat dichter toe te rijgen. En wat staat ons toch alle te wachten Onwillekeurig vallen mijn oogen op deze vier regels in datzeltde blad 'k Zal u gebruiken ten mijnen profijte, Uitknijpen krek als 'n sapp'gen citroen, Om u daarna op den vuilhoop te smijten, Dat is mijn roeping en dat zal ik doen. Dat dit geval ook een kaakslag is voor verscheidene Schiedammers, kan men begrij pen, als men weet, dat met het maken van de propaganda verscheidenen hunner op hand en woord beloofd hebben, dat uit Schiedam geen man meer voor onderkruiper te vinden was gedurende deze staking. Dat het H. B. van den N. S. en B. B. het goede met de Schiedamsche kameraden voor heeft, toont het volgend schrijven, voorko mende in de Propagandist van Zaterdag 11 Januari Uit Rotterdam. De staking der zakkendragers blijft nog in hetzelfde stadium. Alhoewel deze nu 4 weken duurt, blijven de stakers vol goeden moed en buiten kijf is het, dat zij bij vol houden zullen winnen, te meer daar hier de patroons niets mede te maken hebben. Treu rig genoeg is het hier een strijd tusschen arbeiders en zoolang de vaste ploeg niet toegeeft aan den billijken eisch der losse lieden, zal deze tot groot ongerief van de eersten, blijven voortduren. Weliswaar heeft de vaste ploeg de politie op haar hand, doch wat zegt dat indien de stakers van geen toegeven willen weten en geen onderkruipers voor hen worden gevonden. Door deze staking zullen wij misschien vasten voet in Schiedam krijgen, dat flink is bewerkt met manifesten enz. Wij hebben tenminste een openbare vergadering in het vooruitzicht gesteld. Verschillende personen aldaar verleenen den stakers medewerking, zoodat men van die zijde geen onderkruipers meer te wachten heeft. Geduld is hier de boodschap. U dankend voor de plaatsruimte, teeken ik F. Tj. Groos, Vertegenwoordiger van 't hoofd bestuur van den Nederlandschen Scheeps- en Bootbewerkersbond. In de branderij bij den heer Dirkzwager in de Mariastraat was een onge'uk gebeurd. Nu heeft men eerst gezocht of men den dader daarvan niet kon vinden, en toen dat niet gelukte, heeft men een der knechts daarvoor maar bedankt. De andere knecht is bedankt, omdat twee vrouwen hem in 't zwart gezet hadden bij den meesterknecht. Nu vraag ik U, mijnheer de redakteur, of dit de manier is, om eikaars lot dragelijk te maken U dankend voor de verleende plaatsruimte, X. In de bus Ouwe man 1 c.rooie galf 2 c.Ojé-tje Vs c.ouwe biek lVs c.Polak in den val 8 c.; de twee Vlaard. Chr. Weth. 2Vü c. Neel, Blanus en M. Pas 3 c.uit den spaar-» spot van de verloofden Kris en Marie 7 c. Onderofficierenbal 5 c.pauze 1 c.op den Vlaardingschen dijk Pa en de B5 c.; zus in 't verschiet 2 c.gauw naar de zaal 3 c.; de Baf 2 c.Pa is de 1. 1 c. drama 2 c.twee in balcostuum 2 c twee officiertjes maar 1 c.in de Vriendschap 3 c. politie 3 c.de ontvluchting 4 c.'t scherm zakt 1 c. N. 10 c,M. S. 20 c.V. 10 c.Niks 5 c. Karei en Jacob 3 c.mijn poesje lVs c. Colibrie 10 c.kleine Johan '7 c. Kuijpers schoonschrift 2Vs c.tante Jans 3 c.; de Moker vooruit 25 c.C 5 c.; Boschkatl c. Eus en Eur 2 c.Thomas 1 c.op straat nog ontvangen 1 c.1 c.2 c.2 C.A. N. 10 c.H. te E. 5 c Ceres 10 c.S. 2 c.; P. v. G. 4 c.Jopie 8 c.Kees 6 c.een vergaderingbezoeker 5 c.Jan I. 3 c.Gerrit lVs c.Piet 5 c.twee gelukkigen 5 c.; de Engelschen 3 c.de Franschen 3 c.omdat de moutwijn zoo duur is 2 c.een gesjochte bootwerker 2 c.Klaas de Bult 2 c.Bult en nog Bult 2 c.Blauwbaard 2 c.de ge sjochte verver 2 c.de lange zwabber 2 c. J. K. 5 c.houdt 'm in de gaten 5 c.het hanglipje 2 c.zonder betalen 3 c.arme Leen 1 c.A. A. 5 c.Dorus 4 c.Bram 7 c.van overgeschoten brochures 12 c. uit Maassluis 5 c.; 6 c.; 10 c. De uitgebreidheid van den stennpenning houdt geen gelijken tred met de zwaarte. We bevelen dus ieder aan, bij het inzenden van giften Kies een zoo kort mogelijk motto, liefst één of twee letters. Ditmaal hebben we enkele bijschriften zelfs geheel moeten weglaten. Sociale Bibliotheek, onder redactie van Mr. P. J. Troelstra en Henri Polak. No. I. Droevig Engeland, door Robert Blatckford. Vertaling van Henri Polak. Uitgave van A. B. Soep te Amsterdam. Prijs 60 cents. Het Evangelie van de Sociaal-Democratie. Zes toespraken voor arbeiders, gehouden door Jozef Dietzgen. Bewerkt door Jos. Loopnit. Uitgave van A. B. Soep te Amsterdam. Prijs 15 cents. Personeel Glasfabriek „De SchieWe kunnen Uw stuk niet opnemen, wanneer niet een Uwer zijn naam opgeeft. De Arbeidersverenigingen volgens de Encykliek door Mr. P. J. TROELSTRA. Sociaaldemokratische Liederenbundel. 15 cent per week, f 1.95 per 3 maan den franco per post. Alle abonne's n verzekerd tegen ongelukken bij de Maatschappij „Fatum" 's Gravenhage voor ƒ1000 bij geheele invaliditeit en ƒ400 overlijden. Abonneert u tijdig; vooral met het oog op de Kamerkroniek. PROEFNUMMERS worden op aanvraag gratis bezorgd oor den Agent voor Schiedam St. KLEPKE, Helenaatraat 16. No. 1 (Januari-Aflevering) van den 7den Jaargang: Sociaaldemocratisch Maandschrift. Redactie: Henr. Roland Holst, F. van der Goes en Dr. Herm. Gorter bevat Het imperialisme van Nederland, door H. van Kol. Van oude en nieuwe militaire wetten, door W. V. G De Achturendag, door A. Braun, vertaling van E. H. Vrije school of verplichte Staats school, door J. C. Ceton. De toe stand en de arbeidsvoorwaarden der leerlingen en jonge arbeiders- (sters) in Nederland, door Ed. Blok. Coöperatie in het zuivelbedrijf, door M. Kalsbeek. Prijs ƒ1.35 per kwartaal, voor arbeiders ƒ0.871/» Men abonneert zich bij den Boek handel en bij den Uitgever J. A. FORTUIJN, Kerkstr. 34, Amsterdam, die steeds gaarne proefnumm.zendt, STEIIMPEMING ONTVASGEN (ex-stakers BREMERKAMP.) Laat uw huishoudelijk Mandenwerk door bovengenoemde Mandenmakerij ver vaardigen. Solide werk. Billijke prijzen. Orders worden aangenomen Willems kade 5, schriftelijke orders bovendien Nieuwstraat 28. Brochurehandel der S. D. A. P. De prijs is tot op de helft verlaagd en bedraagt nu 5 cent. Verkrijgbaar bij: J. KOORENGEVEL, Raam. Ook nog voorbanden: ARBEIDERS]AARBOEKJE 1902 - Prijs 10 cent. Prijs 5 cent. Onmisbaar voor lederen arbeider is Stoomdrukkerij „Vooruitgang", Binnenrotte 50, Rotterdam.

De Moker | 1902 | | pagina 4