Soe. Dem. Arb. Partij, Huishoudelijke Vergadering Nieuw Malthusianisme. Steunt nog enkele weken Enschedé. Ingezonden. Z0NDAS 22 JUAII, 's morgens half elf precies, in CONSTANTS, Hoogstraat, hoek Appelmarkt. Brieven van een Schutter. Correspondentie. -A-fd.. Sch.led.am. Voorkoming van groote gezinnen. Mej. D. MINEUR-KOOL, De Coöperatieve Mandenmakerij T?7"illemslsad.e 3STo. 5. Houders van deze nummers worden verzocht vóór 1 Juli 1902 hunne Aandeelen bij onder- geteekende te komen inruilen, zullende na dien datum geene betalingen meer geschieden. Schiedam, A. Godschalk, Oosterstraat 70. Penningm. Zooals de lezer heeft kunnen bemerken, ben ik een ernstige voorstander van onze dienstdoende. Kijk, als ik wat te zeggen had gehad over die mannetjes van de lich tingen '95, '96 en '97, geen pardon, hoor! Al dat gekerm over vrouwen en kinderen en 'n eigen zaakie en honger, 'k had er m'n hand niet om verdraaid. Wel wis, heeft de minister een langen neus gehaald, en wat 't beroerdste is, nou gaat dat volk z'n eigen verbeelden, dat 'et wat in de melk heeft te brokken. Want die beweging door 't heele land, zeggen ze nou, heelt indruk gemaakt daar in Den Haag, 't volk heeft gemaakt, dat de heeren besluiten moesten nemen, die ze heelemaal niet van plan waren te nemen. En wat 't ergste isnou redeneeren ze zóó „De socialisten hebben in die zaak danig hun mondje geroerd. Als we wat meer van die mannetjes daar krijgen, dan wordt er bepaald meer slechts tegengehouden en meer goeds voor ons gedaan. Laten we bij 'n volgende gelegenheid maar 'n socialist stem men, de heeren helpen ons maar aan last en moeite". Praat daar nou es tegenEn dan, als die menschen vrouw en kinderen hebben, dan komt er zoo iets in van„Nou beteeken ik óók watMaar, goddank, is de schutterij er nog, om ze mores te leeren, om ze een beetje klein te houden. Dat gaat evenwel niet, zooals in het leger. O, neen, militai- ristisch is de dienstdoende heelemaal niet, 't gaat allemaal zoo echt huiselijk toe. Neem nou eerst eens het kader, de korpo raals, de sergeants, de fouriers, de adjudants. Ieder schutter krijgt 'n boekje met voor schriften, hoe hij te handelen heeft, als hij één van die meerderen ontmoet. Hij moet eerbiedig zijn en dat toonen door zijn groet. Maar aangezien de dienstdoende degelijkheid bevordert, komt een schutter aangestapt en vraagt heel gemoedelijk aan z'n sergeant: „Zeg, jó, hoe lang duurt de flauwe kul van daag?" En de sergeant, aan zulke familiare meerderheids-betuigingen gewoon, zegt even gemoedelijk: ,,'t Zal nog al los loopen, ze hebben niet veel zin". En ondanks die verhoudingen, ondanks de wederzijdsche gemoedelijkheid, zit er toch iets in de schutterij, dat weldadig, knellend werkt op den prole tariër, die hoogmoedig zich verbeeldt iets te zijn. Want als er maar iets uit hem komt, dat van zoo'n geest getuigt, dan ondervindt hij daarvan de droevige gevolgen, niet aan den lijve, maar in zijn beurs. Vlaardingen, 17 Juni 1902. Mijnheer de Redacteur. Gelieve dit stukje in uw veelgelezen „Moker" te plaatsen. Christelijke belangen. We zullen deze week weer pret hebben, 't Is kermis. Yandaag al werden wij onthaald op het gejank van draaiorgels en het gezeur van harmonica'sonze reukorganen gestreeld door de vette bakwalm van oliebollen en poffertjes, en konden we onze oogen verlus tigen in den aanblik van een reus, een wonderkoe, enz., enz., enz. Bij het zien van deze genietingen, dacht ik nog eens aan onze vroedschap. Toen de Raad nog liberaal was, kwamen er van kerkgenootschappen, jongelings-ver- eenigingen enz. regelmatig verzoekschriften om dit ijdele vermaakte doen verdwijnen. Bij een antwoord op deze noemden Burg. en Weth. de kermis een vermaakeen be schaafd volk onwaardigmaar zoolang er nog niets beters was, enz. enz. Men weet de rest. Natuurlijk werd in anti-kermisstrooibiljetten die liberale raad scherp veroordeeld, die kennende de behoefte aan ontspanning van het volk, niets anders wist aan te bieden, dan een vermaak, als boven gekwalificeerd. De verkiezingen kwamen en de raad ging „om". Nu hadden we mannen, die bij de vaardigheid in het omkeeren van dubbeltjes ook het heilige voornemen hadden, de kermis te doen verdwijnen. Aldus tenminste luidden de strooibiljetten. Toen er nu een voorstel in dien zin gedaan werd, dacht ieder, dat de kermis, die op haar beentjes stond te waggelen, met één slag zou weggevaagd worden. Jawel, het voorstel werd behoorlijk geketst en kon slechts één stem verwerven; de heer Drop- was de eenige die in deze zijn meening, openlijk durfde uitspreken. Alle Christelijke heeren waren 't nu met: hunne liberale voor- en medegangers schoon eens, dat de kermis zich zelf wel zou af' schaffen" De heer Schippers motiveerde zijn stem door te zeggen, dat hij de gevolgen vare zoo'n besluit niet op zijn geweten durfde nemen. Wat 'n moed, nietwaar? Wat dunkt U hiervan? Spiegelruitenmoraal? Afschaffingsadressen blijven nu ook weg.. Maar belofte maakt schuld. Vlaardingen. Y. J. D. te den H. Zend het geld s, v. p. per postwissel toe. Dat is voor ons het gemakkelijkst. Een toehoorder eener greek. Geeft gij on& uw naam op, dan zullen we uw stuk gaarne plaatsen. Een getrouwe lezer. Ook van u dienen wij den naam te weten. Wegens overvloed van copie blijven raads- wetenswaardigheden tot de volgende week liggen. OM'VAK «EX De Dageraad der volksbevrijdingdoor W. H Vliegen, Afl. 3. Uitgave van S. L. van Looy te Amsterdam. Prijs per afleve ring 12Vs c. NTEIXPEVVIX Waar blijven de boete-centen van de schut ters 5 c.W. 2 c.S. K. 2 c.J. B. 12 c. J. L. 7 c.W. S. te R. 10 c.E. 3 c. H. V. 1% c.G. c.H. te B. 5 c.; C. 5 c.Er. 12% c.Y. 10 c.D. J. 10 c. Jopie 10 c.Piet 5 c. Steun Enschedé. Ingekomen bij den S. B. B. Lijst 54, Mandenmakers f 2.40. Lijst 39 en 40, Onderl. Glasbew.-Ver. f 5.05. Liist 19, 41. 44, 45, 47 en 48 S. D. A. P. f 3.72%. Uit Vlaardingen 35 c., te samen f 11.52%, maakt met het vorige f 145,91Vs. OP AGENDA: 1. Opening en notulen. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. Comité voor Zondagsrust. 4. Propaganda voor Het Volk. 5. Coöperatie. 6. Inschrijving van nieuwe leden. 7. Rekening en verantwoording van ons Gebouw. 8. Interpellatie 9. Rondvraag en sluiting. De Secretaris, J. KOORENGEVEL. i Gediplem. deskundige voor Vrouwen. Prtns Hendrikkade O. Z. 16 Rotterdam, SPREEKUREN: MAANDAG, DINSDAG, DONDERDAG en VRIJDAG van 3 tot 7 uur. (MAANDAG en VRIJDAG voor minvermogenden). ABBEIDEKS I heeft STOEEEN in depót van de Coöperatieve Stoelen- makerij te Noordwolde. Doet uw bestellingen bij de Mandenmakerij Degelijk werk bij lage prijzen. Adres: Stoomdrukkerij ,,Vooruitg»6,J', Binnenrotte 50, Botterdam.

De Moker | 1902 | | pagina 4