Ingezonden. Correspondentie. En als de Heer Rudders dan met al die corporaties in verbinding staat (de S. B. B. vooral niet weer vergeten, hoordan maken die samen een flinke statistiek van loonen, arbeidstijden, werkeloosheid, vraag en aanbod van werk enz. Dat statistisch materieel heeft dan ten minste eenige waarde. Als het eenmaal zoover is, zullen wejverder den weg aanwijzen Dinsdagavond in Constantia. Angstig wachtende partijgenooten en enkele geest verwanten. Niet durvende hopen op een overwinning na de teleurstelling van Am sterdam IX. Toen eindelijk, niet ver van half 9, het telegram, de besteller als een lachende geluksbode geduldig wachtende op zijn nog niet geteekend re^u. Het telegram opengescheurd. Troelstra 3397 stemmen, IJzerman 2895. Toen als een losscheurende lawine een zegegeschreeuw, waar men maar niet genoeg van kon krijgen. Het vrijheids lied van het pas opgerichte koor. Een korte speech van Van Leeuwen, weergevende wat allen dachten en gevoelden. Nog een koor lied. En toen de straat op. Als een over winnend leger met blijde gezichten en jui chende stemmen het zwarte vergaande Schie dam door. De overwinning der sociaal- demokraten overal uitgejuicht. Ouze eerste propagandatocht door de straten van Schie dam. Steeds voorwaarts, door den geza- menlijken wil van allen te zamen Een mooie avond. Wijkverpleging. Het 2e jaarverslag werd ons toegezonden. Wij komen daarop een volgende week terug. Alleen dithet verslag maakt melding van 60 patiënten, die volkomen onverzorgd hadden moeten blijven, indien zij niet door de wijkverpleging hadden kunnen worden geholpen. En van die 60 was bijna de helft vrouwen van 30 60 jaar. En hoeveel zijn er bij gebrek aan geld en werkkracht niet geholpen. Wij leven waarlijk in een heerlijke maatschappij Het Jaarboekje der S. D. A. P. voor 1903 is verschenen in zijn bekende roode bandje en formaat voor deuzelfden prijs van 10 cent. Ieder die belang stelt in de ar beidersbeweging in Nederland behoort dit jaarboekje te bezitten. (Te Schiedam verkrijg baar bij H. Verkerk, Kethelstraat 13.) De volgende week komen wij ook hierop terug. Vlaardingen, 3 December 1902. Kuiperatoestanden. Wanneer wij den toestand van't oogenblik in het kuipersvak vergelijken bij vorige jaren, dan kan men zeggenDeze is rooskleurig voor de patroons, en bevredigend voor de gezellen. De oorzaak hiervan is de groote aanvoer en afzet van haring, waaruit dus volgde groote vraag naar fusten, met het logische gevolg, dat de fustprijzen stegen, (bijna) ver dubbelden, en de loonen hooger opgevoerd werden, doch niet verdubbelden. Nauwelijks is echter de visscherij afge- loopen, of de heeren patroons beramen plannen om de loonen te verlagen, waarin de patroon Joh. Storm Lz. als naar gewoonte weer een beduidende rol speelt. Deze heer is reeds half November begon nen met het loon te verlagen. De treurige vermaardheid van dezen patroon dateert reeds van vroegere tijden in verschillende kwesties met zijn gezellen. In den winter van 1900—1901 verlieten hem niet minder dan zeven gezellen, door de goede behandeling van hem ondervonden. Den voorgaanden winter (de geschikste tjjd om te négeren) verzocht hij één zijner gezellen om hem (Storm) z'n inboedel te helpen verhuizende gezel deed zulks, doch kreeg voor dién arbeid niets betaald. En toen die gezel in dezelfde week op een morgen, een half uur later op het werk kwam, dan hij gewoon was (iets wat in dat vak geen bezwaar is) moest hij ten pleziere van meneer patroon Joh Storm Lz. een ge- heelen voormiddag naar huis. Het gevolg van een en ander was, dat die gezel in die week niet die hoeveelheid fusten (60) leverde, waarvoor het minimum loon werd betaald, doch maar 44 stuks, waardoor patroon Storm zich het (on)recht toeëigende hiervoor per stuk 1 cent minder te betalen. Conclusie s dus: De gezel heeft zonder vergoeding zijn baas helpen ver huizen, een voor-middag moeten verletten, en nog 44 centen minder uitbetaald gekre gen, dan waarop hij naar alle billijkheid recht had. Het gebeurde dezen zomer, dat één zijner gezellen bij een ander patroon ho >ger loon kon krijgen, doch patroon Storm wist dien man te bewegen toch maar te bljjven, door hem een fooi (f 11.te geven. Doch nu het winter wordt, stelt hij het loon voor dien man zoo laag, dat de man gedwongen wordt naar ander werk uit te zien. Bedankt hij een gezel, of gaat een gezel van hem weg, dan deinst hij er niet voor terug, de namen dier menschen door 't slijk te halen. Daarom kuipersgezellen, weest in uw be lang gewaarschuwd, gaat niet werken bij den patroon Joh. Storm Lz., misschien komt hij dan tot de overtuiging, dat patroons, die op die manier kaatsen willen, de bal der gezellen moeten verwachten. Eenige Gezellen. (Wegens plaatsgebrek de vorige week blijven liggen. (Red.) Aan een Opmerker!" Naar aanleiding van het ingezonden stuk in de Schiedamsche courant d.d. 3 December 1.1. onder motto „Een opmerker" ben ik zoo vrij het een en ander aan den schrijver van bovengenoemd stuk mede te deelen. Tot mijn spijt kon ik door gebrek aan tijd, het stuk van „Opmerker" in het laatst versche nen nummer van de Moker niet beantwoor den; neem het mij dus niet kwalijk, dat ik zoo laat voor den dag kom. Ik had verwacht, dat Opmerker, in plaats zich tot de „Schiedamsche" te wenden, zijn vreeselijke opmerkingen in de Moker had meegedeeld, maar enfin, de Moker is ook zoo'n arbeidersblad, de „Schiedamsche" daar entegen is een heel wat deftiger krantje. Tegen het schrijven van mij in de Moker van 22 November 1.1., hadt gij een woord van protest van den kant der vrouwelijke ver pleegden verwacht. Dat gij in uw afwachting teleurgesteld zijt geworden, is m. i. heel ge makkelijk te begrijpen, wanneer ik n zeg, dat bijna alle verpleegden in het Weeshuis, in deze treurige zaak, dezelfde overtuiging zijn toegedaan als mijn persoon. U beweert als bewijs dat de weezen niet worden afge beuld, zooals gij dit noemt, dat zjj zich in hunne zalen bezighouden met zingen. Dat er 's avonds na gedane zaken wel eens een op gewekt lied de borst ontlokt, mag ik niet ontkennen, doch ik moet hier bijvoegen, dat bedoelde meisjes, die voor machinist dienst doen, aan dit gezang helaas niet kunnen deel nemen, daar hun plicht ze roept, voor het vuur pal te staan. De bewering, dat er ge durende de wintermaanden altijd een stoker in het weeshuis aanwezig is, is volkomen juist, doch een ieder nadenkend mensch zal het met mij eens zijn, dat zijn diensten in de zo mermaanden bij ondragelijke warme dagen, evengoed onmisbaar zjjn. Nogmaals herhaal ik en nu met nadruk, dat mijn verlangen is, dat er winter en zomer een stoker in het Weeshuis zal zijn, die de zware taak, welke die meisjes geduldig moeten verrichten, over zal nemen. Tenslotte nog ditVolgens u paste niets anders dan een woord van lof aan het bestuur, voor al hetgeen de weezen in het Weeshuis genieten. Wanneer ik u nu goed begrijp, is uw verlangen, dat de verpleegden inplaats van dergelijke misstanden openbaar te maken, het bestuur overladen met dank betuigingen. Dat de weezen in vele opzichten, het bestuur veel verschuldigd zijn, is volko men juist, doch dat neemt niet weg, wanneer er reden zijn tot klagen, hun meedogenloos het zwijgen op te leggen. Daar ik het vol doende acht, uw onjuistheden volkomen be antwoord te hebben, geef ik gaarne het laatste woord aan u; doch wanneer het oogenblik wat gunstiger is als nu, hoop ik u spoedig nog eens eenige staaltjes van goedheid, waar de Weeshuis-Regenten mee begaafd zijn, mede te deelen. „Opmerker"' op je post X STKIXPEXSIXW. De kranigheid van den stoom 3 c.D. V. f 1*te Vlaardingen op straat ontvangen 26 c..; van P. in Constantia f10 c.P. C. S. te R. 20 c.V. 10 c.Jopie 10 c.C. 5 c.hou vast 2 c.van een spoorslaaf 10 c. Jan 5 c.van Spoor- en Trampersoneel 29 c. van een brieschenden leeuw 1 c van iemand die zeer verheugd is over de verkiezing van Troelstra f 1,—.Arie 1V« c.Jan I 1 c. J. de R. 1 c.M. 1 c.E 1 c A G. V? c. van een onbekende 20 c.omdat Troelstra gekozen is 10 c. In de bus: Lena vertrokken 2 c.wij toch de sleutel 2 c.wij onzen zin 2 c.de schreeuwster weg 2 c.o, wat een pret 2 c.geen stank meer 2 c.een meesterknecht 2 c.die zijn bovenbroek 2 c.niet durft aantrekken 2 c. omdat hij bang is 2 c.dat hij in de Moker komt 2 c.waarschuwing vrienden 2 ct.de bekende boks 2 c.is een echte enz. 2 c. 1 c.hij gaf 1 c.4 Dec. enz. 2 c.2 c. om advokaat 2 c.te maken 1 c.daar drinkt 2 c.hij een heel jaar enz. 2 c.1 c. een dagelijksche vriend 1 c.broer 1 ct.Hein 1 c.aan de 2 c.beurs 1 c. neen in 1 c. de beurs 1 c.om één uur 2 c.in de 1 c. kalktobbe 1 o.haal me 1 c.er nu 1 c. eens uit1 c.sla me 1 c.nu eens 1 c. af 1 c.op op 1 c.b. H. 1 c.in de 1 c. kalktob 1 c. Voor de verkiezing in Amsterdam III. Te Vlaardingen ontvangen van X. Y. Z. 75 c.in Constantia 10 c.P. te D. 50 c. Ontvangen: Arbeidersjaarboekje voor 1903. Prijs slechts ÏO cents. Uitgave der S. D. A. P. Hier ter stede verkrijgbaar bij H. Verkerk, Kethel straat 13. De Ongevallenwet en de Beroepswet. De hoofdbepalingen voor de arbeiders, door J. A. Fortujjn. Prijs 5 ct, bü 25 ex. f 1,—bij 50 ex. f 1.75, bij 100 ex. f 3. T. B. te O. Het bedrag is meer dan vol doende. In een der volgende nummers zult U nadere inlichtingen ontvangen. Inmiddels onzen dank voor het gezondene. „Een belastingbetaler." Kan uw stuk niet wat ingekort? Wij hebben steeds plaatsge brek. Ingekort zullen wij het gauw plaatsen. Red.

De Moker | 1902 | | pagina 3