ATTENTIE, S. V. P. datum UITGESTELD. De Nieuwe Tijfl. tot op nader te bepalen Openbare Vergadering Correspondentie. Ingezonden. Coöperatieve ScMedamsche Mandenmakerij. De Vergadering, waarin Mr. P. J. TROELSTRA ais spreker zou op treden met het onderwerp: „De Brandkast, beschermd door Bijbei en Wierookvaten weike was aan gekondigd op Woensdag 5 Febr., is op den dood", 't Is treurig, dat zulke tobbers nog niet dat beetje zelfkennis bezitten, dat ben moest brengen tot bet inzicht, dat ze noch voor bet Christelijke, noch voor Actie deugen. Er staat nog iets over „Socialisme en Zedelijkheid". Hoor-es, jongens, jullie bent bepaald gezellige kerels, maar lezen kun je nog niet. Oefent je maar vlijtig en brengt na 'n beele maand toch eens iets voor den dag, dat ergens op lijkt. Jullie stelt je geestelijke armoede zoo ten toon Onderl. Glasblazers-Vereenig. Schiedam. waar bet drankmisbruik 't grootst is, de vakbeweging 't zwakst is, en daar verder met de meer of minder krachtige vakbewe ging ook in onmiddellijk verband staan de loonen, volgt hieruit, dat in die streken, waar 't meest drankmisbruik heerscht, de loonen ook het laagst zijn. Van 't debat werd door niemand gebruik gemaakt. Ofschoon de vergadering welgeslaagd mag heeten, waren er toch nog veel thuisblijvers. Hebben die 't zoo goed Zijn die met alles zoo tevreên We betwijfelen het. Maandag a. s. is er weer een Openb. Ver gadering van de Glasblazers met Bergmeijer als spreker. Gij, die niet op deze vergadering geweest zijt, gaat daarheen, werkelijk er valt nog wel wat te leeren. geen kolen meer gehad. Aan wie nu de schuld Aan lasterzucht eenerzijds of voor barigheid anderzijds Ik geloof het laatste. Gaarne had ik deze laatste zaak achterwege gelaten, ware het niet, dat ik aan het pu bliek en mijzelve verplicht was, mij van de aangewreven smet te zuiveren. Laat het personeel van de Glasfabriek „de Schie" toch inzien, dat de plaats van de arbeiders niet is tegenover elkander maar naast elkan der, dan zullen zij zich niet meer schuldig maken aan iets, dat sterk riekt naar het geen men in den volksmond met den naam flikvlooierij bestempelt. Laten wij de ver dediging van hh. Patroons aan henzelve overlaten, zij is daar in goede handen. Ik dank u, M. d. B., voor uwe bereid willigheid. Hoogachtend, X. Opmerker. Als gij ons uw naam opgeeft, zullen we uw stuk gaarne plaatsen. F. Tj. G. te R. Kunt gij uw stuk niet wat bekorten? Waarheid of Leugen. Correspondentie tusschen Mevr. H Bosman-Frank en Ds. Pierson, naar aanleiding van het Prostitutie- Debat, op 14 October 1901, gehouden te Botterdam, met toelichtingen. Uitgevers Masereeuw en Bouten, Botterdam. In de bus Lorrebaai 3 c.nieuwe japon met gouden knoopjes 1 c.club dikke kachelhout 3l/s c. H. V., de gesjochte letterz. 1 c.B. V. met z'n zwaren baard 1 c.A. B. V. de slurp- neus 1 c.Steunp. 1 c.Marktd. 1 c Grep- pele '2 c.Houtenhak 2 c. Bammelaar 3 4 c.V. 10 c.Colibrie 10 c.poes mimi 1 c Pietje Puck 1 c. Hilletje 2 c.de Bolle 2 c.moeder 2 c. Janus 1 c Lip 1 c. Aai de Buige 15 c. C. 10 c.teerkwast 2 c.Blauwbaard 2 c. de Blikke 2 c.te veel ontvangen 4 c. E. lVs c.N. N. 2 cM lVs c.kleine Jacob 3 c.van een onbekende Vs c.Jopie 9 c.Dorus 6 c.Piet 4 c.K. 100 c. P. v. G. 4 c.ouwe Govert 1 c.Horrie-op 2 c.vrouw B. 2 c.; Janus 6 c.W. B. te B. 40 c. In een zeer duidelijke en boeiende rede zette Spiekman Maandagavond op bovenge noemde vergadering uiteen, het nut en 't wezen der vakvereeniging. Spreker stelde duidelijk in 't licht de positie van den fabrieks arbeider, van den man, die zijn geheele leven door arbeider moet blijven met steeds minder uitzicht op werk en daardoor op brood. Yoor hem gelden de twee volgende vragen als de belangrijkste van zijn leven. Ie. Hoe zullen we behouden, wat we hebben 2e. Hoe zullen we onze levensvoorwaarde verbeteren, d. i. Hoe zullen we trachten korter arbeids tijd en hooger loon te verkrijgen Pruttelen en mokken helpt hier niet, even min een smeekend op de knieën vallen van den enkeling. Alleen een zelf bewust streven van alle arbeiders van hetzelfde vak, in de zelfde inrichting, kan tot het doel voeren. Wanneer de arbeiders willen, zijn zij machti ger, dan welke patroon ook. Maar dan dienen zij zich aan te sluiten, dan dienen ze lid te worden van hun vakvereeniging. Met enkele voorbeelden toonde spreker aan de macht, die de organisatie kan ver krijgen. Dat de vakvereeniging alleen men- sclien zou kunnen bevatten van hetzelfde geloof of dezelfde politieke richting is een onwaarheid, die 't best bewezen wordt dooi den strijd, die de Amsterdamsche diamant bewerkers op 't oogenblik voeren en waarin een Sociaal-Democraat, een Patrimoniumman en een Boomsch-Katholiek schouder aan schou der staan en vereeuigd optrekken tegen de patroons. Spreker eindigde met een beschouwing over den drank, die de verheffing van den arbeider zoo zeer tegenwerkt. Zijn ervaring is, dat Mijnheer de Redacteur Mag ik nogmaals zoo vrij zijn, de gast vrijheid in te roepen van uw arbeidersblad voor het onderstaande Mijn stuk in de Moker, handelende over het voorgevallene op de Glasfabriek „de Schie," is door het personeel van genoemde inrichting met verontwaardiging gelezen. Nou Nou De heer Ooms schrijft, mede namens het verdere personeel, hierboven genoemd, in de Sch. Courant van 26 Januari jl., dat ik de zaak maar van één zijde heb gehoord. Het blijkt uit het stuk van den heer Ooms, dat hij goed op de hoogte is, wat die andere zijde betreft. Nu zou ieder verstandig mensch denken, dat hij, nu toch aan 't schrijven, die andere mij onbekende zijde óók zou laten hooren, en feiten tegen feiten stellen, doch de heer Ooms niet alzoo. Of zou die zijde het luisteren niet waard zijn? En het pen netje inkt, er aan besteed, reeds een ver kwisting? Als dit zoo is, had ik nog maar even gewacht, eer ik mij opwierp tot raads man van mijnheer X. En nu wat betreft die brandstof. Ik ben arbeidersvriend ge noeg, om mij, ondanks alles wat mij is aan gewreven, er toch in te verheugen, dat de directie zoo gunstig over die zaak beschikt betreffende de werklieden. Maarmen ver wijt mij laster aangaande hetgeen ik in de Moker daarover heb geschreven, met een goede bedoeling. Maar hebben dan niet mijn bestrijders of sommigen van hen gezegd na het vertrek van v. d. Marei hebben wij De Arbeidersverenigingen volgens de Encykliek door Mr. P. J. TROELSTRA. ARBEIDERSlAARBOEKiE 1902 - Sociaaldemokratische Liederenbundel. No. 1 (Januari-Aflevering) van den 7den Jaargang: Sociaaldemocratisch Maandschrift. Redactie: Henr. Roland Holst, F. van der Goes en Dr. Herm. Gorter bevat Het imperialisme van Nederland, door H. van Kol. Van oude en nieuwe militaire wetten, door W. V. 6 De Achturendag, door A. Braun. vertaling van E. H. Vrije school of verpliclfte Staats school, door J. C. Ceton. De toe stand en de arbeidsvoorwaarden der leerlingen en jonge arbeiders- (sters) in Nederland, door Ed. Blok. Coöperatie in het zuivelbedrijf, door M. Kalsbeek. Prijs ƒ1.25 per kwartaal, voor arbeiders ƒ0.8771 Men abonneert zich bij den Boek handel en bij den Uitgever J. A. FORTUIJN, Kerkstr. 34, Amsterdam, die steeds gaarne proefnumm.zendt. VAN DE OJT tTAUGKIf STEÜJiPEMlSiG tex-stakers BREMERKAMP.) Laat uw huishoudelijk Mandenwerk door bovengenoemde Mandenmaker^ ver vaardigen. Solide werk. Billijke prijzen. Orders worden aangenomen Willems kade 5, schriftelijke orders bovendien Nieuwstraat 28. Brochurehandel der S. D. A. P. De prijs is tot op de helft verlaagd en bedraagt nu 5 cent. Verkrijgbaar bij: J. KOORENGEVEL, Raam. Ook nog voorbanden: Prijs 10 cent. Prijs 5 cent. Stoomdrukkerij „Vooruitgang", Binnenrotte 50, Rotterdam.

De Moker | 1902 | | pagina 4