Coöperatie. Algemeen Kiesrecht! Van het Nederl. Comité voor Algemeen Kiesrecht. Voor onze gemeentewerklieden. Vergadering Brandersknechts, Kaarsenfabriek. Ingezonden. Er beerscht op dit oogenblik een dreigen de stilte op dit terrein in onze goede stad. De heer De Groot coöpereert, de S D.A. P coöpereert, de winkeliers coöpereeren, maar 't is tot nog toe zoo'n stille werkzaamheid. Niets wordt naar buiten vernomen. De toe rustingen worden in alle stilte gemaakt, maar de botsing zal heftig worden, 't Is wel de moeite van de vermelding waard, dat de commissie van de S. D. A. P. op bezwaren is gestuit, die volgens Mol niet bestonden Deze beweerde n.l. in zijn rede voering, over Coöperatie gehouden, dat de meer koopkracktigen de minder koopkrack- tigen naar zich toetrokken, dat hij in Den Haag deelnemers kende, die een allerellen digst bestaan hadden en toch lid van de coöperatie waren. Welnu, de ervaring van de genoemde commissie weerspreekt deze bewering geheel. 't Kan zijn, dat die in allerellendigsten toestand verkeerenden beter dagen hebben gekend en toen zijn toegetreden, maar 't behoeft nog niet zoo heel ellendig te zijn, of er bestaan al vele redenen, die toetreden voor den volbloed proletariër onmogelijk maken. Onzekerheid, bekrompenheid van inkomsten, 'n ziekte van een paar weken, 'n onvoorziene uitgaaf, in 't kort, de onzeker heid van heel H bestaan van den kleinen man, het leven van zonder te weten van den dag van morgen is voor de „minder koop- krachtigen" 't groote beletsel tot aansluiting. Alleen de arbeiders met vaste betrekking van eenigszins billijk weekloon, dus de elite onder de arbeidende klasse, voelen geen bezwaren. En dat moest bewezen worden. Zondagavond sprak Hermans in Constantia van ruim 80 personen. Hij begon met te constateeren, dat veel zou moeten worden overgezegd, wat al eens gezegd was. Daarna ging léj over tot de behandeling van het onderwerp. Het argument der tegenstanders, dat de arbeider geen belang stelt in het al of niet bezit, werd goed onderhanden genomen. Daarbij werd gewezen op de meeting in Amsterdam indertijd, bezocht door 30.000 manifesteerenden. Tegenover de bewering dat het niet rechtvaardig is, het kiesrecht aan de domme menigte te geven staat de vraag, of onthouding"gerechtvaardigd is. Kies "echt ook aan de vrouw als gezellin van den man, gezellin in de ware beteekenis, medestrijdster. Daarna behandelt spreker verschillende toe standen, die dringend verbetering eischen: de onzinnige uitgaven voor het militairisme moeten en kunnen noodwendig worden inge krompen, woningtoestanden eischen dringend verbetering, de verzekering van den werkman op den ouden dag is nog te zoeken, kortom, er zijn redenen te over voor de arbeiders, kiesrecht te eischen. Tot slot behandelde spreker de houding der verschillende partijen ten opzichte van het algemeen kiesrecht. Met een krachtig woord van opwekking tot volharding in den strijd voor het algem. kiesrecht eindigde spreker zijn redevoering. Principieel debat had niet plaats. Als naar gewoonte hadden de „vrijen" van Schiedam hun kampioen nitgenoodigd om te komen debatteeren. Samson was echter niet present. Wat ons heeft verwonderd, was dafwezigheid van de zoogenaamde vrijen. Wij weten, dat er ook op winkel en werk plaats van die vrije menschen hun propa ganda maken, maar waarom nu niet. Eéns kunnen er toch wel 'n paar 't woord voeren. Of hebben zij soms zoo weinig last van hun overtuiging Maar zij houden hun licht onder de korenmaat, en hun vrijigheid schijnt slechts dekmantel te zijn voor hnn lafhartigheid of onkunde. Vergadering van Dinsdag. Ingekomen was een schrijven van den secretaris van den Utrechtschen Bestuurders- bond, Dijkstra, met het verzoek deze verga dering van het Uitvoerend Comité te mogen bijwonen ter bespreking der organisatie van en propaganda voor de Landelijke betooging op 14 September a s. te Utrecht. Als gevolg van dit schrijven was Dijkstra aanwezig. Deze deelde mede dat de Utrecht- sche Bestuurdersbond het uitvoerend comité behulpzaam wilde zijn in alles wat betreft voorbereiding en regeling der betooging. Er is veel te doen en niet weinig van dat werk kan beter in Utrecht geregeld worden, dan alles van uit Amsterdam te doen. Met zeer veel genoegen werd dit voorstel van den U. B. B. aangenomen. Een uitstekend gelegen terrein is gratis ter beschikking gesteld. Van de uitgenoodigde sprekers en spreeksters hebben de uitnoodi- ging aangenomen Mol, Heldt, Troelstra, Ter Laan en VersluysPoelman, mevr. Haver heeft nog niet geantwoord. Besloten werd vergunning aan te vragen voor het houden van een optocht na afloop der meeting, eenige muziekkorpsen zullen verzocht worden hun medewerking te verleenen. Uitnoodigingen tot deelneming zullen ook nog deze week over het geheele land worden verspreid. De penningmeester deelt mede, hoe het met de financiën staat; de toestand is verre van gunstig en er is reeds een aan zienlijke schuld en er moet nog veel betaald worden. Dringend wordt daarom verzocht met de toegezonden lijsten te werken. De gemeentewerklieden te Zutphen heb ben zich met een adres gewend tot den raad. Daarin verzoeken zij onder meer het volgende 1. Bij ziekte het volle loon, ook voor los werkvolk uit te keeren. 2. Het overwerk met 50 °/0, het Zondags- en nachtwerk met 100 °/0 van het loon te verhoogen. 3. Het vaste personeel in het genot te stellen van 6 verlofdagen per jaar met behoud van loon. 4. Aan het losse werkvolk ook de feest dagen als Hemelvaartsdag enz. te betalen. 5. Is een werkman een jaar als los arbeider in dienst der gemeente geweest, dan wordt hij tot het vaste personeel ge rekend. 6. De gemeente stelle een raad van be roep in om de opgelegde straffen te onderzoeken, en moet er gestraft wor den, deze straf niet te doen bestaan in het opleggen van boete of inhouding van loon, maar liever voor straf laten overwerken of anderszins. AVe geven deze punten aan onze gemeente werkers in overweging bij de aanstaande wintercampagne. Den 24en Augustus, 's avonds 7 uren, is er vergadering in Constantia. Per strooi biljet is dit reeds door den Bestuurdersbond bekend gemaakt. Wij behoeven er niet veel bij te doen. Zij, die door het vak nog niet verstompt zijn, zij, die ondanks nacht- en dag- arbeid nog kracht en opgewektheid behielden om na te denken over hun toestand, om nn en dan 'n vergadering te bezoeken, zij weten dat in de eerste plaats op hen de verplich ting rust, den stoot te geven. Want tot vereeniging moet het komen. Er is niets ter verbetering uit te richten, als de betrok kenen niet diep doordrongen worden van de eenvoudige waarheid, dat alle kracht van hen zelf moet uitgaan. De industrie bestaat al jaren en jaren, is er ooit iets gedaan, iets blijvends, ten voordeele van hen, die in het alcoholbedrijf slaafden en zwoegden van 's nachts tot 's avonds Neen, immers de be langen van het kapitaal, die hebben altijd het zwaarst gewogen. Onze jeuevergraven en gistbaronnen, zij bekommeren zich even veel om de belangen van den werkman als ieder ander kapitalist. Er moet front ge maakt worden tegen de ellendige toestanden, maar dan komen de arbeiders tevens te staan tegenover de ondernemers. Maar goed vereenigd, zijn ze sterk, kunnen ze hun ei schen kracht bij zetten Mannen, afgewerkt de zaak heden Zondag. Alle begin is moeielijk, maar zorgt voor 't begin. De vereeniging moet opgericht wor den. Zooveel als 't kan op post. Verleden week is ons het berichtje toe gezonden aangaande de kaarsenfabriek „Apollo." Het kwam uit de tweede hand en we verzochten meedeelingen van hen, die er meer van wisten. Die zijn niet gekomen, maar we kunnen toch meedeel en dat er tot nu toe nog gepensionneerd wordt. Sommige arbeiders waren verontwaardigd dat er zoo'n los berichtje stond over hun „heilige" fabriek. Bewaart die verontwaardiging maar voor erger dingen, mannen Mijnheer de Redacteur! Stel mij s. v. p. in de gelegenheid enkele onjuistheden en overdrijvingen te rectificeeren naar aanleiding van het in uw laatst ver schenen nummer voorkomende artikel, geti teld „De stand der partijen". Bij voorbaat mijn dank. Uw dw. G. AV. Snel. Op de voorbereidende vergadering voor de te stichten coöperatie waren voor het meerendeel ziekenpotjes-vereenigingen ver tegenwoordigd. Ik heb voor mij liggen de presentielijst van dien avond en kan er niet meer uit tellen dan 3 vereenigingen die u gelieft te noemen ziekenpotjes, dus schromelijk over dreven. Ze werden aangelokt door de 67 pCt. dividend die de coöperatie zou geveD. U weet zeer goed, dat er op dien avond over geen te maken winst gesproken is. Het uitvoerend comité werd eerst op het eind dier vergadering benoemd en ougeveer 14 dagen daarna verscheen de bewuste circulaire, waarin het comité sprak van 67 pCt. van de winst te willen uitkeeren aan de aandeel houders. Hoe konden nu op de vergadering avond de tegenwoordigen aangelokt worden door de 67 pCt. winst hier schuilt ver dachtmaking in. Dat de commissie bestaat zooals u schrijft, is ook niet waarzij bestaat uit 2 kath., 2 vrijz -dem. en 1 anti-revol. De eigenlijke leiding had moeten berusten bij de afd van het Alg. Ned. AVerkl.-Verbond dat is volstrekt niet noodig, had de S. D. A. P. niet zoo on-democratiscli geweest om een coöperatie te stichten waaraan andersdenken den wel mochten meedoen, doch geen stem in het koor hebben, verklaring van den voorz. van de S. D. A. P., dan had zij de leiding kunnen hebben.

De Moker | 1902 | | pagina 3