Schiedamsch Sociaaldemocratisch Weekblad Van mm vroede Vaderen, No. 28. Zaterdag 6 September 1902. 2e Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: 13 cent per kwartaal j Mj v00rmtbetali franco per post 20 cent j y Losse nummers 1 cent. NOORDVEST 12. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement be langrijke korting. Stukken yoor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. 2 September 1902. Alle leden'^-wpfflf'tegenwoordig. Het was een taaie zitting in een akelig heete half donkere zaal. Het begin was al goed. De heer G-. Visser Bz. vierde zijn 25-jarig raadslidmaatschap. Een saaie toast van den burgemeester en een weinig minder saai antwoord van den jarigen, benevens eenig verlegen handgestommel op tafel en handgeklap boven tafel, en uit was de grap. Een vertooning, waarbij men zich voor elkaar geneerde. Een poos later, nadat de ingekomen stukken waren gelezen, weer dezelfde verlegenheid. De 25-jarig-raadslidmaatschap-vierende heer Gr. Visser Bz. moest als wethouder herkozen worden. Maar wat ging dat suf! Eerst 9 van de 21 stemmen daarna 10 van de 21. De eerste maal 8 stemmen op den heer Honner- dage Grete, de 2e maal slechts 7. De eerste maal bovendien 2 stemmen op den heer Loopuyt, 2 op den heer Gonka en 1 blanco de tweede maal weer 2 op den heer Loopuyt en 2 blanco. De christelijke meerderheid was op nieuw aan den haal, de liberale minder heid bleek ook niet erg Visserachtig. Toch mompelde de met 10 van de 21 stemmen herkozen wethouder iets van „vertrouwen" en ging weer naast den burgemeester zitten. Nu werd de raad paskwillig. Ieder raadslid had een groot papier voor zich, waarop netjes in vakjes de namen der aftredende commissie leden stonden; de vaste raadscommissies moesten nl. op nieuw worden samengesteld, en van te voren had me nu van hoogerhand vast de stembriefjes klaar gemaakt. Deftig ging de bode elke maal zoo'n stembriefje bij ieder raadslid ophalenna iederen bodegang was een nieuwe vaste raadscommissie her kozen. Een enkele grappenmaker veranderde eens een naam, zooals eens die van den heer P. Brillenburg in dien van den heer P. C. M. Jansen (die arme P. B.Verder liep deze paskwillige vertooning regelmatig vol gens programma van stapel. De loting voor de samenstellingen der 3 afdeelingen voor onderzoek der gemeentebe- grooting liep goed af, behoudens een vergis sing van den voorzitter (niet de eerstedie nog bijtijds werd hersteld. De minste afdeeling is de 3evoorzitter Mr. W. H. Jansen, leden de heeren P. C. M. Jansen, Klein, Smit, Lagerwey, Loopuyt en Brillenburg. Dat kan wat worden. Bij de benoemingen werd druk geredeka veld. Een grappige scène was, dat een der raadsleden met heel veel ernst den bode luidop den naam van een der candidaten zich liet vóórspellen. Hadden de raadsleden den bode al die stemmingen maar eens laten af doen, dan was het veel vlugger en misschien ook wat ernstiger gegaan! Na al deze dwaze grappenmakerijen begreep de raad toch weer eens ernstig te moeten zijn. Er was nog een erfenisje van den vori- gen direkteur der gemeentewerken te aan vaarden. Die goeje man, die zoo aardig met het geld der gemeente wist om te springen, had n.l. met molenaar Juffermans het plannetje ontworpen, de korenmolen „De Hoop" aan de gemeente over te doen; hij zon daarvoor in de plaats een mooien lap grond (235 M2) op zijde van zijn huis aan de Gerrit Vertoon- straat van de gemeente krijgen, en uit dank baarheid voor molenaars welwillendheid zon de gemeente hem dan nog een douceurtje van f1500geven. Dit kranige plan was door de goede zorgen en de groote overre dingskracht van den Burgervader in zoover gewijzigd, dat de gemeente de molen voor niks zou krijgen en de molenaar die 235 M2 voor de kosten van afbraak van den molen. Je zoudt zoo zeggen, dat de Burgervader hier heeft leeren „handelen". Maar zijn Edelacht bare kwam met dit voorstel op een ongelegen oogenblik. Zooals een paard, dat te lang op stal heeft gestaan, ringeloorig wordt, waren de raadsleden na hun overgroote volgzaam heid bij de benoeming ook wat baloorig ge worden. Ze wilden heelemaal niet aan dien ruil aan Verbeeld-je, zoo maar 235 M2 grond weggeven op den mooisten stand' van Schie dam, net nou de tram gaat rijdendat is minstens f 3525 weggegooiden misschien nog meer. En wat een beroerde toegang tot de Oranjestraat zou-je dan krijgende Heer Wittkampf noemde dit „een vierkante hoek waardoor je met een zigzaglijn in de Oranje- st.iaat komt". De Burgemeester was aangedaan. Hij had gerekend op de algemeene instemming van alle raadsleden, op hun dankbaarheid voor de verfraaiingszorgen van het dag.-bestuur verbeeld-je daar, die vierkante hoek, en aan den anderen kant een mooi hoekhuis, te bou wen overeenkomstig de fraaiheidsinzichten van het D. B.En denk nu eens aan dien leelijken afgeplatten molen met die vuile hui zenachterkanten daarachter! De voorzitter eindigde zijn aangedane rede met deze tra gische verzuchting„dan hebben B. en W. zich deerlijk vergist." En dat bij zoo'n warmte De raadsleden waren evenwel nog steeds baloorig. Het voorstel van B. en W. werd verworpen. Juffermans houdt zijn molen. De gemeente haar 235 M2. Het mooie hoekhuis en de vierkante hoek met de zigzaglijn blij ven raadsfantasieën Zoo zij het Daarna het herhalingsonderwijs. Volgens voorstel B.W. zou het minimumschoolgeld wor den vastgesteld op het wettelijk aangegeven minimum van 20 ets. (Wet L. O. art. 47). De wethouder van onderwijs verdedigde deze bepaling vooral tegen den Heer P. C. M. Jansen, die overeenkomstig de Jansenisti sche overlevering in den raad een broertje dood heeft aan onderwijs. De wethouder had nl. aangetoond, dat overeenkomstig de reeds opgedane ondervinding minstens 7/8 der herhalingsleerlingen onvermogend zijn, omdat vooral, fabrieksmeisjes en jon gens uit den „onvermogenden stand" („werk jongens" noemde de heer Honnerlage Grete hen) van dat onderwijs gebruik maakten. De heer Jansen (P. C. M.) meende, dat een fabrieksmeisje, dat bijv. f2.50 f 3.50 per week verdiende best meer dan 5 cent- per week kon betalen, omdat zij „veel geld" in het huishouden inbrengt. Toen de heer Kis daartegen opstoof en beweerde, dat een heele boel huishoudens van de f2.50 a f3.50 inkomsten der meisjes moesten leven omdat de ouders niets konden verdienen, en toen de heer Westendorp den heer Jansen ook eens onder handen nam, zeide de heer Jansen (P. C. M.), dat zijn bespringers „te ver" trokken wat hij had gezegd„ik be doelde die brengen ook wat in huis en er zullen er wel onder zijn, die wat kunnen betalen." Karakteristiek voor Jansen P. C. M. Na een belachelijk debat over een opmer king van den heer de Groot, dat de rijkswet nadrukkelijk ook van minvermogenden spreekt en dat dus ook de gemeenteverordening daarvan moet gewagen (wat ten slotte de raad niet noodig achttewelk een eerbied voor de wet't is om van te duizelen werd de geheele verordening zonder stem ming aangenomen. Vooraf ging nog eene kleine wijle een bespreking over de voorstellen van B. en W. tot voortzetting van de gemeente-reiniging in eigen beheer. De Heer de Groot gunde zich het genoegen, op te merken, dat de ge meente-exploitatie ook hier niet duurder en slechter bleek te zijn, dan de particuliere exploitatie. Hij meende de tegenstanders van gemeente-exploitatie daarop te moeten wijzen, en voegde erbij, dat gunstige resultaten verkregen waren ondanks de loonsverhooging van f7— tot f9Zijn opmerking, dat hij hoopte, dat de gemeentewerklieden nu ook allen, door nog met meer zorg en ijver te werken, de laatste bezwaren van de tegen standers der gemeente-exploitatie zouden uit den weg ruimen, was volkomen misplaatst. Men grinnikte. Daarmede was deze tirade van den Heer de Groot veroordeeld. Een vertegenwoordiger der arbeiders zou anders, beter, hebben gehandeld. Intusschen werd het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. DE MOKER BUREAU VHii ADMINISTRATIE eu RE DAK TIE:

De Moker | 1902 | | pagina 1