BIJVOEGSEL, behoorende bij „DE MOKER" van Zaterdag 27 September 1902. i Arbeiders-Coöperatie „VOORWAARTS" STATUTEN van de te Schiedam. Op 20 Aug. 1902 compareerden voor mij, Willem Jacob Aarland Roldanus, notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats de gemeente Schiedam, in tegenwoordigheid van de na te noemen getuigen: de heer Gerrit van der Most, onderwijzer, wonende te Schiedam: de heer Willem de Mooy, onderwijzer, wonende te Vlaardingen, voor zich en als mon deling gemachtigde voor de heeren Abraham de Wit, onderwijzer, wonende te Rotterdam Abraham Godschalk, typograaf; Dirk van Dijk, typograaf; Willem Hoek, distillateursbediendeen Adrianus Hendricus Osterholt, brandersbe- bediende allen wonende te Schiedam; de heer Jan van der Most, kantoorbediende, wonende te Schiedam; de heer Stephan Klepke, koopman, wonende te Schiedam; en de heer Arie Winterberg, sigarenmaker, wonende te Schiedam. De comparanten zijn aan mij notaris bekend en verklaarden zoo in privé als in qualiteit met elkander te zijn overeengekomen om op te richten, gelijk zij doen bij deze. eene coöpe ratieve vereeniging en ter regeling dier ver- eeniging bij deze vast te stellen de navolgende statuten. Naam, doel, middelen en grondbeginselen. Art. 1. De coöperatieve vereeniging draagt den naam' vanArbeiderscoöperatie „Voor waarts" en is gevestigd te. Schiedam. Art. 2. Het doel der vereeniging is: a. aan hare leden en aan anderen levens- benoodigdheden van goede qualiteit bij zuivere maat en gewicht te verschaffen; en b. met een deel der gemaakte netto winsten de arbeidersbeweging te steunen. Art. 3. Als middel ter bereiking van dit doel drijft de vereeniging een of meer brood bakkerijen en (ofwinkelneringen van verschil lende levensbenoodigdheden, ook werkplaatsen ter vervaardiging der benoodigde artikelen. Art. 4. De verkoop geschiedt tegen contante betaling van de door het bestuur vastgestelde prijzen. Art. 5. Voor inkoopen door de vereeniging geldt het stelsel van contante betaling als beginsel. Art 6. De vereeniging drijft hare zaken: a. met het geld van de aandeelen dei- leden; en b. met op te nemen voorschotten. Art. 7. De Vereeniging wordt opgericht voor den tijd van 30 jaren, aanvangende op den datum van openbaarmaking van de oorspron kelijke statuten in de Staatscourant, behoudens hare verlenging, krachtens besluit der alge- meene vergadering. Art. 8. Het domicilie der vereeniging, als mede dat der leden buiten de gemeente Schie dam wonende, is ten kantore der vereeniging te Schiedam. Het lidmaatschap en de daaraan verbonden rechten en vei plichtingen. Art. 9. Lid der vereeniging kunnen zijn: a. ieder die tot de arbeidersklasse behoort; en b. zij die zich met de arbeidersklasse solidair hebben verklaard. Alle leden moeten volgens de wet bevoegd zijn tot het aangaan van verbintenissen. Wie als lid wenscht te worden aangenomen moet zich daartoe aanmelden bij het bestuur, dat in zijne eerstvolgende vergadering over de al of niet aanneming beslist. Afgewezenen hebben recht van beroep op de eerstvolgende ledenvergadering. Art. 10. Elk nieuw lid moet binnen 8 dagen na ontvangen kennisgeving zijner aanneming het bij art. 11 der wet van 17 November 1876 (Staatsblad no. 227) bedoelde register der ver eeniging teekenen. Indien daaraan binnen den gestelden termijn niet is voldaan, wordt men geacht niet te zijn toegetreden tot het lid maatschap der vereeniging. Bij overlijden van dengene der echtgenooten, die lid van de vereeniging is, kan de over blijvende diens aandeel op zijn (of haar naam) laten overschrijven. Ieder lid ontvangt bij zijn toetreden een contröleboekje op naam, voorzien van het volg nummer dat aan het lid in het bij art. 11 der coöperatiewet bedoeld register is gegeven, in welk boekje de door het lid gedane stortingen genoteerd worden en dat ook bevat de statuten der vereeniging en een bewijs van lidmaat schap. Voor dat boekje wordt 10 ets. geheven. Art. 11. Ieder lid is verplicht minstens één aandeel in het in Art. 20 bedoelde aandeelen kapitaal te nemen. De storting van het bedrag kan geschieden in termijnen, doch moet voor minstens de helft geschiedt zijn binnen 3 maanden na de toetreding. Het overige kan worden bijgestort door af houding van eventueele dividenduitkeeringen. Eerst door volstorting van het bedrag wordt men aandeelhouder en eerst dan ontvangt men een bewijs van aandeel. Vóór de volstor ting heeft men geen recht op de rente aan de aandeelhouders uit te keeren. Art. 12. In het kantoor der coöperatieve vereeniging wordt een door den kantonrechter vooraf gekantteekend en gewaarmerkt onge zegeld register gehouden, behelzende a. de statuten der vereeniging; b. eene voldoende aanwijzing van naam en woonplaats der leden, van de bestuurders en van de commissarissen van toezicht; c. het tijdstip van de toetreding tot en de uittreding of ontzetting uit het lidmaatschap der vereeniging; d. het bedrag der door elk lid gestorte en aan hem terugbetaalde gelden. Voor het dagelijksch nauwkeurig bijhouden van dit register, dat gedurende de kantoor uren voor een ieder ter inzage ligt, is het bestuur persoonlijk jegens de vereeniging aan sprakelijk. Art. 13. Ieder lid heeft toegang tot de ,al- gemeene vergadering op vertoon van bewijs van lidmaatschap en stemrecht. Elk lid heeft ééne stem. Art. 14. Het lidmaatschap houdt op a. door overlijden; b. door uittreding; c. door ontzetting. Art. 15. Elk lid dat uit de vereeniging wenscht te treden, geeft daarvan schriftelijk kennis aan het bestuur. Het bestuur moet in zijne eerste vergadering van elk nieuw ingetreden kwartaal, aan de aanvragen om ontslag, ingediend vóór den aanvang van dat kwartaal, in volgorde van de datums der aanvragen, gevolg geven, met dien verstande, dat in elk kwartaal slechts aan een op elke 25 leden ontslag mag worden verleend. Uitzondering hierop is toegelaten voor hen die hunne aanvrage tot uittreding gronden op vertrek uit de gemeente Schiedam. Het bestuur geeft van zijn besluit aan de belanghebbenden kennis. De opzegging van het lidmaatschap wordt ten aanzien van de leden en van derden alleen bewezen door de inschrijving van eene daartoe strekkende verklaring in het bij art. 10 bedoeld register. De verklaring wordt gedagteekend en door het uittredende lid en het bestuur onderteekend. Art. 16. Elk lid kan wegens overtreding der statuten of benadeeling der vereeniging door het bestuur uit zijn lidmaatschap worden ontzet, behoudens zijn recht van beroep op de eerstvolgende algemeene vergadering. Art. 17. Bij ophouding van het lidmaatschap wordt het aandeel terugbetaald 3 maanden na de ophouding, maar gaan alle aanspraken en rechten op dividend van het loopend boekjaar of op de bezittingen der vereeniging verloren, behoudens het bepaalde in art. 18. Art. 18. Uitkeefing van winst, over het dienstjaar waarin het lidmaatschap is verloren, heeft alleen plaats bij opzegging van het lid maatschap wegens vertrek naar eene andere gemeente. De uitbetaling kan gevorderd worden binnen eene maand na goedkeuring door de algemee ne vergadering van de rekening en verant woording van dat dienstjaar. Na afloop van het volgende dienstjaar ver valt de alsdan nog niet opgevorderde winst aan de reservekas der vereeniging. Art. 19. De leden zijn voor de verbintenis sen der vereeniging niet verder aansprakelijk dan voor het bedrag hunner aandeelen. Geldmiddelen. Art. 20. Het aandeelenkapitaal der vereeni ging is onbepaald en is verdeeld in aandeelen van f 2.50. In dit kapitaal kan worden deelgenomen door elk die de vereeniging wenscht te steu nen; men wordt deelhebber in dit kapitaal door storting van het bedrag en ontvangt daarvoor een genummerd bewijs van aandeel. Aandeelen van niet-leden zijn niet opvor- derbaar. Het deelgenootschap in het aandeelenkapitaal geeft geenerlei recht op de bezittingen der vereeniging. Echter zal in geval van hare vereffening het aandeelenkapitaal aan de daar op rechthebbenden worden gerestitueerd tegen teruggave van de uitgereikte bewijzen van aandeel.

De Moker | 1902 | | pagina 5