Schiedamsch Sociaaldemocratisch Weekblad No 25 Zaterdag 16 Augustus 1902. 2e Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: bij vooruitbetaling. 1 cent. 13 cent per kwartaal franco per post 20 cent Losse nummers HIT REA 17 vau ADMINISTRATIE ei» REDiKTIE: NOORDVEST 12. AD VERTENTIËN 3 cent per regel. Bij abonnement be langrijke korting. Stukken Yoor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Raadsoverwegingen. 'n Gezellige zitting. Vijf heeren afwezig. Ingekomen stnkken en benoemingen. Gauw afgedaan. De hoofdschotel kwam ditmaal achter aan„Vervanging van den directeur van gemeentewerken." In waardig heid volgt op den directeur, de opzichter der gemeentewerken. Nu weten we eenmaal en voor goed in Schiedam, dat 'n opzichter nooit tot directeurs-waardigheid klimmen kan. Daartoe is de afstand, zoo al niet in kennis, dan .toch in traktement te groot. Het verschil bedraagt f 110.per maand en zie je, de centen beteekenen toch maar alles, behalve voor geloovige arbeiders, voor die zet men het geestelijke voorop. Nu dan, B. en W. wilden den opzichter f50.— meer per maand geven, omdat hij den directeur moest vervangen. Dan zouden ze f 500 geven aan de heer Doedens van Rotterdam, om opzicht te houden bij den bouw van de twee nieuwe bruggen. Er blijkt nu, dat onze vo ige directeur 't zoo vreeselijk druk heeft gehad, dat hij niet kon ontwerpen en uitvoeren het plan voor de bruggebouw. Dat heeft de heer Doedens gedaan voor f275. Gek, zoo'n drukte, 't Schijnt ineens over, want de opzichter kon het nu wel af met f 50 verhooging per maand als tijdelijk directeur. D'r is ook nog een teekenaar van de ge meente heengegaan, die f 85 per maand verdiende, ook al tot hulp van de gewezen directeur, 't Is 'n verschrikkelijke drukte geweestZoo tusschen twee haakjes, de heer Bubberman schijnt, bij vergelijking, toch al bijzonder bekwaam te zijn, dat hij tijdelijk staan kan tegen al die drukte. Zoo bij stukjes en beetjes komt het los, waarheen de centen gaan. D'r is met die drukte al 'n aardig kapi taaltje gemoeid geweest, zoo ongemerkt. De heer Ris wijst er op, dat alle plaats vervangende ambtenaren tijdelijk de volle jaarwedde genoten van hen, die zij vervingen. Waarom hier niet? (Wij denken uit ave- rechtsche zuinigheid). De heer Bubberman, opzichter, heeft de Oranjebrug geheel ont worpen en onder zijn toezicht doen uitvoeren. Je zoudt zeggen, zoo'n opzichter! Maar toen was het zeker niet zoo druk als in des direc teurs-tijd. De heer Gouka wijst op den heenge- ganen teekenaar, wiens arbeid ook door den heer Bubberman moet worden overgenomen. Enfin, de heeren begrepen blijkbaar, dat het toch wel wat brutaal zou zijn, de volle verhooging aan den heer Bubberman te ont houden. Drie katholieke heeren en de wet houder van openb. werken durfden en stemden tegen. 't Is te hopen, dat we nu een directeur krijgen, als 't wat minder druk is, of dat anders de tegen-drukte-kennende opzichter directeur wordt. Maar let eens op! Een Comité in Actie. De „Kaijpeas en Barbiers", te zamenver- eenigd in „De Eendracht", hebben bij monde van hun Voorzitter dank betuigd, hartelijke dank aan het Schiedamsche publiek, en dank aan het Bestuur van de R. K. Volksbond, „met wier gewaardeerde medewerking wij veel hulp hebben verkregenzooals de toe lichting luidt. Allemaal vanwege de Zon dagsrust. Die dankbaarheid gaat er in als klokspijs, nou, net iets voor Schiedam. Ove rigens is zoo'n stemming wel te begrijen, omdat de dankbaar-eendrachtige Barbiers allemaal patroons zijn. De fermiteit groeit ook al niet onder de directe afhankelijkheid van baarden en knevels. Nu is de R. K. Volksbond of liever, de Commissie door opgemeld bestuur benoemd zeer aangenaam-eervol geprikkeld door het woordenspel over dankbaarheid der een drachtige barbieren, en dezelve commissie, hakende naar nog wéér 'n prikkel, ging ten tweede male meewerken, schrijvende 'n inge zonden stuk. Daarin staat veel wijsheid, want roemzucht heeft het ingegeven. We zullen het van wat naderbij bekijken, hier en daar cursiveerend In de vorige week is door de barbiers- vereeniging het besluit genomen, des Zon dags hun klanten niet meer te bedienen. Indertijd hebben wij getracht, deze Ver- eeniging in hun voornemen te steunen en het sprak van zelf, dat wij toen en ook nu voorstanders waren van den kalmen weg van overleg. Hoe zeer is het daarom te betreuren, dat deze nuttige beweging voor de Zon dagsrust niet tot een volledig resultaat heeft kunnen leiden. En waardoor? Wij zouden zeggen Door den kalmen weg van overleg blijkbaar. „Neen", zegt het Comité, „door het vasthouden van eenige personen aan lmn oude gewoonte zich des Zondagsmorgens te laten scheren". En dan volgt weer een redeneering van den kalmen weg enz., die hierop neerkomt Menschen, gedenkt den zegen van een rust dag voor den werkman Zoo'n beroep op de geestelijke liefdadig heid Ja, ja, de arbeider moet smeken en dan dankbaar genieten van de kruimkens van des heeren tafelen. Of zonden het soms grbeiders zijn waar over zoo'n scheerdrukte gemaakt wordt? De eendrachtelijke barbiers hebben wèl de namen van hun collega'f openbaar gemaakt, waarom niet die van de beminnaars van Zondagsche welgeschorenheid Moeten wij die taak soms overnemen? Na de nimmer ingetrokken wet van 1815 te hebben gereleveerd (dat geeft zoon'n tintje van degelijkheid) wordt de minister van oorlog op 'n stokje gestoken. Lekker hoor! Geen troepen-vei-plaatsingen op Maandag, om vooral de werkzaamheden niet op Zondag te doen vallen. Op Zaterdag kan dat niet dan zijn de voorbereidende werkzaamheden niet warm genoeg meer zeker. Enfin, 'n comité denkt zoover niet! Dan komt het weer terug op de Zondags rust in onze stad Nou motten de winke liers eens beginnen. Die hebben 'n eigen vereeniging, al is die nog niet sterk. „Alle winkeliers moesten toetreden en dan met vereende krachten pogen de Zon dagsrust te verkrijgen." Zie je, d'r ben nog wel van die flauwerds, die bang zijn, dat zij dan niet genoeg ver dienen of die hopen hun concurrenten een vlieg af te vangen, maar dit zijn niet de menschen die verlangen naar het heerlijke gevoel van een beetje vrijheid. „Hun gevoel in dit opzicht is verstompt" Indien ze echter huns ondanks tot Zon dagssluiting werden gedwongen Hè, wat is dat? Waar blijft now. de kalme weg van overleg Dat comité begint met 'n waardigheid op kalme wegen, dat je eer biedig wordt, en dan, dan raad het aan winkeliers te persen, te knijpen, te dwingen (met overleg natuurlijk) tot Zondagsrust, dan zouden zij weldra het zegenrijke van zulk een maatregel beseffen met geweld. Heere, heere, wat een geweldeloos-geweldig comité is dat. Waar zat toch de adviseur toen dit dwaze stuk de wereld in ging? Hij mag voortaan z'n schaaf wel wat beter over 't comité-geklets laten gaan. Zooals we weten, is de R. K. Volksbond binnen Schiedam op z'n eigen houtje Zon dagsrust gaan bevorderen. Geen samenwer king met de S. D. A. P.-mannen. En nu is het al heel teekenend voor het geweldige comité, dat het 't eerst aanstuift op barbieren en winkelieren Die honderden arbeiders in de branderijen, die Zondagsmorgens één, twee, drie uur binnen moeten zijn, hoe is 't mogelijk, dat het werkliedencomité die vergeet. Maar dan moet het optrekken tegen de pa troons, dat eischt moed, en nu kan het zich richten met z'n verzoek om niet te koopen bij „verstompte winkeliers" tot het publiek, dat iedereen is en niemand. 'tls teekenend voor dit comité, dat het in de eerste plaats de arbeider vergeet en dat het prat gaat op de dankbaarheid van eendrachtige barbieren. DE MOKER

De Moker | 1902 | | pagina 1