Schiedamsch Sociaaldemocratisch Weekblad Zaterdag 8 November 1902. 2e Jaargang. No, 37c ABONNEMENTSPRIJS: bij vooruitbetaling. 13 cent per kwartaal franco per post 20 cent Losse nummers 1 cent. BUREAU van ADMINISTRATIE en RED ARTIE NOORDVEST 12. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel Bp abonnement be langrijke korting. Stukken ïoor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Branderskneehts. Nog nooit is er zooveel notitie genomen van onze brandersknechts als tegenwoordig. Vergaderingen worden gewijd uitsluitend aan hun belangen. Patroons vergaderen, Kamer van Arbeid vergadert, de Volksbond vergadert, circulaires verschijnen, afdrukken in onze zusterorganen zelfs, advertenties met redac- tioneele vingerwijzingen in den vorm van berichtjes als: Gaarne vestigen wij op verzoek de aandacht op achterstaande advertentie enz. En waarom dat alles? Omdat de loon slaven zelf wakker beginnen te worden, omdat er vrees begint te komen voor de zelfstandig zich organiseerende arbeiders. Nu wordt er geroepen: samenwerken, samen werken met de patroons. Maar, eilieve, men- schen, die dat zoo roept. Doet nu eens de moeite, u zelf 'n oogenblikje te verplaatsen in den toestand van de arbeiders. Toch zoo'n verschrikkelijke inspanning niet? Gooit nou eens 'n oogenblikje op zij al de kletspraatjes vanja, die socialen, en: ja, dat „Constantia" eno, waarom gaan die menschen daar naar toe," en meer zulke uitroepen, die niets om 't lijf hebben. Vraagt liever: Hoe komt het, dat die man nen daar heentrekken, waar wij ze zoo graag vandaan houden? En dan moet gij u ver plaatsen in den toestand dier menschen. Hoe lange jaren hebben zij de ellende van hun arbeid geduld.? Sprak zelfs de circulaire van den Volksbond niet van: zij 'i niet zonder ontevredenheid, dan toch met berus ting Jawel, berusting! Berusting van de wan hoop, de doffe onverschilligheid van gebroken menschen, gebroken door de dagelijksche ellenden van hun bestaan. De berusting van het geestelijk dood zijn, dood door den druk en de kwelling van wat den geest knijpt en perst, dood door het gemis van elke aanwij zing zelfs, om er uit te komen. En nu nu hebben de arbeiders een doel, het vaste plan van hun program, nu komt de begeerte, om dat doel te bereiken. Dat zet hen in beweging, de besten onder hen het eerst, zij, die het meest overtuigd zijn, dat het doel te bereiken is. En in die bewe ging zit het leven, want die gaat om het leven, om de verrijking en de vermooiïng van het armoe-leven. Dat voelen de werkers, de prijs is groot en den strijd waard. Nu is reeds meermalen een poging aan gewend. De R. K. Volksbond vernielde de neutrale vakvereeniging. De toestand bleef ellendig. Maar de arbeiders hebben geleerd het moei hun eigen werk zijn. Zjj moeten zelfstandig, uit eigen kracht den strijd aan binden. Den stryd! Dat is het vreeselijke woord. Samenwer ken moet het zijn. Maar wat zien de arbei ders nu? Hoewel hun toestand jarenlang bekend is geweest bij patroons zoowel als bij 't publiek, is nooit ernst gemaakt van verandering. Maar nu, nu zij kracht ontwikkelen door vereeni- ging, nu worden de patroons geneigd tot verandering en verbetering, nu worden er zelfs reeds verbeteringen ingevoerd. Is het begrijpelijk, dat de arbeiders in den strijd hun heil zoeken, dat zij van samen werking niets verwachten. Dat leert hun immers de ondervindingVoor hen, die wèl gevoed en wèl uitgerust over de straat gaan die de arbeiders beschouwen als 'n soort men schen die slechts armoe-behoeften en armoe- genietingen kennen, is 't zoo gemakkelijk, aan te sporen tot vredelievende-neigingen- openbaring. Maar de harde leerschool heeft de brandersknechts tot andere inzichten gebracht. Als 't khn, langs den geleidelijken weg, door onderhandeling. Maar zij begrij pen, dat zij een macht moeten vormen, waar mee men onderhandelen moet. Eén voor allen en allen voor één, daardoor zijn zij gezamen lijk en ieder afzonderlijk sterk. Allen in uw vakvereeniging De pluimlooze voor den Schuttersraad. Vrijdag 19 Sept., 's avonds 7 uur, moest de ongekleede voor bovengenoemden raad verschijnen, daar er een aauklacht was inge leverd ter zake vanDienstweigering bij de muziekuitvoering van 31 Aug. j.l. en plicht verzuim gevolgd door gedrag tegen de onder geschiktheid op 1 September d.a.v. Wat zag hij wit, men kon wel zien dat hij op 31 Aug. misselijk was geweest. Boven in de gang moest hij wachten, maar enfin, gezelschap was er genoeg. De twee vader landslievende stapten, met de gedecoreerde borst vooruit, deftig de gang op en neer. Wat, of ze gedecoreerd waren Zeker, en wat mooi hoor Je zou soms denken een stuk van 'n gistzak met een scheerbekken eraanmaar mis, het was een reep linnen bevestigd aan een koperen plaat waarop stond: „Schuttersraad". Het scheen er nog al te stormen, want ze hadden d'r muilband om. Ook waren er nog veel meer boosdoeners, als die allemaal waren gekomen zouden er zoowat 30 40 geweest zijn, maar de grootste helft was absent. Er waren er, die het gewaagd hadden de chemische fabriek af te laten branden zonder er bij te staan kijken, anderen weer waren zoo brutaal, een exercitie niet bij te wonen. Eindelijk ging het belletje, trrr, trrr. Direct holde Frans naar de deur, opende die, en maakte een buiging als een knipmes. Natuurlijk, zóó behoort het als je bij de hooge komt, dat is pas ondergeschiktheid. Daar klonk de heldere stem van den geachten majoor Hendrikus Johannes.... Fhans: (tegen zijn boezem vriend, die met een dieustgezicht tusschen de boosdoeners staat) Hendrikus-Johannesv. d. K. (rond ziende, met een basstem:) absent. Frans: Absent majoor. Majoor: Gijsbertus v. d Frans: Gijsbertus v. d v. d. K: Present. Zoo ging het een half uur lang, dan weer eens een die present was en zich dus kon verdedigen? dan weer hoorde je 2 of 3 maal de basstem: absent Trrr, trrr. Nu was het de ongekleede z'n beurt. Frans de portier deed de deur achter hem dicht. Wat stond hij verbaasd te kijken. De majoor, twee kapiteins, een luitenant, een adjudant, een korporaal, een schutter en de Auditeur, 'tis om van te beven. Ongekl: Goeie-avond-heeren(Gebrom). Auditeur (Na eerst naam... beroep... enz. gevraagd te hebben) Er is een aanklacht tegen u ingeleverd in zakeDienstweigering enz. enz. (zie boven) hebt u iets tot verde diging in te brengen. Ongekl.Natuurlijk. Auditeur: Ga je gang. YEBDEjDICHS G? M! Mijn vader heeft nooit de kunst verstaan om werklieden uit te zuigen, daarom heeft hij het ook nooit ver kunnen brengen, dus bijgevolg kon hij mijn niet voor advocaat of.... De majoor: (tik, tik, met den hamer) Dat wordt niet aan je gevraagd. Ongekl.Ik wilde maar zeggen dat ik zoo goed niet op de hoogte ben om verdedigingen te houden. Auditeur: Wat heb je tot verdediging in te brengen? Ongekl.Op de dagvaarding mjj toege zonden staat: Dienstweigering op 31 Aug. Als ik zeg, dat het ezelswerk is om zoo iets te schrijven, dan beleedig ik de heeren, daarom zeg ik dat niet, maar op z'n zachtst uitge drukt is het toch zeer dom. Majoortik, tik. AuditeurDat vragen wij niet, antwoord kort. Heb je op 31 Aug. dienst geweigerd? Ongekl.Neen AuditeurHeb je de volksliederen mee gespeeld Ongekl.Neen AuditeurHoe is dat te rijmen, je zegt geen dienst geweigerd te hebben en je heb de volksliederen niet meegespeeld. Ongekl.Mag ik uitspreken MajoorJa. Ongekl.(Net) toen de volksliederen ge- DE MOKER

De Moker | 1902 | | pagina 1