Brandersknechts. Op hoop van zegen. Loting. W inkeliers vereeni ging. Ten tweeden, en ten laatsten male. Vlaardingsche Politie. Yijfurige arbeidsdag En waarom zon er ten deze verschil moeten bestaan tusschen hoogere en lagere ambte naren Het bestuur van den Bond van branders- en distellateursknechts heeft besloten, de be weging aan te vangen voor afschaffing van nachtarbeid. Voorop wordt gesteld, dat de arbeid in de branderij binnen 13 uren gemakkelijk kan afloopen, zoodat dan de werktijd zou moeten vallen van 's morgens 6 tot des avonds 7 uren. Wanneer de werkzaamheden aldus werden geregeld, zou het grootste bezwaar zitten in de aflevering van de gist, dat is het punt, waar eigenlijk alles om draait. In de branderij zouden de werkzaamheden aldus verloopen zes uur opladen, 7 uur gist schep pen, om 11 uur daarmee klaar. Opladen voor den tweeden keer, 12 uur beslaan, dan komt het nat aan den loop van 11 uur tot onge veer kwart over eenen, om 2 uur de gist onder de pers en om vier uur of half vijf droog. Die gist kan afgeleverd w orden den ande ren dag om 7 uur in 't pakhuis. Die is dan dus 24 uren onder weg. Toen de zoogenaamde Fransche zaak pas begon bleef de gist 36 uren in de tobben staan, voor het nat aan den loop kwam. Langzamerhand is die tijd ingekrompen tot eindelijk het nat er direct af ging. Bij de invoering van de nachtrust zou die tijd worden van 7 tot 11 uur, dus ongeveer 4 uren. Waar dit vroeger 36 uren kon zijn, zal dit dus aan de kwaliteit zeker geen schade doen. 's Morgens om 7 uur zouden dus de werk zaamheden kunnen aanvangen, inpakken en verzenden den geheelen dag door. Alleen zou verandering moeten gebracht worden in de verzending per spoor. De expresse wagon en de trein van 's morgens 6 uur, die de gist als vrachtgoed meeneemt, zou in een lateren trein moeten vallen, b.v. die van 8 uur. Het bestuur zal dit plan, tot in onderdee- len, nauwkeurig uitgewerkt, in de vergade ring brengen, om daarna het oordeel van de patroons te vernemen. Wij wenschen de vereeniging veel succes in haar eerste pogen. Brandersknechts, allen op post. Ze vertikken het allen, de matrozen van de „Elizabeth Maria". De schuit is ook te lek. Op de werf is ze al eens omgevallen en er daardoor niet beter op geworden. De pomp is in tegenstelling met die van andere schepen aan de donkey verbonden. Toen er bij de laatste reis 4 last gevangen was, wilden de matrozen naar huis. Maar de schipper wilde niet terug om begrijpelijke redenen, want dan zou hij schipper af zijn. Verleden week liep ze met 18 last binnen en nu weigerden Dinsdag alle matrozen, weer mee te gaan, hoewel ze ieder f 25 fooi kon den krijgen Een zeide niet mee te gaan, al kon hij er 100 krijgen. Of de firma IJzermans de politie in den arm zal nemen om de matrozen, die zich bij contract voor den heelen zomer verbonden hebben, te dwingen, mee te gaan? Of de firma zal durven? Wij zullen zien. Wat kan het ook den heer IJzermans schelen, of Vlaardingen 26 naar den kelder gaat. De assurantie dekt schip en lading en of de matrozen al weduwen en weezen nala ten, och ze zullen „hulp in nood" eens een honderd gulden geven, dat komt nog in de courant ook en dat kan er wel af, als men voor zoo'n lek schip de assurantiesom krijgt. De reeder komt de verplichting niet na, het leven van de bemanning te verzekeren. Meestal zonder den inhoud te kennen, tee kenen de matrozen het contract, waarbij zij afzien van wat artikel 4 bepaalt, n.l. dat de reeder ook het leven van de equipage moet verzekeren. Och, proletariërs zijn er genoeg. Zaterdagavond heeft de geheelonthonders- vereeniging een bijeenkomst georganiseei d bij gelegenheid van den nationalen dag, lotingsdag geheeten. Gezellig en leerzaam kan die avond zijn, en de toekomstige land- verdedigers kunnen daar wijsheid opdoen, die hen in hun geheele militaire loopbaan te pas komt. 't Is wel eigenaardig dat vaders, die ver gaderingen bezoeken, waar daverend wordt geapplaudisseerd voor „God, Koningin en Vaderland," in stilte hopen dat hun jongen zal vrij loten. Van de moeders spreken we niet, omdat die over 't geheel genomen hun zonen liefst niet in het nationale pak zien loopen. Nu in de laatste tijden ook de toe standen in kazerne en op oorlogschip meer naar waarheid bekend worden, is het waarlijk geen wonder dat het aanlokkelijke van het soldatenleven in geur verliest. De glans gaat van het militairisme af, en het monster van den oorlog is zichtbaar in zijn afzichte lijken vorm, zelfs in vredestijd. En hoewel de heerlijkheid van het soldatenpak tegen menig bezwaar opweegt, in de oogen van nog menig jeugdigen wapendrager, door de nuchterheid van de feiten kunnen van te voren al heel wat ontnuchterd worden. Daar om, alle lotelingen op naar „Constantia," waar ook wel te vernemen zal zijn, dat een eerzame, vredig-militaire loopbaan niet be hoeft geopend te worden met een zuippartij. Waarom zich de loteling ook bedwelmen moge, in geen geval kan hjj wegdrinken de ellende van 't gevoel, soldaat te moeten worden, of in geen geval is 'n onvaste gang en knikkend hoofd 'n bewijs van mannelijk heid, die sommigen meenen dat met het soldaatschap over hen komt. Ziet nuchter uw toestand in, overweegt dien en stelt uw gedragslijn vast. Dat is mannenwerk Zaterdagavond in „Constantia." De „Schiedamsche" bevat een verslag eener vergadering van bovengenoemde ver eeniging. Het rapport van de bestrijding der coöperatie wordt voorgelezen. „De verbruiks coöperatie heeft enkel en uitsluitend ten doel, winst te maken ten bate der deelnemers, doch ten koste van den nijveren winkelstand, die volgens de coöperatoren als een onnut iets moet verdwijnen." Dat is niet geheel juist, ten minste niet van de „Voorwaarts", maar dit komt wel terecht, want er zal een openbare vergade ring gehouden worden, waarin een spreker dé nadeelen van de coöperatie zal uiteen zetten. Onder meerdere middelen werd genoemd Het vormen van vakafdeelingen in de win- keliersvereeniging. Het denkbeeld dus van organisatie. Veel heil verwachtte de ver gadering er niet van, zooals we ook voor- loopig zeer gerust kunnen zijn omtrent de geheele bestrijding. Misschien deelen we in een volgend nommer een en ander mee over den strijd tusschen de coöperators en win keliers in Engeland. Nog kwam aan de orde verslag van de vergadering over Zon dagsrust, uitgeschreven door den N. R. K. Volksbond. De afgevaardigde deelt mede, dat die kwestie aldaar uitsluitend het bran- dersbedrijf betrof, zoodat de winkeliersver. als zoodanig daaraan weinig kan meewerken. Solidariteit behoeft dus nog niet gezocht te worden bij de Schied. winkeliers. Enkele leden keurden het deelnemen aan deze vergadering af, omdat de E. K. Volks bond de S. D. A. P. had uitgesloten van samen werking. Oppositie ook daar tegen de exclusieve taktiek van den R. K. Volksbond. En toch staat die altijd op de bres... voor arbeiders. 'k Ben niet gelukkig geweest met m'n vorigen oproep voor 'n Zangkoor. Wat jammer is. 'k Had me nog al zooveel voorgesteld Maar juist vergadering onzer afdeeling en nog wel eentje die zoolang duurde! Dus 'rna, ook geen gelegenheid. Hoort 'reis, waarde lezers, 'k ben slechts weinig vriend van lamenteeren. Wij socialis ten, bewerkers van groote dingen, dragers van hooge idealen, ijveraars voor omvattelijke sociale hervormingen, wij ondervinden in onzen grootschen arbeid wel 'ns meer teleur stelling. Niet? En dit is in ieder geval nog maar 'n teleurstellinkje. Niets meer dan 'n uitstel. Ik troost me al heel gemakkelijk, hoor Als er op 12 October liefhebbers waren, thoud ik er voor dat ze op 19 October d'r óók nog zijn, want zijn ze er niet, dan is er niet veel aan verloren ookdan waren 't toch geen kerels van sta-vast en wat ver beur je aan zulke Maar ze zijn er wèlWe zijn sociaal-demo cratenvrinden, en hebben dat te toonen bij elke gelegenheidWij kennen onze verplich tingen altijd 'n beetje beter dan geestelijk- beadviseurde-en aan-lijn-loopende slaapmut sen. Niet? Ten tweeden en laatsten male roep ik u op, mannen, vrouwen eu meisjes, die zingen wilt. Komt Zondag 19 October, 's morgens half elf, precies in „Constantia" en laat ons dat zaakje 'ns even opknappen. 12 Oct. waren er al veel. 19 Oct. moeten er nog véél meer zijn, hoorEn vooral de zwakke sexe moet 'ns héél sterk zijn. Alle hens op dekColibri. De vorige week maakten wij melding van de verbaliseering der Colporteurs van „Het Volk" te Vlaardingen. Naar aanleiding van dit feit maakten wij de gevolgtrekking, dat de commissaris aldaar elf maanden de ver ordening liet overtreden, een even lange ter mijn van niet-plichtsvervulling dus. Die ter mijn komt evenwel niet voor rekening van den huidigen commissaris, daar deze slechts enkele weken in die betrekking werkzaam is. We moeten nu bij onze gevolgtrekking een tweede maken. Deze zaak is dus zóó: óf de verordening is niet nageleefd elf maanden lang en de betrokken autoriteiten hebben zich schuldig gemaakt aan niet-plichtsver vulling, óf deze nieuwe commissaris gaat verder dan z'n plicht. Enfin, dat zal een gerechtelijke uitspraak wel oplossen. Voor- loopig zijn de colporteurs het meest de dupe van de historie, dat is duidelijk. De colpor tage kan doorgaan voorloopig. Wie de „Nieuwe Schied." opslaat, éénder nummers van 1893, om den tijd der nieuwe salaris-regeling van onderwijzers, zal daarin opmerkingen over den 5-urigen arbeidsdag, die wonderwel de argumenten van zeker vrijzinnig-Schiedamsch heer in 't gevlei komen, waaruit blijkt, dat er een vrijzinnig heid is, die bijna tien jaren bij 't klerikalisme ten achter komt. In de „Bode" van 16 April 1894, komt daarover een hoofdartikel voor over dien 5-urigen arbeidsdag n.l. dat voor vrijzinnigen van nü nog dienstig is. Dat nummer is aan ons bureau ter inzage verkrijgbaar.

De Moker | 1902 | | pagina 6