Schiedamsch Sociaaldemocratisch Weekblad No, 9. Zaterdag 26 April 1902. 2e Jaargang. Dat hebbèn de Socialisten gedaan! ABONNEMENTSPRIJS: 18 cent per kwartaal n 1 üi? vooruitbetalmq. tranco per post 20 cent j J y Losse nummers 1 cent. NOORDVEST 12. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement be langrijke korting. Stokken voor 't eerstïolgend nummer moeten uiterlijk Woensfa? a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Bericht. Ons Meinummer, dat a, s. Woensdag uit komt, wordt ruim verspreid. Voor adver teerders een uitstekende gelegenheid, daarin hun advertenties te plaatsen. Tot a. s. Maandag worden deze adver tenties aan ons bureau ingewacht. De Administratie. Dat we nu niet precies het uitverkoren volk zijn och, we weten 't reeds langer dan vandaag of gisteren. We voelen het, waarheen we onze schreden ook richten we hoorei* het, waar we ook zijnalle mond verkondt het alle blik geeft 't maar vaak al te duidelijk te ver staan we worden genadiglijk geduld. Meer niet. Maar we hebben het er dan ook naar gemaakt, dat, is buiten kijf. Vooral vroeger, in onze prille jeugd, waren we nog al erg lastig en ondeugend speelden we gruwe lijk op onze poot, en evenals in iedere buurt in elke kwajongensstreek welke er wordt uitgehaald, meestal de hand van denzelfden bengel kan worden herkend, zoo kon er vroeger en kan er ook nu nog wel in alle trucs tegen de bestaande orde en wettige overheden uitgespeeld, het gemeene karakter, de patserigheid van het Socialisme worden uitgehaald. Toch ging dat vroeger nog wel 'n beetje gemakkelijker dan nu. Kijk, de wereld zinkt en verslechtert al meer en meer en waar vroeger, bij het in 't licht vallen van minder daarvoor geschikte toestanden, slechts de toon was aan te geven om de goê gemeenten in koor te doen uitbarsten: „dat hebben de socialisten gedaan," zijn er nu warempel al wezens, die zeggen, dat maar niet op hooger gezag te willen aannemen, en bewijzen vragen Hoe is 't mogelijkAls dat gezegd wordt, moet 't dan nog bewezen worden ook Dat is toch wel wat veel gevergd Kijk 'ns: daar is de geachte bourgeoisie. Ze heeft landerijen, rivieren, huizen, paarden, rijtuigen, groenten, vruchten, visschen, pas teitjes enz. enz., alles wat haar hartje be geert die is fatsoenlijk, erg fatsoenlijk, doet niets, heelemaal niets wat niet in den haak, waar, zoo men zegt, een luchtje aan is want ze heeft tijd, middelen en ge legenheid gehad in zich het ideaal der Natuur van 's menschen schepping ten volle pracht te ontwikkelen. En zou ze dan niet ordelijk zijn? Daar is de zgn. koopmansstand, met minder landerijtjes, riviertjes, huisjes, enz. enz., kun nende nog vele harer behoeften bevredigen, begiftigd nog met vele gunsten der machtige bourgeoisie, handelende in alles wat de lan derijen van deze opbrachten schacherend ter beurze. En zou een verkruidenierde-geest niet ordelijk zijn Daar is de derde stand gehoed, gestokt, besabeld die groote ambtenaarswereld, in 't leven geroepen en gehandhaafd ook al weer door eerstgenoemde groep, die met lonkjes en lachjes, strikjes en blikjes haar aan zich weet te binden, haar grootmoedig de over geschoten brokken en kliekjes toewerpende, en wier belangen zij alleen heeft te behartigen en te bewaken tezaam vormende het orde stelsel dat kan niet anders dan ordelijk zijn En daar de vierde stand die groote schare, die de landerijen der bourgeoisie mag be zaaien en bemaaien, haar huizen bouwen, paarden fokken, rijtuigen maken, groenten telen, voor haar visse -n mag,.pasteitjes bakken enz. enz., vuur liatn en haar alleen, die zelf in krotten of onder den blooten hemel woont, geen ontspanning geniet, groen ten, visschen noch pasteitjes heeft te bekau- wen die voor de rol, welke ze in het groote maatschappelijke leven vervult, zich toch eigenlijk nog een benijdenswaardige po sitie ziet toegewezen heeft die eigenlijk nog niet de meeste reden ordelijk te zijn?... Hoe duivelachtig is toch dat Socialisme met zijn ontevredenheids-theorieHet gaat zoo goed, zoo lief, zoo ordelijk en nóg is 't niet goed zou 't anders moeten wezen Hoe dankbaar zijn we toch dat 't altijd zoo is geweest en dus wel zal blijven En gaat het 'ns 'n keer verkeerdvoelen we 'ns 'n keer dat alles niet zoo is, zooals het dan wel behoorde te zijndreigt een koude werkelijkheid een enkele maal de superioriteit der heilige orde te ondermijnen 't is niet haar schuld zij is rein, heilig, ver heven en het ontstaan der abnormaliteit, het oproepen van vloekende misstanden d&t hebben de Socialisten gedaan We zullen niet al dien modder, ons toe geworpen, gaan bekijken. We volstaan gaarne met de wetenschap, als de bok, met aller zonden belaan, de woestijn te worden inge dreven. Waar we, zooals heel eigenaardig al meer hier is uitgedrukt, groeien als de baard tegen 't mes in, ons met den dag krachtiger, en machtiger gevoelen, steeds tot grooter dingen bekwaam, straks de wereld veroverend, daar gunnen we onzen tegen standers gaarne het genot ons hun vuil aan te smeeren, dragen we gemoedelijk de be schuldiging der gruwelijkste daden. Want kraakt er 'n hofrijtuig stoot zich 'n Mi nister, sterft 'r 'n lid van Tweede Kamer of Gemeenteraad (al concurreert-i met wijlen Methusalem) wie anders zou daarvan de oorzaak zijn dan wij? We weten 't immers Maar, arbeiders als ge niet hoorende doof en ziende blind zijtals ge ©narijen ziet wat öf we eigenlijk doenals ge ziet hoe schier alleen die vermaledijde Socialisten altijd en altijd door op de bres staan, om de belangen van het vertrapte en uitgebuite volk te verdedigen tegen de roofzucht en bloeddorst van het kapitalisme ziet hoe alleen door dat ge hate volkje uw tyrannen worden in den hoek gedreven en gedwongen stap voor stap te naderen, concessies te doen hun een dam wordt opgeworpen om hun uitbuitingssysteem in z'n loop te stuiten het schandelijke gebouw onzer samenleving ziet waggelen op z'n vermolmde grondvesten en straks ineen- sR.:en, om door een nieuw, schoon gebouw, gebaseerd op menschelijkheid en recht te worden vervangen, waarin alle menschmensch zal zijn arbeidersvoelt, ziet, erkent het dan dat hebben de Socialisten gedaan Toekomstmuziek De Nieuwe Schiedamsche Courant is er ingeloopen. Dat is op zich zelf nu wel niets bizonders, maar ze doet dat op zoo'n vol komen ernstige manier, dat je er haast niet om durft lachen, evenmin als om een kind, dat de sterren wil gaan opsteken als het de straatlantaarns ziet opdraaien. In haar nummer van verleden Zondag heeft zij nl. weer een hoofdartikel over het Socia lisme, getiteld„In den socialistischen toe komststaat". Dat artikel is ontleend aan ie Temps, die onlangs een artikeltje van den radicaal Brisson bevatte over den franschen socialist Allemane. Als men dit leest, dan begint men feitelijk al te proesteneen cle- ricaal, die bij een franschen radicaal van het genre Brisson zijn licht gaat opsteken over het socialismeMaar het wordt nog mooier: Brisson vertelt daarin van een gesprek met Allemane. Dat gesprek wordt met een echt-Hollandsche dorheid vertaald en met nog echtere hollandsehe zwaar-op-de-hands- heid als een doctrinair betoog opgevat. De N. Sch. Ct. vindt dat gesprek „belangrijk" zij geeft o. a. dit stukje vertaald gesprek „Hoe zult gij in den toekomststaat de woningen verdeelen Op het Champs Elysées heeft men schoone paleizen en ellendige krotten in de achterbuurten. Wie zullen de paleizen krijgen?" „De grijsaards" was zijn (Allemane's) antwpord. „En wie de krotten „De kinderen". „Maar als nu eens ouden van dagen en kinderen tezamen willen wonen „Dan zal men de verblijven verlaten, zeide DE MOKER BVBEAV v*u ADMINISTKATIE «u REDAKTIE

De Moker | 1902 | | pagina 1