Is er verlies dat niet uit de reservekas of de andere bezittingen der vereeniging kan worden gedekt, dan geschiedt de restitutie naar evenredigheid van het beschikbare. Bij vereffening der coöperatie beslist de al- gemeene vergadering over de toewijzing van eventueele overschotten en bezittingen, met dien verstande dat de goederen nooit onder de leden in verdeeling kunnen komen. Art. 21. Blijkt bij de vaststelling der reke ning en verantwoording, dat er winst is be haald, dan wordt deze in de eerste plaats be steed tot betaling van rente over het aandee lenkapitaal, echter nooit hooger dan 3 pCt. per jaar. Aandeelen welke eerst in den loop van een jaar zijn genomen of volgestort, genieten over dat jaar geene renten. Art. 22. Er is eene reservekas, bestemd in de eerste plaats tot terugbetaling van de voor schotten en tot dekking van eventueele verliezen. De reservekas wordt gevormd door de jaar- lijksche storting van 25 pet. der zuivere winst en door de vervallen aandeelen in dividend, bedoeld in art. 17 en 18. Zoo alle voorschotten zijn afbetaald en daar na het bedrag der reservekas meer is dan een door de algemeene vergadering vast te stellen cijfer, dat bestemd blijft tot dekking va~n even tueele verliezen, kan over dit meerdere worden beschikt, hetzij tot uitbreiding, hetzij tot het in art. 2 sub letter b omschreven doel. De bestemming dezer gelden kan, behalve door de algemeene vergadering, ook geschieden door het bestuur, echter niet dan tot een hoo ger bedrag dan twee-derde van het bedrag met een maximum van f 100.— De reservekas kan onder geene omstandig heden, zelfs niet bij vereffening der vereeniging, onder de leden in verdeeling komen. De gelden der vereeniging worden zooveel mogelijk bij eene solide instelling, door het bestuur aan te wijzen, gedeponeerd. Bestuur en toezicht. Art. 23. Het bestuur bestaat uit 5 personen en wordt door de algemeene vergadering ge kozen. De voorzitter, de secretaris en de pen ningmeester worden in hunne functie gekozen. Art. 24. Het bestuur benoemt, bezoldigt, schorst en ontslaat het dienstpersoneel en stelt eene instructie voor diens werkkring vast en geeft, desgevraagd, daarover rapport aan de algemeene vergadering. Het ontslagen dienstpersoneel kan zich beroepen op de algemeene vergadering. Art. 25. Het bestuur vergadert minstens eenmaal in de maand en verder zoo dikwijls als de voorzitter of 2 der overige bestuurders dit noodig achten. In zijne vergadering mag, met uitzondering van spoedeischende gevallen, geen besluit genomen worden, dan bij de aanwezigheid van de meerderheid der leden waaruit het bestuur is samengesteld en na zoo noodig eerst den administrateur der bakkerijen of winkelneringen te hebben gehoord. Art. 26. Alle van de vereeniging of van het bestuur uitgaande akten en stukken worden onderteekend door den voorzitter en den secre taris. Stukken betreffende geldelijke aangelegen heden worden ook door den penningmeester onderteekend. Art. 27. Met het toezicht op de handelingen van het bestuur zijn 3 commissarissen van toezicht belast. Zij worden door de algemeene vergadering gekozen. Art. 28. De commissarissen -van toezicht hebben het recht van toegang tot de bestuurs vergaderingen en zijn bevoegd alle inzagen en inlichtingen te vorderen, welke zij voor hun toezicht vermeen en noodig te hebben. Wordt aan hunne uitnoodiging niet voldaan, dan heb ben zij het recht eene algemeene vergadering bijeen te roepen. Art. 29. De commissarissen van toezicht zijn te allen tijde bevoegd bij een met eenparige stemmen genomen besluit de leden van het bestuur te schorsen, en zoo noodig, de leiding der zaken in handen te nemen, totdat eene binnen 14 dagen door commissarissen te beleg gen algemeene vergadering zal hebben beslist of ontslag moeten worden verleend. Art. 30. De leden van het personeel en de beambten der vereeniging zijn niet benoembaar tot de functie van bestuurslid of commissaris. Art. 31. Jaarlijks treden 2 of 3 leden van het bestuur en 1 of 2 commissarissen, volgens rooster af. De leden van het bestuur zijn ter stond, de commissarissen eerst na een jaar herkiesbaar. Art. 32. Wanneer iemand tusschentijds tot lid van het bestuur of tot commissaris van toezicht wordt verkozen, treedt hij af op den tijd van aftreding van hem tot wiens vervan ging hij is gekozen. Art. 33. De leden van het bestuur zijn ieder, voor zoover zijne betrekking aangaat, persoon lijk aansprakelijk voor het door hem gevoerd beheer. Het bestuur is niet verantwoordelijk voor ongelukken en verliezen, buiten zijne schuld ontstaan. Art. 34. Het bestuur zorgt dat alle eigen dommen en goederen der vereeniging behoor lijk tegen brandschade en zooveel mogelijk ook tegen andere schade verzekerd zijn. Art. 35. Indien door eventueele verliezen het kapitaal der vereeniging tot op de helft mocht zijn verminderd, zal het bestuur eene buitengewone algemeene vergadering beleggen, waarin tot voortzetting of ontbinding zal wor den besloten, met inachtneming van het be paalde in artikel 44, alinea 2 en 3. Art. 36. Voor daden, vallende buiten het gewoon beheer, in het bijzonder voor het aan gaan van geldleeningen, heeft het bestuur de machtiging der algemeene vergadering noodig. Art. 37. Het bestuur kan boeten, die het heeft moeten betalen wegens veroordeeling uit hoofde van niet voldoening aan de voor schriften der Coöperatiewet, niet op de veree niging verhalen, tenzij in bijzondere gevallen de jaarvergadering de boeten voor rekening, der coöperatie neemt. Rekening en verantwoording. Art. 38. De boeken worden op denlaatsten dag van elk boekjaar afgesloten, terwijl de balans, inventaris en winst- en verliesrekening vóór het einde der maand November door het bestuur aan commissarissen van toezicht wor den overgelegd. Het boekjaar begint 1 November. Art. 39. De oommissarissen van toezicht onderzoeken en teekenen de rekening en ver antwoording, benevens de balans en doen omtrent hunne bevinding verslag in de alge meene vergadering van December, waarna die algemeene vergadering die rekening en ver antwoording, al dan niet gewijzigd, zal goed of afkeuren. Het bestuur teekent eveneens de balans wordt de rekening en verantwoording niet goedgekeurd dan wordt binnen ééne maand eene nieuwe rekening en verantwoording aan de goedkeuring der algemeene vergadering onderworpen. De rekening en verantwoording liggen ge durende 14 dagen vóór de algemeene verga dering ten kantore der vereeniging' ter inzage. Art. 40. De zuivere winst bestaat uit alle ontvangsten gedurende het dienstjaar, na aftrek van alle onkosten (daaronder begrepen eene vergoeding aan bestuurders en commissarissen jaarlijks door de algemeene vergadering vast te stellen) en lasten, renten op voorschotten en van de noodige voldoende afschrijvingen op de goederen, gebouwen en gereedschappen der vereeniging en verder na aftrek der op de aandeelen verschuldigde rente. Van de zuivere winst wordt bestemd: a. 25 pet. tot vorming van eene reservekas, als in art. 22 omschreven; b. 25 pet. tot uitvoering van het doel, om schreven in art. 2 sub letter b; en c. 50 pet. tot uitkeering aan de leden in verhouding tot het bedrag hunner aankoopen. Voor zoover het winstaandeel der leden niet meer wordt vereischt tot het volstorten van aandeelen, geschiedt de uitkeering daarvan in levensbenodigdheden of geld. Van de sub letter b aangewezen 25 pet. wordt de bestemming bepaald door de algemeene vergadering voor het steunen van de arbeiders beweging. Algemeene vergaderingen. Art. 41. De algemeene vergadering wordt, met uitzondering van de gevallen, bedoeld in de artt. 28, 29 en 42, tweede lid, dezer statuten, door het bestuur belegd en minstens ééne week te voren, met opgave van de te behandelen punten, door oproepbriefjes bekend gemaakt. Art. 42. Er heeft jaarlijks ééne algemeene vergadering plaats en wel in de maand Decem ber. Buitengewone vergaderingen worden belegd, zoo dikwijls het bestuur dit noodig acht of op verzoek van minstens een-tiende der leden, of zoo het aantal leden meer is dan 250, op verzoek van minstens 25 leden. Indien aan een dusdanig verzoek binnen 8 dagen niet is voldaan, moeten de commissa rissen tot die oproeping overgaan. Art. 43. De agenda voor de algemeene ver gaderingen wordt vastgesteld door het bestuur dit moet daarin opnemen alle voorstellen die minstens 14 dagen vóór de algemeene verga dering door commissarissen van toezicht of door minstens 10 leden schriftelijk bij het bestuur zijn ingediend. Onderwerpen die niet op de agenda zijn ge plaatst kunnen wel door de algemeene verga dering worden besproken, maar daaromtrent mogen geene besluiten genomen worden. Art. 44. Over zaken wordt mondeling gestemd en bij eenvoudige meerderheid beslist. Hiervan is uitgezonderd het besluit tot ont binding der vereeniging vóór den vastgestelden tijd, waartoe twee derden van al de leden noodig zijn. Zijn deze op de eerste daartoe bijeengeroe pen algemeene vergadering niet aanwezig, dan kan op eene tweede vergadering met twee-derde der aanwezige stemmen daaromtrent worden besloten. Bij staking van stemmen wordt een voorstel geacht te zijn verworpen. Art.. 45. Stemming over personen geschiedt met van het stempel der vereeniging voorziene ongeteekende briefjes bij volstrekte meerderheid van 'stemmen. Wordt terstond geen volstrekte meerderheid verkregen, dan heeft eene herstemming plaats tusschen de beide candidaten, die het grootste aantal stemmen hebben verkregen. Wanneer na dengene die de meeste stemmen heeft bekomen, op 2 of meer personen een gelijk aantal stemmen is uitgebracht, dan komen deze personen met den eersten candidaat in herstemming. Bij de herstemming heeft deze keuze plaats bij gewone meerderheid van stemmen. Bij staking van stemmen beslist het lot. Art. 46. De statuten der vereeniging kunnen worden gewijzigd door een besluit, genomen door twee-derde van de aanwezige stemmen en zulks in eene wettig opgeroepen vergadering. Slotbepaling. Art. 47. Alle twistvragen over de beteekenis van de bepalingen dezer statuten of van latere besluiten der vereeniging worden door de alge meene vergadering beslist, zonder dat een lid den rechtsweg mag betreden. Waarvan akte. Gedaan en gepasseerd te Schiedam, ten kan tore van mij notaris, ten tijde voormeld, in tegenwoordigheid van de heeren Teunis Rut gers, winkelier en Leendert Bokhorst, concierge, beiden wonende te Schiedam, als getuigen. En hebben de comparanten met de getuigen en mij notaris, onmiddelijk na voorlezing, déze minute geteekend. (Geteekend G. v. d. Most, W. de Mooy, Jan v. d. Most, St. Klepke, A. Winterberg T. Rut gers, L. Bokhorst, W. J. A. Roldanus, notaris. Geregistreerd te Schiedam 23 Augustus 1902, deel 116, folio 111 verso, vak 2. I

De Moker | 1902 | | pagina 6