Algemeene Berichten. Vergaderingen. Ingezonden. menschelijke maatschappij was verdeeld. Tus schen de stammen, ieder waarvan werd bijeengehouden door werkelijke of aangenomen familiebanden, bestond van nature een groote vijandschap. En uit dezen stand van zaken kwamen onophoudelijke botsingen voor, die noodzakelijkerwijze tot slavernij leidden. Deze slavernij kwam voor in twee meer of minder verschillende vormen. Wanneer •een rondzwervende stam of volk een gezeten bevolking onderwierp, stond het na het be ëindigen van den strijd den overwonnenen toe, in een gedeelte van het onderworpen land te blijven wonen, onder voorwaarde dat zij sommige diensten bewezen aan hun over winnaars, wier slaven zij aldus werden Daarnaast waren de herhaalde plunder tochten tusschen de stammen of familiegroepen onder elkander oorzaak van een ander soort 'slavernij: de gevangenen werden niet meer op het slagveld afgemaakt, toen hun over winnaars bemerkten, dat hun arbeid kon worden gebruikt tot voortbrenging van rijk dom voor hen zeiven. Toen werden deze ge vangenen als slaven bezittingen van hun heeren, het eigendom van hun meester even goed als hun paarden en koeien. Toen de eigendomsslavernij of het slaaf- schap aldus was ingesteld geworden, overtrof de voortbrenging van rijkdom spoedig het verbruik ervau. En dit, gevoegd bij de ver meerdering der voortbrenging en van het voortbrengingsvermogen, leidde tot ongelijk heid in de verdeeling der goederen! De ■chefs of leiders mochten meer bezitten dan hun aandeel in den algemeenen rijkdom, en daardoor was een begin gemaakt met de individualistische of klassemaatschappij. De eerste vertegenwoordigers dezer klassemaat schappij waren in den regel de hoofden dei- stammen en hun onmiddellijke betrekkingen. In dien tusschentijd hadden herdersstam- men zich gevestigd en dorpen gevormd, welke omringd waren door wei- en bouwland, af gesloten door een staketsel, en in bergachtig land beheerscht door een versterking op de grootste hoogte, die men dan burcht 'of burg noemde. Dergelijke dorpen waren het begin van steden, die oorspronkelijk uit een een voudige verbinding bestonden van stammen, die in een bepaalden kring van beperkte uitgestrektheid woonden en aldus een volk vormden. Onze Zangvereenising. Zondagmorgen is het ons gelukt, een socialistische zang- vereeniging op te richten. Zoo mogelijk zal het een gemengd koor zijn. Daarvoor is •echter het aantal vrouwelijke leden beslist te klein. Vrouwelijke leden en geestver wanten, die zich alsnog wenschen aan te sluiten, worden verzocht, dit ten spoedigste te doen bij A. de Bruin, Nieuwsticht mid den 30. Ook kan het geen kwaad, dat meerdere mannelijke leden en geestverwanten zich opgeven. Zondagmorgen te elf uur is de eerste repetitie in Constantia. Nog niet toegetredenen weten dus, waar ■en bij wien zij zich kunnen aanmelden. Ieder doe het zijne, de nieuwe vereeniging zoo flink en krachtig mogelijk te maken. Als ieder begrijpt, wat groote propaganda door een goede zangvereeniging kan gemaakt worden, is het voortbestaan verzekerd. Allen op post S. A. D. P. De vergadering vanwege onze afdeeling Dinsdagavond in „Constantia" gehouden, was tamelijk bezochtde geringe publiciteit, er aan gegeven, in aanmerking nemende, was de opkomst zelfs bevredigend. Van der Most besprak Enschedé en Appel scha kort en zakelijk gaf h\j een overzicht van het ontstaan en verloop der uitsluiting door den katoenbaron Van Heek, scherp geeselend de roofzucht van het kapitalisme, dat, welke enorme winsjen ook worden be haald, toch maar altijd door plukt en knijpt wat het maar kan van de arbeiders. Van Leeuwen gaf 'n beknopte historische schets van België dat vroeger eendrach telijk Holland's koning en Holland's leger over de grenzen wierp, doch wiens eendracht van lieverlede vervangen is door partijen, welke elkaar het felst bestrijden. Conserva tisme en democratie met het liberalisme als gulden middenweg, ziedaar de stroomingen in België, van welke de twee laatstgenoemde nu de actie voor het Alg. Kiesrecht hebben gevoerd. De strijd voor Alg. Kiesrecht moge nu zijn onderbroken, afgeloopen is hij niet en afloopen zal hij niet, voor de reactionaire partij heeft toegegeven dat waarborgen ons de moed, de energie onzer Belgische broeders. Debat had niet plaats. Een kollekte voor stakers en uitgestotenen bracht f 4.0172 op. Bestuurdersboud. In de Maandagavond gehouden vergadering van den S. B. B. is 0. m besloten, medewerking en steun te ver- leeuen aan het Comité van de lichting '95, '96 en '97. In zake de staking Enschedé werd besloten, eenige organisatie te brengen in het verkrijgen der bijdragen. Vanwege den B. B. zullen aan de aangesloten vereeni- gingen lijsten worden verstrekt en zoo mogelijk eiken Maandag het bedrag worden opge zonden. Aan de aangesloten vereenigingen werd verder door de afd. Schiedam, Bond van N. O. medewerking verzocht bjj het beantwoorden der vragen over Kinderarbeid, Het Hoofdbestuur van genoemden Bond tracht daarmee te verkrijgen gegevens omtrent den omvang van den arbeid der schoolgaande kinderen, de loonen die uitbetaald worden enz. De vragen luiden als volgt 1. Wordt in uw omgeving door schoolgaande kinderen één of meerdere soorten van arbeid verricht? 2. Hoeveel schoolgaande kinderen verrichten dien arbeid? (Afzonderlijke opgaaf van jongens en meisjes.) 3. Wat is de leeftijd dier kinderen? 4. Op welke uren van den dag en op welke dagen wordt die arbeid verricht? 5. Wordt er ook loon voor uitgekeerd en zoo ja, hoeveel? (Hierbij is een vergelij king met de loonen van volwassenen van 't zelfde werk zeer gewenscht.) 6. Hoe is nw oordeel over de al of niet noodzakelijkheid van dien arbeid door kinderen te doen verrichten? 7. Hebt gij nog andere opmerkingen in 't belang der zaak? Ieder arbeider wordt verzocht, aan het bestuur zijner vereeniging zooveel mogelijk opgaaf te doen. Spoor- en Tramwegpersoneel. Er zit leven in onze spoorwegslaven hoe jong ook nog georganiseerd, zoo nu en dan laten ze zien dat ze er zijn, dat ze ook 'n stem in 't kapittel erlangen dat bewezen ze weer jl. Woensdag met hun openbare vergadering, waarin Spiekman het onderwerp behandelde Vakorganisatie en Politiek. Na eerst in 't kort doel en streven der vak- aktie te hebben geschetst, die den modernen arbeiders, den loonslaven wel in vele opzich ten in hunne materieele belangen verbetering brengen kan, maar wier kracht vooral ten opzichte van staats- en gemeenteambtenaren en niet minder van het spoorwegpersoneel, o zoo dikwijls te kort schiet, daar zij stnit, immer vastloopt op de geconcentreerde hoogste macht, verdedigde spr. de arbeiderspolitiek als nevenbeeld der vakaktie, met feiten uit de jongste arbeidersbeweging stavende, dat waar én vak- èn politieke aktie hand aan hand gaan de zege veel gewisser is dan waar deze op zich zelf worden in praktijk gebracht. Een dankbaar applaus der vergadering, waaronder wij ook eenige vrouwen opmerkten, beloonde Spiekman voor zijn interessante rede. Gekollekteerd werd er voor de uitgesiotenen te Enschedé. Mijnheer de Redacteur, Zaterdag 1.1. in uw, op dien dag versche nen blad de Moker het stukje, getiteld „Een Kletskous" lezend, speet het mij zeer, weder te moeten opmerken, op welk eene onaangename manier u gewoonlijk tracht te debatteeren. Te meer speet het mij, omdat u dat stukje schreeft in een blad, hetwelk toch dikwijls beter voor den dag komt, en propaganda maakt voor een beginsel, dat veel edels in zich sluit. Ik wil er niet over uitweiden, of u, óf de redacteur van Stemmen in de, tusschen u en hem gewisselde strijdvragen gelijk heeft, alleen zij hierover dit gezegd, dat de laatst genoemde in 't geheel niets tegen de rede van Mr. Troelstra heeft geschreven, doch m. i. er in hoofdzaak op wilde wijzen, dat Mr. Troelstra voor die rede zéér onvoorzich tige reclame-middelen gebruikte. Maar, hierover opgehoudenik wilde slechts aantoonen, welk eeu' onaangenamen indruk uw stukje op mij maakte en onwillekeurig in mijne herinnering wakker riep, hetgeen ik onlangs las, zijnde „Het Socialisme bevat veel edels, doch met zéér vele socialisten is gewoonweg niet fatsoenlijk te debatteeren. Meende u in het, door den redacteur van Stemmen geschreven stuk zooveel belachelijks te viuden, dan hadt u dit punt voor punt moeten aantoonen, moeten bewijzen. Doch u doet niets van dat alles, u begint te schelden met kletskous, neepmuts enzhet geen iedereen kan. Van hem, die den strijd tusschen u en Stemmen gevolgd heeft, kan dit niets anders uitlokken, dan een minachtend schouderop halen, doch het nadeel, eraan verbonden, is, dat een onnadenkende en met den strijd onbekende, zich ten onrechte al een zeer belachelijke voorstelling moet maken van een persoon, die zóó uitgemaakt wordt. Het tweede nadeel is, dat zij, die de Moker slechts eene enkele maal lezen, zich van het socialisme eene verkeerde voorstelling maken. Reeds meermalen gebeurde het mij, dat ik de Moker aan kennissen wilde laten lezen, waarop zij dan, aan eenige scheldwoorden gekomen zijnde, het blad minachtend weg smeten, wat mij dikwijls griefde. Dat men tegen iemand, die met huichelarij den wer kenden stand tracht te benadeelen, in geest drift eens een scheldwoord uit, kan ik mij eenigszins begrijpen, doch tot schelden heeft Stemmen toch volstrekt geen aanleiding ge geven, daar haar redacteur in 't geheel niets tegen het doel van het socialisme heeft aan gevoerd, doch er veeleer veel schoons in erkend heeft, wat ook ieder, naar waarheid strevend christen moet doen. Hiermede zal ik eindigen, alleen wil ik dit nog zeggen, dat het niet mijn plan is met u te debatteeren, en zal ik dan ook, indien er in uw naschrift niet iets staat, dat mij bepaald noodzaakt tot antwoorden^ mij van verder geschrijf over deze zaak ont houden, daar het mij steeds onaangenaam aandoet, met eene partij, waarvoor ook ik sympathie gevoel (echter niet in alle op zichten) in twist te zijn. Mijn doel is alléén u te verzoeken, er op te willen letten, dat in uw blad wat meer opgevoed wordt gedebatteerd, waardoor het zéér in waarde zal stijgen. U dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik met Hoogachting. M. Over de kwestie van „opvoeding" bij een

De Moker | 1902 | | pagina 3