....Bet Uolk.... iü Ms: I De Nieuwe Tijd. Openbare Vergadering „DE MOKER" Dagblad voor de Arbeiderspartij. Socialistische Catechismus. Correspondentie. Bureau: Geldersche Kade 117, Amsterdam. i 4 Redactie: Henr. Roland Holst, F. van der Goes en Dr. Herm. Gorter b«*at verdei' aan de voortzetting van het beroemde werk van Braun over den 8-urendagJ. J. de Roode deelt op de hem eigen pittige manier zijn „indrukken en vooruitzichten" naar aanleiding van de begrootingsdebatten meeCeton geeft het slot van zijn verhan deling over „de vrije school of de verplichte staatsschool"; Ed. Polak schrijft verder over „de toestand van leerlingen en jonge arbeiders" en Henr. Roland Holst sluit deze door af wisseling rijke afl. met eenige verzen uit „de nieuwe geboort." De prijs van het maandschrift is f 125 per kwartaalvoor arbeiders 87V2 cent. Proefnummers worden gaarne toegezonden door den uitgever J. A. Fortuijn, Kerkstraat 34, Amsterdam. Uit het Engelsch van E. Belfort Bax en H. Quelch. Vraag 36. Maar is deze wet (de ijzeren loonwet) niet ter zijde geschoven, zelfs door sommige socialisten Antwoord. Men heeft hier en daar po gingen aangewend om te bewijzen, dat deze wet in de werkelijkheid niet werkt met een zoo groote strengheid en onverbiddelijkheid als men vroeger wilde doen voorkomen maar waarlijk, de wet is heden ten dage nog even geldig als toen Lassalle ze het eerst aanwees. De veranderingen of wijzigin gen in haar wijze van werken randen haar waarde als een algemeene economische wet evenmin aan als het feit, dat een lichaam zich nooit in een rechte lijn voortbeweegt krachtens de stoornissen tengevolge der wrij ving, de eerste wet van beweging of de wet der zwaartekracht van haar kracht berooft. Vraag 37. Maar brengen niet de machines, waarvan ge zooeven aanweest dat ze worden gemaakt om den arbeid van den werkman meer te laten voortbrengen, zelf voort wat ge omschrijft als meer waarde Antwoord. Neen. Die machines zijn zelf een voortbrengsel van arbeid en worden, zoo als we zagen, gebruikt met het doel om arbeid te exploiteerenmaar uit zichzelf scheppen ze geen waarde. De totaalsom van de waarde van een waar vertegenwoordigt het totaal van gemiddelden arbeid gebruikt voor zijn voortbrenging, inbegrepen den arbeid benoodigd voor de voortbrenging der grond stoffen en het bedrag van de 'slijtage der machines bij de voortbrenging van de waa maar de meerwaarde komt alleen voort uit onbetaalden arbeid. Vraag 38. Derhalve is deze meerwaarde, zooals ge dat noemt, alleen de winst van den kapitalist? Waarom gebruikt ge dan het woord meerwaarde in plaats van alleen te spreken van winst Antwoord. Omdat de winst van den on- middellijken kapitalist-patroon slechts een deel is van de geheele meerwaarde. Uit die geheele meerwaarde haalt de grondeigenaar de rente van den grond waarop de fabriek is gebouwd daaruit neemt de fabriekseigenaar zijn aan deel als rente voor de fabriek evenzoo han delen de tnsschenpersonen, de koopman en allen die de waren verhandelen met het doel om er winst mee te maken. De salarissen der rechtsgeleerden die noodig zijn om de wetten te ontwerpen, enz., de tienden der geestelijken, de salarissen der officieele amb tenaren, en in het kort de belooningen of loonen van allen die niet persoonlijk deel nemen aan den onmiddellijken arbeid van voortbrengingal deze loonen, zoowel als het loon van den aannemer van den fa- brieksbouw of de machinereparatie, de winst van den makelaar die het ruwe materiaal (de grondstoffen) verkoopt, en zoo voort; dat alles komt voort uit de meerwaarde, die ontwrongen wordt aan den onbetaalden arbeid der werklieden. Vraag 39. Maar ontegenzeggelijk zijn er zelfs in den hedendaagschen staat ambtsver richtingen, zooals b.v. de administratie dei- publieke zaken, die op de een of andere manier moeten worden betaald en ten voordeele der geheele gemeenschap zijn, de arbeiders zelf inbegrepenhoe moeten die dan worden be loond, indien er in het geheel geen winst is of geen meerwaarde en de arbeiders voluit worden betaald Antivoord. Wat den hedendaagschen staat aangaat, is het volkomen waar, dat sommige ambtsverrichtingen nuttig en noodig zijn, maar een groot aantal van die ambtsver richtingen zou overbodig wezen in de indus- trieele organisatie van het Socialisme. Het geheele administratieve werk der maatschap pij zou dan noodzakelijkerwijze veel vereen voudigd worden, en het overblijvende nood zakelijke werk zou natuurlijk direkt ofindirekt door de gezamenlijke leden der maatschappij worden vergoed. In de praktijk evenwel zouden alle nuttige ambtsverrichtingen ook publieke ambtsverrichtingen zijn, (dus niet alleen de administratieve,) opgenomen in den nuttigen arbeid der gemeenschap, en ieder zou daarin zijn aandeel hebben te leveren. En het is zeer duidelijk, dat dit noch winst noch de kapitalistische exploitatie van den arbeid in zich sluit. In de bus Ik heb geen slooffie 10 c.vuile zakken 3 c.zakken voelen 2 c.Rotschild die durft 1 c.weduwe Hendrik 2 c.Jaap de Ouwer- kerksche klomp lVs c. ritititiet 5 c.baron Zelis 2Vs c.groothart 2'/2 ct.Janus Tulp 2Vs c.mottige drieling 2V2 c.omdat de laatste Moker weer raak was 24 c.ketel baas 5 c.No. 69 5 c.tante Batje 1 c. Jan 1 c.Gilion 1 c.Sniers 1 c.Mau-Mau 1 c.twee haantjes enz. 1 c.Koen de balie- beul 3 c.v. d B. greep er naast 5 c.een beetje voor partij 2 c.'t is me een toestand 2 c.de kreek 2 c.U 1 c.gekken 3 c. 9 Februari 1 c.snoezige dames 2 c.ga lante heeren 2 c.uitstekend gewerkt 3 c. een nieuwe commies 2 c.dat treft 2 c.Anna verliefd 1 c.hij wil er niets van weten 5 c. boschmuziek 2 c. B. 10 c.P. twintig gulden 5 c.; Colibrie 10 c.V. 10 c.Jan 10 c.typo IV2 c.Kees Smit 10 c Janus Zweetpoot 10 c.Mercu- rius 10 c.A 10 c.I 10 c.F. 3 c.A. J. 12V2 c.J. J. 12V2 c.X. 5 c P. 25 c.Doesje 3 c.P. te D. 30 c.R. 10 c S. 10 c.T. 10 c. van een onbekende V2 c N. 10 c.'t orakel zegtneemt nog een halfie 10 c.de lade is geduldig 5 c.D. een zwarte 2 c.bovenbak 2 c.altijd gelijk 5 c.op de vergadering 2 c.achter de kachel 3 c.voor de troep 3 c.D. met zijn sikje 2 c.Dries 1 c.zoek maken en 2 c.niet uitboenen 4 c.ik heb 1 c.elf voor tien 3 c.het draaien 6 c. van woorden 3 c.staatsloterij 2 c.thee toestel 3 c.op No. 70 1 c.hij had het noodig 3 c.het is een klant 2 c.van mij 3 c.die meesterknecht 2 c.Jopie 9 c.Jacob 6 c. voor een paar 5 c C. 15 c.verdriet trein 3 c.Aart Snoei 2 c.bobbert 1 c.de Sluische boot 2 c neus 2 c.de Mik 2 c.Joris Goedbloed 10 c.gesjochte ketelbaas 3 c. zwarte koot 2 c,lange koot 2 c.jassen maarrr 2 c.Dikkie 1 c.bruine demi 3 c. konijn 25 c.boutje 10 c.soep voor de varkens 10+15 c.club Beijers in de war 10 c.Piet Boonekamp 10 c.Janus Stotte raar 10 c.doove Griet 10 c.nijdige ram 1 c blijde voedster IV2 c.Jaap de poete 2 c.zalig alleen 10 c.gelukkig hersteld 5 c.voor de pannekoeken 10 c. Wij zullen onderzoeken. Zoudt gij niet pei'soonlijke inlichtingen willen geven omtrent de als „zuivere waarheid meegedeelde feiten?" PROEFMMMERS worden op aanvraag grnlis bezorgd door den Agent voor Schiedam St. KLEPKE, Keienastraat 16. t No. 2 (Februari-Aflevering) van den 7den Jaargang: Het imperialisme van Nederland, door H. van Kol, (slot). Van oude en nieuwe militaire wetten, door W V. 6,(slot). De Achturen dag, door A. Braun, vertaling van E. H. Indrukken en vooruitzichten, door i. J. de Roode. Vrije school of verplichte Staatsschool, door J. C. Ceton, (slot). De toestand en de arbeidsvoorwaarden der leerlingen en jonge arbeiders(sters) in Neder land, door Ed. Polak. Uit „de Nieuwe Geboort", Verzen, door H. Roland Holst. Men abonneert zich bij den Boek handel en bij den Uitgever J. A. FORTUIJN, Kerkstr. 34, Amsterdam, die steeds gaarne proefnumm.zendt. STEIJJiPENIflSG Algem. Nederl. Kuipersgezellen-Bond, Afdeeling Rotterdam. op ZATERDAG 15 FEBRUARI 1902, des avonds ten 8 ure, in „Musis Sacrum" (nieuwe zaal). Sprekers: JT. H. JA.XNK, kuipersgezel. OnderwerpOntwaakt, gij die slaapt. en DE KLEKH, Lid der Tweede Kamer en Lid v.d. Gemeenteraad v. R'dam. Kuipersgezellen! Niet één uwer mag op deze vergadering ontbreken. ADVERTEERT in het meest gelezen blad voor Schiedam en omstreken. Dit blad ontbreekt in geen enkel Schiedamsch gezin zoodat adverten ties daarin geplaatst, groot succes hebben. Onmisbaar voor iedvreu arbeider is 1 15 cent per week, f 1.95 per 3 maan den franco per post. Alle abonné's zijn verzekerd tegen ongelukken bij de Maatschappij „Fatum" te 'sGravenhage voor /"1000 bij geheele invaliditeit en /400 bij overlijden. Abonneert u tijdig; vooral met bet oog op de Kamerkroniek. Sociaaldemocratisch Maandschrift. Prijs f 1.25 per kwartaal, voor arbeiders /"o.ST'/j Stoomdrukkerij „Vooruitgang", Binnenrotte 50, Rotterdam.

De Moker | 1902 | | pagina 4