Gedenkt de uitgestotenen te Enschedé en Amsterdam. Giften worden o.a. ingewacht aan ons bureau. Kindervoeding. De waarde der studie. Kuipersgezellen. Vergadering Timmerlieden. Een stukje belastinggeschiedenis. Bond van Ned, Onderwijzers. Soc. Dem. Abeiders-Partij. De Nieuwe Tijd. oppergezag in wereldlijke zaken te ontheffen. Die vergeetachtigheid bezorgde den paus het voordeel, dat zijn heele hervormingen van nnl en geener waarde waren. Op die manier werd langs een omweg de „heiligheid der Kerk" gered. Maar het laatste schijntje eerbied voor het pauselijk gezag verdween uit Italië bjj die zonderbare redding. In de Italiaansche staten, die door de Oostenrijkers waren bezet, begon de omwen teling met het wegjagen der Oostenrijksche troepenzelfs de opperbevelhebber moest terugtrekken. De Lombarden namen zelf het bestuur in handen en vormden een voorloopig bestuur. Maar aan al die revoluties ontbrak iets. Ze ontstonden alle uit ontevredenheid met de bestaande toestanden en waren alle een poging om zich te ontdoen van den verne derenden overlast van vreemde machten. Maar ze hadden geen van alle een positief doel, een welomschreven doel. Ze misten alle den gloed van een geestdriftwekkend ideaal. Men kan ze vergelijken met den ezel, die zijn last van zijn rug afgooit en dan kalm blijft wachten tot zijn baas hem komt afrossen. De italiaansche revolutionairen van '48 hadden bovendien geen allesbeheerschenden leider. Mazzini wist de republikeinen te vereenigen en oefende vooral in de steden grooten invloed uit. Maar het lukte hem niet, de liberalen mee te trekken. En tegen de voor standers van het oude absolute stelsel waren de republikeinen alleen niet sterk genoeg. Vandaar dat op dealgemeene omwentelings beweging van 1848 een algemeene terugslag volgde. Deze reactie begon in het zuiden. In ons nummer van 23 Maart 1901 schreven we 't een en ander naar aanleiding van een beslissing, die onze Raad te nemen had in zake kindervoeding. Onnoodig, hoor! op grond van de berichten van hoofden van scholen en schoolbesturen. Jawel, er worden zoo niet dagelijks gevallen van schoolverzuim geconstateerd als gevolg van onvoldoende voeding of kleeding, of de hongersmart openbaart zich niet zoo dagelijks in de opperste ellende, o. neen, de op straat geworpen arbeiders hopenze willen immers werken. En aldoor worden de maaltijden schraler, en langzaam doet de uithongering het werk het werk van vernieling van datgeen, wat nog aan fierheid, eergevoel, levenskracht schuilt in den arbeider. En de kinderen lijden mee opgewektheid, levendigheid, ver dwijnen, en 't suffe kindje wordt naar school gestuurd, daar is 't nog warm ten minste, half gekleed en nog minder gevoed. En schoolverzuim kan niet geconstateerd worden. Wel neen, dus is kindervoeding onnoodig. Eindelijk, eindelijk is er totaal niets meer en 't kindje komt school en vertelt, dat het dien morgen geen boterham heeft gehad, en den vorigen dag nieten dan, nadat de lijdensweg een groot eind is afgelegd, dan komt de particuliere hulp. En dan komt voor de ellende van dat ééne kind tijdelijk eenige leniging. Maar er zijn meerdere kinderen, die het slachtoffer zijn van de tijden van werkloosheid, en alleen de organisatie der kindervoeding ,kau eenigszins afdoend in den nood voorzien. Maar voor die organisatie is geld noodig. De particuliere commissie in Rotterdam heelt verklaard, haar werk niet te kunnen voort zetten, bij gemis van de noodige bijdragen. Zekerheid wordt alleen verkregen, wanneer de gemeenschap het zich tot -plicht rekent, het opkomend geslacht al niet in z'n jeugd te laten demoraliseeren door gebrek. Maar de Schiedamsche gemeenschap heeft, bij monde van den Raad getoond, nog niet van dien plicht doordrongen te zijn. Er zijn ook nog zooveel gewichtiger zaken in de wereld dan ouder- en kindersmart. Nogmaals vestigen wij de aandacht op het artikel over kindervoeding in No. 47 van De Moker. Op 'n bevolking van ruim 200.000 inwoners te Christiania werden 10.180 kin deren gevoed van 15 Oct. tot 1 Mei. In 't algemeen kunnen we zeggen, dat we in Holland met bekwamen spoed achteraan komen. In de 15e gemeenteraadszitting van het jaar 1895 werd door B. en W. voorgesteld, het kohier no. 1 der plaatstelijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1895/6 goed te keuren. De heer Jansen (de eenige Jansen in den raad was toen Mr. W. H.) zeide, wel geen stemming te willen uitlokken, maar te willen verklaren dat hij niet weuschte geacht te worden zich met het voorstel van B. en W. te vereenigen of ook het kohier goed te keuren. Zeer ter snede vroeg de heer Hoogendam toen, welke fouten de heer Jansen dan wel in het kohier zou hebben ontdekt, of dat er misschien andere redenen waren voor hetgeen hij had gezegd. Ter voorlichting van de andere leden meende de heer Hoogendam den heer Jansen om een antwoord te moeten vragen. Uit delicatesse en eerbied voor den kost baren tijd der heeren verklaarde Mr. W. H. Jansen het beter te vinden, de geachte ver gadering en het nog geachtere publiek te laten raden naar de beteekenis zijner ver denking opwekkende woorden. De bestudeering van de belastingkohieren is door Mr. Jansen, die bjj bovenstaande scène slechts eventjes lid van den raad was, ver moedelijk terdege voortgezet, temeer daar de raad hem langzamerhand tot financieele spe cialiteit heeft gepromoveerd blijkens alle finan cieele baantjes, die hij hem opdroeg. Het publiek heeft daarvan helaas niet veel be merkt. Totdat onlangs publiek werd, dat Mr. Jansen slechts f 13.05 gemeentebelasting betaalt. Wat zou de heer Hoogendam daarvan hebben gezegd Heden, Zaterdag, wordt hier in de nieuwe zaal van „Musis Sacrum", 's avond te 8 uur, een openbare vergadering gehouden, met het doel, alhier zoo mogelijk een afdeeling op te richten van den Algemeenen Nederlandschen Kuipersgezellen-Bond. Deze vergadering gaat uit van de afdee ling Rotterdam van denzelfden Bond. Als sprekers treden op J. H. Janse, kuipersgezel, met het onderwerp: Ontwaakt! gij die slaapt en D. de Klerk, lid der Tweede Kamer en van deD Rotterdamschen gemeenteraad. Het is zeker onnoodig te zeggen, dat wij alle kuipersgezellen in deze gemeente aan raden, deze vergadering te bezoeken. Er heerscht in verschillende vakken in deze ge meente een geest van organisatie. De kuipers bleven tót nu toe ongeorganiseerd. Zien zij hun belang in, dan treden zij toe tot de op te richten afdeeling, zonder één enkele uit zondering. Verschil van geloof of van poli tiek standpunt mag geen reden zijn, verre van de vereeniging te blijven. Allen voor één en één voor allen, dient de leus der arbeiders te zijn. Daaromallen, zoowel kuipers als niet-kuipers, op ter ver gadering In het Verkooplokaal wordt 'n vergadering gehouden van de timmerlieden. Ook dit is 'n tweede poging, die aangewend wordt tot stichting van 'n vakvereeniging. De vorige vergadering was slecht bezocht. Timmer lieden bezoekt deze bijeenkomst. Vereeniging is 'n levensvoorwaarde voor den arbeider. Komt, waar uw belangen geldt. Leest de aanplakbiljetten Onlangs had te Schiedam een gerechtelijke verkoop van den poveren inboedel van een armen drommel plaats wegens belastingschuld. De wet is hardvochtig voor den armen na- latigen belastingschuldige. Zij kan hem het enkele kleine stukje bezit ontnemen. De arme drommel, wiens boeltje nu werd verkocht, zag zwijgend de uitvoering der wet aan. Toen, in een opwelling van haat en leed, bromde h(jMr. Jansen betaalt nog minder belasting dan ik. Dat noemt men een oordeel door de ge schiedenis of een oordeel door de werkelijkheid. Deze vereeniging heeft een cursus voor paedagogiek en geschiedenis. De cursisten besloten 1.1. Zaterdag elke week een bijdrage te geven voor de uitgeslotenen te Enschedé. De eerste collecte bracht fl.20 op. Welke vakvereeniging volgt dit schoone voorbeeld van de Schiedamsche onderwijzers Niet-leden van vakvereenigingen kunnen hun bijdragen ook toezenden aan ons bureau. In dit geval zal de verantwoording in het eerstvolgend nummer van De Moker ver schijnen. Ieder bedenke, dat er veel, zeer veel geld noodig is. Laten de Schiedamsche ingezetenen toonen, dat zij niet willen achterblijven, waar het den steun van hun mede-arbeiders te Twenthe en Amsterdam betreft. Zjj hebben geofferd voor de bewoners van Zuid-Afrika, dus hun plicht gebiedt, ook bij te dragen voor hun mede-landgenooten. In de Zondagmorgen gehouden vergadering werd besloten, in het vervolg niet meer de oproepingsbriefjes bij de leden aan huis te bezorgen, doch de convocatie in den vorm van advertentie in de Moker te plaatsen. De agenda zal daar dan zoo mogelijk tevens in opgenomen worden, terwijl getracht zal wor den, de advertentie reeds een week te voren te doen opnemen. Ook werd het voorstel aangenomen, bij het bestuur van den Schiedamschen Bestuurders- bond aan te dringen op een beweging om steun voor de uitgeslotenen te Amsterdam en Enschedé. De bespr#king van de collectie voor de Z.-Afrikaansche broeders had tot resultaat, dat het bestuur de opdracht kreeg, een inge zonden stuk te doe a plaatsen in de beide Schiedamsche couranten, waarin zou gewezen worden op den nood van onze werkeloozen. Aan deze opdracht is ten spoedigste voldaan, en voor zoover wij hebben kunnen nagaan, zal het ingezonden stuk wel vruchten dragen. Het Bestuuk. In het Sociaal-demokratisch Maandschrift De Nieuwe Tijd van Februari eindigt Van Kol zijn belangrijk artikel over „het Impe rialisme van Nederland" en besluit W. J. v. Gr. zijn wetenswaardige beschouwing over „oude en nieuwe militaire wettenmen treft er Den onkundigen zij meegedeeld, dat Mr. Jansen slechts f 13.05 gemeentebelasting betaalt.

De Moker | 1902 | | pagina 3