Spoor- en Tramwegpersoneel. Voor de bierbrouwers. Ook een hulde. Klein, maar teekenend. Een mooi zaakje. Oók een voorlichter. Gemeente-Werklieden, gehouden te Rotterdam den 2en Pinksterdag en den volgenden dag. Ons oordeel hebben wij er tevens by gegeven, en den wensch uitgesproken, dat Schiedam haar tweede voorstel onthouding van alle politiek zou terugnemen. Dit laatste heeft Schiedam nagelaten. Integendeel, tot twee malen toe heeft zij haar voorstel toegelicht. In het kort op den 2en Pinksterdag, meer uitgebreid op Dinsdag daaraanvolgende. In ieder geval zyn uitvoe rige besprekingen op de toelichting gevolgd. Het gewone argument het uit elkaar gaan der vereeniging een argument, zoo dikwijls weersproken, als het werd gehoord, moest ook hier weer opgeld doen. Doch het baatte niets Hoe lang de discussies over dit punt ook duurden, de uitslag van de stemming bewees, dat de groote meerderheid der aan gesloten gemeente-werklieden een andere meening is toegedaan. Met 20 tegen 4 stemmen verwierp het Congres het voorstel der atdee- ling Schiedam. Eén ding wenschen wy, na de toelichting van den afgevaardigde gehoord te hebben, te constateeren. Luidt het voorstel: onthou ding van alle politiek, in zijn verdediging verklaarde de afgevaardigde, dat hy er niets tegen zou hebben, wanneer de Lande lijke Bond, in plaats van te yveren voor Algemeen Kiesrecht, propaganda maakte voor arbeiders-kiesrecht. De vrouwen bleven dan in ieder geval van het kiesrecht uitge sloten. Of dat nu onthouden van alle politiek moet heeten, laten wij aan het oordeel der lezers over. Het andere voorstel-Schiedam, waarvan wij al zeiden, dat het wel geen tegenkanting zou ondervinden, kwam niet in beraadslaging, omdat de wensch, daarin vervat, reeds in het strijdprogram van den Bond was opge nomen. Een derde voorstel, dat met algemeene stemmen, dus ook die van Schiedam, werd aangenomen, was er een van de vereeniging te Zaandam, luidende „De Bond wende alle wettige middelen „aan ter verkryging van den zoo noodigen „achturendag op alle gasfabrieken." In Schièdam bestaat die achturendag op de gasfabriek nog niet. De gemeente-werk lieden hebben weer heel wat te doen, om deze nieuwe regeling ingevoerd te krygen. In de eerste plaats hebben zij den steun noodig van hun mede-arbeiders aan de gas fabriek zelf, die, naar wy vernemen, nog geen van allen zich bij de plaatselyke ver eeniging hebben aangesloten. Dat dienen zij in hun eigen belang en in het belang der zaak zoo spoedig mogelijk te doen. Zy moe ten begrijpen, dat verbetering van positie alleen door eigen toedoen is te verkrijgen. Aansluitenarbeiders aan de gasfabriek ter verbetering uwer positieUw belang gebiedt het u In de h. h. vergadering, gehouden 14 Mei 1. van de Ned. Ver. v. Spoor en Tramweg personeel, afdeeling „Schiedam", werden de notulen gelezen van de gecombineerde ver gadering der bestuurderen van: „Eendracht maakt Macht," „Ons aller Belang," „Ver betering door Vereeniging," en de Ned. Ver. v. Spoor- en Tramwegp. voorkomende in het orgaan van laatstgenoemde vereeniging, dd. 8 Mei 1902. (Deze gecombineerde vergadering had ten doel om deze 4. vereenigingen te maken tot één vereeniging hetzy federatie of centrali satie.) Nu wordt door de Ned. Ver. deel ge nomen aan de politieke actie, hetgeen door de overige hierboven genoemde vereenigingen geheel, of ten deele wordt verworpen. In onze h. h. vergadering werd dan ook de vraag gesteld, of de Ned. Ver. haar poli tiek standpunt mocht verlaten. Daarover werd lang en breed gediscusseerd en door den voorzitter werd een motie ingediend van den volgenden inhoud: De vergadering, gehoord hebbende de verschillende discussies, spreekt hare meening uit over de gehouden vergadering van het Hoofdbestuur met de Hoofdbesturen der cate gorische vereenigingen; en is van oordeel, dat het politiek standpunt van de Nederland- sche Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel nimmer mag worden prijs gegeven maar geeft in overweging, in andere punten van verschil zooveel als mogelijk is, aan het verlangen der categorische vereenigingen toe te geven. Werd met meerderheid van stemmen aangenomen. De firma Baart Zn., van de bierbrou werij „De Oranjeboom" te Rotterdam, heeft op verzoek der Bierbrouwerswerklieden-ver- eeniging besloten, haar werklieden (ruim 200 personen) 3 dagen vacantie te geven met behoud van het volle loon. Kijk, behalve loonsverbeteringen en ver betering in den werktyd, behaalt deze ver eeniging nu weer dit voordeel, 't Moet toch wel een streelend gevoel zyn voor die mannen, dit alles binnen betrekkelijk korten tyd te hebben verkregen door eigen kracht, door eigen inspanning. Wat zullen dien mannen die drie vrije dagen dubbel genoegelijk smaken in dat bewustzijn! En 't zijn ook werkelijk vrije dagen. Ze kunnen ze besteden naar eigen inzicht, ze behoeven ze niet te vermorsen met betuigingen van eerbied of niet te slijten onder patroons-opzicht. En wanneer hier ook eens drie vrye dagen mochten worden ingevoerd, laten de werk lieden dan wél bedenken, dat zij dat niet te danken hebben aan patronen-goedheid, of aan den eerbied, dien de nijvere werkman af dwingt, maar wél aan het rusteloos werken en stryden van hun kameraden daar ginds. Zoo gaat het, wel de vruchten plukken van het vereenigingsleven, maar meedoen? Ho, maarKlaploopen is veel gemakkelyker De Ned. R. K. Volksbond benoemde in een bestuursvergadering uit haar midden een Commissie tot bevordering van Zondagsrust. Het bericht in de Schied. Cour. is verder wat onduidelijk. „Naar wij vernemen heeft deze commissie als eerste optreden een schrijven van hulde en dankbetuiging verzonden aan de Com missie voor de Gasfabriek voor de proef om op de fabriek de Zondagrust zoo uitgebreid mogelijk te doen zijn. Het is te hopen, dat dit goede voorbeeld en de opwekking, die zeker van deze commissie zal uitgaan, rijke vruchten zal dragen." Je verdwaalt een beetje in de commissies. Maar enfin, we kennen nu het standpunt van den R. K. Volksbond. Hy huldigt. Genadig, wat een weelde. Maar is er niet 'n kleinigheid vergeten. Moet er niet staannederige hulde. Als je je zelf toch aan 't klein maken bent, doe het dan goed. Wat 'n juist inzicht toch. In plaats, dat deze Volksbonders denken„Wel machtig, het werken van onze kameraads hier, ginds, in 't geheele land, heeft toch gevolgen. Kranige kerels toch, die mannen, die altijd op de bres staan, die tijd, rust en promotie opofferen om voor hun medearbeiders en zich zelf voordeelen te verwerven. Laten wij kracht putten uit dat goede voorbeeld en óók onze schouders zetten onder de arbeiders beweging." In plaats van dat voelen ze een laffe, lamlendige huldebetuiging in zich ge boren worden, 't Is kranig Naar wij vernemen, heeft de Commissie van de Gasfabrieken een adres van hulde teruggezonden voor de bewezen hulde, aan de Volksbondcommissie. Deze overweegt nu een nieuwe hulde. Over en weer kan de zaak aan het nageslacht worden geschonken als erfenis, zonder successierechten. Onze inlandsche pers is nog al begeerig naar klein nieuws. Als 'n jongen over een knikker valt, of 'n hond zijn snuit schaaft, is er een bericht. Naar men ons meedeelt, had er aan de stearine-kaarsenfabriek 'n paar weken geleden 'n vechtpartij plaats met verwonding. Zondag j 1. viel een werkster om 12 uur met haar hoofd op den rand van een emmer. Zij werd door een geneesheer verbonden. Waarom lazen we daarvan niets? Zouden de nieuwsaanbrengers niet goed gespeurd hebben of zouden zulke zaken uit de fabriek der groote heeren stelselmatig onvermeld blijven 't Is maar een kleinigheid, maar zy geeft iets te denken. Partijgenoot Hermans maakt het volgende bekend Er bestaat in ons land een „Christelyk Nationaal Boeren-Comité", adres Brakke Grond, Amsterdam. Dat comité ondersteunt zoo mogelyk hulpbehoevende Transvalers met geld of zoekt hen werk te verschaffen. J. H. Smit, op kommando geweest onder kommandant Schoeman, nu in Rotterdam, bad geen werk. Hij wendt zich tot het Christelijk Comité en ontvangt het volgend schrijven In antwoord op uw schryven van 15 Mei, moet ik u tot ons leedwezen mededeelen, dat wij aan uw verzoek om ondersteuning niet meer kunnen voldoen, tevens kunnen wij u melden, dat gij u kunt wenden tot de dekenfabliek Van Heek Co. te En schedé, alwaar menschen aangenomen wor den. Zoo u niet kunt werken in dit bedrijf, wordt u er aldaar in onderricht, waarop in zeer korten tijd u dit werk verrichten kunt. Een en ander zult u wel gelezen hebben in de couranten. Het Christelijk Nationaal Boeren-Comité. Smit riep na het ontvangen van dit ant woord uit„Zijn die kerels bedonderd Den ken zij, dat ik, die gevochten heb voor de vrijheid van de Boeren, de vrijheid van de werklui zal belagen. Dat nooit Ja, ja, d'r schijnen in de Transvaal andere Christenen te wonen dan in Nederland. Och, als die proletariërs maar een plaatsje hebben, of ze mekaar opvreten komt er niet op an. En dan, die Enschedesche arbeiders hebben immers hun recht, laat ze daar op kluiven. Het geestelijke eerst, en al het andere zal u toegeworpen worden. Derge lijke Christelijke moraal is uit het geval te trekken. De afd. Schiedam van den Ned. R.-K. Volksbond hield 'n feestelijke Meivergadering. Uit het verslag nemen we dit over: „Ruim acht ure opende de president der Bondsafdeeling, de heer T. H. J. Mouwens, deze feestelijke vergadering. Met bijzondere vreugde, zoo getuigde hij, viert ditmaal de Ned. R.-K. Volksbond dit Encycliek-feest. Onze Mei-betooging gaat steeds hooger, terwijl het Meifeest der socialisten in betee- kenis verliest".

De Moker | 1902 | | pagina 3