Schiedamsch Sociaaldemocratisch Weekblad No. "50. Zaterdag 8 Februari 1902. Ie Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: 13 cent per kwartaal franco per post 20 cent Losse nummers 1 cent. bij vooruitbetaling. BUREAU van. AOMI.MSTKITIE eu REDAliTIE NOORDVEST 12. ADVERTENTIËN: 5 cent per regel. Bij abonnement be langrijke korting. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk I oensdag a s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Schiedams Welvaren. 't Gaat beroerd in Schiedam, d.wz. uit het hier bestede kapitaal daalt geen milde winstregen, nou, en dat mot 'et toch wezen. Wel werd ons verzekerd, dat de kaarsen fabriek „Apollo" 't vorige jaar 25 pCt. uit keerde aan de aandeelhouders en natuurlijk 't volle loon aan de werksters en werklieden maar dat is 'n gezellige- uitzondering. De branderijen de aloude industrie die bennen hard afgetakeld. De „gouden tijd" is voorbij. Toen vloog er wel eens wat over den balk, er bleef wat aan de maat en strijkstok hangen voor den werkmaner werd zoo nauw niet gekekend'r schoot winst genoeg over voor den patroon. Maar daar kwam het grootbedrijf met z'n machinerieën en goedkooper grondstoffen en de vier branderijmuren bleken te eng, daarbinnen kon 't bedrijf zich niet uitzetten tot concurrentie-peil. En als overal, werd het klein-bedrijf vernietigd, de handel daar mee annex verdween. De beroerdigheid van de aloude industrie is dus een maatschap pelijk, geen plaatselijk verschijnsel. Toen dook op „Schiedam Vooruit", daarna de firma Smulders (als 'n reddende engel) en ten slotte een commissie tot voorbereiding van 'n wekelijksche markt te Schiedam. Die commissie deed 'n voorstel, bememoried door 'n toelichting. „Schiedam is het „spoeling district", daar worden koeien vetgemest, wat is nu duidelijker, dan dat die vette beestjes gemarkt worden te Schiedam, 'n Veemarkt is dus het teeken, waarin Schiedams markt- bedrijf zal overwinnen." Zoo ongeveer luidt de redeneering. Nu is het spoelingbedrijf aan't ondergaan, 't verloopt en dus is het zachtst genomen 'n zeer zonderlinge poging, op 'n wegstervende tak van bedrijf 'n ander bedrijf te willen opbouwen. Maar de winkeliers zijn ge raadpleegd, en de veehouders en de slagers, en die hebben allen hun sympathie betuigd En dan staat er dit in de memorie „Waar wij (de commissie) alzoo kunnen wijzen op de sympathie en medewerking der Schiedamsche veehouders, slagers en nering doenden, want van laatstgenoemden ging de beweging uit, gelooven wij niet te veel te hebben gezegd, toen wij in het begin dezer memorie uitspraken, dat wij over gegevens beschikken, die het vertrouwen wettigen, dat onze markt eenmaal opgericht, zich door de energie, den ijver en ondernemingsgeest van onze burgerij zal ontwikkelen en uitbreiden." Hocus, pocus, 'n markt opgebouwd uit sympathie ontwikkeld en uitgebreid door energie, ijver en ondernemingsgeest. Hier stampt men weekmarkten uit den grond maar sympathie, energie, ijver en ondernemingsgeest zijn geen courante arti kelen. Zou die commissie wel eens iets gehoord hebben vaij de allereenvoudigste gegevens, die 'n stad stempelen tot 'n markt plaats De gemeenteraad stemde, meer uit goeden wil dan wel uit wijsheid, vóór 'n bedrag van pl.m. f3000.om die gegevens te doen gedijen, en zoo hebben we nu een zich bij voo tduring uitzettende weekmarkt. Konijnen, konijnen, konijnen zullen 'et zijn De marktcommissie kijkt nou het katje niet uit den boom, om den dood nietAltijd in de weerDe vorige week is aan verschil lende arbeiders-vereenigingen het volgende schrjjven verzonden De marktcommissie wenscht den handel in konijnen op onze markt zooveel mogelijk te bevorderen en is van oordeel, dat dat doel allereerst moet worden gezocht in het aanmoedigen der konijnenfokkerij in deze gemeente. Een dubbel voordeel kan daardoor worden verkregen. Het is toch een bekend feit, dat de konijnenfokkerij zelfs op kleine schaal uitgeoefend, een aardige winst kan opleveren en daarmee voor menig werkmans gezin welkome bijverdienste kan worden verkregen. Voorlichting is hier echter bij noodig. Teneinde te doen uiteenzetten op welke wijze de fokkerij behoort te worden gedreven, welke soort konijnen men moet houden, enz. enz., hebben wij den heer Spruyt uit Gorre- dijk, een deskundige op dat gebied, uitge- noodigd alhier een lezing te komen houden. De toegang tot de lezing zal voor een ieder vrij zijn. Zij zal waarschijnlijk worden ge houden in het laatst van Februari op een Zaterdagavond. Tijd en plaats zullen nader worden bekend gemaakt. Wij verzoeken u het bijwonen van deze lezing door uw leden zo veel mogelijk te bevorderen. Het afdrukken van dit konijnig artikel in de Moker geeft 'n niet genoeg te waardeeren publiciteit. Wij verzoeken de marktcommissie, dankbaar te zijn. Maar nu de zaak zelf. De schoolmeester heeft het konijn, helaas, niet bezongen, daarom zullen wij 't maar doen Een konijn is een beest Dat altijd in de verknijping is geweest. Van nature heeft-i veel ruimte noodig Maar de menschen vinden dat overbodig Vrij uit springen ligt in z'n aard Maar in z'n hok doet-i 'et om z'n staart Of uit verveling Zit-i op z'n lange achterpooten En wiebelt heel voornaam met z'n neus, [omdat-i bang is voor stooten, Nooit is eenig beest Zoo vatbaar voor verliefdheid geweest. Als z'n eene oor hangt en z'n andre rechtop [staat Weet je zeker, dat 'n verliefde bui in z'n [kop slaat En dan staan z'n bolle oogen zoo melan choliek, Dat ieder zegtdat beest is ziek. Voor de instandhouding van 't ras Komen zulke buien uitstekend te pas En voor 'n werkmansgezin Is zoo'n aangroeiende konijnen-familie 'n [zoet gewin. En als t-i zich maar op kleine schaal uitbreidt Dan weet je niet, wat 'n aardige winst dat [in heit. Maar zonder voorlichting komt de werkman [aan die bijverdienste niet. Dan geeft heel de fokkerij maar groot verdriet. Het konijn is 'n artikel Dat Schiedam helpt uit perikel, Fokken dus, jongensdan komt Schiedam [er boven op En krijgen we in 't stadswapen een konij- [nenkop. Wat kunnen kleine beesten toch groote dingen teweegbrengen. Spreek uw buurman van „de hoop van Schiedam," hij zegt dade lijk konijnspreek hem van de oplossing der sociale kwestie, hij zegtkonijn spreek hem van de toeverlaat van de arbeiders, andermaal zegt hij konijn. De conversatie in onze goede stad zal 'n boel eenvoudiger worden. Maar onze markt wordt nu opgebouwd en ontwikkeld uit sympathie, energie, ijver, ondernemingsgeest, 'n subsidie en konijnen. Wie in die toekomst niet gelooft, moet wel 'n verstokt sociaal zijn. 't Is wel aardig, dat dergelijke lotsver beteringen den 'werkman, het arbeidersgezin weer op den nek geschoven worden. De proletaren-kindertjes kunnen nu al hout halen, eten brengen, kolen zoeken en dan komt er nog grassnijden bij, want in 'n goed geor dende maatschappij zijn het natuurlijk de kinderen, die den kost ophalen en helpen ophalen. Ons dunkt, die geurige fokkerij zou nu eens 'n uitstekend tijdverdrijf zijn voor renteniertjes, die een huisje bewonen met 'n aardig stukje grond er bij. Die heb ben tijd en gelegenheid om de wereld met uitgezochte exemplaren van het springende gedierte te verrijken. Arbeiders, wij ge looven niet, dat gij iets verlokkends ziet in die konijnen-voorspiegelingen, maar teekenend is het, dat bij sommige menschen zoo'n roe rende ingenomenheid voorzit voor bespotte lijke kleinigheden, die zoogenaamd uw positie moeten verbeteren. DE MOKER

De Moker | 1902 | | pagina 1