Raadsoverwegingen. Gedenkt den steun voor het Algemeen Kiesrecht De „Nieuwe" en 'n ingezonden hoofdartikel. Dwepen op bevel Wanneer wij zeggen, dat de inkomstenbe lasting, liefst progressief, 'n uitstekende rege ling is tot heffing der gemeentelijke inkomsten, maar wij wijzen op gebreken in de toepassing, en wij meenen man en paard te kunnen noemen, dan is dat onfatsoenlijk. Ja, „de Moker" is onfatsoenlijk. Maar hoe moet het dan geschapen zijn met onze ge meentelijke samenleving? We zouden zeer zoetsappig kunnen zijn, zóó, dat het volstrekt geen indruk maakte. Maar zou dat iets weg nemen van de hoogst onfatsoenlijke verhou dingen in onze maatschappij Arbeiders, doet wat in uw belang is! Eerst, wanneer uw toekomst, de toekomst uwer kinderen ver zekerd is, kunt gij u op uw gemak met fat soensoverwegingen bezig houden. Maar dan zult gij waarschijnlijk wel iets mooiers te doen vinden! Aanleiding tot discussie gaf het voorstel van den heer van Westendorp tot reorgani satie van het uitgebreid lager onderwijs. De heer de Groot wenscht inlichtingen te ontvangen op de vraag of op de school van mej. Kimmyser voldoende ruimte bestaat om de leerlingen te bevatten na de reorganisatie- De verslagen vermelden niet, welk antwoord de heer de Groot ontving, maar 't kon geen kwaad, als er eens geinformeerd werd naar de ruimte op de gewone lagere scholen. De heer Honnerlage Grete, die zich werke lijk blijkt te ontpoppen als katholieke onder- wijs-specialiteit, had financiëele en paedago- gische bezwaren. De financiëele bezwaren ruimde de wethouder uit den weg, door te wijzen op het vertrek van een onderwijzer en een onderwijzeres. Nu wordt in elk geval het traktement van één onderwijzer(es) be spaard, maar misschien van twee. Hoe of die haak aan den steel zit, komen we verder niet te weten. Het tweede bezwaar, het paedagogische, zat 'em daarin, dat de laagste drie klassen van de jongensschool worden gebivakeerd in de meisjesschool. Zóó zal dan de derde klasse niet meer aansluiten aan de vierde, die in de jongensschool is gehuisvest. De wethouder antwoordde daaropDe laagste dier klassen komen van mej. Kim myser, onder wier leiding het onderwijs ge regeld is; dan komen de leerlingen bij den heer Tijl, die op het geleerde voortgaat. De wethouder bedoelde natuurlijk de on derwijzers zullen doorgaan, want nog niet zoo heel lang geleden heeft de Raad de hoofden van scholen opnieuw ambulant (leeg loopend) verklaard. Wij weten een goed en heilzaam middel tegen dia zoogenaamde paedagogische (op voedkundige) bezwaren. De heeren hebben het zelfs in hun handen gehad dat middel te laten werken, maar met hun bekende wijsheid in onderwijszaken pleegden zij ver zuim. De Bond v Ned. Onderw. heeft n.l. 'n paar jaar geleden verzocht, verplichte schoolvergaderingen in te voeren. Wanneer die bestonden, dan was er geen sprake van niet-aansluiting van de Be aan dé 4e klasse. De heer Honnerlage Grete raadpleegde vakmannen. Wij kennen zijn adressen niet, maar raden hem aan, zich bij een volgende gelegenheid óók te wenden tot de vakorga nisatie: den Bond van Ned. Onderw. Het zal zijn wijsheid ten goede komen? Het voorstel werd aangenomen met 12 tegen 6 stemmen. Helaas, helaas, ook nu moeten wij er de aandacht op vestigen, dat de Christelijke meerderheid treurig verstrooid was. Een voorstel tot grondafstand werd aan gehouden. De heeren moeten eerst kennen het bouw- en stratenplan. De erfpachtkwestie werd nu eens niet aangeroerd. Misschien 'n volgende maal. De „Nieuwe" geeft over de stemming van het eerste voorstel het volgende De stemming over dit voorstel was bljjkbaar, althans wat de katholieken be treft, geen partijstemming. Met de libe ralen stemden 5 vóór het voorstel, terwijl drie er zich tegen verklaarden. Te meer opmerkelijk is daarom de hou ding der drie antirevolutionairen, die nu unaniem tegen de reorganisatie stemden, terwijl zij laatst door hun eensluitend votum de splitsing doordreven. Het is waar, dr. Kuyper had zich nu niet voor de reorganisatie verklaard, maar was er soms een andere autoriteit in het spel Deze schimpsckent van Katholieke zijde aan de anti-revolutionairen toegediend, is toch wel wat verdacht. Of hebben de katho lieke heeren niet tal van „Kuypertjes", die adviseeren met 'n zeer dringend adviseerende stem Kom, kom, vroedschapschrijver, veeg eerst eens voor uw eigen deur We zijn toch bij de eerstvolgende verkie zing nienwsgierig, of de wederzijdsche geloo- vige kiezers zich wéér als 'n kudde bijeen laten drijven. Achter de eene troep dominee en achter de andere pastoor, en de verstan- delooze kiezers met starende blikken naar het eene en zelfde witte puntje. In 't begin van Juli stond in het „Centrum" een stukje over het toetreden van Reudink tot de afd. der S. D. A. P. te Enschedé: Er stond boven„Een waarschuwend voor beeld." Daarin heet het Dit voorbeeld bewijst o. i. duidelijk, hoe gevaarlijk het voor Christelijke arbeiders is, te veel met de leden dei- S. D. A. P. om te gaan en te vergaderen. „Een waarschuwing" uit „de Nederlan der" door ons overgenomen, blijkt dns volstrekt niet overbodig te zijn geweest. Een waarschuwend voorbeeld hebben wij thans in genoemden leider der Enschedésche werkstaking. Nu komt een inzender in de „Nieuwe" over hetzelfde geval per hoofdartikel z'n wijsheid ook eens luchten. Dat begint zóó: Als er een partij is die de menschen weet te verschalken, dan is het wel de sociaal-democratische. En dan komt het verhaal van Reudink's overgang. En danOppassen hoor, Chris telijke arbeiders. Die socialen zijn zoo ge vaarlijk Wat drommel," moeten de katholieken zich toch zwak gevoelen. Worden ze nu al bang voor hun eigen schapen? Zijn hun begin selen zoo zwak? In de socialistische bladen lees je toch nooitPas op voor de Roomsch Katholieke werklieden. Hoe komt dat toch? Nog 'n kleine aanhaling De socialisten hebben er zoo'n slag van om naar het hart van den natuurlijken mensch te spreken. Zij beschikken over zulke schitterende verven, waarmee zij den toestand van den proletariër afmalen. En schitterende Meuren, dat is lekend, trek ken het oog van den ontwikkelde.- Juist, in die laatste (zinsnede ligt 'n onbe wuste toegeving van die keurige ontwikkeling van de arbeidende klapse. Maar al is den proletariër stelselmatig den toegang tot meerdere ontwikkeling afge sneden, niettemin begrijpt hij direkt de ver klaring van zijn eigen toestand, die hjj dagelijks ervaart. En als die nu wordt uitgedrukt door schitterend-vervige woorden, dan steekt die toestand hel at tegen 'n eenigszins menschwaardig lot Dat is het, wat de arbeider weet, en duizend artikelen over „In de strikken gevangen" redeneeren dat niet weg. De sociaal-democratie groeit, dat brengt de ontwikkeling der maatschappij mee. En dagelijks gaan de oogen dei- arbeiders van de meest uiteenloopende rich tingen open. Dit jaar zijn door 'n particuliere commissie weer kinderen uitgezonden naar een vacantie- kolonie. Onze beide fatsoenlijke zusters maken melding van de terugkomst der kinderen. De Nieuwe Schied. schrijft o.m. het volgende Wij kunuen met vacantie-koloniën niet zóó dwepen als onze oudere zuster, die het aantal ponden en onsen, dat elk kind voor en na het vertrek woog, nauwkeurig aangeeft. Immers van katholieke zijde is het laatste woord nog niet gezegd over vacantie-kolonies, ivaarin kinderen van uiteenloopenden leeftijd en kunne en van onderscheidene godsdienstige belijdenis voor geruimen tijd worden te zamen gebracht Als nou 't laatste katholieke woord gespro ken is, dan mag de „Nieuwe" wél gaan zit ten dwepen't Is verder wel aardig dat de hoog geroemde Christelijke godsdienst, de godsdienst der liefde immers, de oorzaak is dat de kinderen van elkander gescheiden moeten worden. Die christenen begrijpen toch zooveel vau de leer van den Grooten Meester, die gezegd heeftLaat de kinderkens tot mij komen en verhindert ze niet De vermelding van de ponden en onsen is 'n goed ding. Nu kunnen de arbeiders eens zien in cijfers uitgedrukt, hoeveel krot tige woningen en slecht voedsel wegdrukken uit den groei van hun kinderen. De arbeiders kunnen nu eens zien, hoeveel hun kinderen in enkele weken te kort komen aan lichaams welvaart. De arbeiders kunnen nu het ge volg trekken, hoeveel hun eigen lichamen te kort komen, nog gekweld door zwaren arbeid bovendien. Ze kunnen nu eenigszins gaan begrijpen, hoe ellendige woningen en slecht voedsel ook oorzaken zijn van drank gebruik en- misbruik. En wanneer ze ge- loovig zijn, zullen ze gedenken hoe geschreven staat „De zonden der vaderen worden bezocht aan de kinderen tot in het 3e en 4e geslacht" en dan zullen ze uit hun geloof de kracht en de moed putten, met hun klassegenooten schouder aan schouder te gaan om onze maat schappij te hervormen en te hernieuwen. De „Nieuwe" heeft natuurlijk geen begrip dat dit en nog veel meer uit die cijfers te halen valt. Het is bekend, dat de particuliere liefda digheid overal en altijd te kort schiet in haar pogingen tot wegneming van de maat schappelijke ellende. Zoo ook hier. Het aantal kinderen, dat verblijf in een vakantie-kolonie broodnoodig heeft, is ont- zettend groot. Van de gebreken in onze gemeenschappelijke samenleving is de arbei der het slachtoffer en met hem zijn kinderen. In de plaats van particuliere liefdadigheid moet dus komen gemeentelijke zorg. Arbeidershet algemeen Kiesrecht is uw wapenZorgt, dat ge dit in handen krijgt! En dan kunt ge u mannen afvaardigen, die in deze en tal van andere, reeds genoemde zaken, voor uw belangen strijden willen-

De Moker | 1902 | | pagina 2