Schiedamsch Sociaaldemocratisch Weekblad No. 20. Zaterdag 12 Juli 1902. 2e Jaargang. De middeleeuwsche gilden. Gedenkt den steun voor het Algemeen Kiesrecht Gemeenteraad. ABONNEMENTSPRIJS: lirprp„™t j vooruitbetaling. Losse nummers 1 cent. BUREAU Tan ADMINISTRATIE en REDAKTIE: NOORDVEST 12. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement be- - langrijke korting. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moettn uiterlijk Woensdag a.s. 'smidcags 12 uur in bet bezit der Redtetie zijr. VI. (Slot.) In de 13e eeuw begon overal de strijd om de macht tusschen de „oude geslachten" en de krachtig georganiseerde gilden. Dat was een strijd op leven en dood. De oude ge slachten riepen doorgaans de hulp der vorsten sn. Meestentijd wonnen zij aanvankelijk. Maar dan verbeterden en versterkten de gilden hun organisatie. En ten slotte bleven zij over winnaar.- De grootere steden kwamen daartoe -reeds in de 13e en 11e eeuw, de kleinere eerst later, bij gemis aan groote kracht. Wat de gilden daarmee bereikten, was heel weinig. In plaats van de oude geslachten kwamen de gildehoofden aan het bestuur. In •de eene stad verdwenen de oude geslachten volkomen, in de andere wed de macht tus schen hen en de gilden verdeeld. Andere veranderingen bleven uit. Er had een ver wisseling van personen en machtsgroepen plaats gehad. Een verwisseling van regeeritigs- -stelsel, een overgang van aristocratische tot democratische regeering, bleef uit. In den 3trijd om de politieke macht hadden de gilden hun klassekarakter verloochend. De groote fout van de gildenbeweging was baar kortzichtigheid. Als een verdediging tegen de grootgrondbezitters (zie art. IV) vereenigden de ambachtslieden zich tot gilden. Zij gingen hun rechten tegenover de buiten wereld formuleeren en kwamen daarbij van zelf tot een regeling hunner rechten en ver plichtingen tegenover elkaar. Maar bij den strijd om de macht tegen de oude geslachten werd de politieke machtsverdeeling zoozeer hoofdzaak, werd het veroveren van het gezag op de heerschende families zoo geheel en al hoofddoel, dat het oorspronkelijke vereeni- gingsdoel volkomen verliep en dat zelfs de oorspronkelijke innerlijke gilderegeling ver dween. In de gilden kwamen hier en daar reeds -op het eind der 18e eeuw, overal in de 14e eeuw, scheidingen en ongelijkheden. De ge lijkheid van alle gildegenooten verdweener ontstond een tegenstelling tusschen de rijke «en arme leden van het gild. De meesters hadden geen leerling meer in huis ter op leiding in het vak maar kregen een aantal leerlingen in dienst om voor hen te werken. De rjjkere meesters maakten langzamerhand allen vakarbeid van hun kleine groepje af hankelijk. De gezellen waren niet meer wat zij vroeger waren, konden zelden meer meester worden. Zij moesten werk zoeken bij meesters, die hen noodig hadden en die tot gewone bazen waren ontaard. De meesters lieten hen soms in hun zaak overgaan. En toen nu op het einde der 14e eeuw en in de 15e eeuw de stadshandel verdween en plaats ging maken voor een districtshandi 1 en ook dezejjdistrictshandel al spoedig zich over grootere landstreken ging uitbreiden, werden zelfs de rijke gildemeesters gedwon gen, eerst voor de districtsmarkt en later voor de landsmarkt te gaan werken. En zoo voortToen verdween het laatste gilde- karakter. Deze korte geschiedenis der gilden doet zien, dat de voorstelling, die men dooi gaans zich ervan maakt, volkomen onjuist is. In een enkele stad is er een korten tijd een enkel gild geweest, waarin werkelijk goede arbeidstoestanden en arbeidsregelingen be stonden, namelijk in den eersten tjjd van georganiseerde handwerkers die zich bepaal den tot de enkele stad van hun vestiging. Een oogenblik is dat mogelijk geweest. De economische ontwikkeling van alle landstre ken, waai gilden vitreu, en de politieke machtsbegeerte der gilden, en het gemis aan inzicht bjj de gilden, ontwrichtten evenwel reeds spoedig overal de gilden. In hoever de gilden verschilden van de tegenwoordige vakvereenigingen, en waar om de terugkeer tot het oude gildewezen onmogelijk is, zal in een volgend artikel worden uiteengezet. Maandag a.s. zal het programma van 31 punten worden afgewerkt. Gelukkig voor de hersenen van onze vroede mannen, komen er 'n heele serie benoemingen aan de orde en tevens 'n hoop rekeningen, die al gemaakt zijn. Dat spaart heel wat hoofdbrekens voor de heeren, bij de warmte. Op enkele punten willen wij de aandacht vestigen. Punt 12. Voorstel van B. en W. d,d. 19 Juni 1902, no. 39 afd. C tot invoering van een straatbelasting en punt 15. om te bepalen, dat het percentage van heffing der inkomstenbelasting voor het dienstjaar 1902/1903 4.5 zal zijn. Als dit laatste aan genomen wordt, betaalt de wethouder van financiën f 0.45 meer per jaar. Zie verder: belasting-overwegingen. Het bestuur van het Volkshuis vraagt 'n subsidie uit de gemeentekas. Dit is de uit voering van een idéé, indertijd door de sociaal-democr. leden aan de hand gedaan. Nu de gemeente-herhalingschool voor meisjes van 't gebouw der huishoudschool d. i. 't Volkshuis gebruik maakt, heeft 't bestuur daarin zeker de brug gezien, die in de gemeentekas voert. We zullen zien, of B. en W. het voortbestaan van deze instelling even zoo natuurlijk vinden als de bestnursheeren zelf. De inrichting kan zich zelf niet staande houdende heeren obligatiehouders gevoelen geen roeping, om meer te geven; het nut in beperkten kring zelf is niet geëvenredigd aan den rompslomp en den omslag, die rege ling en bestuur veroorzakenfinanciëel is 't heele zaakje een zinkend wrak. Het bestuur schreef in 't vierde jaarverslag: „Op dezen voet doorgaande zouden onze middelen dus over 5 a 6 jaar uitgeput zijn." We zullen óók den beheerders van „Constantia" aan raden, te adresseeren aan den Gemeenteraad. Wie weet Splitsing van de 1ste en 2de klasse der Burgeravondschool voor den Cursus 1902/1903. Let eens op, arbeiders, wat de heeren besluiten zullenVan de rekening der gasfabriek en drinkwaterleiding is de geur al af. De heer Brillenburg heeft zich de vorige vergadering al laten ontvallen, dat daarop een tekort is van f 4050. Waar komt dat van daan Dat zal in de a.s. zitting wel tot genoegen van 't publiek worden opgelost, 't Is anders niet erg. Straat belasting en verhooging van 't percentage der inkomstenbelasting en we zijn er al weer. Er is anders nóg 'n uitkomst. We raken een duren mijnheer kwijt, den directeur dei- gemeentewerken (f 3500 'sjaars). Zouden we 't nu niet eens zonder kunnen probeeren? 't Zou jammer zijn vanwege de leerzame en toch niet dure proefnemingen op bruggen, sluizen, havenwerken en kribben, die noodwendig de aanwezigheid van 'n directeur schijnen te eischen maar wat 't zwaarste is, moet 't zwaarste wegen. We hebben bovendien nog 'n wethouder van publieke werken voor f 1000.'t Is maar de vraag Durven de heeren 'n democratisch vertrouwen stellen in de mannen van de praktijk, of achten ze zich niet verantwoord dan achter 'n gestudeerd mensch met wat diploma's. Op de agenda staat voorloopig Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening betreffende den directeur der gemeentewerken. Van dien kant dus geen ingrijpende maatregelen. En tot slot ver melden we Stukken betreffende de demping van de Lange Singelstraatsloot. Dan ruik je direkt zoo'n vijf-en-twintig jaar ouden geur van modder en smerigheid. Zou er nu 'n eind gemaakt worden aan dien stank of zou de discussie weer loopen over de vraag: Aan wien de schuld? Het polderbestuur is onschuldig, volgens den heer v. d. Schalk Jr. Zijn raadslidmaat schap is nog wat jong. Zou hem al te verstaan zijn gegeven, dat hij wat boud is geweest in zijn uitspraak of dat men als raadslid vooral, niet alles zegt wat men weet. Laten we het decorum bewaren en dit ook uitspreiden over de Lange Singelsloot. Dat zij onaangevochten doorstinke DE MOKER

De Moker | 1902 | | pagina 1