Schiedamsch Sociaaldemocratisch Weekblad No. 33. Zaterdag H October 1902. 2e Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: 13 cent per kwartaal j j-- vooruitbetaling. franco per post 20 cent j Losse nummers 1 cent. WOORDVEST 12. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel Bij abonnement be langrijke korting. Stukken Yoor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. De begrooting voor 1903. n. Wat de uitgaven betreft, die worden begroot op f680117.93 tegen f768169.18 in het vorige jaar, dat is dns f 88051.25 minder of f 44245,69 minder dan de werkelijke uit gaven over 1901. Maar indien men ziet, dat de post van buitengewone uitgaven van f303100.— in het vorig jaar is teruggebracht tot f 200500.dus is verminderd met f 102600.en dat de post van onvoorziene uitgaven is achteruitgezet van f 4983.62 tot f 4457.736 (verminderd dus met f 525.88s), dan komt men tot de gevolgtrekking, dat de zoogenaamde gewone of regelmatige uit gaven zijn gestegen met een bedrag van f15074.631. Door het lager stellen van den eindsom tengevolge van het lager ramen der buitengewone uitgaven maken B. en W. dus den indruk, zuiniger te hebben geraamd dan het vorige jaar, in werkelijkheid zijn de uitgaven sinds het vorige jaar niet gedaald maar gestegen. Alle 13 hoofdstukken op 2 na zijn dan ook hooger geraamd, uitgezonderd 1 (hoofd stuk IX, de vaste kosten voor de Kamer van Koophandel en de ijk en herijk van maten en gewichten), dat gelijk is gebleven, en 1 (hoofdstuk XII, pensioenen en wacht gelden), dat f950.lager is gesteld. Wij zullen die andere 11 verhoogde hoofdstukken eens nagaan. Hoofdstuk I (Algemeen Bestuur der Ge meente) wordt f 1685.hooger voorgedragen dan het vorige jaar. Daarvan dienen f 125. tot verhooging der jaarwedden van de amb tenaren en bedienden der secretarie, en de f 1560.—, die overblijven, voor meerdere bureaukosten enz... Aan bureau- en schrijf behoeften en druk- en bindwerk alleen reeds f 600.meer; verder f200.meer aan meubelen, f200.meer aan advertentiën (als men het zijn ambtenaren eens dragelijk trachtte te maken, zouden ze niet zoo graag wegtrekken en zou de hooge advertentiepost aanzienlijk kunnen worden verminderd f300.meer voor de kosten der kiezers lijsten enz.... Maar al die ramingen zijn al bitter weinig waard, men houdt zich er toch niet aan. Een enkel voorbeeld. Voor druk- en bindwerk werd op de begrooting voor 1901 voorge dragen f2900.er werd evenwel f3715.88 betaald. Yoor de onkosten van kiezerslijsten werd op de begrooting voor 1901 uitgetrok ken f800.in werkelijkheid werd betaald f 1544.76, dat is bijna het dubbele. Dat maakt op die 2 simpele posten alleen reeds een verschil van ruim f 1560.Die f 1560.— let wel, zijn niet bij „onvoorziene uitgaven" ge boekt. Neen, daarmee is eenvoudig de begroo ting overschreden. Nu is bij alle posten het verschil wel niet zoo groot, maar een paar zoo groote verschillen wijzen de waardeloosheid der ramingen meer dan voldoende aan. Een paar merkwaardigheden uit hoofdstuk I moeten hier ook geplaatst wordenIn 1896 werd de jaarwedde van den „poortier" van de koopmansbeurs vastgesteld op f 150. in datzelfde jaar die van den archivaris op f 200.Thans wordt de laatste voor een verhooging met f 300.voorgedragen, de eerste blijft op zijn oude bedrag, evenals de jaarwedde van den stadsaanplakker en om roeper die sinds 1858 daarvoor een bezol diging van f 100.geniet. De bourgeois partijen noemen dat strikte rechtvaardigheid. Hoofdstuk II (kosten toezicht en invor dering plaatselijke belastingen). In zake belastingen bestaan ook al wonderlijke ver gissingen bij B. en W. in hun ramingen. Op de begrooting voor 1901 werd op de 2 hoofdposten alleen f 900.ruim meer uit getrokken dan werd betaald in werkelijkheid. Hoofdstuk III (politie en brandweer) geeft al geen noemenswaardige veranderingen. Alleen komt daar nog steeds f 5000.voor de schutterij op voor. Het wordt toch waarlijk tijd daarvan eens flink te gaan schrappen. Maar daarop komen wij bij de schutterij rekening nog wel terug. Hoofdstuk IV (gezondheidspolitie) is op 1 post na bij het oude gebleven. Die ééne post is de post „ten behoeve van de koepok-in enting", in 1888 vastgesteld op f 600.in 1890 teruggebracht tot f 400.en evenals het vorige jaar ook nu weer geschrapt. Is men heusch van plan, van gemeentewege op die manier de koepok-inenting te bestrijden? Wij hebben thans geen plaats om uitvoerig op deze kwestie in te gaan. Maar het is toch allerminst in den haak, dat B. en W. een zoo hoogst belangrijken gezondheidsmaatregel door de schrapping van een begrootingspost willen opheffenDat is toch waarlijk een al te zonderlinge manier om zijn plicht van de gemeentebelangen te behartigen uit te voeren Hoofdstuk V (openbare werken) is weer f 6000.hooger geraamd dan het vorige jaar, grootendeels ten gevolge van de ver meerdering van post 107 (onderhoud van straten en pleinen, wegen en voetpaden) met f 9050.die dan door vermindering op andere posten tot f 6000.—zijn ingekrompen. Hoofdstuk VI (reinigingsdienst) is f 100. lager geraamd dan het vorige jaar. Wij komen daar nader op terug. Hoofdstuk VII (kosten van het onderwijs) wordt f 1714.75 hooger voorgedragen, nl. f 2280.hooger voor middelbaar en hooger onderwjjs, en f 565.25 lager voor lager onderwijs. De f2286.voor middelbaar en hooger onderwijs zijn aldus verdeeldf 2290.ver meerdering voor de H. B. S., f 10.vermin dering voor het gymnasiumde vermeerdering voornamelijk het gevolg van de splitsing eener 2e klasse, wat f 2540.aan jaarwedde kost. Tegenover deze vermeerderde uitgaveu staan evenwel de verhoogde rijksbijdragen f2000.voor de H. B. S. en f180.voor het gymnasium, waardoor in werkelijkheid de gemeente slechts f 100.meer voor hoo ger en middelbaar onderwijs uitgeeft dan het vorige jaar. Enkele posten geven aanleiding tot bedenkingen. De post schoolboeken en schoolbehoeften is verminderd voor de H. B. S. en B. A. V. samen met f 200.juist deze post behoorde gehandhaafd te worden, omdat daaruit alle hulpmiddelen voor het on derwijs moeten worden betaald. De post jaar wedde van den concierge is sinds 1879 nog steeds f500.— benevens f 135.20 voor vrije woning; het is toch bar, dat de groote uit breiding van de school nog steeds de her ziening van dit traktement niet schijnt noodig te hebben gemaakt, temeer daar de kosten van schoonmaken niet voldoende zijn en dus de concierge daarbij het loodje legt. Ook de jaarwedde van den amanuensis staat sinds 1879 nog op f 500.En als men nu daar naast ziet, dat de post schoolboeken en school behoeften voor het gymnasium niet is ver laagd, dat de jaarwedde van den concierge van het gymnasium is herzien en verhoogd en nu f 100.hooger is dan die van den concierge der H. B. S., die minstens 3 maal meer werk heeft, dan blijkt ook hier weer uit, dat bij B. en W. het bijna alleen door vreemdelin gen bezochte gymnasium sterk wordt voorge trokken boven de H. B. S., waar de Schiedam- sche burgerij voor voortgezet onderwijs haar eenige toevlucht heeft. Wij komen binnen korl op deze kwestie wel uitvoeriger terug. Bij het lager onderwijs heeft de begroo ting daarentegen f 565,25 weten te vermin deren. Had men die bezuiniging nu nog ge vonden door alle hoofden van scholen een klasse te geven en daardoor het onderwij zend personeel in te krimpen (al moest dit, wilde het goed zijn, nog aanzienlijk worden uitgebreid), och dan had men B. en W. nog niet zoo hard kunnen vallen. Maar die bezui niging is o.a. verkregen door aanzienlijke verminderingen van de posten van onderhond der schoollokalen, voor schoolboeken en andere leermiddelen en voor verlichting en verwarming. Een ieder die weet, hoe treurig het daarmee reeds gesteld is, verbaast zich natuurlijk over een dergeljjke soort zuinig heid, een zuinigheid die aan [het ergelijke grenst, en die ten volle bewijst, dat B- en W. voor het lager onderwijs eenvoudig niets over hebben. Want men vergete hierbij niet, dat de rijksbijdrage voor het L. O. dit jaar f 500 hooger is dan het vorige, zoodat B. en W. feitelijk de gemeente voor L. O. een bezuiniging van f 1065,25 hebben bezorgd. Men had toch minstens kunnen eischen, dat die groote f 1000 ook voor het lager onder wijs zouden worden besteed en niet opgeslokt DE MOKER BIJKEiF v»M ADMINISTRATIE en HEDAKTIE

De Moker | 1902 | | pagina 1