Burgerlijke Liefdadigheid. Gedenkt de uitgestotenen te Enschedé en Amsterdam. Bitten worden o.a. ingewacht aan ons bureau. Vergadering Timmerlieden. De Christelijke Actie. Een revolutionaire brug. i Apte toen liet ministerie op zijde en droeg aan een zijner vertrouwden de vorming van een nieuw ministerie op. Die vertrouwde, Rossi, werd op straat vermoord. De paus vluchtte toen naar Napels. Den 9 Februari 1849 werd de republiek uitgeroepen, nadat de paus was vervallen verklaard van zijn wereldlijke macht. Een driemanschap met Mazzini kreeg de leiding der zaken in handen, en riep onmiddellijk de Italianen op tot ver kiezing van een constitueerende vergadering, die de eenheid van Italië zou bewerkstelligen. Soortgelijke gebeurtenissen hadden plaats in Toscana, Livorno, Lombardije en Venetië, waar de republiek werd uitgeroepen, toen de vorsten weigerden hun woord te houden en de toegezegde hervormingen uit te voeren. Nog eens greep Oostenrijk in. Lombardije, Venetië, Toscane en Livorno werden door de Oostenrijkers op hun gewone bloeddorstige manier onderworpen. De koning van Sardinië, die het grootste deel van N. Italië toen overheersehte, vond het evenwel beter af stand te doen van de regeering en liet zijn zoon Victor Emanuel het bewind over. Tot de onderwerping der republiek Rome kwamen de Oostenrijkers evenwel niet: in hun eigen land hadden zij met een opstand te kampen. Maar Frankrijk nam toen op zich, het pauselijk bewind te herstellen. De republikeinen wapenden zich onder leiding van hun populaire leiders Mazz'ni en Gari baldi. Het eerste Fransche leger werd door hen teruggeslagen. Toen werd een nieuw groot leger gezonden en dit slaagde erin Rome in te nemen, 30 Juni 1849. De paus keerde terug en herstelde het vroegere be wind van kardinalen. Aldus traden de Franschen op als handlangers van Oostenrijk en het opentop reactionaire pausdom. Op nieuw was door vreemde macht het absolutisme in Italië hersteld geworden en de verdeeling van Italië in een aantal onder vreemden invloed staande staatjes gehand haafd gebleven. Op nieuw waren de liberalen onbekwaam gebleken tot de vorming van een krachtig ondeelbaar Italië. Verder dan ooit leek men af te zijn van een betere toekomst, minder dan ooit leek de opnieuw in bloed gestikte vrijheidsbeweging kans van overwinnen te hebben. Maar juist toen trad een man op den voorgrond, die de macht had bet liberalisme te beschermen en die deels uit overtuiging deels uit berekening en berusting in de noodzakelijkheid zich aan het hoofd stelde der liberalen. Die man was de jonge koning van Sardinië, Victor Emanuel, voor wien zijn vader had moeten plaats maken om zijn troon niet te verliezen, en die nu de rol op zich nam van redder en beschermer der overal verjaagde en verdrukte liberalen. Zelf ab soluut vorst in zijn land, had bij de macht om de liberale beweging te beschermen en zich vrij te laten ontwikkelen en organiseeren Zelf een der Italiaansche vorsten, zag hij in de eenheidsbegeerte der liberalen van geheel Italië een middel, om het koninkrijk Sardinië uit te breiden tot een groot konink rijk Italië onder zijn bestuur Zoo vonden de liberalen in Victor Emanuel den man, die een goede organisatie voor hen mogelijk maakte en hun tevens een goede omschrijving van hun doel bezorgde. Voor een dag of tien geleden bood Schie dam een interessant schouwspel. Op ver schillende plaatsen in de stad kon men, heel netjes, twee aan twee, zien loopen deftige, hoog-gehoede heeren, met strikjes op de borst van rood, wit, blauw en groen. Zij gingen met schaal en bussen rond en klopten aan aan iedere woning. Het was de Transvaal- collectè. Meer dan duizend gulden heeft men opgehaald. Meer dan duizend gulden! Voor de slachtoffers van den oorlog. Voor korten tijd hebben we gehad een Transvaal-avond. Daar is gezongen en ge sproken, geestdriftig gesproken, voor de slachtoffers van den oorlog. De baten van dien avond zullen dienen tot verzachting der ellende, die door den oorlog in Zuid-Afrika geleden wordt. Men gaat hier stichten een „Tehuis voor Transvaalsche vrouwen." Een enkel beroep op aller „bekende lief dadigheid" is voldoende om de giften te doen stroomen. In het vorig jaar weigerde de Gemeente raad tweehonderd en vijftig gulden voor voeding en kleeding van behoeftige school kinderen. De schoolvoeding, die voor eenige jaren door particulieren werd bezorgd is uit de wereld. In de scholen zitten nu vele kleine, magere proletaartjes met leege of half gevulde magen, behalve degenen, die nog thuis ge bleven zijn. In de kleine arbeidershuizen, waar te veel menschen in de kleine ruimte zijn saam- gepakt, waar te weinig licht binnendringt in de lage kamers, waar de lucht bedorven is, omdat men niet durft spuien, uit vrees van warmte te verliezen, daar tobt de proletariërs-vrouw zich af, om haar huis houdentje zooveel mogelijk bij elkaar te houden, daar peinst ze, welk stuk ze nu nog naar den lommerd kan brengen. Want haar man en haar kinderen en ook zij zelf, ze moeten toch eten. En de ver diensten zijn zoo klein, ook al is er werk, en alles is zoo duur in den winter. En als er geen werk is en dus heelemaal geen verdienste en er is niets meer om naar den lommerd te brengen, dan peinst ze hoe ze hier of daar nog wat kan poffen. Want ze moeten toch eten. Er wordt hier gebrek geleden. Er is veel werkeloosheid. In veel gezinnen is gebrek aan 't allernoodigste. Wat wordt nu gedaan voor deze „stam verwanten," voor deze broeders en zusters Wee u, gij schriftgeleerden en Farizeërs, gij geveinsden! Want gij reinigt het buitenste der drinkbekers en des schotels, maar van binnen zijn ze vol van roof en onmatigheid. Gij, blinde Farizeër, reinigt eerst wat binnen in den drinkbeker en den schotel is, opdat ook het buitenste derzelve rein worde. Deze openbare goed bezochte vergadering was belegd door het district-bestuur Den Haag van den Alg. Ned. Timmerliedenbond. Onderwerp: Vakorganisatie Spreker: J. Portegijs uit Amsterdam, vakgenoot. Spreker wees er in een aandachtig aan gehoorde rede op, dat de arbeiders hoe langer hoe ontevredener worden met de plaats, hun hier op de aarde toebedeeld. Dit is waarlijk niet te verwonderenDe arbeiders werken zich in 't zweet voor hun patroons die met niets doen meer dan den kost verdienen. De arbeidstijden zijn overmatig lang, de loonen vaak laaghun woningen gelijken dikwijls meer op krotten, dan op fatsoenlijke menschen-woningen. Werkeloosheid dreigt van alle kanten. Vaak moeten zij werken timmerlieden vooral met onbetrouwbaar materiaal. Steeds staan ze bloot aan de grillen en luimen van den patroon, die hen naar willekeur kan behouden of onts willoos huisgezin, te belasten, en sloven, v laten avond, gesmeten als geworden, dat nuttigste leden werkende deel houders der ma alles, dat is het Hierin moet patroon wat van dat den arbeiders daartoe, het eenige mid Alleen vermag men nie staat men alles, dan is die ons kan uitbuiten, dan dan de patroons. Maar dan vereenigd zijn, niet enkelen allen, van welke politieke welken godsdienst zij ook zijn, a vergeten en de handen ineenslaa! de verbetering van onzen toestand heffing van den getrapten Nederla arbeider verzekerd. Van het debat werd door den heer Oi gebruik gemaakt. De kapitalisten ko volgens hem met hun geld doen en 1 wat zij wilden. Wjj mochten daar niets zeggen. Op flinke wijze werd hjj door den spreke beantwoord, naar 't applaus te oordeelen, ook ten genoege van het publiek. Na afloop der openbare vergadering werd er een afd. van den Ned. Timmerliedenbond opgericht, aanvankelijk met 8 leden. Het kindje is er dus, laten de oprichters zorgen dat 't een stevige man wordt, die zich spoedig bij den Schiedamschen Bestuur- dersbond aansluit Op voorstel van een de* aanwezigen werd er een collecte gehoude voor de uitgestotenen te Enschedé. Hij is nog steeds knagendeal maar aan 't socialisme, 't Socialisme is z'n nachi merrie, en die kan hij maar niet kwijt worde.. En 't benauwt hem zoo. En zoo, als 'n ander z'n angst uitschreeuwt in groote ge luiden, doet de Christelijke Actie het in dikke woorden, 't Eerste pennevruchtje heet: Getuigenissen van socialisten en wat er vreeselijks schuilt in die belijdenissen, staat wanhopig dik gedrukt, 't Is zoo in den trant van Dirk van Nassau en Jan van Oranje, of hoe die vernuften heeten mogen. Misschien kan het toch geen kwaad, dat in zoo'n blaadje die getuigenissen vet staan afgedrukt. Allicht wil iemand er wat meer van weten. De hedendaagsche sociale toestand krjjgt óók 'n beurt. Afgedrukt wordt de meening van Jaurès over de algemeene werkstaking als dwangmiddel en de motie van het comité der socialistische partij in Frankrijk. Dat kan ook geen kwaad, 't Is alleen de vraag, of 'et tegen 't socialisme werkt. Voor 't overige, we herhalen onzen raad, de Christelijke Actie moet toonen, dat-i ieL weet, al is 't maar van 't geen, wat-i bestrijdt. Tot zoo lang ware hij beter ongedrukt, 't Is tijd en geld vermorst. Er is zeer veel gezag in Schiedam. Maar het ontzag voor dat gezag begint zeer v< te wenschen over te laten. En dat is treurig... voor het gezag. O het is zoo prettic, „ge zag" te zijn, met trotschen gang er, ijden

De Moker | 1902 | | pagina 3