Schiedamsch Sociaaldemocratisch Weekblad Van om© vreede Vaderen. Bericht aan de posfabennees. No. 2. Zate? *)2, 2e Ja rgangu ABONNEMENTSPRIJS: 13 cent per kwartaal 7 oij vooruitbetaling. franco per post 20 cent j J J Losse nummers 1 cent. BUREAU van ADMINISTRATIE en REDAKTIE: MOORDVEST 12. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement be langrijke korting. Stukken ïoor 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s, 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Nog altijd bleven vele postabonnees na latig in de toezending van het abonnements geld. Dringend verzoeken wij voor de laatste maal, dit ten spoedigste te doen, daar in den loop der volgende week de postkwitan- ties verzonden worden. De inningskosten komen dan voor rekening van de nalatig gebleven abonnees. DE ADMINISTRATIE. Schiedam, 25 Februari 1902. Een kleine herhaling van de zitting van 3 September. Weer een nieuweling. Nu maar één. Haast niet de moeite waard. Ook geen mooi speechje van den Burgemeester. Heel kort maar't was voorbij eer je 't wist. De heer Van der Schalk nam zitting aan de groene tatel. Er kwam vandaag veel ter tafel. Er was heel wat verscheidenheid in de gerechten die werden voorgezet. Er is ook heel wat gepraat. Aan spraakzaamheid ontbreekt het in onzen raad niet, enkele zwijgers uit gezonderd. Het langst is er geredeneerd over de controle op de echtheid van Schiedamsche jenever en Schiedamschen moutwijn. Men houde 't mij ten goede, dat ik er heel kort over ben. De heele kwestie is voor mij zoo weerzin wekkend, geeft bovendien zoo'n weeïg-juist begrip van de gruttersgeest, die het gros onzer vroede mannen bezielt, dat de gedachte eraan me altijd wat kriegelig en jeukerig maakt. Ik zou het zonde vinden van tijd, papier en inkt er langer over uit te wijden. Men was het gauwer eens over de invoe ring van nacht- en Zohdagsdienst bij de telefoon. B. en W. deden daartoe 't voorstel De Nederl. Bell-Telefoon Maatschappij wilde een overeenkomst sluiten met de gemeente, mits deze de kosten droeg. Er is gelukkig alleen nog maar besloten dat die overeenkomst gesloten zal worden. De dienstregeling is nog niet vastgesteld. Maar B. en W. gaven in hun toelichting terloops te kennen, dat de persoon, die met dien dienst belast zal worden, vermoedelijk zon zijn de tegenwoordige torenwachter. Die zou dan evenals nu f 1.per nacht krijgen en f 1.per Zondag. De nachtdienst duurt van 10 tot 8 dat is tien uren a 10 cent per uur. En de Zondagsdienst duurt van 2—10 dat is 8 uur a 12Va cent per uur. Toen de heer de Groot dat loon „schandelijk laag" noemde, nam de Voorzitter hem even over de knie- 't Is ook om te watertanden niet waar Jaar in jaar uit 's nachts op dat bu reau zitten voor 10 cent per uur. En eiken Waarom is de Zondags- Zondag of feestdag, als alle andere menschen vrij zijn, van 's middags 2 tot 's avonds 10 uur eveneens. Maar, zegt de Burgemeester, dat vertrek is goed verwarmd, en de man krijgt een rustbank, waarop hij kan gaan liggen. M'n lieve mensch je zoudt 't haast voor niets willen doen. 't Is een paradijs, niet waar. Jammer maar, dat zoo'n nacht telefonist ook een mensch is, die niet leeft bij brood alleen. En dan altijd te moeten slapen, meneer de Burgemeester, als elk ander mensch waakt, en te moeten werken, meneer de Burgemeester, als elk ander mensch slaapt (of behoorde te slapen, ook een branderij- slaaf) en dat voor tien centen voor een vol uur, meneer de Burgemeester. Bedenk eens, meneer de Burgemeester, die man waakt over de stad, als allen rusten. Wat zou hij een heerlijk onderwerp zijn voor een dichter, om hem, „den trouwen waker", te bezingen in een gevoelvol lied. Doch hij krijgt maar tien centen per uur. En 's Zondag dienst ingevoerd Is het omdat 't groot-steeds staat ook 's Zondags te kunnen telefoneeren? Is het te lastig als de dames 's Zondags na 2 uur niet eveu kunnen telefoneeren naar mevrouw zus of juffrouw zoo, of ze meegaan een eindje wandelen, of ze een kopje thee komen drinkenals meneer 's Zondagsmiddags van de sociëteit niet naar huis kan telefo neeren dat hij naar huis komt, dus dat de meid de visch in den ketel kan doen als juffrouw X. op een Zomerzondagavond niet eens even juffrouw Y. kan opbellen, om te vragen of ze nog naar 't tennisveld komt, als de menschen, die ook 's Zondags hun leveranciers niet met rust kunnen laten, het dienstmeisje moet uitzenden of zelf moet uit gaan om nog iets te halen of te bestellen Is dat de reden, waarom men de Zondagsrust van elk telefonisch aangesloten leverancier in gevaar brengt, is dat de reden, waarom ge Zondagsdienst invoert? Als het dat niet is, wat is dan de reden En zoo dit wel de reden is, dan is het een schandaal dat daar om die Zondagsdienst is ingevoerd, Zondags dienst nog betaald met 12Vs cent per uur. Hoe jammer, dat er in onze raad geen ver tegenwoordiger is van het proletariaat. Zijn krachtig protest, zijn ernstig waarschuwend woord hadde misschien de heeren tot naden ken gebracht Het zwakke woord van den heer de Groot, nog overdonderd door de flauwe praat van den voorzitter, was daar toe niet in staat. Evenmin konden hij en de heer Gouka beletten, dat de raad nu weer een streep haalde door 't geen ze in de vorige zitting deed door 't aannemen van de motie-de Groot inzake erfpacht. Met- 14 tegen 6 stemmen verklaarde de raad dat die motie niet toe passelijk zou zijn op een aanvrage van Gabel om afstand van gemeente-grond, het eerste adres dat na aanneming der motie in behan deling kwam. Wat een beginselvastheid! Toen B. en W. voorstelden de concessie voor de liotterdamsehe Tramweg Mij. voor- loopig voor 3 maanden op dezelfde voor waarden te verlengen, wist de heer Klein de leden te bewegen voor die 3 maanden nog f 500.— te vragen. De Mij. betaalt nu f 25.per jaar. De heer Gouka wilde de Mij. tevens ver plichten drie vroege ochtendtreinen te laten loopen voor arbeiders, tegen verlaagd tarief. B. en W. hadden die voorwaarde eerst over 3 maanden willen stellen, 't Was een goede gedachte van den heer Gouka te trachten dit reeds spoedig in te voeren. Er is nu meer behoefte aan dan in den zomer. Er was dan ook niet niemand tegen dan Mr. Jansen. Nu ja Wat verder behandeld werd, is voor mijn lezers van ondergeschikt belang op één punt na. Ik heb dat voor 't laatst bewaard. Er was een adres ingekomen van de af- deeling Schiedam van den Bond van Neder- landsche Onderwijzers. Zij vroegen daarin, dat de raad zou voorzien in de bestaande, drinsende behoefte aan schoolvoeding. De voorzitter stelde voor dit adres te zenden aan B. en W. om advies. De heer de Groot wou voorstellen alvast f 200.— op de be grooting uit te trekken. Neen, zegt de Bur gemeester, laten we dat niet doen. Je mag geen geld uitgeven voor schoolvoeding of er moet een post voor op de begrooting staan. Dat moeten Gedeputeerde Staten dan nog goedkeuren. Dan eerst kun je gaan besluiten tot schoolvoeding. En we moeten eerst nog eens goed onderzoeken, onderzoeken zie je, of 't wel noodig is. En we denken wel gauw met dat onderzoek klaar te zijn. Even later zei hjj weer, dat dat onderzoek nog moest beginnen, maar dat schijnt niet te hinderen, 't Zou toch gauw klaar zijn. Men werkt vlug op 't stadhuis. Enfin, wat de voorzitter al niet zei, ik weet het niet. Hij zei veel, als gewoonlijk, en toch weinig, als gewoonlijk. En toen zweeg ook de heer de Groot. Hij begreep nu wel, dat men haast zou maken. Zie, ik ben geen wijs man. Maar ik dacht: als ze nu maar vast f200.(of liefst wat meer) op de begrooting zetten, dan duurt t nog wel een dag of 14, eer de goedkeuring van Ged. Staten er is. In dien tijd kunnen dan B. en W. onderzoeken wat ze willen en als de goedkeuring er is, dan dadelijk met een voorstel komen. Maar ik zei al, ik ben geen wijs man. De raad is wijzer. Eerst gaan B. en W. onderzoeken. Dat willen ze sekuur doen. 't Duurt al gauw een dag of veertien. Blijkt 't dan noodig over te gaan tot schoolvoeding, DE MOK ER

De Moker | 1902 | | pagina 1