Drankbestrijding. Kroniek Brandersknechts. Spoorzaken. Verblijdend daarnaast is, dat de door bet anarchisme gekweekte afkeer van den politieken strijd begint te verdwijnen. De bakkers zijn voor wettelijk verbod van nachtarbeidde bootwerkers zijn ook voor wettelijke regeling van hun arbeid; de landarbeidersbond, tot nu toe het meest anarchistische lb'haam, besloot een sterke agitatie op touw te zetten voor opneming van de land arbeiders in de ongevallenwei. En zoo voort. Daarin ligt een aanwijzing, dat steeds duidelijker in de hoof den van steeds meerderen wordtde kracht van allen tegen de bezitters. Zeer verblijdend was in Nederland het optreden van het christelijk ministerie. Zeer verblijdend omdat de zoogenaamde christelijke partijen nu niet meer met mooie praatjes toekunnen en hun volgelingen lijmen maar door hun daden hun ware reactionaire wezen moeten toonen. Steunen op het kapitaal en tegelijk de belangen der arbeiders dienen, dat kan niet. Minister Kuyper bewees dat door zijn haringspeetsterswetde eenige sociale stap die hij deed was een stap achteruit, kreeftenstap. De bewijzing van dit reactionaire werkelijke wezen is een verblijdend verschijnsel. Bovendien, wat anti-revolutionair is moet ook mili taristisch zijn. Hun voortdurend vuurwerk over vader land, Oranje enz. heeft hen noodzakelijkerwijze tot militaristen gemaakt. Dit militaristisch karakter van het clericalisme vervult natuurlijk de arbeiders met argwaan, ook al zijn ze oorspronkelijk aanhangers van het ministerie. Daar zit hem het goede in, het verblijdendedat den geloovige volgelingen van Dr. Kuyper de oogen open gaan, dat de heweginglooze christenmassa in deze lVs jaar in beweging is gekomen. Bewijzen van die beweging: Mr de Vries en Staalman met hun oppositie tegen hun leider, de actie der Friesche predikanten met hun christelijk-socialistisch weekblad, de beweging onder de Biabantsche kapelaans waaronder er zelfs in Het Volk schrijven. Zoo ontstaat een christelijke arbeiderspartij als bondgenoot naa.4 ons. De afschaduwing van deze ontwikkeling leverden de politieke strijden in Amsterdam IX en Amsterdam III De liberalen zijn volledig reactionair geworden. De christelijke arbeiders stemden bij de herstemming in III op Troelstra. Op al deze feiten steunt onze hoop, onze blijdschap, onze goede verwachting. De beweging is gezond gewor den, volkomen gezond, heeft theorie-en praktijk ver- eenigd. Nu gaan wij ook met reuzenschreden vooruit. Wij zijn reeds over de 100 afdeelingen sterk. Ons iad, welks oprichting een dwaasheid is genoemd, 10 abonné's en zijn bestaan is verzekerd. Voor 5 jaar durfden wij Liebknecht niet te Amsterdam ontvangen maar deden dat te Utrecht, nu hebben wij te A. een afdeeling van 1000 leden. Voor eenige jaren stiet onze propaganda tegen een muur, die muur is nu gevallen, al staan er hier en daar nog brokken omhoog. Zoo is het overal. Wat is er bijv. te Schiedam niet veranderd in de laatste 3 jaren. Toen nog een klein lokaaltje met voornamelijk nieuwsgierigen uit de bour geoisie, nu een eigen lokaal gevuld met arbeiders Sterker wordend in aantal, worden wij ook persoon lijk sterker, verheffen wij ons ook zelf, verbeteren wij mèt de beweging, Met een krachtige opwekking tot de Schiedamsche arbeiders sloot Mevr. Roland Holst haar krachtige ver warmende rede. Debat bleef achterwege Natuurlijk, in het debat komen alle zwakheden der tegenstanders aan het licht, in het duister van eigen sociëteit en huiskamer kunnen zij nog zichzelf inbeelden dat ze eenige kracht bezitten behalve door hun centen. De jonge zangvereeniging gaf eenige nummers ten beste en bewees daarmee, dat er een groote propagan distische kracht in haar zit Maar flink voortgestudeerd voortgewerkt aan eigen verheffing en ontwikkeling en aan die onzer onoverwinnelijke partij Gevolgen van het Alcoholisme. I)e Engelsche staatsman Gladstone dorst eens in het Lagerhuis zeggen: „Ik voor mij, mijnheeren, ben van oordeel, dat het alcoholisme een grootere plaag is dan oorlog, pest en hongersnood te zamenHoewel mis schien wat overdreven, was deze uitspraak de uiting èn van ondervinding en van overtuiging In 't kort volgen hier eenige cijfers en punten, die als bewijzen kunnen dienen. -Vciigens den Belgischen minister Beernaert moet in elgië een zesde gedeelte der bevolking zijn toevlucht nemen tot openbare of bijzondere liefdadigheid, en daar van is bjj s/4 de schuld: het alcoholisme. In Engeland wordt aan die plaag 90% der armoede toegerekend. Eenkleine blik in ons eigen land toont ons, dat ook hier een groot gedeelte der ellende van het alcoholisme een gevolg is, al moge het alcoholisme dan ook zelf weer een gevolg zijn van allertreurigste maatschappelijke verhoudingen en toestanden. Om een begrip der groote sommen, welke aan alco holgebruik besteed worden, te verkrijgen, kunnen eenige cijfers der begrooting van ons land dienst doen. Het openbaar lager, middelbaar en hooger onder wijs kosten de schatkist jaarlijks 10 millioen gulden. Voor het Nederlandsche leger en de vloot is op de begrooting 40 millioen uitgetrokken. Doch ruim 80 millioen wordt jaarlijks aan sterke dran ken besteed, uitgezonderd nog bier en wijn. Daarvan ontvangt de schatkist ruim 26 millioen aan accijns. Doch dit alles is geen winst. Ontzettend veel geld kost het alcoholisme aan krankzinnigengestichten sana toria, gevangenissen en politiewezen. En als die 80 millioen eens aan nnttiger dingen be steed werden, als betere voeding, kleeding, woning, enz. zou er dan niet ten minste een belangrijk deel der on- noodige ellende verdwijnen? Zouden dan niet aan vrouwen en kinderen veel ellende en verdriet bespaard worden? Zouden dan niet politieke- en vakorganisatie beter bloeien Want hoevelen, slaven van het alcoholgebruik, begrij pen niet eens wat politieke- en vakorganisaties willen? Zij denken meer om hnn borrel. Daarom, lezers, om der wille van vrouw en kinderen, van uw organisaties, in 't belang der nieuwe, betere maatschappij, die komen moet en komen zal, bestrijdt allen den drank Aanbesteding Stadsdrnkwerk. Met de aan besteding van het stadsdrukwerk is het dit jaar al heel raar gegaan, zóó raai-, dat men haast aan opzet zou gaan denken. Ziehier de feiten lo. de aanbesteding werd uitgeschreven toen de gunning feitelijk reeds had moeten plaats hebben 2o. modellen werden niet ter inzage verstrekt 3o. drie, «egge 3, dagen na de opening der inschrij ving werd ze weer gesloten, alsof iemand die had willen meedingen in dien korten tijd zijn berekening zou kunnen maken Is het wonder dat men bij zulke feiten gaat denken aan clericale bevoorrechting? Maar nog afgezien daar van, zulke feiten hooren in een ordelijk gemeentehuis houden niet thuis. Volksgezondheid. In 1902 vormden te Rotter dam zich eenige personen tot een commissie, teneinde een onderzoek in te stellen naar de woningtoestanden aldaar. Thans publiceert die commissie haar verslag, een werkelijk heel aardige bloemlezing van de wijzen, waarop de vertroetelde Nederlandsche staatsburger zijn veelbezongen „gezelligen eigen haard" heeft, 't Is niet ons plan, dit verslag breedvoerig te behandelen, doch om der curiositeitswille ziehier één zin eruit: „De algemeene indruk was, dat de bewoners vrijwel met hunne grootendeels gebrekkige en onvoldoende „woningen tevreden waren, hoewel het brandgevaar vrij „groot, de trappen en portalen vuil en donker, lucht- „en lichttoevoer onvoldoende -waren, en over onge dierte en vocht te klagen viel.'" 't Volk heeft er toch heusch wel slag van, tevreden te zijn We vinden verder in dat verslag vermeld, dat er in die wijk, waar de commissie haar onderzoek deed (nogal een vrij uitgebreid terrein) gevonden werd: 1 privaat op 4 gezinnen in 5 woningen Commentaar overbodig Goddank, Schiedam kan gelukkig ook in dezen mis schien wel 't wereldrecord slaan. Ruim drie uur minstens per dag wordt hier de lucht verpest door 't rondrijden eener groote beerwagen, „eau de cologne- ketel" genaamd, een wagen der gemeente, die geen drie uur noodig zou hebben, als er maar tien woningen te bezoeken vielen. Neen, honderden van die „paleizen" bevinden zich tusschen onze zwarte grenspalen. Heer lijk golft de walm door 't luchtruim, drie uren lang de frissche morgenlucht, die ge deukt in te ademem, be dervend en besmettend. Want juist hier, hoort ge, heeren die van dat alles zoo weinig schijnt te willen weten, hoort ge, mannen van 't stadhuis, hier geldt 't niet alleen 't reukorgaan, maar de gezondheid van 't volk. Zóó worden besmettelijke ziekten, zóó worden epidemiën te voorschijn geroepen. Dit weet ge zoo goed als elk. Bloost ge niet, zóó'n toestand te bestendigen? Rotter dam gooit krotten tegen den grond, wat doet Schiedam? Schiedam doet zooals in alle gevallen, waarin het iets doen moest... niets! niets!... totaal niets! Aed. Scliildersgezellenbond, afd. Schiedam Door deze afdeeling is een beweging op touw gezet ter verkrijging van hooger loon. Zij is begonnen met een adres aan de Schilders-Patroons, waarin verzocht wordt de- gevraagde verhooging 1 Maart a.s. te doen ingaan, en bericht aan de afdeeling te zenden vóór den len Februari a.s. Met groote voldoening kunnen wij hierbij meedeelen, dat de meeste niet-aangesloten gezellen deze be weging steunen. Maar ligt het niet op hun weg, dan in de allereerste plaats lid te worden hunner vakver- eeniging De volgende week geven wij verder bericht. In de Zaterdag gehouden vergadering van branders knechts werd gecollecteerd voor den katheder in „Con- stantia" f 2.Een navolgenswaardig voorbeeld voor de andere vakvereenigingen. In dit geval gingen de brandersknechts voor, laten zij dit ook bij andere gelegenheden doen. De jonge vereeniging moet binnenkort kunnen zeggen, dat zij alle vakgenooten in zich omvat. Komt, niet-aangesloten brandersknechts, blijft niet achterLaten je mede arbeiders niet voor jullie de kastanjes uit het vuur halen, helpt er zelf een handje aan mee. Dat is voor hen, voor jullie, voor allen veel gemakkelijker. En gemak hebt jullid wel noodig. Bij den langen werkdag hebt gij niet veel tijd over voor andere zaken. Werkt dus zooveel mogelijk samen. Dat is in aller belang. Werpt alle lauwheid ver van je, en sluit je, wanneer je dat tot nu verzuimd hebt, liever vandaag dan morgen aan bij den Bond van brandersknechts en distillateursknechts (Deze rubriek staat onder redactie en verantwoordelijkheid van de Afdeeling Schiedam der Ned. Vereen, van Spoor en Tramwegpersoneel.) Deze week willen wij het eens hebben over de zooge naamde mildheid van de H. IJ. S. M. Steeds meer en meer begint het personeel der machtige H. IJ. S. M. in te zien, dat de zoogenaamde mildheid, die ze ten toon spreidt, niets anders is dan een omhulsel, een scherm waarachter de H. S. M. de grofste uitzuigerij en tirannie pleegt uit te halen. Maar zij kan gerust wezen? o. i. heeft die milddadigheid en grappenver- kooperij der H. S. M. tot fiasco geleid, en de tijd zal weldra daar zijn dat de opbrengst nihil zal worden. De arbeiders hebben de oogen geopend en ingezien, dat de treurige toestanden, waarin zij veroordeeld zijn te leven, door opzitten en pootjes geven niet verbeterd worden, eerder verslechteren. Schitterend is dan ook de uitkomst dier mildheid, (al is het dan niet voor de H. S. M.), want in steeds dichtere drommen sluiten de spoorslaven zich bij het „strijdend proletariaat' aan, zoo als men heeft kunnen zien in Amsterdam III, waar de mannen van het spoor dapper hebben mede gevochten om de overwinning aan Troelstra te brengen, den man die alle eigen baatzucht op z(j heeft gezet om zich met lijf en ziel geheel aan de arbeiders te geven. Maar genoeg hiervan; ik zal beginnen naar rechten waarheid de milddadigheid te ontleden en op juiste waarde te schatten, na te gaan wat het personeel er aan heelt, en het denkend en begrijpend publiek zal dan zelf kunnen oordeelen wat de reden kan zijn dat spoor wegongelukken aan de orde van den dag zijn. Beginnen we daarom, (ik zal mij bij Schiedam be palen) met het bewakingspersoneel, zooals seinhuis-, wissel-, en brugwachters die (het woord wachter zegt het reeds) belast zijn met de zorg voor het veilige verkeer op den spoorweg. Bekijk nu zoo'n man eens, goed gestopt in een blauw lakensche uniform (in 't belang der H. S. M. natuurlijk 1), jas met gioote koperen knoopen, pantalon met roode bies en daarbij een kepie met een vliegendwiel, (wat zeker zal moeten voorstellen, dat de dividendjes vliegend gemaakt worden), snor en bakkebaarden veel al overgehouden uit den militairen dienst, (en die nu dienst moeten doen om den man tegen kies- en keelpijn te vrijwaren), vooruitstekende kaak beenderen, en als de man op jaren komt, een gebogen rug en bakkersbeenen, en veelal als het winter is een ridderorde op zijn jas, die in zijn zakdoek thuis behoort. Zie daar het onvergankelijk beeld van een spoorweg- proletaar. Zoo een opgedirkte spoorslaaf wordt door de H. S. M. een boffer genoemd, want bij al het geen ik hier boven genoemd heb verdient hij nog salaris ook! b.v. twee wisselwachters op het seinhuis Z. A., een 300 meter van het station, richting Rotterdambeiden ont vangen aan salaris f 1.60 per dag; daar moeten van leven, de een met vrouw en drie, en de ander met vrouw en vier kinderen. Nu kan toch elkeen begrijpen, dat waar het inkomen van den man zoo weing bedraagt, armoe troef moet zijn, temeer daar van die f 1.60 alleen voor den man heel wat afgaat voor verschillende fondsen 2) der H. S. M. De H. S. M. weet dan ook heel goed dat zijn personeel gebrek heeft, maar is ten eene male onmachtig daarin te voorzien door een ingekankerde kwaal, die trouwens in alle particuliere ondernemingen is waar te nemen. Wordt vervolgd 1 b R x n n u n n u n 1 6 „3 1 O -| n n w n 1 l n n n 1 w 1 v n j) 1 en in het geheel geen privaat in 10 woninqen. 1) Personeel, dat niet met het publiek in aanraking komt, krijgt geen dienstkleeding. 2) Die we later wel eens uit zullen kleeden.

De Moker | 1903 | | pagina 6