Bij ongeluk? Hoe Apollo" dividenden maakt. „Ceres". Directeur-Gemeentewerken. Brandersknechts. gelden. Doch we komen op orde. 'n Bakkerij met de klantenbediening „in kluis" staat maar niet in vier- en- twintig aren op de poot. Eén van de bestuursleden heeft de •eerste dagen van de week het voor hem on gewone ambt van looper uitgeoefend, 't Was al wat laat den eersten dag maar de ont vangst was welwillend. Overal veel sympathie. Overal 'n begrijpen van de moeiten en lasten, die 'n geheel nieuw op te trekken zaak mee brengt. Den tweeden dag, ja, een heel enkele vergeten, overgeslagen, niet kwalijk-nemend, goedmoedig knikkend van: 't Zal wel in orde komenZie, dat is 'n verblijdend teeken. 't Geeft te kennen Ga je gang maar, hoor We hebben vertrouwen in de zaak, in onze zaak, we weten er alles vanDe vrouwen zijn fijnproefsters, nu, wij weten, dat het goed is. t Was haast al le goed voor arbeider, klonk een opmerking, 't Is wel 'n beetje nederig. Wie moet best en deugdzaam voedsel hebben, als 't niet is de arbeiderde voortbrenger, de man, die allen rijkdom schept? Kom, kom, we raken zoo zachtjes aan het idéé kwijt, dat er apart arbeidersvoer bestaat. Het rondbrengen, dat komt er ook wel in, en binnen 'n paar weken weet niemand beter, of 't hoort zoo. Wij wenschen de Schiedamsche arbeiders geluk met hun voorloopig geslaagde poging tot stichting van hun eigen zaak. En wan neer hun gezegd wordt; Wat beteekent het vereenigen, het geeft toch nietsdan kunnen ze met trots wijzen op hun eigen bakkerij. Arbeiders, 't is een stap. Aldoende leert gij nw krachten kennen en gebruiken. Steeds „Voorwaarts". De schrijver van de artikels „In onze Vroedschap" heeft weer eens een stommiteit uitgehaald. Dit is nu op zich zelf wel niets bizonders. Maar hij geeft zich bij deze ge legenheid al te veel bloot. Over het herhalingsonderwijs zegt hij het volgende „Het herhalingsonderwijs nagenoeg kos teloos te maken voor allen, die de vrij moedigheid hebben zich te recht of ten onrechte als minvermogenden voor te doen was toch blijkbaar der meerderheid van den Raad te kras het bleef bij het miniem schoolgeld." Een alinea verder, sprekende over de graanmeters-kwestie zegt hij o.a. aan het slot: „Zij kunnen niet langer gebrek lijden bij een gevulde brandkast." De schrijver kan weten, dat de wet op het L. O. nadrukkelijk, behalve van onver- mogenden, ook van minvermogenden spreekt. Op grond van dat wetsartikel stelde een der raadsleden voor, de minvermogenden ook in de Schiedamsche verordening op te nemen (zie ons raadsoverzicht). In plaats nu de „orde" meerderheid van den raad onder handen te nemen over haar gemis aan eer bied voor de wet, geeft de schrijver de „minvermogenden" een smeer, waaruit men alleen kan opmaken dat hijzelf niet bjj de on- of min-vermogenden behoort en als ver mogende een echten standsafkeer heeft van de niet-bezittenden. Onhandiger zichzelf •ontmaskeren kon hij niet. En om dan weer zijn fletsche onechte democratische plunje voor echt te laten door gaan, dient dan die tirade over de brandkast „beschermd met Bijbel en Wierookvat" dat hoort er immers bij Zoo komt bij ongeluk de waarheid aan het licht. Wij zijn te beleefd om aan een voudige domheid te denken. De sjouwerlui van de fabriek begonnen Dinsdagmiddag 2 Sept. te één uur twee schepen te lossen. Het eene had in 140 vaten palmolie, door elkaar wegende 750 a 800 kilo per stuk. Het tweede had in 300 vaatjes vet, door elkander 160 kilo per stuk. 's Avonds om acht uur was 't karwei gebeurd. Eerst was geprobeerd, het zaakje op te knappen met zes man, maar die konden zoo'n vrachtje niet behoorlijk rollen. Toen kwamen er drie man bij. Den ande ren morgen vroeg de directie aan den expe diteur zoo iets van Zijn de 400 balen stearine al scheep De heeren denken zeker, dat 'n arbeider stoom kan maken? Maar hoeveel betalen ze? Kan de arbeider daar z'n fornuis soms goed van vol laden? Wij zeggen, dat zulke dingen getuigen van een jakkergeest-, de werklieden worden afge jakkerd. Of is het niet waar, dat er veel minder volk loopt dan verleden jaar, dat er nu werk wordt gedaan door 3 of 2 man, waaraan er eertijds 4 stonden. Maar 25°/o is zoo'n beroerde winst. D'r moet nog wat bij en de dividend-opstrijkers wandelen rond met de handen in de zakken en spreken van „dat volk", als zij de zwartbestoven ennat- bezweette werkers zien. Maar dat hoort immers zoo „D'r zijn altijd standen geweest". En als er van 't jaar weer wat méér op gestreken wordt door de blanke, zachte han den van de aandeelhouders, dan krijgt de directie 'n glimlachje en 'n aardig centje ex tra, maar de domme werkers kunnen staren op hun leege knuisten, krom, hard en ver eelt door het dividend verdienen. Toe maar, jongens, kapitalist, dominee en pastoor, die weten 't, maar jullie zelf weest tevreden, werkt en wordt krom! In de kaarsenmakerij gingen Zaterdag meisjes naar huis ze verdienen f 2.50 a f 3.50 per week, vraag dat maar aan het raadslid P. Jansen en daar kunnen best 5 centen schoolgeld of volgens dienzelfden heer met twee dagen verzuim. Dan komen ze niet aan dien rijksdaalder of f 3.50. Maar bovendien waren er twee met 50 cents boete, nog van 35 en 25 cents, enz. Eén der meis jes reclameerde, en kreeg zoo ongeveer ten antwoord: „Als 't je niet aanstaat, dan don der je maar op." Natuurlijk, de bazen moeten ook jakkeren voor 't dividend, 't Is hun broodje. In tijden, dat 't dol druk is en er handen te kort komen, vallen de boeten voor dezelfde feiten bijna heelemaal niet. Natuur lijk, dan komt het dividend toch wel binnen. Dan loopt minder goed werk er wel mee door. Alles en alles te zamen genomen, kan wel het dividenden-cijfer van 36 bereikt worden. Aan wien de schuld, als ten laatste de strijd ontbrandt? Als de tevredenheid verdwijnt? Wie zorgen er voor, dat de arbeiders zich gaan vereenigen, om zich te verdedigen? Dat doen wij, die naar dividenden jagen ten koste van het bloed van de arbeiders De heeren heeren de zaak om en schelden op de socialen, die de arbeiders ontevreden maken. Arbeiders, hoe lang nog, eer uw oogen open gaan voor de waarheid, dat gij wordt uitgebuit in de fabriek, dat gij daarbuiten dom en tevreden wordt gehouden in naam van den „geest des ontfermens". Hoe lang nog, eer gij het huichelachtige spel doorziet, dat met u wordt gespeeld? Maandagmorgen staakte de loopers aan de stoomzuivelfabriek de „Ceres" alhier. Aan leiding daartoe was de invoering van een nieuwe loonregeling. Tot nu toe verdienen de loopers een vast weekgeld van f 9Gaat het aantal liters melk, dat wordt gesleten, een vast getal te boven, dan ontvangen zij voor eiken liter boven dat getal één cent. De directie geeft met 15 Sept. a. s. als vast weekloon f2. benevens 1 ct. van eiken ver kochten liter. Hoe nu de zaken aan de „Ceres" staan, weten wij niet, maar de loopers vonden in de laatst voorgestelde regeling aanleiding tot staken. Ze zouden er dus in geen geval beter mee worden. Wel is het natuurlijk een uitstekende maatregel, om de loopers aan te porren en hen te dwingen, met alle eerlijke of oneerlijke middelen hun omzet te vergroo- ten, maar tegelijk werken zij daarbij, zooals hoort, 't meeste voordeel in den zak der directie. 't Kapitaal werkt overal eender. De arbeidstijd is van 's morgens 6 tot 's avonds 8 a 9 uur. Naar wij vernemen, werft de directie geheel nieuw personeel ondershands tegen den 15en September. Maar gelukkig, als de directie wat te gekke sprongen maakt, is de Moker er nog om het publiek te bewerken. Het personeel is ongeorganiseerd. Ja hoor, 't zal wel gaan. D'r zijn nu men- schen bij, die misschien tegen drukte kunnen en zelf teekeningen en ontwerpen maken van eventueel te bouwen bruggen of sluizen, of aan te leggen strekdammen. Twee en dertig sollicitanten hebben zich aangemeld, waaronder civiel-ingenieurs, werktuigkundige ingenieurs, officieren bij het wapen der genie, architecten en opzichters bij den waterstaat en gemeentewerken. Arme opzichters, de Schied. Cour. noemt u heelemaal achteraan in de rij. Dat is al een slecht teeken. De eerste drie rubrieken, dat is je wat We meenen, dat onze heengegane directeur ook zoo iets was van ingenieur, en met de ervaring met hem opgedaan, moeten we nu natuurlijk een ingenieur hebben met een ver lengstuk. Wanneer er soms niet officiéél wordt geïnformeerd bij de sollicitanten, of zij tegen drukte kunnen, zullen wij ze een Moker thuis sturen. Want dat dienen zij in de eerste en voornaamste plaats te weten. De teekenaar is óók weg van f85.in de maand. Zou de benoemde het zonder zoo'n hulp afkunnen? Heden Zaterdag 6 September 's avonds te 7 uren, Huishoudelijke ver gadering in „Constantia." Alle leden ter vergadering en zij, die van plan zijn zich aan te sluiten, eveneens, dat gaat in één moeite. De jonge vereeniging heeft werk genoeg voor den boeg, en de zaken worden met prijzenswaardige spoed aangevat. De ontwerp-statuten en huishoudelijk re glement zijn gereed, en bovendien is een programma ontworpen, dat acht punten be vat. In deze acht punten is de beroerde toestand saamgevat, zij geven tevens richting en stevigheid aan het werken der vereeniging. Achtereenvolgens zullen we over elk dier punten 'n kleine beschouwing geven. Zij luiden aldus a. Afschaffing van nachtarbeid.

De Moker | 1902 | | pagina 3