Schiedamsch Sociaaldemocratisch Weekblad Bericht aan de Fostabonnees. No. 27. Zaterdag 30 Augustus 1902. 2e Jaargang. Kaad. Zelfzucht. J2 t Baresteyïi 1 ,"2 ABONNEMENTSPRIJS: 13 cent per kwartaal Uj vooruitbetaling franco per post 20 cent J Losse nummers 1 cent. NOORDVEST 12. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement be langrijke korting. Stokken ?oor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Den abonnees buiten Schiedam wordt verzocht, het abonnements geld voor het nieuwe kwartaal, dat met het volgend nummer ingaat, zoo spoedig mogelijk per postwissel toe te zenden. De Administratie. Dinsdag 2 September Raad met 'n agenda van 27 punten, 'n Heele serie benoemingen, van de vaste commissies, leeraren enz. Verschillende voorstellen van B. en W. Hiervan noemen wijVoorstel tot voortzet ting van de gemeentereiniging in eigen beheer. De Commissie van Gemeentereiniging betoogt de wenschelijkheid om de exploitatie in eigen beheer voort te zetten. Zooals we in 't begin van dit jaar opmerkten bij de behandeling van 't voorstelVaststellen van een bedrag voor kindervoeding en -kleeding, redeneeren de heeren bij 't al of niet in eigen beheer nemen slechts over 't voordeel. Wanneer iemand zoo'n knap rekenaar was, dat hij precies kon becijferen, hoeveel voordeel de gemeente trok, middellijk, door 't verstrekken van voedsel en kleeding aan die schoolgaande kinderen, welke daaraan behoefte hebben, dan was het pleit gewonnen. De op te maken balans zou er aldus kun nen uitzien. Overgespaarde of onderhouden werkkracht van den vader of moeder dei- kinderen bedraagt zooveel guldens. Uitge spaarde zorg en verdriet, waardoor de groot- geworden kinderen meer waard geworden zijn vanwege tevredenheid, zooveel guldens; waardoor de ouders meer energie behouden, dus meer kunnen voortbrengen, zooveel gul dens. Stel, dat de levensvreugd van kinderen óók iets waard is, zooveel guldens, dat de kinderen meer en beter van 't onderwijs kunnen profiteeren, waardoor ze later inten siever voortbrengers worden, zooveel guldens. Stel, dat de betere lichamelijke zorg voor behoedend werkt ten opzichte van de geneigd heid en de ontwikkeling van den aanleg tot misdrijven, spaart zooveel guldens uit aan politie en justitie, enz. Wanneer al deze guldens te zamen het bedrag overtroffen voor kindervoeding en -kleeding uitge trokken, zie, dat zouden de Heeren op grond van 'n eenvoudige opwekking direct toe stemmend besluiten. Het in eigen beheer houden van de ge meentereiniging berust dus eenvoudig op het in cijfers zichtbaar uitgedrukte voordeel. Van beginselen of beginselvastheid hebben onze vroede vaderen gelukkig geen last. Ziehier, hoe de commissie werkt met cijfers. Van 1876—1885 werd per jaar f 10840 bij uit besteding betaald, van 1886—1895 de som van f 14000, in 1896 een van f 16435.50, in 1897 een van f 16788.93V2. Een voort durende stijging dus. De aanbesteding in 1897 f 23495. In' eigen beheer waren de kostenin 1898 een som van f 21383, in 1899 een van f 25938 8OV2, in 1900 een van f 22487.53Vs, in 1901 een van f 18453,60., gemiddeld per jaar f 22068, 40Vs. Tegenover de som van de in 1897 gehouden aanbeste ding, doch niet gegund, zijn de kosten voor de gemeente minder en daardoor alleen reeds een reden voor eigen beheer, te meer nog daar zeer zeker beter werk wordt geleverd. Precies zoo met kindervoeding en -kleeding. De gemeente zal beter werk leveren dan de particuliere liefdadigheid en de zorg van de gemeenschap werkt minder vernederend en demoraliseerend dan die der liefdadigheid. In wat al bochten moet „een in 't achtertouw geraakte arbeider zich al niet wringen, eer hij de liefdadige hand geopend ziet, wat al zedelijke stompen en duwen moet hij ver- knarsen, terwille van het zoo ver geworpen stoffelijke. 't Is te hopen, dat vóór de behandeling der aanstaande begrooting de knappe cijferaar met zijn berekeningen voor den dag komt. Wie weet, of er niet een klein postje voor kindervoeding en -kleeding kan overschieten. Wij verwijzen de heeren naar de besluiten van den gemeenteraad in Groningen. Ze mochten anders eens denken, dat ze voor zoo baanbrekerig zouden worden aangezien. De arbeidsloonen werden (der gemeente reinigers) verhoogd van 7 op 9 guldens. Wanneer de nuttigheid van den arbeid van deze vuilopruimers eens als maatstaf tot belooning moest dienen, hoeveel zou hen dan wel toekomen Maar afgezien daarvan, weten de heeren wel, wat er voor 9, zegge negen gulden in de week te koop is Nu de gemeentereiniging in eigen beheer blijkt voordeel te geven en nog al veel boven particulier beheer, zou nu niet één van de heeren eens het voor stel durven doen die menschen nog een beetje meer te geven. Al was 't een paar gulden in de week, dan zullen ze heusch nog niet van weelde van hun aschkar of modderschuit vallen. Een ander voorstel isvaststelling van de verordeningen op de heffing en invordering van schoolgeld wegens het herhalings-onder- wijs. B. en W. bieden een ontwerp-verordening aan op de heffing en invordering van dat schoolgeld, waarbij het met het oog op de geringe gegoedheid van de leerlingen, die van 't herhalings-onderwijs gebruik maken wenschelijk is voorgekomen het schoolgeld op het minimum bedrag volgens art. 47 dei- wet op het L. O. te bepalen. Kijk, we zouden zeggen, hameren en altijd maar hameren helpt op den langen duur toch wel iets. Er wordt nu eens gedacht aan de geringe gegoedheid. Het is een stap. Wij zullen bij andere zaken dit argument nog wel eens opfrisschen. De rest wordt misschien belangrijk door de wijze van behandeling, maar voorloopig behoeft daar niets van te worden gezegd. We hebben indertijd de opmerking gemaakt, dat de „Nieuwe" blijkbaar het voornemen had opgevat, elk Zondagsnummer te behoofd- artikelen met stukken van sociale strekking. Al heel gauw bleven die toen achterwege. Nu schijnt de zaak opnieuw op touw gezet. Eenige nummers lang duren alweer de bedoelde artikelen, nu van wijsgeering-sociaal- politischen aard. In het nommer van 24 Aug zijn 'n paar kolommetjes gewijd aan de zelf zucht. En't is vreemd, maar 't hart van den Katholieken hoofdartikelaar schijnt zoo vol te zijn van het socialisme, dat hij het bij z'n zelfzucht maar niet kan weg duwen. 't Begint aldus Wie zijn blikken over de wereld laat gaan, voelt zich vaak treurig gestemd. Aangezien 'n normaal geschapen mensch z'n oogen niet in z'n zak draagt, maar er gewoonlijk de wereld mee bekijkt, begrijpt ieder, dat er vaak treurige stemmingen heerschen. En waarom Wel, tusschen de volkeren onderling is de band van liefde geheel ver broken Gebrek aan onderlinge liefde, een overvloed van zelfzuchtziedaar, wat op staatkundig(P) gebied de wereld ons te aanschouwen geeft. Zou de „Nieuwe" deze theorie soms opwerpen naar aanleiding van de ervaring omtrent de R. K. gemeenteraadsleden alhier? Of naar aanleiding van de houding der R. K. Tweede- Kamer-] eden Maar wij vragen Heeft de „Nieuwe" wel eens gehoord van internationale solidariteit En waar hij die zoeken moet Heeft hij wel eens iets vernomen daaromtrent uit den mond van het arbeidende proletariaat? Of spreekt dat voor hem maar alleen door den Koker van den geestelijken Adviseur? Yan het staatkundig gebied maakt de „Nieuwe" zich met 'n paar regels af. Maar op maatschappelijk terrein heerscht hetzelfde kwaad. En dan wordt achtereenvolgens in enkele regels behandeldverhouding tusschen arbeider en werkgever, de dienstboden kwes- DE MOKER BUREAU ran ADMINISTRATIE en REDAKTIE:

De Moker | 1902 | | pagina 1