Een smeeerig.neen een teerig zaakje Kappers en Barbiers. Schilders. Bestuurdersbond. Steunt nog enkele weken Enschedé. Zondagsrust. Hooge Schiedarasche wijsheid. Alg. Berichten. wordt gerond onder den sluier van den bon ton, nóch is veredeld door 'n gesoigneerde opvoeding, of door den nobelen invloed van mooi geloof. Prosit jongensZiet dat je ■er een maand mee toekomt. Verleden jaar is geteerd in Schiedam. Een hroer van den aannemer van toen schrijft dit jaar óók mee in, want er moest wéér geteerd worden. Die broer is laagste in schrijver, maar krijgt het werk niet. Hij reklameert, 't helpt niets. B. en W. verklaren tiu, de gunning te hebben opgedragen aan 4e commissie van gemeentewerken. Eenige leden dier commissie verklaarden, dat de man van 't vorige jaar ondeugdelijke teer had gebezigd, dat nu zijn broer laagste in schrijver was, dusnu gaven ze 't een ander. De directeur kon verklaren, dat de teer in een gemeentegebouw was geleverd en goedgekeurd en dat de teerpotten onder toe dicht werden gevuld. Maar nu deze rede- neering terwijl de opzichter met het toezicht op de uitvoering van dit werk belast, ver klaart geen onregelmatigheden te hebben geconstateerd, kon de mogelijkheid van ver menging van goede teer met minderwaardige hestanddeelen tijdens het vervoer, gelijk van zelf spreekt, niet bestreden worden. Komt zoo'n beleedigende veronderstelling len aanzien van de betrokken arbeiders te pas En danzijn dit argumenten voor een stadsregeering Wij stellen voor, bij 'n volgende teer- eampagne een van onze vroede raadsheeren als deksel op zoo'n teerpot te zetten, dan is hun waardigheid en die van de teer goed -verzorgd. In de Seliied. Cour. kwam een bericht voor •over de kappers- en barbiersvereeniging „de Eendracht" alhier. Het luiddeDe vereeni ging heeft besloten na 1 Aug. a. s. de Zon dagsrust in te voeren. De voorzitter der vereeniging komt daartegen op. Hij zegt dat ■er pogingen worden in het werk gesteld om er toe te geraken. Het gaat maar niet aan, ■om de klanten te dwingen, zich aan onze besluiten te onderwerpen. Het plan is, om ■de Zondagsklanten beleefd doch dringend te verzoeken, hun gewoonte te laten varen. Want, niet waar, met een beetje goeden wil kan men veel doen. Is het den kappers ernst met hun Zondags rust Ja Dan moeten zij zich ook niet bekommeren om de beminnaars van hun dier bare welgeschorenheid op Zondag. De ver eeniging heeft den eisch te stellen en daarmee uit. Zooals de voorzitter zegt„Wij zijn ook werklieden wien een dag rust in de week toekomt.'''' Hier is slechts de vraag,,Is de „Een dracht" werkelijk eendracht?" Zijn deleden zóó gediciplineerd, dat zij een besluit zullen naleven zonder uitzondering Of is de vak- vereeniging sterk genoeg, onwillige leden door dwang tot hun plicht te brengen? Wanneer de Zondagsche klanten met 'n zuur gezicht tegen 'n sterke organisatie aanloopen, moeten ze er zich bij neer leggen. De redeneering van den tweeden inzender, lid der vereeni ging, is voor dit geval volkomen ad rem. Natuurlijk kunnen er gevallen voorkomen, b.v. de negenuursluiting, waarbij om ver schillende redenen overleg plegen met het publiek wenschelijk en noodig kan wezen, om tot een goede oplossing te geraken. Wij wijzen er de „Eendracht" op, dat zij zich kan aansluiten bij den Schiedamschen Bestuurdersbond. Nogmaals herinneren wij er aan, dat heden Zaterdagavond 8 uur de open bare vergadering wordt gehouden voor de Schildersgezellen in het verkooplokaal alhier. Komt allen ter vergadering. Vrijdag 13 Juni vergaderden de gedele geerden van den Bestuurdersbond in „Con- stantia." Ingekomen waren o. m. een schrijven der vereeniging „Patrimonium" tot bijwoning eener vergadering over Zondagsrust. Een afgevaardigde, met speciale opdracht, zal worden gezonden. Een circulaire van het P. A. S. te Nijmegen, tevens kennisgeving van de aldaar te houden meeting voor vak organisatie op 7 September a.s. Er zal worden onderzocht, of er zooveel deelnemers zijn, dat een reisgezelschap kan gevormd worden. Strooibiljetten zullen worden aan gevraagd. Een schrijven van twee werk lieden, die de tusschenkomst van den Bestuurdersbond inroepen in zake een loon- en ontslag-kwestie. Zal worden onderzocht en naar bevind van zaken meer of minder uitgebreid verslag worden uitgebracht. Ten slotte komt in bespreking de houding van den Bestuurdersbond in zake de agitatie voor Algemeen Kiesrecht. De volgende vragen zullen worden gezonden aan de aangesloten vereenigingen, waarna zoo spoedig mogelijk een algemeene vergadering zal belegd worden, lo. Als de arbeiders-klasse de invoering van het A. K. weet af te dwingen, acht gij dit een overwinning voor die klasse 2o. Aoht gij het uw plicht, als arbeiders-ver. mee te helpen, die overwinning te behalen (Afge zien van het gebruik, dat gij van dit recht wilt maken). 3o. Zal de Schied Bestuurders bond optreden als plaatselijk comité van A. K. Er is in onze gemeente al heel wat te doen geweest aangaande de kwestie-Zondagsrust. Iedereen kent de geschiedenis. Patrimo nium, de vereeniging van anti-revolutionaire arbeiders, schrijft eenigen tijd geleden een vergadering uit, waarin de Zondagrust door een spreker uit Rotterdam tot een punt van behandeling wordt gemaakt. Tot deze ver gadering waren ook uitgenoodigd de leden der S. D. A. P. door middel van den secre taris, die een groot pak strooibiljetten ontving, zooals dat meer gebruikelijk is bij de voor bereiding van openbare vergaderingen. Met geen enkel woord werd het bestuur der S. D. A. P. als zoodanig verzocht, ter ver gadering te komen. Voegen we hier nu bij, dat de vergadering op Dinsdag werd ge houden, en de secretaris eerst Maandag de strooibiljetten in zijn bezit kreeg, dan behoeven we niet vreemd op te zien, dat de strooi biljetten niet aan het gewenschte adres kwamen. De vergadering wordt gehouden zonder vertegenwoordiger der S. D. A. P., want toevallig hadden de bestuursleden denzelfden avond andere vergaderingen. Een verrassing heeft plaats. De R. K. Volksbond verklaart bij het vormen van een Comité, dat hij er wel zitting in wil nemen, als de S. D. A. P. er uit blijft. Dat was een lastig geval voor de andere vereenigingen. Deze schenen dat toch wel een beetje al te bar te vinden. Dit ging zoover, dat van het vormen van een Comité niets kwam. Patrimonium gaf den moed niet op. Zij schreef opnieuw een vergadering uit. De S. D. A. P. en de Bestuurdersbond andere vereenigingen hebben wij tot nu niet gehoord ontvingen het volgende schrijven: Schiedam, 9 Juni 1902. M. H. Bij deze wordt Uwe vereeniging uitgenoo digd tot bijwoning eener vergadering, inzake Zondagsrust. Gelieve afgevaardigde met mandaat te zenden op Maandag 16 Juni, des avonds te 8 uur, in lokaal Patrimonium, Tuinlaan. w.g. J. v. d. Most, Secretaris. Dit schrijven is op één uitdrukking na duidelijk. Onze vertegenwoordigers gingen er ter bepaalder tijd heen, en hoorden er van enkele leden eener muziek-vereeniging, die een re petitie zou hebben, dat er geen vergadering dien avond werd gehouden. Wat moet men in dit geval van Patrimo nium denken Heeft er een vergissing plaats gehad, dan had men toch daarna een nadere toelichting mogen verwachten. We hebben verder van de zaak niets gehoord. Hoe staat het nu met Uw Comité voor Zondagsrust, Patrimonium Geef ons s.v.p. antwoord in de eerstvolgende Moker. Daar op meenen wij toch zeker wel recht te hebben- De Schiedamsche autoriteiten bezitten de wijsheid van een zuigpomp. Eerst hebben ze die zuigpomp wijsheid toegepast op het lager onderwijs, en ze hebben het daarmee nu zoover gebracht dat er bij vacatures geen geoefende krachten meer te verkrijgen zijn maar met onervaren broekies moet worden begonnen. Nu zijn ze begonnen aan het middelbaar onderwijs, onder de opperleiding van den specialen onderwijsvijand Mr. Jansen, die zijn constante aanvallen op het middelbaar onderwijs en onderwijzend personeel nu met groot succes bekroond ziet. Eerst vertrok de leeraar in de natuurkunde, daarna die in fransch, vervolgens de directeur die nog liever een leeraarsplaats in den Haag, dan een direkteursplaats in Schiedam blijkt te willen hebben, en nog is men niet aan het eind. Een enquête zou aan het licht brengen, dat men algemeen genoeg krijgt van de manier waarop de Schiedamsche autoriteiten hun ambtenaren behandelen. En met de onder wijskrachten zal het ook hier gaan evenals bij het lager onderwijs. Mr. Jansen heeft een soortgelijk succes als met zijn proces tegen De Moker. Onze medewerker werd tot f 25.— veroordeeld, maar in werkelijkheid gevonnisd werd de aanklager zelf. Soc. Dein. Arb. Partij. De vergade ring der S. D. A. P. wordt gehouden op Zondag 22 Juni, des morgens te half elf, precies, in Constantia. Behalve de gewone zaken zal daar o. a. besproken worden de wijze, waarop in deze omgeving de meest mogelijke propaganda voor ons dagblad „HET VOLK" kan worden gemaakt. Alleen dit punt moet voor alle leden aan leiding zijn, ter vergadering op te komen. Tevens zal de rekening en verantwoording van ons gebouw uitgebracht worden. Dit is een leerzaam punt voor velen onzer leden. Allen dus ter vergadering, en ook geest verwanten opgewekt mee te komen. De ruimte in Constantia is groot genoeg. Het Bestuur. Gebouw „Constantia". Den aandeel houders in bovengenoemd gebouw zij mede gedeeld, dat de nos. 16, 89, 162, 215 en 263 zijn uitgeloot.

De Moker | 1902 | | pagina 3