Politieke Schetsen Werkloosheid in onze gemeente. Een prullenboel. We worden Demokrat|sch. Een patroon aan den ha*»l. me dan ook zeer, dat de heer Zoetmulder van zijn meening geen nadere verklaring gegeven heeft. Ook, zegt de heer Zoetmulder, moet men nooit grond verkoopen, die men kan beschou wen als de „sleutels" voor de stadsuitbreiding. Nu vraag ik me af, waar hier de grens ge trokken moet worden. Ik ben niet bekend met den juisten omgang van het grondbezit der gemeente Schiedam, maa.r stel me toch voor, dat van geen enkel stuk gezegd kan worden of het al dan niet noodig zal zijn voor uitbreiding van den bebouwden kom. Voor eenige jaren bouwde men druk in het Noorden der stad. Toen lagen ginds de sleu tels. Nu bouwt men meer in 't Z. W. De sleutels liggen nu daar. Wie zegt ons of niet, bij vestiging van nieuwe industrie, b.v. bin nenkort de Z. O. hoek aan de beurt zal zijn, wellicht ook straks de gronden aan de over zijde van de Maas! Voelt de heer Zoetmulder zelf niet, dat nu hij toegeeft, dat de „sleutels voor uit breiding" in handen gehouden moeten worden, liij feitelijk al verkoop van grond geheel veroordeeld heeft? Juist in het onherroepelijke van verkoop ligt het gevaar. Verkochten grond is men kwijt, en men kan dien alleen terug krijgen mits men voldoet aan de eischen, die de nieuwe eigenaar wil stellen. Ik geloof, dat het nu niet meer noodig is, in den breede aan te toonen, dat alle ge redeneer als „geen rekening houden met den bloei der gemeente," „de toekomst opofferen aan het heden," „een wissel trekken op de eeuwigheid," dwaasheid is. Het is onjuist, dat men door toepassing van het erfpacht systeem eenig tijdelijk voordeel zou moeten opofferen om in de toekomst grootere voor deden te behalen. AVie zich dit verbeeldt, ziet niet verder dan zijn neus lang is. AVie zich goed rekenschap geeft van het voor en tegen, moet tot de ervaring komen, dat men op 't oogenblik niets zal verliezen en in den toekomst kans behoudt op groote voordeelen. Invoering van het erfpacht-systeem is dus niet alleen een eisch van billijkheid maar ook een eisch van practische, verstandige poli tiek. M. (Wordt vervolgd). VERBETERING. In 't vorige artikel liet de zetter mij een ongerijmdheid zeggen, die ik even wil herstellen. In de 2e kolom 27sten regel van onder staat„in meerdering gebracht," men leze „in mindering gebracht." Italië. VII. Om Victor Emanuel, den jongen koning van Sardinië schaarden zich de liberalen van Italië, na de mislukte om wentelingen van 1848. Misschien zou dat anders zijn geweest, indien de koning zich zelf met de regeering had bezig gehouden. Het geluk wilde evenwel dat zijne majesteit een uitmuntenden bekwamen leider der Sar- dinische politiek vond in Benzo de Cavour en zichzelf dus kon wijden aan de jacht en zijn militaire liefhebberijen. Eigenaardig is het overigens in ieder op zicht, dat Sardinië het bronland werd der Italiaansche vrijheid. Immers het bezit een zeer aristocratische maatschappij, met scherp- gescheiden klassen de edelen bijna uitslui tend in het leger bezigheid zoekende, de burgers onderworpen aan het gouvernement en de boeren aan de geestelijkheid. En staat kundig was de toestand nog zonderlinger het rijk bestond uit 4 onsamenhangende stukken, nl. het geheel middeleeuwsche eiland Sardinië, de kust van Genua met een repu- dikeinsch-democratische bevolking, Savoye met een volkomen opperbestuur van adel en geestelijkheid, en Piémont met een volledige plattelandsbevolking en slechts één stad, Turijn, de hofstad. Maar het koninkrijk Sardinië had dit voor op alle andere Itali- aansche Staten, dat het niet afhing van eenige vreemde mogendheid en dat het een behoorlijk leger had. Onder leiding van een combinatie als Victor Emanuel en Cavour was daarmee wel wat te beginnen, vooral daar zij konden steunen op een grondwet, die de macht verdeelde tussclxen den koning en de nog volkomen van de regeering afhan kelijke groote menigte. Toen Cavour aan het hoofd der Sardinische politiek optrad, was de geestelijkheid in vollen strijd met het gouvernement, omdat dit een aantal belangrijke voorrechten van de gees telijkheid had opgeheven, zooals het voorrecht van eigen kerkelijke rechtbanken te bezitten, goederen in de doode hand te verwerven, de kloosters als vrijplaatsen te mogen be schouwen, enz.De regeering trad kras op o. a werd de aartsbisschop van Turijn tot een maand gevangenisschap veroordeeld wegens opstokerij tegen den koning. Cavour pakte onmiddellijk de clericale oppositie stevig aan. De kerkelijke goederen werden aan geslagen in de belasting, de bezittingen van de overbodig-gevvorden kerkelijke orden wer den tot staatseigendom verklaard, en van de 600 kliro-ters werden er 334 opgeheven. Aldus werd aan de heerschappij der gees telijken een doodelijke slag toegebracht en verzekerde het gouvernement zich van de onderworpenheid der boeren zooals het al zeker was van die der bmgers. De hervorming van het leger naar Prui sisch model deed de resttoen was de ge- heele bevolking georganiseerd onder de opper- leiding van den koning en Cavour, en het eenige gedeelte, dat in oppositie was, de geestelijkheid, was onmachtig. Met dit tot een krachtige eenheid ont wikkelde rijk durfde Cavour toen een stap verder te gaan en zich te mengen in de zaken van het overige Italië. Hij stelde zich in verbinding met de liberalen van het geheele Schiereiland, maar deze bleken hem te zwak om alleen met hun hul^ de andere Italiaansche Staten en Oostenrijk aan te vallen. Daarom trad hij in onderhandeling met Napoleon III, met wien hij spoedig tot overeenstemming kwam Napoleon zou Savoye en Nizza krijgen en in ruil daarvoor de Oostenrijkers uit N. Italië helpen verjagen. AVoensdagavond kwamen de bestuursleden der drie Kamers van Arbeid, den Branders- bond, den Bakkersbond en verschillende arbeiders-vereenigingen, waarbij ook de af- deeling der S. D. A. P., naar aanleiding van een schrijven van B. en AV., in de nieuwe zaal van Musis Sacrum" bijeen, ten einde een centraal comité te vormen, dat een onder zoek zal instellen naar de werkloosheid in deze gemeente. Na opening door onzen partijgenoot A. God schalk bracht een der afgevaardigden van de S. D. A. P. de vraag aan de ordeZal de vergadering pogingen aan wenden bij B. en AV., om ook den Bestuurdersbond uit te noo- digen zitting te nemen in het centraal comité Na discussie werd dit voorstel met 25 tegen 20 stemmen verworpen. Een tweede kwestie deed zich voor, toen in bespreking kwam Op welke wijze zal het comité zijn onderzoek inrichten Dezelfde afgevaardigde der S. D. A. P. deed na eenige discussie het voorstel, dat opnieuw een alge- meene vergadering der besturen zou worden belegd, wanneer het comité zijn verslag had in orde gebracht. Die vergadering zou dan kunnen beslissen, of het verslag al of niet gewijzigd h p ?n \V zon worden ingediend. Ook dit voors pel vöna geen genade bij dp meerderheid de*" vergadering Het werd even eens met 25 jen 20 stemmen yerwor^en. Voor dei bestuurdersbond eept redeji, om zoo krachti^nogelijk fr<+e/maken tegen zich noemende arbeiders-organisaties. Er is heel wat werk aan den winkel Allen eensgezind opgetreden! Eerst dan zullen wij resultaat van ons werken hebben. Het comité heeft als dagelijksch bestuur gekozen: G. AV. Snel, Voorzitter, onze af- deelings-secretaris J. Koorengevel, lè Secre taris en Th. H. J. Mouwens, 2e Secretaris. AVat een prullenboel zijn die Schiedamsche dagbladen tochDe ouwe Schiedamsche daalt steeds meer af tot de gewone exploitatie van een klein nieuwsblaadje, tracht met iedereen (behalve met De Mokergoede vrienden te blijven en is dus als persorgaan volkomen waardeloos. En de Nieuwe Schiedamsche? Och, die doet zoo zijn best, om van tijd tot tijd eens een hoofdartikel te geven over een beiaiigrijk onderwerp. Maar dat gaat haar zoo akelig slecht van de hand. Zou dat nu heusch niet eens beter kunnen worden De ouwe wil nu eenmaal niet meer dan nieuwsblaadje. ïijn. Maar de nieuwe wil nog meedoen als stukje goede en degelijke katholieke pers. Die dient dan toch wat beters voort te brengen. Zij bepaalt zich evenwel tot sehooljongensarti- kelen liefst met een aantal onbegrijpelijke domheden erin. zooals het laatste hoofdartikel van verleden Zondag. Zouden er nu heusch in Schiedam geen katholieken zijn, bekwaam genoeg en met genoeg toewijding om ee'ns goede artikelen in de nieuwe te schrijven, artikelen waarin op behoorlijke wijze de een of andere kwestie wordt behandeld en wtjar- over dus een debat mogelijk is? of wil ïiien zoo'n debat bij voorkeur vermijden? Voormit, jongens, voor den dag met wat beters dj an we tot nu toe te lezen kregen! AVant, heusch, wat moeten wij nu toMïi met zoon prullenboel beginnen? Het iszjelo vervelend, alleen met prullen je te moetbii bezig houden, en het is net of er in Schier niet veel anders te vinden is. Het is komiekig, erg komiekig, m., u het is waarwe worden warempel democratisch in Schiedam. AVe gaan van gemeentewege de werkeloosheid bestrijden. Nu het jegere vee van de f2800.- voor de markt n vil gebruik maken, zal de gemeente wutaa^ers dat ook mager is een beetje opknappen I nl. de werkeloozen. A^at een vooruitstrevendheid Rood slaat aan in Schiedam. Maar nog komiekiger is, dat het hmgste gezag in de gemeente dit heeft voorg i ld, het antieke reactionaire gezag. Tom ze zagen, het prestigehoofd en de prestige! mnen, dat het komen zou, dat het komen moest, toen stelden ze zelf die maatregel voor, en redden daardoor het gezag. Baas Bremerkamp gaat er van door. De man heeft dus niet alleen geen succes gjehad met zijn lamlendige optreden tegenover zija werklieden. Hij moet er nu ook het bijltje bij neerleggen, tenminste in Schiedam. Ook hij heeft bewezen, dat er een groote leemte in onze wetgeving is ten opzichte van hei contract tusschen werkgev u ea werknfeiuer. Een patroon kan de sim "$te contractbreuk verrichten de wet laa lern daartoe het volle recht. En daar e veel teer werkkrachten zijn dan alle patr ons bij elkaar kunnen gebruiken, en da'' t »en hoop gewetenlooze patroons zijn, - er massa's werklieden, die het slachtoffer zijn van een slechte wetgeving, die alleen goed is voor de patroons. 't Is jammer, dat men niet met alle pa troons kan afrekenen zooals hier in Schiëdlam is afgerekend met Baas Bremerkar1 i

De Moker | 1902 | | pagina 2